رفتن به بالا

روزنامه فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی رۆژان

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


 • شنبه ۲۷ بهمن ۱۳۹۷
 • السبت ۱۰ جماد ثاني ۱۴۴۰
 • 2019 Saturday 16 February

 • روزنامه روژان

  صاحب امتیاز و مدیر مسوول: سلیمان الله‌مرادی

  ..............................................................

  نشانی: سنندج - میدان آزادی - انتهای کوچه سجادی (کوچه رزان) - پلاک ۱۱۵

  کد پستی: ۳۳۹۵۳-۶۶۱۳۷

  ..............................................................

  تلفن: ۳۳۲۳۸۵۴۵-۰۸۷

  ای‌میل: info@rojanpress.com

  کانال تلگرام: rojanpress@


اوقات شرعی

 • یکشنبه ۲۷ فروردین ۱۳۹۶ - ۱۱:۵۱
 • کد خبر : 2572
 • هفته‌نامه روژان
 • چاپ خبر : دعوت‌های نامتعارف انتخاباتی

روژان: تمامی کسانی که برای تصاحب صندلی شوراهای شهر از فضای مجازی ناصحیح بهره می‌گیرند، موجب ناراحتی تعداد قابل توجهی از شهروندان می‌شوند، هرچند وقتی برای آنها موضوع را باز می‌کنید، فوراً میگویند این کار من نیست یکی از دوستان انجام داده، البته ابن ترفندی است برای فرار از بازرسان تبلیغات انتخاباتی و مصون ماندن در تأیید صلاحیت‌ها.

بهره‌گیری از فضای مجازی و شبکه‌های اجتماعی در انتخابات گذشته کشورمان به‌صورت تخصصی و بسیار کمرنگ اتفاق می‌افتاد و تنها افرادی که به‌صورت تخصصی از آن حوزه بهره می‌گرفتند، درگیر این موضوع بودن، اما با فراهم شدن شرایط بهره‌گیری بیشتر عموم شهروندان از این بسترها مانند وایبر و تلگرام، اینستاگرام و …، آسایش کاربران از تبلیغات عرصه‌های مختلف به‌ویژه انتخاباتی به حداقل رسیده است.
از نیمه دوم سال ۹۵ کم‌کم غیر مستقیم و گاها مستقیم شاهد تبلیغات بسیاری از علاقه‌مندان به فعالیت‌های سیاسی و انتخاباتی در شبکه‌های مجازی بوده‌ایم، که گاها با اعلام ناگفته‌ها و ضعف‌های از وضعیت موجود در مدیریت شهری سعی در مطرح کردن خود و یا دوستان مدنظرشان برای حضور در ساختمان‌های شوراهای اسلامی شهرهای کشور بوده‌ایم.
البته با شروع ثبت نام نامزدهای انتخابات شوراهای شهر و روستا این داستان بسیار متفاوت‌تر و علنی‌تر شد، شب می‌خوابید، صبح که بیدار شدی می‌بینید که عضو ۵ الی شش گروه و کانال جدید شده‌اید بدون اینکه خودت هم صاحب کانال و گروه را بشناسید، یا توسط خود فرد و یا از سوی کسی دعوت‌شده‌اید به نام‌های دوستان، حامیان، طرفداران، همراهان هم‌قطاران و…، اگر هم لفت بدی فوراً اظهار گله‌مندی را در پیج خصوصیت خواهید دید، که حقیقتاً این موضوع امروزه همه ما را خسته کرده و گاها موجب می‌شود تصمیم بگیریم که اصلاً به کسی رأی ندهیم.
همه ما در زندگی روزمره خود برای کارهای مختلف زندگی شماره تلفن همراه خود را به افراد مختلف داده‌ایم، بعضی از آن افراد بنا به میزان ارتباط کاری بین ما بیشتر ارتباط می‌گیریم ولی برخی افراد هستند که سالی یک‌بار و حتی چند سال یک‌بار هم باهم ارتباط نداریم به‌طور مثال تعمیرگاه ماشین لباسشویی، تصویربردار عروسی برادرتان که چند سال پیش شما برای هماهنگی شماره به وی دادی، همکلاسی دوران راهنمایی، پسر یکی از همکاران پدرتان و از این قبیل افراد که این روزها شمارا به کانال‌ها و گروه‌های دعوت می‌کنند که حتی از دیدنش هم حالت بد می‌شود و چاره‌ای جز لفت دادن نداری.
البته تعدادی از کاربران فضای مجازی به خاطر تسلط بر فضای ای تی به نحوی خودشان را لفت می‌دهند از این دعوتی ناخواسته خلاص می‌کنند که دیگر اعضای گروه و کانال متوجه نمی‌شوند.
با این اوصاف می‌توان گفت: تمامی کسانی که برای تصاحب صندلی شوراهای شهر از فضای مجازی ناصحیح بهره می‌گیرند، موجب ناراحتی تعداد قابل توجهی از شهروندان می‌شوند، هرچند وقتی برای آنها موضوع را باز می‌کنید، فوراً میگویند این کار من نیست یکی از دوستان انجام داده، البته ابن ترفندی است برای فرار از بازرسان تبلیغات انتخاباتی و مصون ماندن در تأیید صلاحیت‌ها.
ولی تعدادی هم از نامزدهای انتخابات شوراهای شهر راداریم که حقیقتاً از این فضا به بهترین نحو ممکن استفاده می‌کنند و با هماهنگی لازم دعوت می‌کنند و یا اینکه اصلاً برای شهروندان نگرانی را پیش نمی‌آورند
در این بخش از یادداشت بنده به‌عنوان یک کارشناس حوزه ارتباطات از تمامی نامزدهای محترم انتخابات پیش روی این درخواست را دارم، محبت بفرمایید برای مدیریت بهتر فضای تبلیغاتی خود حتماً از متخصصین عرصه‌های مختلف مشاوره بگیرید و متناسب با شرایط جغرافیایی، فرهنگی، اقتصادی و اجتماعی حوزه کاری خود نوع تبلیغات واقعی و مجازی خود را انتخاب بفرمایید و در تمامی بخش‌ها، اولویت دادن به آسایش و آرامش شهروندان را اولویت کاری خود داشته باشید.
ناگفته نماند برخلاف بسیاری از اظهار نظرهای اغراق‌آمیز کارشناسان محترم عرصه‌های مختلف از تأثیرات فضای مجازی به‌ویژه شبکه‌های اجتماعی در موفقیت انتخابات افراد، با اطمینان می‌توان گفت در بسیاری از موارد سرابی بیش نیست، چراکه اکثر کسانی را که شما در گروه و کانال خود دعوت کرده‌اید در دیگر گروه‌ها نیز عضو هستند و بسیاری از کاربران تکراری هستند.
البته هیچ‌کس منکر تأثیرگذاری شبکه‌های اجتماعی در مدیریت انتخابات نیست، ولی متأسفانه امروزه بهره‌گیری اکثر دوستان از این فضا تخریب کردن دیگر افراد و گروه‌ها است که با بی‌اخلاقی‌های بسیار زیاد اذهان عمومی را درگیر می‌کنند، پس لازم است رعایت اخلاق و حفظ حرمت انسان‌ها را یکی از اولویت‌های کاری خود بدانیم.
صحبت کردن از حقوق شهروندی و رعایت حق‌وحقوق شهروندان یک شهر در کانال‌ها و گروه‌های تلگرامی که خود ادمین‌های و مدیران آن گروه‌ها به آن باوری ندارند و اصلاً رعایت نمی‌کنند، بسیار نگران‌کننده و توهین به شعور اجتماعی کاربران است که باید بیشتر مد نظر داشته باشیم.

اخبار مرتبط

نظرات

یادداشت روژان

بیانیه تحریریه روزنامه روژان در واکنش به دروغ‌پردازی برخی کانال‌های مجازی

مغز فندقی‌ها/ قلم مسئول و مصیبت‌های آن

بدواً عرض می‌کنیم ما کسانی که در روژان قلم می‌زنیم با اطمینان، به اتفاق همکارانمان در دیگر نشریات استان آرزو کرده و می‌کنیم که ای کاش فعل و فعالیت مسئولان ما به گونه‌ای بود که رفاه و آسایش و امنیت خاطر را به مردم هدیه می‌کرد و از قِبَل حرف و حرکتشان مملکت بر ریل توسعه می‌چرخید؛ آن وقت ما محررین، توسن قلم را در دشت بلاغت و فصاحت جولان می‌دادیم و با ردیف کردن همة صناعات ادبی در رسا و ثنای مسئولان، مثنوی‌ها می‌سرودیم و به نشانه شکرگزاری، دست نیاز به سوی پروردگار دراز می‌کردیم که خدایا این سروران را از سر ما دریغ مدار که سروریشان باعث سرفرازی ما شده است؛ اما چه کنیم که چنین نیست؛ ما هم بنا به وظیفه دینی و اخلاقی و حرفه‌ای خود مجبوریم آلام مردم را بازگو و به سمع و نظر مردم برسانیم شاید دستی از آستین همت به در آید و تیمارگری بنشیند. ما کی هستیم که چنین حقی داریم؛ فعالان عرصه رسانه‌‌‌های جمعی که رکن چهارم دموکراسی‌اش می‌نامند و برقراری نظم و نسق، مستلزم وجود و فعالیت مثبت ماست؛ مائی که از قواعد و قوانین بهره می‌گیریم و در پی هدایت امور در بستر بهبود به نام مردم و از سوی مردم می‌گوئیم و می‌نویسیم. در واقع ما آئینه تمام‌قد رفتارهای مسئولان هستیم؛ اگر خوبند خوب نشان می‌دهیم و اگر بدند بد. نه در خفا، که به صراحت می‌گوییم: از آنجا که در شرایط فعلی شرایط سختی بر جامعه حاکم است لذا ما مجبور به بیان حقایقی می‌شویم که ممکن است برای حضرات مسئولان تلخ و گزنده باشد لذا توقع اخم و تخم، خط و نشان کشیدن و... هم هست که دیده و شنیده‌ایم اما ایفای مسئولیت، بالاتر از همه خطرات است، چه ما به ارزش قلم و تراوشاتش نیک آشنائیم و می‌دانیم که خدای منان به آن سوگند خورده است؛ «ن والقم و ما یسطرون». در چنین حالتی کسی نباید از ما توقع واژگون‌کاری و باژگون‌گوئی داشته باشد؛ اگر خواهان تعریف و تمجید هستید بفرمائید؛ مسئولیت و اختیار دارید به مردم خدمت کنید تا مشمول عنایت شوید و گرنه ما معذوریم. نویسندگان و دست‌اندرکاران این نشریه به شهادت صفحه‌های روژان در تمام سال‌های عمر، همیشه فریادگر مردم و مصالح و منافعشان بوده‌اند؛ به ناحق سیاه را سفید و سفید را سیاه نکرده‌اند و در بستر این سیر، فشار را هم تحمّل نموده‌اند. در این میان گاهاً اظهار نظرهائی در مورد روژان ابراز می‌شود که جای تاسف است؛ جدیداً در منبعی نه چندان شناخته شده برای مردم، انگ و رنگی به روژان زده‌اند که گویا ارگان سپاه است و با استفاده از رانت، 85 تن کاغذ از دولت گرفته است!! در باره این انگ‌نامه که ظاهرا به بهانه تجلیل مدیرکل ارشاد اسلامی از روژان به بیرون تراوش پیدا کرده است باید گفت عجبا از این استدلال، استخراج و استنتاج؟ بازدید مدیرکل ارشاد کردستان و اهدای لوح تقدیر، امری مرسوم است و هرازچند‌گاهی صورت می‌گیرد و تمام دفاتر نشریات ...