رفتن به بالا

روزنامه فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی رۆژان

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


 • چهارشنبه ۲۳ آبان ۱۳۹۷
 • الأربعاء ۵ ربيع أول ۱۴۴۰
 • 2018 Wednesday 14 November

 • روزنامه روژان

  صاحب امتیاز و مدیر مسوول: سلیمان الله‌مرادی

  ..............................................................

  نشانی: سنندج - میدان آزادی - انتهای کوچه سجادی (کوچه رزان) - پلاک ۱۱۵

  کد پستی: ۳۳۹۵۳-۶۶۱۳۷

  ..............................................................

  تلفن: ۳۳۲۳۸۵۴۵-۰۸۷

  ای‌میل: info@rojanpress.com

  کانال تلگرام: rojanpress@


اوقات شرعی

 • دوشنبه ۲۱ فروردین ۱۳۹۶ - ۱۱:۵۰
 • کد خبر : 2472
 • هفته‌نامه روژان
 • چاپ خبر : تَرَک در کاسه صبر استاندار
یک سفر و حاشیه‌های آن

تَرَک در کاسه صبر استاندار

متاسفانه واکنش احساسی جناب آقای استاندار، افکار عمومی را جریحه‌دار کرد و نشان داد با چنین روحیه‌ای بعید است بتوان به آینده این استان و توسعه آن در دولت تدبیر و امید امیدوار بود.

سلیمان الله‌مرادی/ استان کردستان روزهای پایانی سال گذشته با خبر ناخوشایندی همراه بود و آن مجادله لفظی و خارج از عرف استاندار کردستان با نماینده مردم سنندج، کامیاران و دیواندره در جلسه شورای اشتغال استان با حضور وزیر رفاه بود. در این جلسه برای نخستین بار چهره‌ای عصبی از استاندار کردستان در شبکه‌های اجتماعی به نمایش گذاشته شد که در این سه سال گذشته مردم استان هرگز آن را ندیده بودند و شاید هنوز هم خیلی‌ها آن را باور ندارند. این عصبانیت با رفتار وزیر و برخاستن ناگهانی وی از روی صندلی و تَرک جلسه در حالیکه نماینده مردم مشغول صحبت کردن بود نشان داد که حداقل بخشی از بدنه دولت و نماینده ارشد آن در استان، شانی برای مردم و نمایندگانشان قایل نیستند.

نکته حایز اهمیت در این میان عقب‌ماندگی‌های مزمن کردستان و نیاز به همدلی و پرهیز از رفتارهای احساسی برای جبران آن می‌باشد که این رفتار نشان داد کردستان همانند گذشته از برخی انشقاق و بداخلاقی‌های سیاسی و دیدگاه‌های محدود جناحی و از همه مهمتر نبود سعه صدر در برابر انتقادات رنج می‌برد. متاسفانه واکنش احساسی جناب آقای استاندار، افکار عمومی را جریحه‌دار کرد و نشان داد با چنین روحیه‌ای بعید است بتوان به آینده این استان و توسعه آن در دولت تدبیر و امید امیدوار بود. بدون شک سفر مقامات کشور به استان فرصت مبارک و میمونی است که باید از آن در راستای انتقال ظرفیت‌های استان و حل مشکلات استقبال کرد درحالیکه آنچه از سفر وزیر رفاه می‌توان ارایه کرد هماهنگی یک‌سویه یک جریان آن هم نه بر اساس نیازهای استان بلکه در جهت مصالح و منافع جناحی است. آنچه ما از شخص استاندار در این سه سال گذشته دیدیم سیمایی توام با لبخند بود و بارها خود در سخنرانی‌ها بر سعه صدر و گذشت و بردباری و تحمل دولت در برخورد با منتقدان تاکید می‌کردند و بروز سیمایی برافروخته و خشن، ولو حق با وی نیز باشد قطعا زیبنده شخص ایشان نیست و نخواهد بود؛ لذا انتظاری که افکار عمومی از ایشان دارند، ترمیم این زخم، به هر شیوه که خود صلاح می‌دانند است.

اخبار مرتبط

نظرات

یادداشت روژان

نگاهی به سوانح دلخراش جاده‌ای در راه‌های استان کردستان

گوش‌هایی که نمی‌شنوند و چشم‌هایی که نمی‌بینند

بامداد سەشنبه ۲۰ تیر درحالیکه غالب مردم براساس نظم و گردش شبانەروز در بستر خواب بودند جمعیتی از شهر سنندج، به اقتضای نیاز و کار ضروری عزم سفر کردند تا در این گردش روزگار به نیازهای خود پاسخ دهند اما انگار مقدر چنین بود که به مقصد نرسند و در همان ابتدای سفر راهی دیار باقی شوند. حادثه دلخراشی که به سبب ارتباطات پیشرفته و شبکەهای اجتماعی خواب را در همان نیمەهای شب از چشم هموطنان ربود و به خبر اول خبرگزاری‌های ایران تبدیل شد، به گونەای که سه روز عزای عمومی اعلام شد و مقامات کشور از رئیس جمهور و رئیس مجلس گرفته تا بسیاری از وزرا و شخصیت‌های مطرح کشور با صدور پیامهایی به ابراز همدردی با مردم داغدار کردستان پرداختند و  روز پنجشنبه نیز خبر آن در صفحه اول همه روزنامەهای سراسری قرار گرفت. مرگ دست کم ۱۱ نفر که به سبب نوع حادثه قلب بسیاری‌ها را جریحەدار کرد. نکته حائز اهمیت در این رویداد تلخ ایجاد موجی از حزن و اندوه در عرصه استانی و ملی بود که اگر نبود این ابراز همدردی‌ها شاید تالم ناشی از آن برای  خانواده‌های داغدار قابل تحمل نبود. اما پیرامون این سانحه نکاتی قابل تامل است که بیان آن ضروری به نظر می‌رسد: ۱- تلنگری بود به مسوولان که هشدار رسانه‌ها و کارشناسان را جدی بگیرند. نقطه وقوع حادثه به عنوان مکانی حادثه خیز بارها مورد نقد قرار گرفته بود اما دریغ از یک پاسخ منطقی! ۲- بارها گفتیم و بار دیگر تکرار می‌کنیم، مردم کمبودها و ناملایمات را تحمل می‌کنند اما بی‌توجهی، اهمال، فخرفروشی و بی‌عدالتی ازسوی مسئولان را تحمل نمی‌کنند. شکی نداریم که با هزینه چندبرابرهم که شده این مسیر تحت فشار افکارعمومی در کوتاه‌ترین زمان اصلاح خواهد شد، همچنانکه قطعه‌ای از مسیر راه سنندج- حسین آباد، در سال 1382 پیش پس از واژگونی تانکر حامل مواد شیمیایی MTBE و سرازیر شدن مواد آن به داخل آب سد قشلاق بلافاصله اصلاح شد، آیا بهتر نیست قبل از وقوع حوادث تلخ و تحمیل هزینه‌های بسیار گوشها را بروی انتقادات بگشایند و اینقدر بیخیال نباشند. حتما باید جان چند نفر گرفته شود تا معبری حادثه خیز اصلاح شود؟ 3- بارها از تردد تانکر‌های نفتکش در جاده‌های کردستان به عنوان ارابەهای مرگ و کابوس نام برده شده است و سال‌هاست واژگونی تانکر‌ها که نفت و مشتقات نفتی عراق را از طریق جاده‌های باریک و ناامن کردستان به ویژه مریوان و سنندج به ایران می‌آورند یا محصولات نفتی فراوری شده مانند بنزین و گازوئیل را به آن کشور منتقل می‌کنند، همچون کابوسی مردم و محیط زیست منطقه کردستان را تهدید می‌کند. گفته می‌شود در سوآپ نفتی ایران و عراق روزانه ۳۰ تا ۶۰ هزار بشکه نفت خام از طریق مرز به پالایشگاه‌های کرمانشاه، شازند، تهران و تبریز انتقال داده می‌شود و ایران معادل آن را در بنادر صادراتی جنوب تحویل مشتریان عراق می‌دهد. آمار تردد روزانه از ۶۰ تا ۴۰۰ کامیون در محور مریوان – سنندج که یکی از باریک‌ترین و ...