رفتن به بالا

روزنامه فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی رۆژان

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


 • جمعه ۲۶ بهمن ۱۳۹۷
 • الجمعة ۹ جماد ثاني ۱۴۴۰
 • 2019 Friday 15 February

 • روزنامه روژان

  صاحب امتیاز و مدیر مسوول: سلیمان الله‌مرادی

  ..............................................................

  نشانی: سنندج - میدان آزادی - انتهای کوچه سجادی (کوچه رزان) - پلاک ۱۱۵

  کد پستی: ۳۳۹۵۳-۶۶۱۳۷

  ..............................................................

  تلفن: ۳۳۲۳۸۵۴۵-۰۸۷

  ای‌میل: info@rojanpress.com

  کانال تلگرام: rojanpress@


اوقات شرعی

 • دوشنبه ۲۱ فروردین ۱۳۹۶ - ۱۳:۳۶
 • کد خبر : 2496
 • هفته‌نامه روژان
 • چاپ خبر : کدام شعار انتخاباتی را باور کنیم؟

اولین شاخص ارزیابی صلاحیت کاندیداها, شعار اصلی آنان به عنوان رویکرد محوری در طول خدمت ایشان در صورت کسب آرای لازم از طرف مردم است. این شعارها معمولا از بطن مسائل عمومی که حالت مطالبه عمومی پیدا کرده باشد شکل گرفته و به عنوان ابزاری برای جذب آرای عمومی استفاده می‌شود. با ارائه این شعارها […]

اولین شاخص ارزیابی صلاحیت کاندیداها, شعار اصلی آنان به عنوان رویکرد محوری در طول خدمت ایشان در صورت کسب آرای لازم از طرف مردم است. این شعارها معمولا از بطن مسائل عمومی که حالت مطالبه عمومی پیدا کرده باشد شکل گرفته و به عنوان ابزاری برای جذب آرای عمومی استفاده می‌شود. با ارائه این شعارها آنان بیان می‌کنند که قصد و توان برای برآورده سازی مطالبات عمومی را دارند. سئوال مهمی که قابل طرح می باشد این است که : چگونه بدانیم این شعارها قابلیت اجرایی و حل مسائل عمومی مردم را دارند؟
برای بررسی شعارهای انتخاباتی از مؤلفه های متعددی می توان استفاده کرد. یکی از مهمترین و تعیین کننده ترین آنها, برنامه مالی کاندیداها برای تحقق شعارهایشان است. زیرا اگر برنامه ای مطرح و ادعای پیاده سازی آن می رود با خود بار مالی داشته و باید منابع لازم جهت هزینه های آن معین گردد. در حال حاضر کل منابع مالی کشور که در قالب قانون بودجه سالیانه کشور از مجلس شورای اسلامی تاییدیه اجرا گرفته است, حدود ۳۰۰ هزار میلیارد تومان است. که حجم بالایی از این مبلغ صرف پرداخت هزینه‌های جاری نظیر حقوق و دستمزد کارکنان دولت می شود. این بدان مفهوم است که بدنه اداری کشور در شرایط فعلی توان تامین هزینه های سرمایه ای را ندارد. وقتی کاندیدایی ادعای اجرای برنامه‌ای که هزینه‌های مالی بیش از مبلغ مذکور را دارد باید بیان کند که آنرا از کدام منابع مالی ملی تامین خواهد کرد؟ از محل فروش بیشتر نفت یا اخذ مالیات بیشتر؟ و یا از محل صادرات بیشتر کالا و خدمات؟!
در حال حاضر به دلیل تحریم‌های بانکی بین‌المللی و قیمت پایین نفت, کشور توان کسب منابع مالی جدید از این محل را ندارد. نظام جامع مالیاتی کشور نیز راه درازی برای اجرا داشته و بخش خصوصی نیز به دلیل آسیب‌های رکود اقتصادی وضعیت مناسبی برای تولید و صادرات کالا و خدمات ندارد. در مجموع برای یک دوره میان‌مدت کشور توان دست‌یابی به منابع مالی مازاد بر منابع موجود نداشته و اقتصاد ما قابلیت تحقق شعارهای دهن پرکن را نخواهد داشت!! و هر کاندیدایی که خارج از چارچوب منابع مالی ملی فعلی, برنامه‌ای طرح کند صرفا یک بازی انتخاباتی بوده و در زندگی ما اثری نخواهد داشت.
نکته بسیار حائز اهمیت دیگری که باید آنرا مد نظر قرار دهیم, رویکرد کلی کاندیداها است. یعنی باید بررسی کنیم که در چارچوب قوانین از جمله قانون برنامه ششم توسعه کشور, برنامه‌های کاندیداها معطوف به کدام قشر جامعه است و عملکرد گذشته کاندید مورد توجه قرار گیرد که آیا به تعهدات گذشته خود عمل کرده یا نه و اطرافیان آنها از چه افراد و قشری هستند و نسبت به انقلاب و آرمانهای انقلاب چه نظری دارند. فرد یا مجموعه‌ای که حجم بالایی از اعتبارات را صرف پروژه‌هایی برای قدرت بیشتر قشر مرفه و اشرافی کشور می‌کند, هرگز نمی‌تواند فرد مناسبی برای فهم رنج و درد قشر مستضعف جامعه که اکثریت جمعیت کشور و استان را تشکیل می دهند باشد. تجربه چند دوره اخیر انتخابات نشان داده است که هرگاه مجموعه مردمی و انقلابی در رأس امور قرار گرفته است عمده توجه خود را صرف اقشار ضعیف جامعه کرده است. لذا بنظر می‌رسد مردم استان ما همراه مردم مستضعف کشور, به دور از هیجانات و فضاسازی‌های تبلیغاتی به کاندیدایی رای دهند که در دوران مسؤلیتش وضعیت معیشتی مستضعفین را تغییر داده و زمینه‌های حضور فرزندان آنانرا در مناصب اجرایی فراهم سازد و اینگونه از ورود فشار بیشتر به قشر ضعیف جامعه جلوگیری نموده و خیل جوانان بیکار استان که بیشترین فشار روحی و اجتماعی را متحمل می‌شوند و روز به روز امید به زندگی آنها رو به افول است وضعیت بهتری پیدا کنند.

اخبار مرتبط

نظرات

یادداشت روژان

بیانیه تحریریه روزنامه روژان در واکنش به دروغ‌پردازی برخی کانال‌های مجازی

مغز فندقی‌ها/ قلم مسئول و مصیبت‌های آن

بدواً عرض می‌کنیم ما کسانی که در روژان قلم می‌زنیم با اطمینان، به اتفاق همکارانمان در دیگر نشریات استان آرزو کرده و می‌کنیم که ای کاش فعل و فعالیت مسئولان ما به گونه‌ای بود که رفاه و آسایش و امنیت خاطر را به مردم هدیه می‌کرد و از قِبَل حرف و حرکتشان مملکت بر ریل توسعه می‌چرخید؛ آن وقت ما محررین، توسن قلم را در دشت بلاغت و فصاحت جولان می‌دادیم و با ردیف کردن همة صناعات ادبی در رسا و ثنای مسئولان، مثنوی‌ها می‌سرودیم و به نشانه شکرگزاری، دست نیاز به سوی پروردگار دراز می‌کردیم که خدایا این سروران را از سر ما دریغ مدار که سروریشان باعث سرفرازی ما شده است؛ اما چه کنیم که چنین نیست؛ ما هم بنا به وظیفه دینی و اخلاقی و حرفه‌ای خود مجبوریم آلام مردم را بازگو و به سمع و نظر مردم برسانیم شاید دستی از آستین همت به در آید و تیمارگری بنشیند. ما کی هستیم که چنین حقی داریم؛ فعالان عرصه رسانه‌‌‌های جمعی که رکن چهارم دموکراسی‌اش می‌نامند و برقراری نظم و نسق، مستلزم وجود و فعالیت مثبت ماست؛ مائی که از قواعد و قوانین بهره می‌گیریم و در پی هدایت امور در بستر بهبود به نام مردم و از سوی مردم می‌گوئیم و می‌نویسیم. در واقع ما آئینه تمام‌قد رفتارهای مسئولان هستیم؛ اگر خوبند خوب نشان می‌دهیم و اگر بدند بد. نه در خفا، که به صراحت می‌گوییم: از آنجا که در شرایط فعلی شرایط سختی بر جامعه حاکم است لذا ما مجبور به بیان حقایقی می‌شویم که ممکن است برای حضرات مسئولان تلخ و گزنده باشد لذا توقع اخم و تخم، خط و نشان کشیدن و... هم هست که دیده و شنیده‌ایم اما ایفای مسئولیت، بالاتر از همه خطرات است، چه ما به ارزش قلم و تراوشاتش نیک آشنائیم و می‌دانیم که خدای منان به آن سوگند خورده است؛ «ن والقم و ما یسطرون». در چنین حالتی کسی نباید از ما توقع واژگون‌کاری و باژگون‌گوئی داشته باشد؛ اگر خواهان تعریف و تمجید هستید بفرمائید؛ مسئولیت و اختیار دارید به مردم خدمت کنید تا مشمول عنایت شوید و گرنه ما معذوریم. نویسندگان و دست‌اندرکاران این نشریه به شهادت صفحه‌های روژان در تمام سال‌های عمر، همیشه فریادگر مردم و مصالح و منافعشان بوده‌اند؛ به ناحق سیاه را سفید و سفید را سیاه نکرده‌اند و در بستر این سیر، فشار را هم تحمّل نموده‌اند. در این میان گاهاً اظهار نظرهائی در مورد روژان ابراز می‌شود که جای تاسف است؛ جدیداً در منبعی نه چندان شناخته شده برای مردم، انگ و رنگی به روژان زده‌اند که گویا ارگان سپاه است و با استفاده از رانت، 85 تن کاغذ از دولت گرفته است!! در باره این انگ‌نامه که ظاهرا به بهانه تجلیل مدیرکل ارشاد اسلامی از روژان به بیرون تراوش پیدا کرده است باید گفت عجبا از این استدلال، استخراج و استنتاج؟ بازدید مدیرکل ارشاد کردستان و اهدای لوح تقدیر، امری مرسوم است و هرازچند‌گاهی صورت می‌گیرد و تمام دفاتر نشریات ...