رفتن به بالا

هفته‌نامه فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی رۆژان

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


 • یکشنبه ۶ خرداد ۱۳۹۷
 • الأحد ۱۲ رمضان ۱۴۳۹
 • 2018 Sunday 27 May

 • هفته‌نامه روژان

  صاحب امتیاز و مدیر مسوول: سلیمان الله‌مرادی

  ..............................................................

  نشانی: سنندج - میدان آزادی - انتهای کوچه سجادی (کوچه رزان) - پلاک ۱۱۵

  کد پستی: ۳۳۹۵۳-۶۶۱۳۷

  ..............................................................

  تلفن: ۳۳۲۳۸۵۴۵-۰۸۷

  ای‌میل: info@rojanpress.com

  کانال تلگرام: rojanpress@


اوقات شرعی

 • یکشنبه ۲۷ فروردین ۱۳۹۶ - ۱۱:۵۱
 • کد خبر : 2572
 • هفته‌نامه روژان
 • چاپ خبر : دعوت‌های نامتعارف انتخاباتی

روژان: تمامی کسانی که برای تصاحب صندلی شوراهای شهر از فضای مجازی ناصحیح بهره می‌گیرند، موجب ناراحتی تعداد قابل توجهی از شهروندان می‌شوند، هرچند وقتی برای آنها موضوع را باز می‌کنید، فوراً میگویند این کار من نیست یکی از دوستان انجام داده، البته ابن ترفندی است برای فرار از بازرسان تبلیغات انتخاباتی و مصون ماندن در تأیید صلاحیت‌ها.

بهره‌گیری از فضای مجازی و شبکه‌های اجتماعی در انتخابات گذشته کشورمان به‌صورت تخصصی و بسیار کمرنگ اتفاق می‌افتاد و تنها افرادی که به‌صورت تخصصی از آن حوزه بهره می‌گرفتند، درگیر این موضوع بودن، اما با فراهم شدن شرایط بهره‌گیری بیشتر عموم شهروندان از این بسترها مانند وایبر و تلگرام، اینستاگرام و …، آسایش کاربران از تبلیغات عرصه‌های مختلف به‌ویژه انتخاباتی به حداقل رسیده است.
از نیمه دوم سال ۹۵ کم‌کم غیر مستقیم و گاها مستقیم شاهد تبلیغات بسیاری از علاقه‌مندان به فعالیت‌های سیاسی و انتخاباتی در شبکه‌های مجازی بوده‌ایم، که گاها با اعلام ناگفته‌ها و ضعف‌های از وضعیت موجود در مدیریت شهری سعی در مطرح کردن خود و یا دوستان مدنظرشان برای حضور در ساختمان‌های شوراهای اسلامی شهرهای کشور بوده‌ایم.
البته با شروع ثبت نام نامزدهای انتخابات شوراهای شهر و روستا این داستان بسیار متفاوت‌تر و علنی‌تر شد، شب می‌خوابید، صبح که بیدار شدی می‌بینید که عضو ۵ الی شش گروه و کانال جدید شده‌اید بدون اینکه خودت هم صاحب کانال و گروه را بشناسید، یا توسط خود فرد و یا از سوی کسی دعوت‌شده‌اید به نام‌های دوستان، حامیان، طرفداران، همراهان هم‌قطاران و…، اگر هم لفت بدی فوراً اظهار گله‌مندی را در پیج خصوصیت خواهید دید، که حقیقتاً این موضوع امروزه همه ما را خسته کرده و گاها موجب می‌شود تصمیم بگیریم که اصلاً به کسی رأی ندهیم.
همه ما در زندگی روزمره خود برای کارهای مختلف زندگی شماره تلفن همراه خود را به افراد مختلف داده‌ایم، بعضی از آن افراد بنا به میزان ارتباط کاری بین ما بیشتر ارتباط می‌گیریم ولی برخی افراد هستند که سالی یک‌بار و حتی چند سال یک‌بار هم باهم ارتباط نداریم به‌طور مثال تعمیرگاه ماشین لباسشویی، تصویربردار عروسی برادرتان که چند سال پیش شما برای هماهنگی شماره به وی دادی، همکلاسی دوران راهنمایی، پسر یکی از همکاران پدرتان و از این قبیل افراد که این روزها شمارا به کانال‌ها و گروه‌های دعوت می‌کنند که حتی از دیدنش هم حالت بد می‌شود و چاره‌ای جز لفت دادن نداری.
البته تعدادی از کاربران فضای مجازی به خاطر تسلط بر فضای ای تی به نحوی خودشان را لفت می‌دهند از این دعوتی ناخواسته خلاص می‌کنند که دیگر اعضای گروه و کانال متوجه نمی‌شوند.
با این اوصاف می‌توان گفت: تمامی کسانی که برای تصاحب صندلی شوراهای شهر از فضای مجازی ناصحیح بهره می‌گیرند، موجب ناراحتی تعداد قابل توجهی از شهروندان می‌شوند، هرچند وقتی برای آنها موضوع را باز می‌کنید، فوراً میگویند این کار من نیست یکی از دوستان انجام داده، البته ابن ترفندی است برای فرار از بازرسان تبلیغات انتخاباتی و مصون ماندن در تأیید صلاحیت‌ها.
ولی تعدادی هم از نامزدهای انتخابات شوراهای شهر راداریم که حقیقتاً از این فضا به بهترین نحو ممکن استفاده می‌کنند و با هماهنگی لازم دعوت می‌کنند و یا اینکه اصلاً برای شهروندان نگرانی را پیش نمی‌آورند
در این بخش از یادداشت بنده به‌عنوان یک کارشناس حوزه ارتباطات از تمامی نامزدهای محترم انتخابات پیش روی این درخواست را دارم، محبت بفرمایید برای مدیریت بهتر فضای تبلیغاتی خود حتماً از متخصصین عرصه‌های مختلف مشاوره بگیرید و متناسب با شرایط جغرافیایی، فرهنگی، اقتصادی و اجتماعی حوزه کاری خود نوع تبلیغات واقعی و مجازی خود را انتخاب بفرمایید و در تمامی بخش‌ها، اولویت دادن به آسایش و آرامش شهروندان را اولویت کاری خود داشته باشید.
ناگفته نماند برخلاف بسیاری از اظهار نظرهای اغراق‌آمیز کارشناسان محترم عرصه‌های مختلف از تأثیرات فضای مجازی به‌ویژه شبکه‌های اجتماعی در موفقیت انتخابات افراد، با اطمینان می‌توان گفت در بسیاری از موارد سرابی بیش نیست، چراکه اکثر کسانی را که شما در گروه و کانال خود دعوت کرده‌اید در دیگر گروه‌ها نیز عضو هستند و بسیاری از کاربران تکراری هستند.
البته هیچ‌کس منکر تأثیرگذاری شبکه‌های اجتماعی در مدیریت انتخابات نیست، ولی متأسفانه امروزه بهره‌گیری اکثر دوستان از این فضا تخریب کردن دیگر افراد و گروه‌ها است که با بی‌اخلاقی‌های بسیار زیاد اذهان عمومی را درگیر می‌کنند، پس لازم است رعایت اخلاق و حفظ حرمت انسان‌ها را یکی از اولویت‌های کاری خود بدانیم.
صحبت کردن از حقوق شهروندی و رعایت حق‌وحقوق شهروندان یک شهر در کانال‌ها و گروه‌های تلگرامی که خود ادمین‌های و مدیران آن گروه‌ها به آن باوری ندارند و اصلاً رعایت نمی‌کنند، بسیار نگران‌کننده و توهین به شعور اجتماعی کاربران است که باید بیشتر مد نظر داشته باشیم.

اخبار مرتبط

نظرات

یادداشت روژان

روژان؛ روزنامه‌ای برای مردم

ضرورت وجود روزنامه در کردستان و اینکه چرا باید استان ما از وجود یک نشریه روزانه محروم بماند همواره دغدغه اینجانب در سال‌های گذشته بود؛ محرومیتی که حداقل برای اهالی فرهنگ و به خصوص رسانه دردآور می‌نمود؛ آن هم مردمانی که بر پیشانی آنان فرهنگ می‌درخشد و سابقه روزنامه‌داری را بیش از دیگران دارند. جدا از پیشینه فرهنگی این استان و نقش مطبوعات در بالابردن سطح آگاهي‌های مردم و فرهنگ عمومي نسبت به مسائل اجتماعی، سیاسی، فرهنگی و اقتصادی كه در جامعه صورت مي‌گيرد و اینکه رسانه‌ها سهم مهمي در اطلاع‌رساني مردم خواهند داشت، استان کردستان به دلیل برخورداری از پتانسیل تجارت، بازارهای مرزی و کشاورزی از دیرباز به لحاظ اقتصادی هم یکی از استان‌های مورد توجه دولتمردان و سرمایه‌گذاران بوده است. نخبگان فرهنگی ما نقش تعیین‌کننده‌ای در حفظ فرهنگ و هویت ایرانی اسلامی و احیای مرجعیت علمی کشور داشته‌اند و بی‌جهت نیست که رهبر معظم انقلاب آن را استان فرهنگی نامیدند. امروز اما پس از سال‌ها انتشار هفتگی، با کمک و یاری دوستان گرانمایه‌مان در تحریریه، انتشار اولین شماره روزنامه را با شما مردم و خوانندگان خوبمان جشن می‌گیریم و بعد از الطاف الهی، تنها امیدمان را به خوانندگان عزیزی که ما را در این راه یاری خواهند کرد، می‌بندیم. «روژان» روزنامه‌ای است مردمی و برای مردم کردستان و همه کسانی که در این استان وقت خود را برای توسعه و آبادانی کشور وقف کرده‌اند. دست همه شما را برای کمک به بهبود و پیشرفت فعالیتمان در این راه به گرمی می‌فشاریم. در نخستین شماره انتشار روژان، دوست و استاد ارجمندم جناب آقای ناصر کانی‌سانانی مقاله‌ای نوشتند و در آن به نگارنده تذکر دادند که این راه صعب و دشوار را بارها تجربه کرده‌ای و انتشار نشریه آنهم در کردستان کار مجنونان و عاشقان است! امروز بعد از انتشار 180 شماره در سخت‌ترین دوره از نظر اقتصادی می‌توانم با افتخار بگویم استاد عزیز؛ در این آزمون سخت خوشبختانه سرافراز بیرون آمدیم و ثابت کردیم که مجنون نیستیم اما عاشق چرا. البته این موفقیت حاصل نمی‌شد مگر با پشتوانه معنوی و استفاده از تجارب ایشان و اندیشه‌ی اندیشه‌ورزانی چون کاک عماد کریمیان، دکتر افراسیاب جمالی، دکتر بهروز خیریه، آقایان عباد زینبی، حسین اندان، ناصر نجفی، هژیر الله‌مرادی، آرش علیمرادی، یحیی صمدی، امید باتو، صدیق مینایی، عطا امانی، کاک احمد یاسینی (پشکو)، سرکار خانم آسو حسینی و بسیاری دیگر از همراهان که در طول پنج سال گذشته تلخی‌ها و شیرینی‌های وقایع روز جامعه را با زبان یادداشت و خبر با شما درمیان گذاشتند و نیز حمایت مخاطبینی که تذکرات و انتقاداتشان چون شهد، تلخکامی‌های حاصل از لجن‌پراکنی تاریک‌اندیشان را بر کام ما شیرین کرد و راه را برای ادامه مسیر ممکن و عزم ما را برای همپیمانی با مردم مصمم‌تر ساخت؛ اگر نبود تشویق‌ها و حمایت‌های مردم، قطعا ادامه مسیر برایمان امکان‌پذیر نبود. خرسندیم که در این مدت، هرگز به تندی سخن نگفتیم مگر مستدل و ابزار هیچ جریان و گروه سیاسی و دولتی نشدیم مگر گروه‌های ان.جی.او که خود را بخشی از ...