رفتن به بالا

هفته‌نامه فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی رۆژان

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


 • شنبه ۵ خرداد ۱۳۹۷
 • السبت ۱۱ رمضان ۱۴۳۹
 • 2018 Saturday 26 May

 • هفته‌نامه روژان

  صاحب امتیاز و مدیر مسوول: سلیمان الله‌مرادی

  ..............................................................

  نشانی: سنندج - میدان آزادی - انتهای کوچه سجادی (کوچه رزان) - پلاک ۱۱۵

  کد پستی: ۳۳۹۵۳-۶۶۱۳۷

  ..............................................................

  تلفن: ۳۳۲۳۸۵۴۵-۰۸۷

  ای‌میل: info@rojanpress.com

  کانال تلگرام: rojanpress@


اوقات شرعی

 • شنبه ۲۶ فروردین ۱۳۹۶ - ۱۴:۰۲
 • کد خبر : 2564
 • هفته‌نامه روژان
 • چاپ خبر : رسالت هنر، آگاهی بخشی است
نماینده ولی فقیه در کردستان:

رسالت هنر، آگاهی بخشی است

نماینده ولی فقیه در کردستان اساسی ترین وظیفه و رسالت هنر را پیام رسانی و آگاهی بخشی جامعه عنوان کرد. به گزارش روابط عمومی حوزه هنری انقلاب اسلامی استان کردستان: پنج شنبه ۲۴ فروردین ماه ۹۵ در ششمین روز از هفته هنر انقلاب اسلامی، رئیس، کارکنان و هنرمندان حوزه هنری استان کردستان و سازمان بسیج […]

نماینده ولی فقیه در کردستان اساسی ترین وظیفه و رسالت هنر را پیام رسانی و آگاهی بخشی جامعه عنوان کرد.
به گزارش روابط عمومی حوزه هنری انقلاب اسلامی استان کردستان: پنج شنبه ۲۴ فروردین ماه ۹۵ در ششمین روز از هفته هنر انقلاب اسلامی، رئیس، کارکنان و هنرمندان حوزه هنری استان کردستان و سازمان بسیج هنرمندان با آیت‌الله حسینی شاهرودی نماینده ولی فقیه در استان کردستان دیدار کردند.
در این دیدار آیت‌‌الله شاهرودی با اشاره به اینکه هرچه هنر است از آن خداست گفت: طبیعت را نگاه کنید، عالم هستی و کائنات همه با هنرمندی خالق چیده شده و خلق شده‌اند. قرآن از هنرهای والای خداوند است. هنری که در تک تک جملات و کلمات قرآن به کار رفته و کسی نخواهد توانست مانند آن را بیاورد.
حسینی شاهرودی با اشاره به پیام کربلا تصریح کرد: این جمله که گفته می شود «کربلا در کربلا می‌ماند اگر زینب نبود» هم کاملا درست است و هم نشان می‌دهد با نو زینب (س) در زنده نگه داشتن نهضت کربلا و انتقال پیام آن با زبانی فراتر از زبان انسانی کار کرده است . او با هنرمندی تمام در سخت‌ترین شرایط با لطف و عنایت حضرت حق تعالی به بهترین شیوه با استحکام و قدرت خاص خود توطئه یزید و ابن زیاد را خفه کرد و امروز پیام قیام عاشورا به ما رسیده است.
وی در این خصوص به نهج البلاغه اشاره کرد و افزود: خطبه‌های حضرت علی هم سرشار از هنر و خلق زیبایی است. خطبه‌ای در نهج‌البلاغه است که در آن از حرف الف استفاده نشده است، یا خطبه‌ای دیگر در نهج‌البلاغه وجود دارد که تماما حروف بدون نقطه است. اینها در کنار تأثیر شگرف کلمات و جملات که با زبانی هنرمندانه بیان شده و شیعه و سنی و مسیحی و بودایی و… را عاشق علی (ع) نموده است.
نماینده ولی فقیه در استان کردستان افزود: امام شافعی در یکی از اشعار بلند خود معراج پیامبر را به زیبایی بیان می‌نماید و عظمت و بزرگی حضرت علی (ع) در خلق زیبایی‌هاست و هنر علی جذب دل هاست که خداوند به ایشان خاصه عطاء فرموده است.
وی تصریح کرد: هنر باید پیام رسان باشد و بتواند پیام خدا را شنیده و به با زبان هنر به دیگران برساند. کسی که صدای خدا را بشنود و پیام اورا درک کند از کسی نمی‌ترسد می شود پیام رسان کربلا.
رییس شورای فرهنگ عمومی استان کردستان با اشاره به اینکه انقلاب اسلامی ایران هم یک انقلاب فکری، فرهنگی و با محتوا است افزود : هرکاری که صورت می‌گیرد باید هدف و محتوا داشته باشد و بتواند جهت‌دهی کند در جهت اهداف نظام اسلامی و تمامی آنچه که مد نظر است در هنر متعهد و آشنا به هنر الهی وجود دارد.
وی افزود: هنر صفت خداوند است. خداوند خالق است، مؤمن و قانونگذار است و بنده‌اش را هم همچون خود می‌خواهد، خداوند بنده‌ای خالق و دارای ایده و خلاقیت، مؤمن و قانون مند می‌خواهد تا با استفاده از آن بتواند به صفات خداوندی نزدیک شود و قرب الهی را پیدا کند.
نماینده ولی فقیه در استان کردستان با گرامیداشت یاد و خاطره شهیدان هنرمند علی‌الخصوص سید شهیدان مرتضی آوینی گفت: خداوند در کنار تأکید بر مهربانی، عطوفت، بردباری از انسان‌های شجاع بسیار خوشش می‌آید؛ شهید آوینی هم در کنار تمامی خصوصیات نیکی که داشتند انسانی شجاع بودند و با استفاده از ابزار هنر به بیان حق و حقیقت پرداختند.
وی با اشاره به مجموعه فعالیت‌های هنری این شهید بزرگوار گفت: آنچه که در مجموعه روایت فتح توسط این هنرمند به تصویر در می‌آید کار بسیار بزرگی است. شهید آوینی گمنام آمد با شهداء محشور شد، رسالتش را انجام داد و بعد به بالاترین پاداش انسانی که شهادت در راه حق است نائل شد.
حسینی شاهرودی تمامی شهدا را هنرمند دانست و گفت: باید به قرب الهی رسید تا بتوان به شهادت نائل آمد.
وی با تقدیر و تشکر از حوزه هنری انقلاب اسلامی استان کردستان تصریح کرد: روزی یک نفر نزد حضرت رسول اکرم (ص) دعا کرد: خدایا بهترین چیزی که بندگان و صالحین از تو خواسته‌اند را به من عطاء کن » که پیامبر (ص) فرمودند بسیار دعای زیبایی بود: بهترین چیزی که بندگان و صالحین از خداوند درخواست کرده اند شهادت است».
حسینی شاهرودی با توصیه به هنرمندان درخصوص تولید آثار مبتنی بر ارزش‌های برگرفته از پیام انقلاب اسلامی افزود: هنر اگر در خدمت بشریت و رشد و آگاهی بخشی قرار گیرد می‌تواند در رشد و تعالی انسانی نقش ارزنده ای ایفا نماید و باید طوری کار نمود که هنرمان هنری باشد در جهت قرار گرفتن در مسیر دستورات الهی.
پیش از سخنان حسینی شاهرودی، رئیس حوزه هنری انقلاب اسلامی استان کردستان در گزارشی به مجموعه فعالیت‌های حوزه هنری در سال ۹۵ اشاره کرد و برنامه‌های هفته هنر انقلاب اسلامی در سال ۹۶ را تشریح نمود و در ادامه چند نفر از شاعران آیینی اشعاری را در خصوص سالروز شهادت حضرت زینب (س) سرودند و سپس حسین زنجانی سرپرست حوزه هنری شهرستان بیجار و تعدادی از هنرمندان مطالبی را در خصوص وضعیت فرهنگی استان بیان کردند.

اخبار مرتبط

نظرات

یادداشت روژان

روژان؛ روزنامه‌ای برای مردم

ضرورت وجود روزنامه در کردستان و اینکه چرا باید استان ما از وجود یک نشریه روزانه محروم بماند همواره دغدغه اینجانب در سال‌های گذشته بود؛ محرومیتی که حداقل برای اهالی فرهنگ و به خصوص رسانه دردآور می‌نمود؛ آن هم مردمانی که بر پیشانی آنان فرهنگ می‌درخشد و سابقه روزنامه‌داری را بیش از دیگران دارند. جدا از پیشینه فرهنگی این استان و نقش مطبوعات در بالابردن سطح آگاهي‌های مردم و فرهنگ عمومي نسبت به مسائل اجتماعی، سیاسی، فرهنگی و اقتصادی كه در جامعه صورت مي‌گيرد و اینکه رسانه‌ها سهم مهمي در اطلاع‌رساني مردم خواهند داشت، استان کردستان به دلیل برخورداری از پتانسیل تجارت، بازارهای مرزی و کشاورزی از دیرباز به لحاظ اقتصادی هم یکی از استان‌های مورد توجه دولتمردان و سرمایه‌گذاران بوده است. نخبگان فرهنگی ما نقش تعیین‌کننده‌ای در حفظ فرهنگ و هویت ایرانی اسلامی و احیای مرجعیت علمی کشور داشته‌اند و بی‌جهت نیست که رهبر معظم انقلاب آن را استان فرهنگی نامیدند. امروز اما پس از سال‌ها انتشار هفتگی، با کمک و یاری دوستان گرانمایه‌مان در تحریریه، انتشار اولین شماره روزنامه را با شما مردم و خوانندگان خوبمان جشن می‌گیریم و بعد از الطاف الهی، تنها امیدمان را به خوانندگان عزیزی که ما را در این راه یاری خواهند کرد، می‌بندیم. «روژان» روزنامه‌ای است مردمی و برای مردم کردستان و همه کسانی که در این استان وقت خود را برای توسعه و آبادانی کشور وقف کرده‌اند. دست همه شما را برای کمک به بهبود و پیشرفت فعالیتمان در این راه به گرمی می‌فشاریم. در نخستین شماره انتشار روژان، دوست و استاد ارجمندم جناب آقای ناصر کانی‌سانانی مقاله‌ای نوشتند و در آن به نگارنده تذکر دادند که این راه صعب و دشوار را بارها تجربه کرده‌ای و انتشار نشریه آنهم در کردستان کار مجنونان و عاشقان است! امروز بعد از انتشار 180 شماره در سخت‌ترین دوره از نظر اقتصادی می‌توانم با افتخار بگویم استاد عزیز؛ در این آزمون سخت خوشبختانه سرافراز بیرون آمدیم و ثابت کردیم که مجنون نیستیم اما عاشق چرا. البته این موفقیت حاصل نمی‌شد مگر با پشتوانه معنوی و استفاده از تجارب ایشان و اندیشه‌ی اندیشه‌ورزانی چون کاک عماد کریمیان، دکتر افراسیاب جمالی، دکتر بهروز خیریه، آقایان عباد زینبی، حسین اندان، ناصر نجفی، هژیر الله‌مرادی، آرش علیمرادی، یحیی صمدی، امید باتو، صدیق مینایی، عطا امانی، کاک احمد یاسینی (پشکو)، سرکار خانم آسو حسینی و بسیاری دیگر از همراهان که در طول پنج سال گذشته تلخی‌ها و شیرینی‌های وقایع روز جامعه را با زبان یادداشت و خبر با شما درمیان گذاشتند و نیز حمایت مخاطبینی که تذکرات و انتقاداتشان چون شهد، تلخکامی‌های حاصل از لجن‌پراکنی تاریک‌اندیشان را بر کام ما شیرین کرد و راه را برای ادامه مسیر ممکن و عزم ما را برای همپیمانی با مردم مصمم‌تر ساخت؛ اگر نبود تشویق‌ها و حمایت‌های مردم، قطعا ادامه مسیر برایمان امکان‌پذیر نبود. خرسندیم که در این مدت، هرگز به تندی سخن نگفتیم مگر مستدل و ابزار هیچ جریان و گروه سیاسی و دولتی نشدیم مگر گروه‌های ان.جی.او که خود را بخشی از ...