رفتن به بالا

روزنامه فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی رۆژان

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


 • سه شنبه ۳۰ بهمن ۱۳۹۷
 • الثلاثاء ۱۳ جماد ثاني ۱۴۴۰
 • 2019 Tuesday 19 February

 • روزنامه روژان

  صاحب امتیاز و مدیر مسوول: سلیمان الله‌مرادی

  ..............................................................

  نشانی: سنندج - میدان آزادی - انتهای کوچه سجادی (کوچه رزان) - پلاک ۱۱۵

  کد پستی: ۳۳۹۵۳-۶۶۱۳۷

  ..............................................................

  تلفن: ۳۳۲۳۸۵۴۵-۰۸۷

  ای‌میل: info@rojanpress.com

  کانال تلگرام: rojanpress@


اوقات شرعی

 • دوشنبه ۲۱ فروردین ۱۳۹۶ - ۱۱:۵۵
 • کد خبر : 2475
 • هفته‌نامه روژان
 • چاپ خبر : اولتیماتوم وزیر کشور به مسوولان استان
طرح توسعه کردستان تا ماه آینده به وزارت کشور تحویل شود

اولتیماتوم وزیر کشور به مسوولان استان

وزیر کشور از مدیران استان خواست طرح توسعه کردستان را براساس ظرفیت‌ها وتوانمندی‌های استانی و ملی، با تعیین روش‌های تامین مالی آنها، ظرف مدت حداکثر یک ماه به وزارت کشورتحویل دهند. به گزارش روابط عمومی استانداری کردستان، عبدالرضا رحمانی فضلی در جلسه شورای توسعه کردستان که هفته گذشته در وزارت کشور تشکیل شد، گفت: در […]

وزیر کشور از مدیران استان خواست طرح توسعه کردستان را براساس ظرفیت‌ها وتوانمندی‌های استانی و ملی، با تعیین روش‌های تامین مالی آنها، ظرف مدت حداکثر یک ماه به وزارت کشورتحویل دهند.
به گزارش روابط عمومی استانداری کردستان، عبدالرضا رحمانی فضلی در جلسه شورای توسعه کردستان که هفته گذشته در وزارت کشور تشکیل شد، گفت: در برنامه ششم سعی شده ناتوانی نظام برنامه‌ریزی و بودجه ریزی کشور در پاسخگویی به رفع عدم تعادل‌ها و توازن‌ها برطرف شود، احکامی در این خصوص صادر شده و عنایت دولت هم بر رفع این نقیصه است.
وی اظهارداشت: کردستان ظرفیت‌های زیادی دارد از جمله مرز که امکان بزرگی برای تجارت است به همین دلیل دولت دو منطقه آزاد برای آن پیش بینی کرده، بازارچه‌ها و معابر کولبری در استان فعال هستند و بر همین اساس لازم است دوستانی که برنامه‌ریزی‌ها را انجام می دهند مرز را به عنوان ظرفیتی مهم در نظر داشته باشند.
رحمانی فضلی آب را یکی دیگر از ظرفیت های مهم استان ذکر و عنوان کرد: با توجه به حجم سرمایه‌گذاری نظام و دولت در کردستان باید از ظرفیت آبهای استان حداکثر استفاده را داشته باشیم.
وی با یادآوری اینکه در بسیاری از مناطق کشور امکان استقرار صنایع آب بر وجود ندارد، اظهار داشت: در برخی استان‌ها مانند لرستان، کرمانشاه و کردستان این ظرفیت وجود دارد و با جلوگیری از خروج آب از کشور، امکان استفاده از این آب ها را در صنایع فراهم کرده‌اند.
رحمانی فضلی با اشاره به اینکه هلدینگ‌ها و واحدهای بزرگ تولیدی کشور می توانند در حوزه لبنیات، دام و طیور و ماهی در استان سرمایه‌گذاری کنند، عنوان کرد: باید بخش خصوصی را به سرمایه‌گذاری تشویق کنیم و اولویت هم مردم آن مناطق باشند.
وی یادآور شد: اگر به دلیل کمبود سرمایه اهالی منطقه یا هر دلیل دیگری، امکان سرمایه‌گذاری بخش خصوصی در این مناطق وجود ندارد، واحدهای بزرگ می توانند سرمایه‌گذاری کنند و برای تحقق این امر، آقای استاندار باید تلاش کند ظرفیت‌های استان و ظرفیت‌های ملی را به هم گره بزند.
وزیر کشور با اظهار تاسف از اینکه در حال حاضر بودجه عمومی و اعتبارات بانک‌ها بارزترین روش تامین مالی هستند، به استاندار کردستان توصیه کرد با به کارگیری گروهی از مشاورین، برروی روش‌های تامین مالی برای استان کار شود تا در کنار ظرفیت‌های داخلی شرکت های بزرگ، با استفاده از طرق مختلف تامین مالی امکان ایجاد اشتغال در استان فراهم شود.
عبدالرضا رحمانی فضلی ضمن یادآوری مشغله کاری وزارت کشور در آستانه انتخابات، افزود: علیرغم افزایش حجم کاری، ان شاالله ظرف مدت یک ماه و کمتر، طرح توسعه استان به وزارت کشور تحویل شود و ما نیز این طرح را به جناب آقای دکتر جهانگیری معاون اول محترم ریاست جمهوری ارائه نماییم و ایشان آن را به همه دستگاه ها ابلاغ کنند.
وی بیان کرد: در این طرح باید براساس ظرفیت ها، توانمندی ها و امکانات استانی و ملی پروژه ها مشخص شوند، زمانبندی و روش های تامین مالی آن دیده شود و دستگاه های همکار نیز تعین شود.
در این جلسه که نماینده ولی فقیه در استان و همچنین نمایندگان مردم کردستان در مجلس شورای اسلامی نیزحضور داشتند استاندار کردستان عنوان کرد: در سه سال و نیم گذشته دولت هزار و ۷۰۰ میلیارد تومان در بخش آب استان هزینه کرده است.
عبدالمحمد زاهدی یکی از مهمترین موانع توسعه استان کردستان را ضعف در زیرساخت‌های حمل ونقل ذکر کرد و گفت: علی‌رغم اقدامات بسیار ارزنده انجام شده در سه سال و نیم گذشته باز هم بخش حمل و نقل استان نیازمند توجه بسیار بیشتر است.
وی یکی از پروژه های مهم بخش حمل و نقل را کریدور شمال به جنوب دانست و اضافه کرد: این کریدور که مهمترین راه ترانزیتی غرب کشور است پنج استان غربی را در بر می گیرد و ۳۲۰ کیلومتر از این راه در جغرافیای استان کردستان واقع شده است.
با اشاره به اینکه بخش عمده این پروژه در استان اجرا شده و برای اتمام آن نیازمند توجه و تخصیص اعتبارات بیشتر هستیم، اظهار داشت: در اردیبهشت ماه قطار به همدان می رسد و خواست جدی ما این است که بلافاصله ریل گذاری مسیر همدان به سنندج نیز آغاز شود. هم اکنون این پروژه دارای ۶۰ درصد پیشرفت فیزیکی در بخش زیرسازی است و امیدواریم این مهم که نقش بسیار بسزایی در توسعه استان دارد در کمترین زمان ممکن به سرانجام برسد.
استاندارکردستان یکی دیگر از پروژه های مهم بخش حمل و نقل را جاده سنندج به مریوان خواند و گفت: با مساعد شدن شرایط جوی این پروژه سرعت بیشتری خواهد گرفت.
زاهدی در این جلسه توجه به تسریع در ساخت فرودگاه سقز را نیز از نظر دور نداشت و گفت: ساخت فرودگاه سقز برای استان کردستان از اهمیت بالایی برخوردار است چرا که این فرودگاه در صورت تکمیل می تواند به هفت شهرستان پیرامون خود خدمات ارایه دهد.
وی همچنین پروازهای فرودگاه سنندج را نیز یکی از مشکلات موجود در عرصه ی حمل و نقل اعلام کرد و افزود: برای رونق گرفتن سرمایه‌گذاری در استان ما نیازمند وجود پروازهای منظم در استان توسط شرکت های هواپیمایی هستیم.
وی استان کردستان را دارای یک عقب ماندگی مزمن از سالهای پیش از انقلاب و سالهای اول انقلاب به دلایل مختلف دانست و گفت: با توجه به مجموعه آن شرایط این استان نتوانست از فرصت های اولیه نظام بهره مند شود.
وی افتتاح پتروشیمی کردستان به عنوان بزرگترین پروژه صنعتی تاریخ استان در سفر رییس جمهور از دستاوردهای نظام و دولت برای استان برشمرد و اضافه کرد: در این پروژه هزار و ۴۰۰ میلیارد تومان سرمایه گذاری شده است که در مقایسه با استان های برخوردار رقم چندان قابل توجهی نیست.
زاهدی اضافه کرد: هم اکنون چند پروژه صنعتی نظیر لاستیک رازی، کارخانه سیمان دیواندره و کسب مجوز برای احداث دو پتروشیمی جدید تعریف شده است و ما انتظار داریم بانک ها و سازمان های مرکزی در این بخش ها کمک کنند.
استاندارکردستان با انتقاد از مقررات و مصوبات صندوق توسعه ملی گفت: با آن مقررات استان هایی مانند کردستان با ظرفیت های خود نمی توانند از تسهیلات آن بهره مند شوند.
وی ضرورت حضور یک شرکت سرمایه گذاری در مناطق مرزی را نیز یادآور شد و گفت: اگر شرکت های دولتی و هلدینگ در استان سرمایه گذاری کنند و سرمایه گذاری آنها موفق باشد حتما بخش خصوصی و صاحبان سرمایه در استان کردستان فعالیت اقتصادی خواهند کرد.

اخبار مرتبط

نظرات

یادداشت روژان

بیانیه تحریریه روزنامه روژان در واکنش به دروغ‌پردازی برخی کانال‌های مجازی

مغز فندقی‌ها/ قلم مسئول و مصیبت‌های آن

بدواً عرض می‌کنیم ما کسانی که در روژان قلم می‌زنیم با اطمینان، به اتفاق همکارانمان در دیگر نشریات استان آرزو کرده و می‌کنیم که ای کاش فعل و فعالیت مسئولان ما به گونه‌ای بود که رفاه و آسایش و امنیت خاطر را به مردم هدیه می‌کرد و از قِبَل حرف و حرکتشان مملکت بر ریل توسعه می‌چرخید؛ آن وقت ما محررین، توسن قلم را در دشت بلاغت و فصاحت جولان می‌دادیم و با ردیف کردن همة صناعات ادبی در رسا و ثنای مسئولان، مثنوی‌ها می‌سرودیم و به نشانه شکرگزاری، دست نیاز به سوی پروردگار دراز می‌کردیم که خدایا این سروران را از سر ما دریغ مدار که سروریشان باعث سرفرازی ما شده است؛ اما چه کنیم که چنین نیست؛ ما هم بنا به وظیفه دینی و اخلاقی و حرفه‌ای خود مجبوریم آلام مردم را بازگو و به سمع و نظر مردم برسانیم شاید دستی از آستین همت به در آید و تیمارگری بنشیند. ما کی هستیم که چنین حقی داریم؛ فعالان عرصه رسانه‌‌‌های جمعی که رکن چهارم دموکراسی‌اش می‌نامند و برقراری نظم و نسق، مستلزم وجود و فعالیت مثبت ماست؛ مائی که از قواعد و قوانین بهره می‌گیریم و در پی هدایت امور در بستر بهبود به نام مردم و از سوی مردم می‌گوئیم و می‌نویسیم. در واقع ما آئینه تمام‌قد رفتارهای مسئولان هستیم؛ اگر خوبند خوب نشان می‌دهیم و اگر بدند بد. نه در خفا، که به صراحت می‌گوییم: از آنجا که در شرایط فعلی شرایط سختی بر جامعه حاکم است لذا ما مجبور به بیان حقایقی می‌شویم که ممکن است برای حضرات مسئولان تلخ و گزنده باشد لذا توقع اخم و تخم، خط و نشان کشیدن و... هم هست که دیده و شنیده‌ایم اما ایفای مسئولیت، بالاتر از همه خطرات است، چه ما به ارزش قلم و تراوشاتش نیک آشنائیم و می‌دانیم که خدای منان به آن سوگند خورده است؛ «ن والقم و ما یسطرون». در چنین حالتی کسی نباید از ما توقع واژگون‌کاری و باژگون‌گوئی داشته باشد؛ اگر خواهان تعریف و تمجید هستید بفرمائید؛ مسئولیت و اختیار دارید به مردم خدمت کنید تا مشمول عنایت شوید و گرنه ما معذوریم. نویسندگان و دست‌اندرکاران این نشریه به شهادت صفحه‌های روژان در تمام سال‌های عمر، همیشه فریادگر مردم و مصالح و منافعشان بوده‌اند؛ به ناحق سیاه را سفید و سفید را سیاه نکرده‌اند و در بستر این سیر، فشار را هم تحمّل نموده‌اند. در این میان گاهاً اظهار نظرهائی در مورد روژان ابراز می‌شود که جای تاسف است؛ جدیداً در منبعی نه چندان شناخته شده برای مردم، انگ و رنگی به روژان زده‌اند که گویا ارگان سپاه است و با استفاده از رانت، 85 تن کاغذ از دولت گرفته است!! در باره این انگ‌نامه که ظاهرا به بهانه تجلیل مدیرکل ارشاد اسلامی از روژان به بیرون تراوش پیدا کرده است باید گفت عجبا از این استدلال، استخراج و استنتاج؟ بازدید مدیرکل ارشاد کردستان و اهدای لوح تقدیر، امری مرسوم است و هرازچند‌گاهی صورت می‌گیرد و تمام دفاتر نشریات ...