رفتن به بالا

روزنامه فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی رۆژان

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


 • چهارشنبه ۲۳ آبان ۱۳۹۷
 • الأربعاء ۵ ربيع أول ۱۴۴۰
 • 2018 Wednesday 14 November

 • روزنامه روژان

  صاحب امتیاز و مدیر مسوول: سلیمان الله‌مرادی

  ..............................................................

  نشانی: سنندج - میدان آزادی - انتهای کوچه سجادی (کوچه رزان) - پلاک ۱۱۵

  کد پستی: ۳۳۹۵۳-۶۶۱۳۷

  ..............................................................

  تلفن: ۳۳۲۳۸۵۴۵-۰۸۷

  ای‌میل: info@rojanpress.com

  کانال تلگرام: rojanpress@


اوقات شرعی

 • شنبه ۲۶ فروردین ۱۳۹۶ - ۱۴:۰۲
 • کد خبر : 2564
 • هفته‌نامه روژان
 • چاپ خبر : رسالت هنر، آگاهی بخشی است
نماینده ولی فقیه در کردستان:

رسالت هنر، آگاهی بخشی است

نماینده ولی فقیه در کردستان اساسی ترین وظیفه و رسالت هنر را پیام رسانی و آگاهی بخشی جامعه عنوان کرد. به گزارش روابط عمومی حوزه هنری انقلاب اسلامی استان کردستان: پنج شنبه ۲۴ فروردین ماه ۹۵ در ششمین روز از هفته هنر انقلاب اسلامی، رئیس، کارکنان و هنرمندان حوزه هنری استان کردستان و سازمان بسیج […]

نماینده ولی فقیه در کردستان اساسی ترین وظیفه و رسالت هنر را پیام رسانی و آگاهی بخشی جامعه عنوان کرد.
به گزارش روابط عمومی حوزه هنری انقلاب اسلامی استان کردستان: پنج شنبه ۲۴ فروردین ماه ۹۵ در ششمین روز از هفته هنر انقلاب اسلامی، رئیس، کارکنان و هنرمندان حوزه هنری استان کردستان و سازمان بسیج هنرمندان با آیت‌الله حسینی شاهرودی نماینده ولی فقیه در استان کردستان دیدار کردند.
در این دیدار آیت‌‌الله شاهرودی با اشاره به اینکه هرچه هنر است از آن خداست گفت: طبیعت را نگاه کنید، عالم هستی و کائنات همه با هنرمندی خالق چیده شده و خلق شده‌اند. قرآن از هنرهای والای خداوند است. هنری که در تک تک جملات و کلمات قرآن به کار رفته و کسی نخواهد توانست مانند آن را بیاورد.
حسینی شاهرودی با اشاره به پیام کربلا تصریح کرد: این جمله که گفته می شود «کربلا در کربلا می‌ماند اگر زینب نبود» هم کاملا درست است و هم نشان می‌دهد با نو زینب (س) در زنده نگه داشتن نهضت کربلا و انتقال پیام آن با زبانی فراتر از زبان انسانی کار کرده است . او با هنرمندی تمام در سخت‌ترین شرایط با لطف و عنایت حضرت حق تعالی به بهترین شیوه با استحکام و قدرت خاص خود توطئه یزید و ابن زیاد را خفه کرد و امروز پیام قیام عاشورا به ما رسیده است.
وی در این خصوص به نهج البلاغه اشاره کرد و افزود: خطبه‌های حضرت علی هم سرشار از هنر و خلق زیبایی است. خطبه‌ای در نهج‌البلاغه است که در آن از حرف الف استفاده نشده است، یا خطبه‌ای دیگر در نهج‌البلاغه وجود دارد که تماما حروف بدون نقطه است. اینها در کنار تأثیر شگرف کلمات و جملات که با زبانی هنرمندانه بیان شده و شیعه و سنی و مسیحی و بودایی و… را عاشق علی (ع) نموده است.
نماینده ولی فقیه در استان کردستان افزود: امام شافعی در یکی از اشعار بلند خود معراج پیامبر را به زیبایی بیان می‌نماید و عظمت و بزرگی حضرت علی (ع) در خلق زیبایی‌هاست و هنر علی جذب دل هاست که خداوند به ایشان خاصه عطاء فرموده است.
وی تصریح کرد: هنر باید پیام رسان باشد و بتواند پیام خدا را شنیده و به با زبان هنر به دیگران برساند. کسی که صدای خدا را بشنود و پیام اورا درک کند از کسی نمی‌ترسد می شود پیام رسان کربلا.
رییس شورای فرهنگ عمومی استان کردستان با اشاره به اینکه انقلاب اسلامی ایران هم یک انقلاب فکری، فرهنگی و با محتوا است افزود : هرکاری که صورت می‌گیرد باید هدف و محتوا داشته باشد و بتواند جهت‌دهی کند در جهت اهداف نظام اسلامی و تمامی آنچه که مد نظر است در هنر متعهد و آشنا به هنر الهی وجود دارد.
وی افزود: هنر صفت خداوند است. خداوند خالق است، مؤمن و قانونگذار است و بنده‌اش را هم همچون خود می‌خواهد، خداوند بنده‌ای خالق و دارای ایده و خلاقیت، مؤمن و قانون مند می‌خواهد تا با استفاده از آن بتواند به صفات خداوندی نزدیک شود و قرب الهی را پیدا کند.
نماینده ولی فقیه در استان کردستان با گرامیداشت یاد و خاطره شهیدان هنرمند علی‌الخصوص سید شهیدان مرتضی آوینی گفت: خداوند در کنار تأکید بر مهربانی، عطوفت، بردباری از انسان‌های شجاع بسیار خوشش می‌آید؛ شهید آوینی هم در کنار تمامی خصوصیات نیکی که داشتند انسانی شجاع بودند و با استفاده از ابزار هنر به بیان حق و حقیقت پرداختند.
وی با اشاره به مجموعه فعالیت‌های هنری این شهید بزرگوار گفت: آنچه که در مجموعه روایت فتح توسط این هنرمند به تصویر در می‌آید کار بسیار بزرگی است. شهید آوینی گمنام آمد با شهداء محشور شد، رسالتش را انجام داد و بعد به بالاترین پاداش انسانی که شهادت در راه حق است نائل شد.
حسینی شاهرودی تمامی شهدا را هنرمند دانست و گفت: باید به قرب الهی رسید تا بتوان به شهادت نائل آمد.
وی با تقدیر و تشکر از حوزه هنری انقلاب اسلامی استان کردستان تصریح کرد: روزی یک نفر نزد حضرت رسول اکرم (ص) دعا کرد: خدایا بهترین چیزی که بندگان و صالحین از تو خواسته‌اند را به من عطاء کن » که پیامبر (ص) فرمودند بسیار دعای زیبایی بود: بهترین چیزی که بندگان و صالحین از خداوند درخواست کرده اند شهادت است».
حسینی شاهرودی با توصیه به هنرمندان درخصوص تولید آثار مبتنی بر ارزش‌های برگرفته از پیام انقلاب اسلامی افزود: هنر اگر در خدمت بشریت و رشد و آگاهی بخشی قرار گیرد می‌تواند در رشد و تعالی انسانی نقش ارزنده ای ایفا نماید و باید طوری کار نمود که هنرمان هنری باشد در جهت قرار گرفتن در مسیر دستورات الهی.
پیش از سخنان حسینی شاهرودی، رئیس حوزه هنری انقلاب اسلامی استان کردستان در گزارشی به مجموعه فعالیت‌های حوزه هنری در سال ۹۵ اشاره کرد و برنامه‌های هفته هنر انقلاب اسلامی در سال ۹۶ را تشریح نمود و در ادامه چند نفر از شاعران آیینی اشعاری را در خصوص سالروز شهادت حضرت زینب (س) سرودند و سپس حسین زنجانی سرپرست حوزه هنری شهرستان بیجار و تعدادی از هنرمندان مطالبی را در خصوص وضعیت فرهنگی استان بیان کردند.

اخبار مرتبط

نظرات

یادداشت روژان

نگاهی به سوانح دلخراش جاده‌ای در راه‌های استان کردستان

گوش‌هایی که نمی‌شنوند و چشم‌هایی که نمی‌بینند

بامداد سەشنبه ۲۰ تیر درحالیکه غالب مردم براساس نظم و گردش شبانەروز در بستر خواب بودند جمعیتی از شهر سنندج، به اقتضای نیاز و کار ضروری عزم سفر کردند تا در این گردش روزگار به نیازهای خود پاسخ دهند اما انگار مقدر چنین بود که به مقصد نرسند و در همان ابتدای سفر راهی دیار باقی شوند. حادثه دلخراشی که به سبب ارتباطات پیشرفته و شبکەهای اجتماعی خواب را در همان نیمەهای شب از چشم هموطنان ربود و به خبر اول خبرگزاری‌های ایران تبدیل شد، به گونەای که سه روز عزای عمومی اعلام شد و مقامات کشور از رئیس جمهور و رئیس مجلس گرفته تا بسیاری از وزرا و شخصیت‌های مطرح کشور با صدور پیامهایی به ابراز همدردی با مردم داغدار کردستان پرداختند و  روز پنجشنبه نیز خبر آن در صفحه اول همه روزنامەهای سراسری قرار گرفت. مرگ دست کم ۱۱ نفر که به سبب نوع حادثه قلب بسیاری‌ها را جریحەدار کرد. نکته حائز اهمیت در این رویداد تلخ ایجاد موجی از حزن و اندوه در عرصه استانی و ملی بود که اگر نبود این ابراز همدردی‌ها شاید تالم ناشی از آن برای  خانواده‌های داغدار قابل تحمل نبود. اما پیرامون این سانحه نکاتی قابل تامل است که بیان آن ضروری به نظر می‌رسد: ۱- تلنگری بود به مسوولان که هشدار رسانه‌ها و کارشناسان را جدی بگیرند. نقطه وقوع حادثه به عنوان مکانی حادثه خیز بارها مورد نقد قرار گرفته بود اما دریغ از یک پاسخ منطقی! ۲- بارها گفتیم و بار دیگر تکرار می‌کنیم، مردم کمبودها و ناملایمات را تحمل می‌کنند اما بی‌توجهی، اهمال، فخرفروشی و بی‌عدالتی ازسوی مسئولان را تحمل نمی‌کنند. شکی نداریم که با هزینه چندبرابرهم که شده این مسیر تحت فشار افکارعمومی در کوتاه‌ترین زمان اصلاح خواهد شد، همچنانکه قطعه‌ای از مسیر راه سنندج- حسین آباد، در سال 1382 پیش پس از واژگونی تانکر حامل مواد شیمیایی MTBE و سرازیر شدن مواد آن به داخل آب سد قشلاق بلافاصله اصلاح شد، آیا بهتر نیست قبل از وقوع حوادث تلخ و تحمیل هزینه‌های بسیار گوشها را بروی انتقادات بگشایند و اینقدر بیخیال نباشند. حتما باید جان چند نفر گرفته شود تا معبری حادثه خیز اصلاح شود؟ 3- بارها از تردد تانکر‌های نفتکش در جاده‌های کردستان به عنوان ارابەهای مرگ و کابوس نام برده شده است و سال‌هاست واژگونی تانکر‌ها که نفت و مشتقات نفتی عراق را از طریق جاده‌های باریک و ناامن کردستان به ویژه مریوان و سنندج به ایران می‌آورند یا محصولات نفتی فراوری شده مانند بنزین و گازوئیل را به آن کشور منتقل می‌کنند، همچون کابوسی مردم و محیط زیست منطقه کردستان را تهدید می‌کند. گفته می‌شود در سوآپ نفتی ایران و عراق روزانه ۳۰ تا ۶۰ هزار بشکه نفت خام از طریق مرز به پالایشگاه‌های کرمانشاه، شازند، تهران و تبریز انتقال داده می‌شود و ایران معادل آن را در بنادر صادراتی جنوب تحویل مشتریان عراق می‌دهد. آمار تردد روزانه از ۶۰ تا ۴۰۰ کامیون در محور مریوان – سنندج که یکی از باریک‌ترین و ...