رفتن به بالا

روزنامه فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی رۆژان

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


 • جمعه ۲۷ مهر ۱۳۹۷
 • الجمعة ۸ صفر ۱۴۴۰
 • 2018 Friday 19 October

 • روزنامه روژان

  صاحب امتیاز و مدیر مسوول: سلیمان الله‌مرادی

  ..............................................................

  نشانی: سنندج - میدان آزادی - انتهای کوچه سجادی (کوچه رزان) - پلاک ۱۱۵

  کد پستی: ۳۳۹۵۳-۶۶۱۳۷

  ..............................................................

  تلفن: ۳۳۲۳۸۵۴۵-۰۸۷

  ای‌میل: info@rojanpress.com

  کانال تلگرام: rojanpress@


اوقات شرعی

 • یکشنبه ۲۹ اسفند ۱۳۹۵ - ۱۸:۲۴
 • کد خبر : 2426
 • هفته‌نامه روژان
 • چاپ خبر : کردستان در تدارک استقبال از مسافران نوروزی

روژان: پس از یک دوره نسبتا طولانی سرما و رخوت این روزها مردم استان کردستان براساس یک سنت دیرینه سرگرم خانه‌تکلنی هستند و در این میان سازمانها و ادارات دولتی نیز در کنار مردم در تدارک استقبال از میهمانان نوروزی. کردستان به سبب داشتن مناطق گردشگری تاریخی و طبیعی، ویژگی های فرهنگی، آداب و رسوم، […]

روژان: پس از یک دوره نسبتا طولانی سرما و رخوت این روزها مردم استان کردستان براساس یک سنت دیرینه سرگرم خانه‌تکلنی هستند و در این میان سازمانها و ادارات دولتی نیز در کنار مردم در تدارک استقبال از میهمانان نوروزی.
کردستان به سبب داشتن مناطق گردشگری تاریخی و طبیعی، ویژگی های فرهنگی، آداب و رسوم، آب و هوایی مناسب و بازارچه های مرزی، در طول سال یکی از مقصدهای مسافران و گردشگران داخلی و خارجی به شمار می آید. این پدیده در سال‌های اخیر سیر صعودی داشته و هر سال جمعیت مسافران نوروزی استان رو به افزایش بوده است.
در این میان بارندگی‌ در روزهای پایانی سال طراوتی دوچندان به آب هوای بهاری کردستان بخشیده است.
مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان کردستان از برگزاری نمایشگاه صنایع دستی در ایام نوروز در شهرستان های سنندج، بانه و سقز خبر داد و گفت: با هماهنگی و همکاری میراث فرهنگی استان برنامه‌های فرهنگی ویژه تعطیلات نوروز در مرکز استان و شهرستان‌ها برگزار خواهد شد.
سید محسن علوی افزود: برنامه ریزی های لازم جهت استفاده مسافران از اینترنت وایفای در عمارت خسروآباد و غار کرفتو انجام شده است و موزه‌های استان آماده پذیرش مسافران نوروزی است.
استاندار کردستان نیز تمامی دستگاههای دولتی و خدمات رسان را به استفاده از امکانات و تجهیزات برای رفاه بیشتر حال مردم در تعطیلات سال نو فراخواند.
عبدالمحمد زاهدی با اشاره به اینکه در ایام تعطیلات در استان بارندگی خواهیم داشت اضافه کرد: ادامه بارش‌ها ممکن است باعث ایجاد مشکلاتی شود که برای رفع آن باید همه ادارات و سازمانها همکاری لازم را داشته باشند.
وی از تمامی مدیران خواست در ایام تعطیلات در دسترس باشند تا در صورت نیاز بتوانند به موقع حضور داشته باشند.
معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار کردستان هم گفت: دستگاه‌های عضو ستاد خدمات نوروزی استان از ارائه آمار مسافرین نوروزی به صورت اختصاصی خودداری کنند.
امیر قادری در آخرین جلسه ستاد تسهیلات نوروزی افزود: ایجاد بسترهای لازم رفاهی برای مسافرین و گردشگرانی که استان ما را در طول ایام تعطیلات نوروزی به عنوان هدف گردشگری خود انتخاب می‌کنند وظیفه همه بخش‌ها و دستگاه‌ها است.
وی با بیان اینکه همه دستگاه‌ها باید خود را در زمینه تسهیل سفرهای نوروزی و استقبال از مهمانان مقید بدانند، خاطرنشان کرد: در بحث نصب بنرها به منظور جلوگیری از نازیبا شدن چهره شهر باید تمام دستگاه‌ها با شهرداری هماهنگ باشند.
وی گفت: آمار ورود و اسکان مسافران و دیگر موارد باید از یک کانال اطلاع‌رسانی شود و دبیرخانه ستاد خدمات نورزوی استان در این راستا مکلف است که اطلاع‌رسانی‌ لازم را انجام دهد.
وی از نظارت نامحسوس استانداری بر روند فعالیت دستگاه‌ها خبر داد و گفت: امسال با حساسیت و گستردگی خاصی این نظارت‌ها صورت خواهد گرفت. هیچ دستگاهی حق ندارد بدون هماهنگی و اجازه شهرداری‌ها اقدام به برپایی چادر در سطح شهر بکند.
از سوی دیگر مدیر فرودگاه های استان کردستان گفت: پرواز مستقیم سنندج به آدانای ترکیه برای نخستین بار در نوروز ۹۶ برای مسافران دایر می‌شود.

محسن سیف زاده به ایرنا گفته این مسیر پروازی به صورت موردی برای ایام نوروز پیش‌بینی شده و در صورت ظرفیت و استقبال، پس از آن به صورت پرواز هفتگی در خواهد آمد.
مدیر راهداری استان کردستان نیز ازممنوعیت تردد خودروهای سنگین تریلر و کامیون در روزهای ۲۶، ۲۷، ۲۸، ۲۹ و ۳۰ اسفند و همچنین در روزهای ۱۲ و ۱۴ فروردین سال آینده در محورهای سنندج – دیواندره سقز، بانه، کامیاران و مریوان خبر داد.
محمد راشد مدرس گرجی افزود: ۴۰۰ راهدار در قالب ۳۰ گروه و ۳۰۰ دستگاه ماشین آلات در ۳۰ راهدارخانه تا ۱۵ فروردین خدمات لازم و ضروری را به مسافران ارائه می دهند.

اخبار مرتبط

نظرات

یادداشت روژان

نگاهی به سوانح دلخراش جاده‌ای در راه‌های استان کردستان

گوش‌هایی که نمی‌شنوند و چشم‌هایی که نمی‌بینند

بامداد سەشنبه ۲۰ تیر درحالیکه غالب مردم براساس نظم و گردش شبانەروز در بستر خواب بودند جمعیتی از شهر سنندج، به اقتضای نیاز و کار ضروری عزم سفر کردند تا در این گردش روزگار به نیازهای خود پاسخ دهند اما انگار مقدر چنین بود که به مقصد نرسند و در همان ابتدای سفر راهی دیار باقی شوند. حادثه دلخراشی که به سبب ارتباطات پیشرفته و شبکەهای اجتماعی خواب را در همان نیمەهای شب از چشم هموطنان ربود و به خبر اول خبرگزاری‌های ایران تبدیل شد، به گونەای که سه روز عزای عمومی اعلام شد و مقامات کشور از رئیس جمهور و رئیس مجلس گرفته تا بسیاری از وزرا و شخصیت‌های مطرح کشور با صدور پیامهایی به ابراز همدردی با مردم داغدار کردستان پرداختند و  روز پنجشنبه نیز خبر آن در صفحه اول همه روزنامەهای سراسری قرار گرفت. مرگ دست کم ۱۱ نفر که به سبب نوع حادثه قلب بسیاری‌ها را جریحەدار کرد. نکته حائز اهمیت در این رویداد تلخ ایجاد موجی از حزن و اندوه در عرصه استانی و ملی بود که اگر نبود این ابراز همدردی‌ها شاید تالم ناشی از آن برای  خانواده‌های داغدار قابل تحمل نبود. اما پیرامون این سانحه نکاتی قابل تامل است که بیان آن ضروری به نظر می‌رسد: ۱- تلنگری بود به مسوولان که هشدار رسانه‌ها و کارشناسان را جدی بگیرند. نقطه وقوع حادثه به عنوان مکانی حادثه خیز بارها مورد نقد قرار گرفته بود اما دریغ از یک پاسخ منطقی! ۲- بارها گفتیم و بار دیگر تکرار می‌کنیم، مردم کمبودها و ناملایمات را تحمل می‌کنند اما بی‌توجهی، اهمال، فخرفروشی و بی‌عدالتی ازسوی مسئولان را تحمل نمی‌کنند. شکی نداریم که با هزینه چندبرابرهم که شده این مسیر تحت فشار افکارعمومی در کوتاه‌ترین زمان اصلاح خواهد شد، همچنانکه قطعه‌ای از مسیر راه سنندج- حسین آباد، در سال 1382 پیش پس از واژگونی تانکر حامل مواد شیمیایی MTBE و سرازیر شدن مواد آن به داخل آب سد قشلاق بلافاصله اصلاح شد، آیا بهتر نیست قبل از وقوع حوادث تلخ و تحمیل هزینه‌های بسیار گوشها را بروی انتقادات بگشایند و اینقدر بیخیال نباشند. حتما باید جان چند نفر گرفته شود تا معبری حادثه خیز اصلاح شود؟ 3- بارها از تردد تانکر‌های نفتکش در جاده‌های کردستان به عنوان ارابەهای مرگ و کابوس نام برده شده است و سال‌هاست واژگونی تانکر‌ها که نفت و مشتقات نفتی عراق را از طریق جاده‌های باریک و ناامن کردستان به ویژه مریوان و سنندج به ایران می‌آورند یا محصولات نفتی فراوری شده مانند بنزین و گازوئیل را به آن کشور منتقل می‌کنند، همچون کابوسی مردم و محیط زیست منطقه کردستان را تهدید می‌کند. گفته می‌شود در سوآپ نفتی ایران و عراق روزانه ۳۰ تا ۶۰ هزار بشکه نفت خام از طریق مرز به پالایشگاه‌های کرمانشاه، شازند، تهران و تبریز انتقال داده می‌شود و ایران معادل آن را در بنادر صادراتی جنوب تحویل مشتریان عراق می‌دهد. آمار تردد روزانه از ۶۰ تا ۴۰۰ کامیون در محور مریوان – سنندج که یکی از باریک‌ترین و ...