رفتن به بالا

روزنامه فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی رۆژان

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


 • یکشنبه ۲۷ آبان ۱۳۹۷
 • الأحد ۹ ربيع أول ۱۴۴۰
 • 2018 Sunday 18 November

 • روزنامه روژان

  صاحب امتیاز و مدیر مسوول: سلیمان الله‌مرادی

  ..............................................................

  نشانی: سنندج - میدان آزادی - انتهای کوچه سجادی (کوچه رزان) - پلاک ۱۱۵

  کد پستی: ۳۳۹۵۳-۶۶۱۳۷

  ..............................................................

  تلفن: ۳۳۲۳۸۵۴۵-۰۸۷

  ای‌میل: info@rojanpress.com

  کانال تلگرام: rojanpress@


اوقات شرعی

 • دوشنبه ۲۱ فروردین ۱۳۹۶ - ۱۱:۵۵
 • کد خبر : 2475
 • هفته‌نامه روژان
 • چاپ خبر : اولتیماتوم وزیر کشور به مسوولان استان
طرح توسعه کردستان تا ماه آینده به وزارت کشور تحویل شود

اولتیماتوم وزیر کشور به مسوولان استان

وزیر کشور از مدیران استان خواست طرح توسعه کردستان را براساس ظرفیت‌ها وتوانمندی‌های استانی و ملی، با تعیین روش‌های تامین مالی آنها، ظرف مدت حداکثر یک ماه به وزارت کشورتحویل دهند. به گزارش روابط عمومی استانداری کردستان، عبدالرضا رحمانی فضلی در جلسه شورای توسعه کردستان که هفته گذشته در وزارت کشور تشکیل شد، گفت: در […]

وزیر کشور از مدیران استان خواست طرح توسعه کردستان را براساس ظرفیت‌ها وتوانمندی‌های استانی و ملی، با تعیین روش‌های تامین مالی آنها، ظرف مدت حداکثر یک ماه به وزارت کشورتحویل دهند.
به گزارش روابط عمومی استانداری کردستان، عبدالرضا رحمانی فضلی در جلسه شورای توسعه کردستان که هفته گذشته در وزارت کشور تشکیل شد، گفت: در برنامه ششم سعی شده ناتوانی نظام برنامه‌ریزی و بودجه ریزی کشور در پاسخگویی به رفع عدم تعادل‌ها و توازن‌ها برطرف شود، احکامی در این خصوص صادر شده و عنایت دولت هم بر رفع این نقیصه است.
وی اظهارداشت: کردستان ظرفیت‌های زیادی دارد از جمله مرز که امکان بزرگی برای تجارت است به همین دلیل دولت دو منطقه آزاد برای آن پیش بینی کرده، بازارچه‌ها و معابر کولبری در استان فعال هستند و بر همین اساس لازم است دوستانی که برنامه‌ریزی‌ها را انجام می دهند مرز را به عنوان ظرفیتی مهم در نظر داشته باشند.
رحمانی فضلی آب را یکی دیگر از ظرفیت های مهم استان ذکر و عنوان کرد: با توجه به حجم سرمایه‌گذاری نظام و دولت در کردستان باید از ظرفیت آبهای استان حداکثر استفاده را داشته باشیم.
وی با یادآوری اینکه در بسیاری از مناطق کشور امکان استقرار صنایع آب بر وجود ندارد، اظهار داشت: در برخی استان‌ها مانند لرستان، کرمانشاه و کردستان این ظرفیت وجود دارد و با جلوگیری از خروج آب از کشور، امکان استفاده از این آب ها را در صنایع فراهم کرده‌اند.
رحمانی فضلی با اشاره به اینکه هلدینگ‌ها و واحدهای بزرگ تولیدی کشور می توانند در حوزه لبنیات، دام و طیور و ماهی در استان سرمایه‌گذاری کنند، عنوان کرد: باید بخش خصوصی را به سرمایه‌گذاری تشویق کنیم و اولویت هم مردم آن مناطق باشند.
وی یادآور شد: اگر به دلیل کمبود سرمایه اهالی منطقه یا هر دلیل دیگری، امکان سرمایه‌گذاری بخش خصوصی در این مناطق وجود ندارد، واحدهای بزرگ می توانند سرمایه‌گذاری کنند و برای تحقق این امر، آقای استاندار باید تلاش کند ظرفیت‌های استان و ظرفیت‌های ملی را به هم گره بزند.
وزیر کشور با اظهار تاسف از اینکه در حال حاضر بودجه عمومی و اعتبارات بانک‌ها بارزترین روش تامین مالی هستند، به استاندار کردستان توصیه کرد با به کارگیری گروهی از مشاورین، برروی روش‌های تامین مالی برای استان کار شود تا در کنار ظرفیت‌های داخلی شرکت های بزرگ، با استفاده از طرق مختلف تامین مالی امکان ایجاد اشتغال در استان فراهم شود.
عبدالرضا رحمانی فضلی ضمن یادآوری مشغله کاری وزارت کشور در آستانه انتخابات، افزود: علیرغم افزایش حجم کاری، ان شاالله ظرف مدت یک ماه و کمتر، طرح توسعه استان به وزارت کشور تحویل شود و ما نیز این طرح را به جناب آقای دکتر جهانگیری معاون اول محترم ریاست جمهوری ارائه نماییم و ایشان آن را به همه دستگاه ها ابلاغ کنند.
وی بیان کرد: در این طرح باید براساس ظرفیت ها، توانمندی ها و امکانات استانی و ملی پروژه ها مشخص شوند، زمانبندی و روش های تامین مالی آن دیده شود و دستگاه های همکار نیز تعین شود.
در این جلسه که نماینده ولی فقیه در استان و همچنین نمایندگان مردم کردستان در مجلس شورای اسلامی نیزحضور داشتند استاندار کردستان عنوان کرد: در سه سال و نیم گذشته دولت هزار و ۷۰۰ میلیارد تومان در بخش آب استان هزینه کرده است.
عبدالمحمد زاهدی یکی از مهمترین موانع توسعه استان کردستان را ضعف در زیرساخت‌های حمل ونقل ذکر کرد و گفت: علی‌رغم اقدامات بسیار ارزنده انجام شده در سه سال و نیم گذشته باز هم بخش حمل و نقل استان نیازمند توجه بسیار بیشتر است.
وی یکی از پروژه های مهم بخش حمل و نقل را کریدور شمال به جنوب دانست و اضافه کرد: این کریدور که مهمترین راه ترانزیتی غرب کشور است پنج استان غربی را در بر می گیرد و ۳۲۰ کیلومتر از این راه در جغرافیای استان کردستان واقع شده است.
با اشاره به اینکه بخش عمده این پروژه در استان اجرا شده و برای اتمام آن نیازمند توجه و تخصیص اعتبارات بیشتر هستیم، اظهار داشت: در اردیبهشت ماه قطار به همدان می رسد و خواست جدی ما این است که بلافاصله ریل گذاری مسیر همدان به سنندج نیز آغاز شود. هم اکنون این پروژه دارای ۶۰ درصد پیشرفت فیزیکی در بخش زیرسازی است و امیدواریم این مهم که نقش بسیار بسزایی در توسعه استان دارد در کمترین زمان ممکن به سرانجام برسد.
استاندارکردستان یکی دیگر از پروژه های مهم بخش حمل و نقل را جاده سنندج به مریوان خواند و گفت: با مساعد شدن شرایط جوی این پروژه سرعت بیشتری خواهد گرفت.
زاهدی در این جلسه توجه به تسریع در ساخت فرودگاه سقز را نیز از نظر دور نداشت و گفت: ساخت فرودگاه سقز برای استان کردستان از اهمیت بالایی برخوردار است چرا که این فرودگاه در صورت تکمیل می تواند به هفت شهرستان پیرامون خود خدمات ارایه دهد.
وی همچنین پروازهای فرودگاه سنندج را نیز یکی از مشکلات موجود در عرصه ی حمل و نقل اعلام کرد و افزود: برای رونق گرفتن سرمایه‌گذاری در استان ما نیازمند وجود پروازهای منظم در استان توسط شرکت های هواپیمایی هستیم.
وی استان کردستان را دارای یک عقب ماندگی مزمن از سالهای پیش از انقلاب و سالهای اول انقلاب به دلایل مختلف دانست و گفت: با توجه به مجموعه آن شرایط این استان نتوانست از فرصت های اولیه نظام بهره مند شود.
وی افتتاح پتروشیمی کردستان به عنوان بزرگترین پروژه صنعتی تاریخ استان در سفر رییس جمهور از دستاوردهای نظام و دولت برای استان برشمرد و اضافه کرد: در این پروژه هزار و ۴۰۰ میلیارد تومان سرمایه گذاری شده است که در مقایسه با استان های برخوردار رقم چندان قابل توجهی نیست.
زاهدی اضافه کرد: هم اکنون چند پروژه صنعتی نظیر لاستیک رازی، کارخانه سیمان دیواندره و کسب مجوز برای احداث دو پتروشیمی جدید تعریف شده است و ما انتظار داریم بانک ها و سازمان های مرکزی در این بخش ها کمک کنند.
استاندارکردستان با انتقاد از مقررات و مصوبات صندوق توسعه ملی گفت: با آن مقررات استان هایی مانند کردستان با ظرفیت های خود نمی توانند از تسهیلات آن بهره مند شوند.
وی ضرورت حضور یک شرکت سرمایه گذاری در مناطق مرزی را نیز یادآور شد و گفت: اگر شرکت های دولتی و هلدینگ در استان سرمایه گذاری کنند و سرمایه گذاری آنها موفق باشد حتما بخش خصوصی و صاحبان سرمایه در استان کردستان فعالیت اقتصادی خواهند کرد.

اخبار مرتبط

نظرات

یادداشت روژان

نگاهی به سوانح دلخراش جاده‌ای در راه‌های استان کردستان

گوش‌هایی که نمی‌شنوند و چشم‌هایی که نمی‌بینند

بامداد سەشنبه ۲۰ تیر درحالیکه غالب مردم براساس نظم و گردش شبانەروز در بستر خواب بودند جمعیتی از شهر سنندج، به اقتضای نیاز و کار ضروری عزم سفر کردند تا در این گردش روزگار به نیازهای خود پاسخ دهند اما انگار مقدر چنین بود که به مقصد نرسند و در همان ابتدای سفر راهی دیار باقی شوند. حادثه دلخراشی که به سبب ارتباطات پیشرفته و شبکەهای اجتماعی خواب را در همان نیمەهای شب از چشم هموطنان ربود و به خبر اول خبرگزاری‌های ایران تبدیل شد، به گونەای که سه روز عزای عمومی اعلام شد و مقامات کشور از رئیس جمهور و رئیس مجلس گرفته تا بسیاری از وزرا و شخصیت‌های مطرح کشور با صدور پیامهایی به ابراز همدردی با مردم داغدار کردستان پرداختند و  روز پنجشنبه نیز خبر آن در صفحه اول همه روزنامەهای سراسری قرار گرفت. مرگ دست کم ۱۱ نفر که به سبب نوع حادثه قلب بسیاری‌ها را جریحەدار کرد. نکته حائز اهمیت در این رویداد تلخ ایجاد موجی از حزن و اندوه در عرصه استانی و ملی بود که اگر نبود این ابراز همدردی‌ها شاید تالم ناشی از آن برای  خانواده‌های داغدار قابل تحمل نبود. اما پیرامون این سانحه نکاتی قابل تامل است که بیان آن ضروری به نظر می‌رسد: ۱- تلنگری بود به مسوولان که هشدار رسانه‌ها و کارشناسان را جدی بگیرند. نقطه وقوع حادثه به عنوان مکانی حادثه خیز بارها مورد نقد قرار گرفته بود اما دریغ از یک پاسخ منطقی! ۲- بارها گفتیم و بار دیگر تکرار می‌کنیم، مردم کمبودها و ناملایمات را تحمل می‌کنند اما بی‌توجهی، اهمال، فخرفروشی و بی‌عدالتی ازسوی مسئولان را تحمل نمی‌کنند. شکی نداریم که با هزینه چندبرابرهم که شده این مسیر تحت فشار افکارعمومی در کوتاه‌ترین زمان اصلاح خواهد شد، همچنانکه قطعه‌ای از مسیر راه سنندج- حسین آباد، در سال 1382 پیش پس از واژگونی تانکر حامل مواد شیمیایی MTBE و سرازیر شدن مواد آن به داخل آب سد قشلاق بلافاصله اصلاح شد، آیا بهتر نیست قبل از وقوع حوادث تلخ و تحمیل هزینه‌های بسیار گوشها را بروی انتقادات بگشایند و اینقدر بیخیال نباشند. حتما باید جان چند نفر گرفته شود تا معبری حادثه خیز اصلاح شود؟ 3- بارها از تردد تانکر‌های نفتکش در جاده‌های کردستان به عنوان ارابەهای مرگ و کابوس نام برده شده است و سال‌هاست واژگونی تانکر‌ها که نفت و مشتقات نفتی عراق را از طریق جاده‌های باریک و ناامن کردستان به ویژه مریوان و سنندج به ایران می‌آورند یا محصولات نفتی فراوری شده مانند بنزین و گازوئیل را به آن کشور منتقل می‌کنند، همچون کابوسی مردم و محیط زیست منطقه کردستان را تهدید می‌کند. گفته می‌شود در سوآپ نفتی ایران و عراق روزانه ۳۰ تا ۶۰ هزار بشکه نفت خام از طریق مرز به پالایشگاه‌های کرمانشاه، شازند، تهران و تبریز انتقال داده می‌شود و ایران معادل آن را در بنادر صادراتی جنوب تحویل مشتریان عراق می‌دهد. آمار تردد روزانه از ۶۰ تا ۴۰۰ کامیون در محور مریوان – سنندج که یکی از باریک‌ترین و ...