رفتن به بالا

روزنامه فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی رۆژان

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


 • یکشنبه ۲۷ آبان ۱۳۹۷
 • الأحد ۹ ربيع أول ۱۴۴۰
 • 2018 Sunday 18 November

 • روزنامه روژان

  صاحب امتیاز و مدیر مسوول: سلیمان الله‌مرادی

  ..............................................................

  نشانی: سنندج - میدان آزادی - انتهای کوچه سجادی (کوچه رزان) - پلاک ۱۱۵

  کد پستی: ۳۳۹۵۳-۶۶۱۳۷

  ..............................................................

  تلفن: ۳۳۲۳۸۵۴۵-۰۸۷

  ای‌میل: info@rojanpress.com

  کانال تلگرام: rojanpress@


اوقات شرعی

 • دوشنبه ۲۱ فروردین ۱۳۹۶ - ۱۲:۴۹
 • کد خبر : 2485
 • هفته‌نامه روژان
 • چاپ خبر : وندالیسم؛ ویرانگری انتخاباتی

«وندال» نام قومی از اقوام ژرمن ـ اسلاوـ بوده که در قرن پنجم میلادی در سرزمینی در میان دو رودخانه اودر و ویستول زندگی می‌کردند. آنان مردمی خشن و جنگ طلب بودند که مکرراً به سرزمین‌های اطراف حمله کرده و پس ازتخریب مناطق تصرف شده به تاراج اموال مردم می پرداختند. ویژگی تهاجمی و خرابکارانه […]

«وندال» نام قومی از اقوام ژرمن ـ اسلاوـ بوده که در قرن پنجم میلادی در سرزمینی در میان دو رودخانه اودر و ویستول زندگی می‌کردند. آنان مردمی خشن و جنگ طلب بودند که مکرراً به سرزمین‌های اطراف حمله کرده و پس ازتخریب مناطق تصرف شده به تاراج اموال مردم می پرداختند. ویژگی تهاجمی و خرابکارانه قوم وندال سبب گردیده تا رفتارهای خشونت بار عمدی که به منظور تخریب اموال عمومی و دشمنی با علم و صنعت و آثار تمدن صورت می گیرد تحت عنوان وندالیسم مطرح شود.
این آسیب به‌طور کلی به هرگونه تخریب ارادی اموال عمومی، سازمان شهری، تاسیسات اجتماعی و آثار هنری اطلاق می‌شود که به‌صورت فردی یا گروهی و هدفدار و غیر هدفدار انجام می‌شود و از اختلالات رفتاری و تربیتی، عقده‌های اجتماعی، نارضایتی طبقاتی و… سرچشمه می‌گیرد. وجه مشترک همه تعاریف وندالیسم، در کارکرد منفی این پدیده و مذموم بودن آن در همه فرهنگ‌هاست و این نکوهیده بودن به حدی می‌رسد که برخی صاحب‌نظران، وندال‌ها را دشمنان آشکار جامعه و عمل آنها را نهایت گستاخی در رفتارها و تلقی‌ها دانسته‌اند و کشورها نیز سعی کرده‎اند با وضع قوانینی بازدارنده با این پدیده ناهنجار مقابله کنند. مقایسه تطبیقی قوانین موجود نشان می‌دهد از آنجا که خصوصیت افراد وندال یا ناهنجار‌های اجتماعی در هر کشوری متفاوت است، وضع قوانین در این زمینه نیز با توجه به مناسبات و شرایط خاص کشورها نیز تا حدودی متفاوت است.
وندالیسم را دو وجه فیزیکی ـ مادی و غیر فیزیکی ـ غیرمادی می توان دسته بندی کرد. وجه فیزیکی ناظر به سوژه‌هایی مانند اشیاء، اجسام، ساختمان‌ها، وسایل، معابر و مانند آن در فضاهای عمومی است؛ و دومی یعنی وجه غیرفیزیکی معطوف به آبرو، اعتبار، شهرت و نیک‌نامی، حیثیت و شخصیت افراد در فضاهای عمومی است.
جلوه‌های غیرمادی وندالیسم/ ویرانگری انتخاباتی
۱. هزینه‌های بی‌حد و حصر و پرهزینه و اسراف برخی از نامزدهای انتخاباتی، ولخرجی و ریخت و پاش بی حساب در قالب هایی مانند خرید رأی به صورت نقدی و یا شیوه‌های دیگر، توزیع پول و سفره گستردن و توزیع مایحتاج خوراکی و…
۲. بی صداقتی، که خود را در شکل‌هایی مانند استفاده‌ی نادرست از عناوین آکادمیک مانند دکتر و مهندس و بزرگ‌نمایی در مورد پیشینه و توانایی‌ها، استفاده از محبوبیت و مقبولیت افراد مشهور برای بالا کشیدن خود، دادن قول‌ها و وعده‌هایی که خارج از حیطه‌ی وظایف و توانمندی‌های نمایندگی است و… متبلور می سازد.
۳. تخریب و تحقیر و نیز ورود به حریم شخصی سایر نامزدها، به جای معرفی خود و مهیا کردن زمینه برای مقایسه ی منطقی بین نامزدها، آسیب دیگری است که فضای جامعه را به سوی التهاب و گاه بحران سوق می‌دهد.
۴. قوم گرایی، خویشاوندسالاری و فرهنگ قبیله‌گرایی که از آسیب‌های جدی درانتخابات است. براساس پژوهش‌های انجام شده و بررسی آمارهای وضعیت اجتماعی و اقتصادی و ترکیب جمعیتی برخی از استان‌ها، ملاحظه می‌شود که فضای قومی و قبیله‌ای متأثر از ساختار ایلی و خویشاوندی در تبیین رفتار انتخاباتی تأثیر دارد و گاه افراد با اتکا به همین ساختار به نمایندگی انتخاب می‌شوند. چنین رویه‌ای در دراز مدت سبب می‌شود تا نقض غرض شود و فرایند انتخابات به نوعی به ضد خود تبدیل تبدیل شود، چرا که اگر شهروندان احساس کنند به حقوق آنها بی‌توجهی شده است و ازجانب گروه‌ها و قبایل و طوایف بزرگتر نادیده گرفته شده‌اند، انگیزه‌های لازم را برای مشارکت در امور سیاسی و اجتماعی از دست خواهند داد.
۵. شایعه‌پراکنی یکی دیگر از آسیب‌های انتخاباتی است که فضای انتخاباتی را مسموم و شرایط انتخاب را مخدوش می‌کند.
۶. پایبند نبودن کاندیداها به وجدان و اخلاق سیاسی و تلاش در جهت حذف رقیب انتخاباتی از هر شیوه‌ی ممکن و نیز شائبه مبنی بر اینکه دستگاه‌های تبلیغاتی و رسانه‌ای کشور مانند تریبون‌های نماز جمعه یا صدا و سیما برای حمایت از یک کاندیدای خاص بسیج شده‌اند.
۷. موضوع ورود پول‌های کثیف به عرصه انتخابات، رانت‌های غیر قانونی، حمایت ارگان‌های مسلح و یا سوءاستفاده‌ی نهادهای خدماتی و کمکی مانند بهزیستی، کمیته امداد و… از موقعیت خود.
۸. مهندسی انتخابات و افراد، در این نوع از ویرانگری حذف چهره‌های مشهور و رأی آور، اختصاص تعداد صندوق‌های اختصاصی به نواحی، دست کاری حوزه‌های انتخابیه و… از این دست است.
۹. توصیه به نوشتن اسم کاندیدای معین در ورقه‌ی رأی توسط افراد متفرقه یا از طرف اعضای شعبه‌ی اخذ رأی و ناظران و بازرسان.
۱۰. تهدید یا تطمیع در امر انتخابات. موضوع تهدید در حوزه‌های انتخابیه‌ای که با معضل رقابت‌های قومی و قبیله‌ای مبتلابه هستند، بیشتر نمود پیدا می‌کند. تهدید به ترور، تهدید به اخراج، برچسب خائن زدن و ارائه لیست خائنین و… از این دست است.
این دست ویرانگری‌های روانی، شخصیتی و اخلاقی تأثیر پایدارتری بر افکار عمومی می گذارد و تبعات آن صرفا در محدوده‌ی اشخاصی که موضوع ویرانگری قرار می‌گیرند باقی نمی‌ماند، بلکه در دراز مدت با تأثیرگذاری بر فرهنگ عمومی جامعه و رفتار آنها، اخلاق را به زوال می‌کشاند و سبب بسته شدن بنیان‌های اخلاقی مردمان می‌گردد.
اسیب‌های برشمرده در فعالیت‌های انتخاباتی، نشان می‌دهد که جامعه‌ی ما، به‌رغم برگزیدن انتخابات به عنوان یک سازوکار مدرن، در عمل گاه به برخی شیوه‌ها دست می‌یازد که با اندیشه‌ی مدرن در تضاد و تعارض قرار دارد. استمرار چنین الگوهای رفتاری، ضمن کاهش مشروعیت حکومت و نهادهای آن به تدریج سبب می‌شود که قبح و پلشتی رفتار و اعمال نامناسب فرهنگی و اجتماعی از میان برداشته شده و گروه‌های اجتماعی به اتخاذ چنین رویه‌ها و روش‌هایی روی بیاورند.

اخبار مرتبط

نظرات

یادداشت روژان

نگاهی به سوانح دلخراش جاده‌ای در راه‌های استان کردستان

گوش‌هایی که نمی‌شنوند و چشم‌هایی که نمی‌بینند

بامداد سەشنبه ۲۰ تیر درحالیکه غالب مردم براساس نظم و گردش شبانەروز در بستر خواب بودند جمعیتی از شهر سنندج، به اقتضای نیاز و کار ضروری عزم سفر کردند تا در این گردش روزگار به نیازهای خود پاسخ دهند اما انگار مقدر چنین بود که به مقصد نرسند و در همان ابتدای سفر راهی دیار باقی شوند. حادثه دلخراشی که به سبب ارتباطات پیشرفته و شبکەهای اجتماعی خواب را در همان نیمەهای شب از چشم هموطنان ربود و به خبر اول خبرگزاری‌های ایران تبدیل شد، به گونەای که سه روز عزای عمومی اعلام شد و مقامات کشور از رئیس جمهور و رئیس مجلس گرفته تا بسیاری از وزرا و شخصیت‌های مطرح کشور با صدور پیامهایی به ابراز همدردی با مردم داغدار کردستان پرداختند و  روز پنجشنبه نیز خبر آن در صفحه اول همه روزنامەهای سراسری قرار گرفت. مرگ دست کم ۱۱ نفر که به سبب نوع حادثه قلب بسیاری‌ها را جریحەدار کرد. نکته حائز اهمیت در این رویداد تلخ ایجاد موجی از حزن و اندوه در عرصه استانی و ملی بود که اگر نبود این ابراز همدردی‌ها شاید تالم ناشی از آن برای  خانواده‌های داغدار قابل تحمل نبود. اما پیرامون این سانحه نکاتی قابل تامل است که بیان آن ضروری به نظر می‌رسد: ۱- تلنگری بود به مسوولان که هشدار رسانه‌ها و کارشناسان را جدی بگیرند. نقطه وقوع حادثه به عنوان مکانی حادثه خیز بارها مورد نقد قرار گرفته بود اما دریغ از یک پاسخ منطقی! ۲- بارها گفتیم و بار دیگر تکرار می‌کنیم، مردم کمبودها و ناملایمات را تحمل می‌کنند اما بی‌توجهی، اهمال، فخرفروشی و بی‌عدالتی ازسوی مسئولان را تحمل نمی‌کنند. شکی نداریم که با هزینه چندبرابرهم که شده این مسیر تحت فشار افکارعمومی در کوتاه‌ترین زمان اصلاح خواهد شد، همچنانکه قطعه‌ای از مسیر راه سنندج- حسین آباد، در سال 1382 پیش پس از واژگونی تانکر حامل مواد شیمیایی MTBE و سرازیر شدن مواد آن به داخل آب سد قشلاق بلافاصله اصلاح شد، آیا بهتر نیست قبل از وقوع حوادث تلخ و تحمیل هزینه‌های بسیار گوشها را بروی انتقادات بگشایند و اینقدر بیخیال نباشند. حتما باید جان چند نفر گرفته شود تا معبری حادثه خیز اصلاح شود؟ 3- بارها از تردد تانکر‌های نفتکش در جاده‌های کردستان به عنوان ارابەهای مرگ و کابوس نام برده شده است و سال‌هاست واژگونی تانکر‌ها که نفت و مشتقات نفتی عراق را از طریق جاده‌های باریک و ناامن کردستان به ویژه مریوان و سنندج به ایران می‌آورند یا محصولات نفتی فراوری شده مانند بنزین و گازوئیل را به آن کشور منتقل می‌کنند، همچون کابوسی مردم و محیط زیست منطقه کردستان را تهدید می‌کند. گفته می‌شود در سوآپ نفتی ایران و عراق روزانه ۳۰ تا ۶۰ هزار بشکه نفت خام از طریق مرز به پالایشگاه‌های کرمانشاه، شازند، تهران و تبریز انتقال داده می‌شود و ایران معادل آن را در بنادر صادراتی جنوب تحویل مشتریان عراق می‌دهد. آمار تردد روزانه از ۶۰ تا ۴۰۰ کامیون در محور مریوان – سنندج که یکی از باریک‌ترین و ...