رفتن به بالا

روزنامه فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی رۆژان

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


 • جمعه ۲۶ بهمن ۱۳۹۷
 • الجمعة ۹ جماد ثاني ۱۴۴۰
 • 2019 Friday 15 February

 • روزنامه روژان

  صاحب امتیاز و مدیر مسوول: سلیمان الله‌مرادی

  ..............................................................

  نشانی: سنندج - میدان آزادی - انتهای کوچه سجادی (کوچه رزان) - پلاک ۱۱۵

  کد پستی: ۳۳۹۵۳-۶۶۱۳۷

  ..............................................................

  تلفن: ۳۳۲۳۸۵۴۵-۰۸۷

  ای‌میل: info@rojanpress.com

  کانال تلگرام: rojanpress@


اوقات شرعی

 • شنبه ۲۶ فروردین ۱۳۹۶ - ۱۴:۰۲
 • کد خبر : 2564
 • هفته‌نامه روژان
 • چاپ خبر : رسالت هنر، آگاهی بخشی است
نماینده ولی فقیه در کردستان:

رسالت هنر، آگاهی بخشی است

نماینده ولی فقیه در کردستان اساسی ترین وظیفه و رسالت هنر را پیام رسانی و آگاهی بخشی جامعه عنوان کرد. به گزارش روابط عمومی حوزه هنری انقلاب اسلامی استان کردستان: پنج شنبه ۲۴ فروردین ماه ۹۵ در ششمین روز از هفته هنر انقلاب اسلامی، رئیس، کارکنان و هنرمندان حوزه هنری استان کردستان و سازمان بسیج […]

نماینده ولی فقیه در کردستان اساسی ترین وظیفه و رسالت هنر را پیام رسانی و آگاهی بخشی جامعه عنوان کرد.
به گزارش روابط عمومی حوزه هنری انقلاب اسلامی استان کردستان: پنج شنبه ۲۴ فروردین ماه ۹۵ در ششمین روز از هفته هنر انقلاب اسلامی، رئیس، کارکنان و هنرمندان حوزه هنری استان کردستان و سازمان بسیج هنرمندان با آیت‌الله حسینی شاهرودی نماینده ولی فقیه در استان کردستان دیدار کردند.
در این دیدار آیت‌‌الله شاهرودی با اشاره به اینکه هرچه هنر است از آن خداست گفت: طبیعت را نگاه کنید، عالم هستی و کائنات همه با هنرمندی خالق چیده شده و خلق شده‌اند. قرآن از هنرهای والای خداوند است. هنری که در تک تک جملات و کلمات قرآن به کار رفته و کسی نخواهد توانست مانند آن را بیاورد.
حسینی شاهرودی با اشاره به پیام کربلا تصریح کرد: این جمله که گفته می شود «کربلا در کربلا می‌ماند اگر زینب نبود» هم کاملا درست است و هم نشان می‌دهد با نو زینب (س) در زنده نگه داشتن نهضت کربلا و انتقال پیام آن با زبانی فراتر از زبان انسانی کار کرده است . او با هنرمندی تمام در سخت‌ترین شرایط با لطف و عنایت حضرت حق تعالی به بهترین شیوه با استحکام و قدرت خاص خود توطئه یزید و ابن زیاد را خفه کرد و امروز پیام قیام عاشورا به ما رسیده است.
وی در این خصوص به نهج البلاغه اشاره کرد و افزود: خطبه‌های حضرت علی هم سرشار از هنر و خلق زیبایی است. خطبه‌ای در نهج‌البلاغه است که در آن از حرف الف استفاده نشده است، یا خطبه‌ای دیگر در نهج‌البلاغه وجود دارد که تماما حروف بدون نقطه است. اینها در کنار تأثیر شگرف کلمات و جملات که با زبانی هنرمندانه بیان شده و شیعه و سنی و مسیحی و بودایی و… را عاشق علی (ع) نموده است.
نماینده ولی فقیه در استان کردستان افزود: امام شافعی در یکی از اشعار بلند خود معراج پیامبر را به زیبایی بیان می‌نماید و عظمت و بزرگی حضرت علی (ع) در خلق زیبایی‌هاست و هنر علی جذب دل هاست که خداوند به ایشان خاصه عطاء فرموده است.
وی تصریح کرد: هنر باید پیام رسان باشد و بتواند پیام خدا را شنیده و به با زبان هنر به دیگران برساند. کسی که صدای خدا را بشنود و پیام اورا درک کند از کسی نمی‌ترسد می شود پیام رسان کربلا.
رییس شورای فرهنگ عمومی استان کردستان با اشاره به اینکه انقلاب اسلامی ایران هم یک انقلاب فکری، فرهنگی و با محتوا است افزود : هرکاری که صورت می‌گیرد باید هدف و محتوا داشته باشد و بتواند جهت‌دهی کند در جهت اهداف نظام اسلامی و تمامی آنچه که مد نظر است در هنر متعهد و آشنا به هنر الهی وجود دارد.
وی افزود: هنر صفت خداوند است. خداوند خالق است، مؤمن و قانونگذار است و بنده‌اش را هم همچون خود می‌خواهد، خداوند بنده‌ای خالق و دارای ایده و خلاقیت، مؤمن و قانون مند می‌خواهد تا با استفاده از آن بتواند به صفات خداوندی نزدیک شود و قرب الهی را پیدا کند.
نماینده ولی فقیه در استان کردستان با گرامیداشت یاد و خاطره شهیدان هنرمند علی‌الخصوص سید شهیدان مرتضی آوینی گفت: خداوند در کنار تأکید بر مهربانی، عطوفت، بردباری از انسان‌های شجاع بسیار خوشش می‌آید؛ شهید آوینی هم در کنار تمامی خصوصیات نیکی که داشتند انسانی شجاع بودند و با استفاده از ابزار هنر به بیان حق و حقیقت پرداختند.
وی با اشاره به مجموعه فعالیت‌های هنری این شهید بزرگوار گفت: آنچه که در مجموعه روایت فتح توسط این هنرمند به تصویر در می‌آید کار بسیار بزرگی است. شهید آوینی گمنام آمد با شهداء محشور شد، رسالتش را انجام داد و بعد به بالاترین پاداش انسانی که شهادت در راه حق است نائل شد.
حسینی شاهرودی تمامی شهدا را هنرمند دانست و گفت: باید به قرب الهی رسید تا بتوان به شهادت نائل آمد.
وی با تقدیر و تشکر از حوزه هنری انقلاب اسلامی استان کردستان تصریح کرد: روزی یک نفر نزد حضرت رسول اکرم (ص) دعا کرد: خدایا بهترین چیزی که بندگان و صالحین از تو خواسته‌اند را به من عطاء کن » که پیامبر (ص) فرمودند بسیار دعای زیبایی بود: بهترین چیزی که بندگان و صالحین از خداوند درخواست کرده اند شهادت است».
حسینی شاهرودی با توصیه به هنرمندان درخصوص تولید آثار مبتنی بر ارزش‌های برگرفته از پیام انقلاب اسلامی افزود: هنر اگر در خدمت بشریت و رشد و آگاهی بخشی قرار گیرد می‌تواند در رشد و تعالی انسانی نقش ارزنده ای ایفا نماید و باید طوری کار نمود که هنرمان هنری باشد در جهت قرار گرفتن در مسیر دستورات الهی.
پیش از سخنان حسینی شاهرودی، رئیس حوزه هنری انقلاب اسلامی استان کردستان در گزارشی به مجموعه فعالیت‌های حوزه هنری در سال ۹۵ اشاره کرد و برنامه‌های هفته هنر انقلاب اسلامی در سال ۹۶ را تشریح نمود و در ادامه چند نفر از شاعران آیینی اشعاری را در خصوص سالروز شهادت حضرت زینب (س) سرودند و سپس حسین زنجانی سرپرست حوزه هنری شهرستان بیجار و تعدادی از هنرمندان مطالبی را در خصوص وضعیت فرهنگی استان بیان کردند.

اخبار مرتبط

نظرات

یادداشت روژان

بیانیه تحریریه روزنامه روژان در واکنش به دروغ‌پردازی برخی کانال‌های مجازی

مغز فندقی‌ها/ قلم مسئول و مصیبت‌های آن

بدواً عرض می‌کنیم ما کسانی که در روژان قلم می‌زنیم با اطمینان، به اتفاق همکارانمان در دیگر نشریات استان آرزو کرده و می‌کنیم که ای کاش فعل و فعالیت مسئولان ما به گونه‌ای بود که رفاه و آسایش و امنیت خاطر را به مردم هدیه می‌کرد و از قِبَل حرف و حرکتشان مملکت بر ریل توسعه می‌چرخید؛ آن وقت ما محررین، توسن قلم را در دشت بلاغت و فصاحت جولان می‌دادیم و با ردیف کردن همة صناعات ادبی در رسا و ثنای مسئولان، مثنوی‌ها می‌سرودیم و به نشانه شکرگزاری، دست نیاز به سوی پروردگار دراز می‌کردیم که خدایا این سروران را از سر ما دریغ مدار که سروریشان باعث سرفرازی ما شده است؛ اما چه کنیم که چنین نیست؛ ما هم بنا به وظیفه دینی و اخلاقی و حرفه‌ای خود مجبوریم آلام مردم را بازگو و به سمع و نظر مردم برسانیم شاید دستی از آستین همت به در آید و تیمارگری بنشیند. ما کی هستیم که چنین حقی داریم؛ فعالان عرصه رسانه‌‌‌های جمعی که رکن چهارم دموکراسی‌اش می‌نامند و برقراری نظم و نسق، مستلزم وجود و فعالیت مثبت ماست؛ مائی که از قواعد و قوانین بهره می‌گیریم و در پی هدایت امور در بستر بهبود به نام مردم و از سوی مردم می‌گوئیم و می‌نویسیم. در واقع ما آئینه تمام‌قد رفتارهای مسئولان هستیم؛ اگر خوبند خوب نشان می‌دهیم و اگر بدند بد. نه در خفا، که به صراحت می‌گوییم: از آنجا که در شرایط فعلی شرایط سختی بر جامعه حاکم است لذا ما مجبور به بیان حقایقی می‌شویم که ممکن است برای حضرات مسئولان تلخ و گزنده باشد لذا توقع اخم و تخم، خط و نشان کشیدن و... هم هست که دیده و شنیده‌ایم اما ایفای مسئولیت، بالاتر از همه خطرات است، چه ما به ارزش قلم و تراوشاتش نیک آشنائیم و می‌دانیم که خدای منان به آن سوگند خورده است؛ «ن والقم و ما یسطرون». در چنین حالتی کسی نباید از ما توقع واژگون‌کاری و باژگون‌گوئی داشته باشد؛ اگر خواهان تعریف و تمجید هستید بفرمائید؛ مسئولیت و اختیار دارید به مردم خدمت کنید تا مشمول عنایت شوید و گرنه ما معذوریم. نویسندگان و دست‌اندرکاران این نشریه به شهادت صفحه‌های روژان در تمام سال‌های عمر، همیشه فریادگر مردم و مصالح و منافعشان بوده‌اند؛ به ناحق سیاه را سفید و سفید را سیاه نکرده‌اند و در بستر این سیر، فشار را هم تحمّل نموده‌اند. در این میان گاهاً اظهار نظرهائی در مورد روژان ابراز می‌شود که جای تاسف است؛ جدیداً در منبعی نه چندان شناخته شده برای مردم، انگ و رنگی به روژان زده‌اند که گویا ارگان سپاه است و با استفاده از رانت، 85 تن کاغذ از دولت گرفته است!! در باره این انگ‌نامه که ظاهرا به بهانه تجلیل مدیرکل ارشاد اسلامی از روژان به بیرون تراوش پیدا کرده است باید گفت عجبا از این استدلال، استخراج و استنتاج؟ بازدید مدیرکل ارشاد کردستان و اهدای لوح تقدیر، امری مرسوم است و هرازچند‌گاهی صورت می‌گیرد و تمام دفاتر نشریات ...