رفتن به بالا

روزنامه فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی رۆژان

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


 • جمعه ۲۶ بهمن ۱۳۹۷
 • الجمعة ۹ جماد ثاني ۱۴۴۰
 • 2019 Friday 15 February

 • روزنامه روژان

  صاحب امتیاز و مدیر مسوول: سلیمان الله‌مرادی

  ..............................................................

  نشانی: سنندج - میدان آزادی - انتهای کوچه سجادی (کوچه رزان) - پلاک ۱۱۵

  کد پستی: ۳۳۹۵۳-۶۶۱۳۷

  ..............................................................

  تلفن: ۳۳۲۳۸۵۴۵-۰۸۷

  ای‌میل: info@rojanpress.com

  کانال تلگرام: rojanpress@


اوقات شرعی

 • شنبه ۲۶ فروردین ۱۳۹۶ - ۱۴:۱۶
 • کد خبر : 2567
 • هفته‌نامه روژان
 • چاپ خبر : از ماست که برماست
(گەڵواخ) ئێقباڵ پایەزدان/

از ماست که برماست

ایران یکی از کشورهایی است که از لحاظ برگزاری رفراندوم و انتخابات گوی سبقت از کشورهای مجاور خود و حتی کشورهای غربی ربوده است؛ انتخابات ریاست جمهوری، مجلس شورای اسلامی، مجلس خبرگان و شورای اسلامی شهر و روستا؛ اما چرا با وجود این همه‌پرسی‌ها، هنوز از لحاظ اقتصادی و فرهنگی و… در عقب ماندگی به […]

ایران یکی از کشورهایی است که از لحاظ برگزاری رفراندوم و انتخابات گوی سبقت از کشورهای مجاور خود و حتی کشورهای غربی ربوده است؛ انتخابات ریاست جمهوری، مجلس شورای اسلامی، مجلس خبرگان و شورای اسلامی شهر و روستا؛ اما چرا با وجود این همه‌پرسی‌ها، هنوز از لحاظ اقتصادی و فرهنگی و… در عقب ماندگی به سر می‌بریم!؟ چرا هنوز در برابر بسیاری از ناملایمات دست و پنجه نرم می‌کنیم! انتخاب درستی نداریم؟ فرد یا افراد انتخاب شده کار خود را به درستی انجام نمی‌دهند؟ قانون دچار مشکل است؟ انتخابات، بازی سیاسی ساختار قدرت است؟ در شعار و عمل متفاوت هستیم؟ و… که هنوز فقر را در جامعه به وضوح احساس می کنیم، تبعیض طبقاتی، رشوه‌خواری، پارتی و باند بازی، فسادهای بزرگ و رانت‌خواری و الاماشالله… کجای کار لنگ است که هر کاری می‌کنیم بازهم گرهی از مشکلات مردم نه تنها باز نمی‌شود بلکه گره کور آن کورتر می‌شود.
نگارنده این یادداشت، به عنوان کسی که در این جامعه زندگی کرده و اوضاع و احوال را از نزدیک لمس می‌کند و با این مردم حشر و نشری دارد، همه مشکلات حتی اقتصادی و غیره را از چشم خود مردم می‌بیند؛ از ماست که بر ماست.
اگر تاریخ و احوال گذشتگان را خوانده باشیم خواهیم فهمید که خود مردم تعیین کننده سرنوشت خود و مروج ظلم و عدالت بوده‌اند. نزدیک شدن انتخابات شورای اسلامی شهر و روستا را بهانه‌ای برای ورود به این بحث قرار می‌دهم؛ چهار دوره از عمر شوراهای شهرو روستا می‌گذرد که اگر وجود نداشت شاید فقدان آن هم زیاد احساس نمی‌شد، چون به راستی نه تنها باری از دوش مردم برنداشته‌اند بلکه هزیته‌هایی نیز بر حاکمیت و جامعه، به ویژه نهاد شهرداریها تحمیل کرده‌اند و جولانگاهی برای عرض اندام افراد و فریب مردم و سکویی برای بالا کشیدن خود به بالا و بالاتر بوده است. انتخابمان اصلح نبوده است!! زیرا درک درستی از انتخاب کردن نداشتیم؛ به کج‌راه رفته‌ایم.

اگر به گزینش‌های انتخابی مردم در این چهار دوره نگاهی داشته باشیم، جوابش آسان است؛ منتخبین ما از اقوام و دوستان درجه یک ما بوده‌اند! آیا فرد منتخب ما به صرف اینکه ورزشکار یا قهرمان یا بازیگر خوبی است می‌تواند در شورای شهر هم فردی کارا و موثر در امورشهرمان باشد! چه بسا کسانی به انتخاب ما به شورای شهر راه یافته‌اند که پرستیژ و جذابیت ظاهریشان آنان‌ را به این عرصه کشانده است که به راستی جای تاسف است!!! آیا کسی به صرف دارا بودن مدارک بالای دانشگاهی می‌تواند فرد کارا و توانایی در اداره کردن شهرمان باشد!!! کسانی را در شورای شهر می‌بینیم که با ثروت و پول خود و هزینه گزاف انتخاباتی توانسته‌اند به آنجا راه یابند!!! و البته کسانی را که کم هم نیستند شاید ۳٠ تا۴٠ درصد جمعیت کشور را دارا باشند هیچ‌وقت و در هیج حال حاضر نبودند رای بدهند؛ در واقع بی تفاوتی ‌آنها باعث شده که افراد ناکارآمد و نالایق به روی کار بیایند. رمز موفقیت و پیشرفت هر جامعه‌ای را باید از درون اجتماعش جستجو کرد؛ آیا ما مردم ساده لوح، متفکر، قانع، زودباور، اهل کتاب، جستجوگر، تلاشگر، رویایی، آینده‌نگر، دهن بین، حسود و راحت‌طلبی هستیم؟ جواب آن در کیفیت زندگیمان که در جامعه ساری است نهفته است؛ اگر قضاوت منصفانه‌ای داشته باشیم جواب آن و تلاش برای رفع آن شاید کلید حل بسیاری از مشکلاتمان باشد.

اخبار مرتبط

نظرات

یادداشت روژان

بیانیه تحریریه روزنامه روژان در واکنش به دروغ‌پردازی برخی کانال‌های مجازی

مغز فندقی‌ها/ قلم مسئول و مصیبت‌های آن

بدواً عرض می‌کنیم ما کسانی که در روژان قلم می‌زنیم با اطمینان، به اتفاق همکارانمان در دیگر نشریات استان آرزو کرده و می‌کنیم که ای کاش فعل و فعالیت مسئولان ما به گونه‌ای بود که رفاه و آسایش و امنیت خاطر را به مردم هدیه می‌کرد و از قِبَل حرف و حرکتشان مملکت بر ریل توسعه می‌چرخید؛ آن وقت ما محررین، توسن قلم را در دشت بلاغت و فصاحت جولان می‌دادیم و با ردیف کردن همة صناعات ادبی در رسا و ثنای مسئولان، مثنوی‌ها می‌سرودیم و به نشانه شکرگزاری، دست نیاز به سوی پروردگار دراز می‌کردیم که خدایا این سروران را از سر ما دریغ مدار که سروریشان باعث سرفرازی ما شده است؛ اما چه کنیم که چنین نیست؛ ما هم بنا به وظیفه دینی و اخلاقی و حرفه‌ای خود مجبوریم آلام مردم را بازگو و به سمع و نظر مردم برسانیم شاید دستی از آستین همت به در آید و تیمارگری بنشیند. ما کی هستیم که چنین حقی داریم؛ فعالان عرصه رسانه‌‌‌های جمعی که رکن چهارم دموکراسی‌اش می‌نامند و برقراری نظم و نسق، مستلزم وجود و فعالیت مثبت ماست؛ مائی که از قواعد و قوانین بهره می‌گیریم و در پی هدایت امور در بستر بهبود به نام مردم و از سوی مردم می‌گوئیم و می‌نویسیم. در واقع ما آئینه تمام‌قد رفتارهای مسئولان هستیم؛ اگر خوبند خوب نشان می‌دهیم و اگر بدند بد. نه در خفا، که به صراحت می‌گوییم: از آنجا که در شرایط فعلی شرایط سختی بر جامعه حاکم است لذا ما مجبور به بیان حقایقی می‌شویم که ممکن است برای حضرات مسئولان تلخ و گزنده باشد لذا توقع اخم و تخم، خط و نشان کشیدن و... هم هست که دیده و شنیده‌ایم اما ایفای مسئولیت، بالاتر از همه خطرات است، چه ما به ارزش قلم و تراوشاتش نیک آشنائیم و می‌دانیم که خدای منان به آن سوگند خورده است؛ «ن والقم و ما یسطرون». در چنین حالتی کسی نباید از ما توقع واژگون‌کاری و باژگون‌گوئی داشته باشد؛ اگر خواهان تعریف و تمجید هستید بفرمائید؛ مسئولیت و اختیار دارید به مردم خدمت کنید تا مشمول عنایت شوید و گرنه ما معذوریم. نویسندگان و دست‌اندرکاران این نشریه به شهادت صفحه‌های روژان در تمام سال‌های عمر، همیشه فریادگر مردم و مصالح و منافعشان بوده‌اند؛ به ناحق سیاه را سفید و سفید را سیاه نکرده‌اند و در بستر این سیر، فشار را هم تحمّل نموده‌اند. در این میان گاهاً اظهار نظرهائی در مورد روژان ابراز می‌شود که جای تاسف است؛ جدیداً در منبعی نه چندان شناخته شده برای مردم، انگ و رنگی به روژان زده‌اند که گویا ارگان سپاه است و با استفاده از رانت، 85 تن کاغذ از دولت گرفته است!! در باره این انگ‌نامه که ظاهرا به بهانه تجلیل مدیرکل ارشاد اسلامی از روژان به بیرون تراوش پیدا کرده است باید گفت عجبا از این استدلال، استخراج و استنتاج؟ بازدید مدیرکل ارشاد کردستان و اهدای لوح تقدیر، امری مرسوم است و هرازچند‌گاهی صورت می‌گیرد و تمام دفاتر نشریات ...