رفتن به بالا

روزنامه فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی رۆژان

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


 • جمعه ۲۶ بهمن ۱۳۹۷
 • الجمعة ۹ جماد ثاني ۱۴۴۰
 • 2019 Friday 15 February

 • روزنامه روژان

  صاحب امتیاز و مدیر مسوول: سلیمان الله‌مرادی

  ..............................................................

  نشانی: سنندج - میدان آزادی - انتهای کوچه سجادی (کوچه رزان) - پلاک ۱۱۵

  کد پستی: ۳۳۹۵۳-۶۶۱۳۷

  ..............................................................

  تلفن: ۳۳۲۳۸۵۴۵-۰۸۷

  ای‌میل: info@rojanpress.com

  کانال تلگرام: rojanpress@


اوقات شرعی

 • پنجشنبه ۲۴ فروردین ۱۳۹۶ - ۰۲:۳۷
 • کد خبر : 2542
 • هفته‌نامه روژان
 • چاپ خبر : انتخابات شورا و معتمدین

روژان: معتمد باید گذشتەای بی غل و غش داشته و در بزنگاەها نشان داده باشد که منافع جمعی را بر منفعتهای فردی و علقەهای عاطفی و خانوادگی ترجیح می دهد.

اگر نوشتەهای هفتەها و ماەهای گذشته این قلم را به حساب نیاوریم، این چهارمین یادداشت در روزهای اخیر است که مستقیما به انتخابات شوراها می پردازد.

در این نوشتەهای کوتاه به اجمال می کوشم تا به جوانب گوناگون مساله بپردازم.
این یادداشت کوتاه نیز تلاش می کند از منظری متفاوت به مساله انتخابات شوراها بپردازد.
این روزها فراوان از لزوم ائتلاف کاندیداها و ارائه لیست انتخاباتی سخن می رود.
خود این ایده مولود سرخوردگی عمومی از بلبشو و آشفته بازار انتخابات در دوره های قبل است که ورود فردی کاندیداها و جهت گیریهای قوم و خویشی رای دهندگان، در خیلی از حوزه های‌ شهرستانی نتایجی نامطلوب بدنبال آورد.
بلافاصله پس از طرح این ایده این سوال هم مطرح می شود چه کسی باید لیست بدهد؟
یا چه کسی یا چه کسانی باید افراد شایسته و توانمند را یافته و آنها را در ائتلافی‌ انتخاباتی متشکل کرده و مورد حمایت قرار دهند؟
طبیعتا در یک شرایط استاندارد، این مهم وظیفه حزب و کنوانسیونهای حزبی و رقابتها و گزینشهای درونی حزب است، اما وقتی سازوکارهای حزبی موجود نیست، اذهان فورا به سمت واژگانی چون نخبگان و معتمدان شهر می روند.
معتمدان واژەای قدیمی و جاافتاده است و در گذشته بر مدلول مشخصی دلالت داشت.
نخبگان اما داستان متفاوتی دارد. چرا که مرجع آن مشخص نیست. خیلی وقتها برای اشاره به صاحبان مدارک تحصیلی بکار می رود.
مشخص‌ نیست در شرایطی‌ که انبوهی از دانشگاههای نامعتبر مشغول صدور و فروش مدرک هستند و معیاری معتبر برای مرزبندی میان مدرک و دانایی و مهارت وجود ندارد، چگونه می توان هر دانشگاه رفتەای را نخبه خواند؟
البته مشکل صرفا در تعمیم واژه فنی و جامعه شناختی نخبه نیست. اصطلاح معتمد نیز به تعبیر هاینریش بل به لحاظ زبان شناختی مورد خیانت قرار گرفته و نسبتی با ریشەها و اصالتهای خود در جامعه قدیم ندارد.
چه معتمدان در گذشته بیشتر دیگرخواه و مورد وثوق و محل مراجعه و کمتر خودپرست و فصلی و موسمی بودند.

در مورد خاص انتخابات شوراها به صورت مشخص به چه کسانی به عنوان گروه مرجع باید اعتنا کرد؟
مهمترین شرط ” آگاهی از شهر ” است. آگاهی از شهر یعنی آشنایی با لوازم و استلزامات و چالشها و چشم اندازهای توسعه شهری پایدار و متوازن.
این آگاهی نباید صرفا کتابی باشد و در خطابەها و نوشتەهای انشایی و کلی گویی های غیر کاربردی ظهور یابد، بلکه باید همراه با یک بینش سیاسی‌ و درک تاریخی متناسب و واقع بینی دقیق باشد. بدون اینها امکان استخراج راهبردهای عملیاتی و شناختن فضای واقعی و برآیند نیروها ممکن نخواهد بود.

ممکن است فردی دارای حسن نیت باشد و گذشته سالم و قابل دفاعی هم داشته باشد، ولی واجد دقت و ریزبینی های پیشگفته نباشد، طبیعتا چنین فردی به کار تصمیم گیری و تصمیم سازی‌ در این حوزه نمی آید. صد البته عکس این فرضیه هم درست است. معتمد باید گذشتەای بی غل و غش داشته و در بزنگاەها نشان داده باشد که منافع جمعی را بر منفعتهای فردی و علقەهای عاطفی و خانوادگی ترجیح می دهد.
موضعگیری در قبال انتخاباتهای گذشته آزمونی مهم است.
برای تعیین مصادیق و ارائه لیست های انتخاباتی، حتما معیارها و شرایطی در نظر گرفته می شود. این مساله مهمی است که به اصطلاح نخبگان و معتمدان مذکور خود واجد محاسن و فضایلی باشند که آن را از دیگران می خواهند.
همزمان با انتخابات شورا، انتخابات ریاست جمهوری هم برگزار می شود که بیان اهمیت آن نیاز به هیچ استدلالی ندارد.
آیا معقول است که معتمدان و نخبگان از این مساله سرنوشت ساز به کلی غفلت کرده و صرفا به انتخابات شوراها بپردازند؟
صد البته این پرداختن هردو گزینه مشارکت و یا عدم مشارکت را در بر می گیرد، منتها مراد این است که این مساله و نحوه مواجهه با آن شاخصی است برای ارزیابی فعالان مدنی و نخبگان واقعی و تمیز آنها از معتمدان فصلی و گاەگاهی.
برای نخبه واقعی نوع بازی مهم است و نحوه بازی هم. در حالیکه برای نخبگان و معتمدان خودخوانده صرف به بازی گرفته شدن اولویت است. طبیعی است انگیزەهای ناسالم، همیشه انگیختەها و پیامدهای مستحسن بدنبال نداشته باشد.
این مساله در انتخابات و پیش درآمدهای آن نیز صادق است.

اخبار مرتبط

نظرات

یادداشت روژان

بیانیه تحریریه روزنامه روژان در واکنش به دروغ‌پردازی برخی کانال‌های مجازی

مغز فندقی‌ها/ قلم مسئول و مصیبت‌های آن

بدواً عرض می‌کنیم ما کسانی که در روژان قلم می‌زنیم با اطمینان، به اتفاق همکارانمان در دیگر نشریات استان آرزو کرده و می‌کنیم که ای کاش فعل و فعالیت مسئولان ما به گونه‌ای بود که رفاه و آسایش و امنیت خاطر را به مردم هدیه می‌کرد و از قِبَل حرف و حرکتشان مملکت بر ریل توسعه می‌چرخید؛ آن وقت ما محررین، توسن قلم را در دشت بلاغت و فصاحت جولان می‌دادیم و با ردیف کردن همة صناعات ادبی در رسا و ثنای مسئولان، مثنوی‌ها می‌سرودیم و به نشانه شکرگزاری، دست نیاز به سوی پروردگار دراز می‌کردیم که خدایا این سروران را از سر ما دریغ مدار که سروریشان باعث سرفرازی ما شده است؛ اما چه کنیم که چنین نیست؛ ما هم بنا به وظیفه دینی و اخلاقی و حرفه‌ای خود مجبوریم آلام مردم را بازگو و به سمع و نظر مردم برسانیم شاید دستی از آستین همت به در آید و تیمارگری بنشیند. ما کی هستیم که چنین حقی داریم؛ فعالان عرصه رسانه‌‌‌های جمعی که رکن چهارم دموکراسی‌اش می‌نامند و برقراری نظم و نسق، مستلزم وجود و فعالیت مثبت ماست؛ مائی که از قواعد و قوانین بهره می‌گیریم و در پی هدایت امور در بستر بهبود به نام مردم و از سوی مردم می‌گوئیم و می‌نویسیم. در واقع ما آئینه تمام‌قد رفتارهای مسئولان هستیم؛ اگر خوبند خوب نشان می‌دهیم و اگر بدند بد. نه در خفا، که به صراحت می‌گوییم: از آنجا که در شرایط فعلی شرایط سختی بر جامعه حاکم است لذا ما مجبور به بیان حقایقی می‌شویم که ممکن است برای حضرات مسئولان تلخ و گزنده باشد لذا توقع اخم و تخم، خط و نشان کشیدن و... هم هست که دیده و شنیده‌ایم اما ایفای مسئولیت، بالاتر از همه خطرات است، چه ما به ارزش قلم و تراوشاتش نیک آشنائیم و می‌دانیم که خدای منان به آن سوگند خورده است؛ «ن والقم و ما یسطرون». در چنین حالتی کسی نباید از ما توقع واژگون‌کاری و باژگون‌گوئی داشته باشد؛ اگر خواهان تعریف و تمجید هستید بفرمائید؛ مسئولیت و اختیار دارید به مردم خدمت کنید تا مشمول عنایت شوید و گرنه ما معذوریم. نویسندگان و دست‌اندرکاران این نشریه به شهادت صفحه‌های روژان در تمام سال‌های عمر، همیشه فریادگر مردم و مصالح و منافعشان بوده‌اند؛ به ناحق سیاه را سفید و سفید را سیاه نکرده‌اند و در بستر این سیر، فشار را هم تحمّل نموده‌اند. در این میان گاهاً اظهار نظرهائی در مورد روژان ابراز می‌شود که جای تاسف است؛ جدیداً در منبعی نه چندان شناخته شده برای مردم، انگ و رنگی به روژان زده‌اند که گویا ارگان سپاه است و با استفاده از رانت، 85 تن کاغذ از دولت گرفته است!! در باره این انگ‌نامه که ظاهرا به بهانه تجلیل مدیرکل ارشاد اسلامی از روژان به بیرون تراوش پیدا کرده است باید گفت عجبا از این استدلال، استخراج و استنتاج؟ بازدید مدیرکل ارشاد کردستان و اهدای لوح تقدیر، امری مرسوم است و هرازچند‌گاهی صورت می‌گیرد و تمام دفاتر نشریات ...