رفتن به بالا

روزنامه فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی رۆژان

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


 • شنبه ۲۹ دی ۱۳۹۷
 • السبت ۱۲ جماد أول ۱۴۴۰
 • 2019 Saturday 19 January

 • روزنامه روژان

  صاحب امتیاز و مدیر مسوول: سلیمان الله‌مرادی

  ..............................................................

  نشانی: سنندج - میدان آزادی - انتهای کوچه سجادی (کوچه رزان) - پلاک ۱۱۵

  کد پستی: ۳۳۹۵۳-۶۶۱۳۷

  ..............................................................

  تلفن: ۳۳۲۳۸۵۴۵-۰۸۷

  ای‌میل: info@rojanpress.com

  کانال تلگرام: rojanpress@


اوقات شرعی

 • یکشنبه ۲۹ اسفند ۱۳۹۵ - ۱۸:۲۴
 • کد خبر : 2426
 • هفته‌نامه روژان
 • چاپ خبر : کردستان در تدارک استقبال از مسافران نوروزی

روژان: پس از یک دوره نسبتا طولانی سرما و رخوت این روزها مردم استان کردستان براساس یک سنت دیرینه سرگرم خانه‌تکلنی هستند و در این میان سازمانها و ادارات دولتی نیز در کنار مردم در تدارک استقبال از میهمانان نوروزی. کردستان به سبب داشتن مناطق گردشگری تاریخی و طبیعی، ویژگی های فرهنگی، آداب و رسوم، […]

روژان: پس از یک دوره نسبتا طولانی سرما و رخوت این روزها مردم استان کردستان براساس یک سنت دیرینه سرگرم خانه‌تکلنی هستند و در این میان سازمانها و ادارات دولتی نیز در کنار مردم در تدارک استقبال از میهمانان نوروزی.
کردستان به سبب داشتن مناطق گردشگری تاریخی و طبیعی، ویژگی های فرهنگی، آداب و رسوم، آب و هوایی مناسب و بازارچه های مرزی، در طول سال یکی از مقصدهای مسافران و گردشگران داخلی و خارجی به شمار می آید. این پدیده در سال‌های اخیر سیر صعودی داشته و هر سال جمعیت مسافران نوروزی استان رو به افزایش بوده است.
در این میان بارندگی‌ در روزهای پایانی سال طراوتی دوچندان به آب هوای بهاری کردستان بخشیده است.
مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان کردستان از برگزاری نمایشگاه صنایع دستی در ایام نوروز در شهرستان های سنندج، بانه و سقز خبر داد و گفت: با هماهنگی و همکاری میراث فرهنگی استان برنامه‌های فرهنگی ویژه تعطیلات نوروز در مرکز استان و شهرستان‌ها برگزار خواهد شد.
سید محسن علوی افزود: برنامه ریزی های لازم جهت استفاده مسافران از اینترنت وایفای در عمارت خسروآباد و غار کرفتو انجام شده است و موزه‌های استان آماده پذیرش مسافران نوروزی است.
استاندار کردستان نیز تمامی دستگاههای دولتی و خدمات رسان را به استفاده از امکانات و تجهیزات برای رفاه بیشتر حال مردم در تعطیلات سال نو فراخواند.
عبدالمحمد زاهدی با اشاره به اینکه در ایام تعطیلات در استان بارندگی خواهیم داشت اضافه کرد: ادامه بارش‌ها ممکن است باعث ایجاد مشکلاتی شود که برای رفع آن باید همه ادارات و سازمانها همکاری لازم را داشته باشند.
وی از تمامی مدیران خواست در ایام تعطیلات در دسترس باشند تا در صورت نیاز بتوانند به موقع حضور داشته باشند.
معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار کردستان هم گفت: دستگاه‌های عضو ستاد خدمات نوروزی استان از ارائه آمار مسافرین نوروزی به صورت اختصاصی خودداری کنند.
امیر قادری در آخرین جلسه ستاد تسهیلات نوروزی افزود: ایجاد بسترهای لازم رفاهی برای مسافرین و گردشگرانی که استان ما را در طول ایام تعطیلات نوروزی به عنوان هدف گردشگری خود انتخاب می‌کنند وظیفه همه بخش‌ها و دستگاه‌ها است.
وی با بیان اینکه همه دستگاه‌ها باید خود را در زمینه تسهیل سفرهای نوروزی و استقبال از مهمانان مقید بدانند، خاطرنشان کرد: در بحث نصب بنرها به منظور جلوگیری از نازیبا شدن چهره شهر باید تمام دستگاه‌ها با شهرداری هماهنگ باشند.
وی گفت: آمار ورود و اسکان مسافران و دیگر موارد باید از یک کانال اطلاع‌رسانی شود و دبیرخانه ستاد خدمات نورزوی استان در این راستا مکلف است که اطلاع‌رسانی‌ لازم را انجام دهد.
وی از نظارت نامحسوس استانداری بر روند فعالیت دستگاه‌ها خبر داد و گفت: امسال با حساسیت و گستردگی خاصی این نظارت‌ها صورت خواهد گرفت. هیچ دستگاهی حق ندارد بدون هماهنگی و اجازه شهرداری‌ها اقدام به برپایی چادر در سطح شهر بکند.
از سوی دیگر مدیر فرودگاه های استان کردستان گفت: پرواز مستقیم سنندج به آدانای ترکیه برای نخستین بار در نوروز ۹۶ برای مسافران دایر می‌شود.

محسن سیف زاده به ایرنا گفته این مسیر پروازی به صورت موردی برای ایام نوروز پیش‌بینی شده و در صورت ظرفیت و استقبال، پس از آن به صورت پرواز هفتگی در خواهد آمد.
مدیر راهداری استان کردستان نیز ازممنوعیت تردد خودروهای سنگین تریلر و کامیون در روزهای ۲۶، ۲۷، ۲۸، ۲۹ و ۳۰ اسفند و همچنین در روزهای ۱۲ و ۱۴ فروردین سال آینده در محورهای سنندج – دیواندره سقز، بانه، کامیاران و مریوان خبر داد.
محمد راشد مدرس گرجی افزود: ۴۰۰ راهدار در قالب ۳۰ گروه و ۳۰۰ دستگاه ماشین آلات در ۳۰ راهدارخانه تا ۱۵ فروردین خدمات لازم و ضروری را به مسافران ارائه می دهند.

اخبار مرتبط

نظرات

یادداشت روژان

به یاد کاک رحیم ذبیحی

هژیر الله‌مرادی انگار همین دیروز بود به دفتر روژان آمد، مانند همیشه با چهره‌ای خندان و چند ایده جدید که انجام هرکدام می‌توانست چراغی روشن فراروی نسل آینده باشد، کاک رحیم تنها یک کارگردان و فیلمساز عادی نبود. او غم مردم داشت و پشت هرکدام از آثارش می‌توان انبوهی از رنج و مرارت را دید. خود می‌گوید: غمی انسانی از من یک فیلمساز ساخت. در باره روژان نیز گفت: همان نشریه‌ای است که سالها انتظار بودنش را داشتیم. مرگ حق است اما افسوس که برای رحیم ذبیحی زود بود و طرحهایش ناتمام ماند. از تهیه فیلمی بنام «روزی، روزگاری شهرمان بانه» حرف می‌زد که نگاهی به وقایع تلخ روزهای جنگ و بمباران شهر داشت، وقایعی که بخشی از تاریخ فرهنگ پایداری کردستان را می‌توانست ثبت کند، فراخوان طرح را ما در روژان هم منتشر کردیم اما حیف که دست اجل مهلت نداد و خیلی زود روح بلندش به آسمان پرکشید و همه ما را در غم فقدان خود سوگوار کرد، روحش شاد و یادش گرامی.