رفتن به بالا

روزنامه فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی رۆژان

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


 • جمعه ۲۶ بهمن ۱۳۹۷
 • الجمعة ۹ جماد ثاني ۱۴۴۰
 • 2019 Friday 15 February

 • روزنامه روژان

  صاحب امتیاز و مدیر مسوول: سلیمان الله‌مرادی

  ..............................................................

  نشانی: سنندج - میدان آزادی - انتهای کوچه سجادی (کوچه رزان) - پلاک ۱۱۵

  کد پستی: ۳۳۹۵۳-۶۶۱۳۷

  ..............................................................

  تلفن: ۳۳۲۳۸۵۴۵-۰۸۷

  ای‌میل: info@rojanpress.com

  کانال تلگرام: rojanpress@


اوقات شرعی

 • دوشنبه ۲۱ فروردین ۱۳۹۶ - ۱۲:۲۱
 • کد خبر : 2479
 • هفته‌نامه روژان
 • چاپ خبر : سال نو را با اراده‌ای نو آغاز کنیم

سال نو را با انبوه آرزوها آغازیدیم که ریشه در تمنیات گذشته دارد؛ همه‌ی ما در ابتدای سال جدید این سخنان یا مفهوم کلی آن را بر زبان جاری یا در دل گفتیم که «یا مقلب‌القلوب والابصار یا مدبرالیل والنهار یا محول‌الحول والاحوال حول حالنا الی احسن‌الحال» این نیایش که در متن خود ستایش و […]

سال نو را با انبوه آرزوها آغازیدیم که ریشه در تمنیات گذشته دارد؛ همه‌ی ما در ابتدای سال جدید این سخنان یا مفهوم کلی آن را بر زبان جاری یا در دل گفتیم که «یا مقلب‌القلوب والابصار یا مدبرالیل والنهار یا محول‌الحول والاحوال حول حالنا الی احسن‌الحال» این نیایش که در متن خود ستایش و کرنشی مجدد به بارگاه حضرت احدیت است نیکوکلامی است که زیبنده‌ی هر آغازی است که با بیان لسانی آن و همراه کردن نیت و حمیت در جهت تحقق آن بکوشیم.
سنت الهی بر این است که انسان را با همه توانایی‌ها مجهز ساخته و در بهترین شکل و قواره پرداخته است و مخیر داشته که به مدد اندیشه و اندوخته فکری خود ره صواب را تشخیص و با جدیت و پشتکار در آن گام نهاده و خود و جامعه‌اش را از حاصل تقلای متقیانه‌ی خود بهرمند سازد و خویشتن را مستحق پاداش و ثواب الهی در هر دو جهان بنمایاند.
پر واضح است که در چنین حالتی ما انسانها وظیفه‌ی خطیری بر عهده داریم؛ این مهم همانا حرکت مسئولانه در جهت ساخت و پرداخت جامعه‌ای ایده‌آل که مالیات و معنویات آحاد آن تأمین شود. رسیدن به چنین هدفی والا همتی والا را طلب می‌کند که گر مسئولانه و متعهدانه عمل کنیم فراهم خواهد شد. این سخنان و تمامی مطالب دیگر پیرامون آن در قالب حرف و حدیث آسان و همه ما در خلوت و انجمن گوینده و مروج آن هستیم اما از حرف تا حرکت تفاوت است و هدف غایی تنها با بیان تحقق نخواهد یافت بلکه عمل به آن است بر اندیشه ها جامه ی فعلیت می پوشد بهدیگر سخن گر داعی دریافت این موقعیت هستیم باید در رهش بکوشیم و سعی کنیم با تأثیر و تأثر در جامعه زمینه های تحقق راستین امر را فراهم کنیم.

ممد ما در بستر این سیر آموزه‌های فرهنگی و دینی‌مان است که هر دو ما را برای طی این طریق رهنمون هستند. فرهنگمان که حاصل تفکر و تعقل نسل‌های متمادی است فرد را در قالب جامعه تعریف و به تلاش مؤثر در جمع تشویق می‌کند و دینمان مسئولیت امور جامعه را بالسویه به همگان می‌سپارد؛ حاصل سخنی که ما در برابر خود و جامعه‌مان مسئول هستیم و ضرورت زندگی اجتماعی ایجاب می‌کند که در جهت تحقق این مأموریت بکوشیم. گام نخست در مسیر اجرایی کردن این امر را باید از خود و پیرامون خود برداریم؛ به عبارت بهتر باید از خود شروع کنیم و بر این امر معترف و معتقد باشیم که هر آنچه در جامعه می‌گذرد چه از بعد اجتماعی چه فرهنگی چه اقتصادی چه سیاسی به ما هم مربوط است و مستقیماً بر زندگی ما تأثیر دارد؛ لذا نباید اجازه دهیم که دیگران برای ما تعیین شرایط کنند و اراده خود را بر ما تحمیل نمایند. بی تفاوتی در برابر مسایل موجب تنگ‌تر شدن فضای حیات اجتماعی برای ما خواهد شد در نهایت به حاشیه رانده شدن و تابع اراده غیر بودن را سبب می گردد که خلاف  فرهنگ و دیانت و سیاست است.

به شهادت زندگی تاریخیمان هر زمان که در برابر مسایل بی‌تفاوت بوده‌ایم یا صرفا بر اساس احساسات عمل کرده‌ایم قافیه را باخته و مجبور به پوشیدن ردای غیر بافته شده‌ایم که بر تن ما نارسا و ناروا بوده است. هم اکنون جامعه ما با کثیری از مشکلات چه مادی و چه معنوی چه فردی و چه جمعی دست به گریبان است؛ اگر کاوشی منصفانه در بطن و متن این مسایل و مصائب به عمل آید در می‌یابیم که عامل اصلی شکل‌گیری و تشدید آنها از بی تفاوتی ما سر چشمه گرفته است که در بستر زمان بر کمیت و کیفیت آن افزوده شده و از کاه کوه ساخته شده است لذا شایسته است که در این آغاز سال نو که فرصتی نو برای حیاتی نو است به خود آییم و از لاک بی‌تفاوتی خارج و چون انسانی مسئول در برابر مسائل واکنش نشان دهیم و در خلق شرایط و تبدیل به احسن کردن این موارد بکوشیم.
بیا تا گل برافشانیم و می در ساغر اندازیم
فلک را سقف بشکافیم و طرحی نو در اندازیم
اگر غم لشکر انگیزد که خون عاشقان ریزد
من و ساقی به هم سازیم و بنیادش براندازیم

اخبار مرتبط

نظرات

یادداشت روژان

بیانیه تحریریه روزنامه روژان در واکنش به دروغ‌پردازی برخی کانال‌های مجازی

مغز فندقی‌ها/ قلم مسئول و مصیبت‌های آن

بدواً عرض می‌کنیم ما کسانی که در روژان قلم می‌زنیم با اطمینان، به اتفاق همکارانمان در دیگر نشریات استان آرزو کرده و می‌کنیم که ای کاش فعل و فعالیت مسئولان ما به گونه‌ای بود که رفاه و آسایش و امنیت خاطر را به مردم هدیه می‌کرد و از قِبَل حرف و حرکتشان مملکت بر ریل توسعه می‌چرخید؛ آن وقت ما محررین، توسن قلم را در دشت بلاغت و فصاحت جولان می‌دادیم و با ردیف کردن همة صناعات ادبی در رسا و ثنای مسئولان، مثنوی‌ها می‌سرودیم و به نشانه شکرگزاری، دست نیاز به سوی پروردگار دراز می‌کردیم که خدایا این سروران را از سر ما دریغ مدار که سروریشان باعث سرفرازی ما شده است؛ اما چه کنیم که چنین نیست؛ ما هم بنا به وظیفه دینی و اخلاقی و حرفه‌ای خود مجبوریم آلام مردم را بازگو و به سمع و نظر مردم برسانیم شاید دستی از آستین همت به در آید و تیمارگری بنشیند. ما کی هستیم که چنین حقی داریم؛ فعالان عرصه رسانه‌‌‌های جمعی که رکن چهارم دموکراسی‌اش می‌نامند و برقراری نظم و نسق، مستلزم وجود و فعالیت مثبت ماست؛ مائی که از قواعد و قوانین بهره می‌گیریم و در پی هدایت امور در بستر بهبود به نام مردم و از سوی مردم می‌گوئیم و می‌نویسیم. در واقع ما آئینه تمام‌قد رفتارهای مسئولان هستیم؛ اگر خوبند خوب نشان می‌دهیم و اگر بدند بد. نه در خفا، که به صراحت می‌گوییم: از آنجا که در شرایط فعلی شرایط سختی بر جامعه حاکم است لذا ما مجبور به بیان حقایقی می‌شویم که ممکن است برای حضرات مسئولان تلخ و گزنده باشد لذا توقع اخم و تخم، خط و نشان کشیدن و... هم هست که دیده و شنیده‌ایم اما ایفای مسئولیت، بالاتر از همه خطرات است، چه ما به ارزش قلم و تراوشاتش نیک آشنائیم و می‌دانیم که خدای منان به آن سوگند خورده است؛ «ن والقم و ما یسطرون». در چنین حالتی کسی نباید از ما توقع واژگون‌کاری و باژگون‌گوئی داشته باشد؛ اگر خواهان تعریف و تمجید هستید بفرمائید؛ مسئولیت و اختیار دارید به مردم خدمت کنید تا مشمول عنایت شوید و گرنه ما معذوریم. نویسندگان و دست‌اندرکاران این نشریه به شهادت صفحه‌های روژان در تمام سال‌های عمر، همیشه فریادگر مردم و مصالح و منافعشان بوده‌اند؛ به ناحق سیاه را سفید و سفید را سیاه نکرده‌اند و در بستر این سیر، فشار را هم تحمّل نموده‌اند. در این میان گاهاً اظهار نظرهائی در مورد روژان ابراز می‌شود که جای تاسف است؛ جدیداً در منبعی نه چندان شناخته شده برای مردم، انگ و رنگی به روژان زده‌اند که گویا ارگان سپاه است و با استفاده از رانت، 85 تن کاغذ از دولت گرفته است!! در باره این انگ‌نامه که ظاهرا به بهانه تجلیل مدیرکل ارشاد اسلامی از روژان به بیرون تراوش پیدا کرده است باید گفت عجبا از این استدلال، استخراج و استنتاج؟ بازدید مدیرکل ارشاد کردستان و اهدای لوح تقدیر، امری مرسوم است و هرازچند‌گاهی صورت می‌گیرد و تمام دفاتر نشریات ...