رفتن به بالا

روزنامه فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی رۆژان

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


 • پنجشنبه ۲۴ آبان ۱۳۹۷
 • الخميس ۶ ربيع أول ۱۴۴۰
 • 2018 Thursday 15 November

 • روزنامه روژان

  صاحب امتیاز و مدیر مسوول: سلیمان الله‌مرادی

  ..............................................................

  نشانی: سنندج - میدان آزادی - انتهای کوچه سجادی (کوچه رزان) - پلاک ۱۱۵

  کد پستی: ۳۳۹۵۳-۶۶۱۳۷

  ..............................................................

  تلفن: ۳۳۲۳۸۵۴۵-۰۸۷

  ای‌میل: info@rojanpress.com

  کانال تلگرام: rojanpress@


اوقات شرعی

 • یکشنبه ۲۷ فروردین ۱۳۹۶ - ۱۱:۵۱
 • کد خبر : 2572
 • هفته‌نامه روژان
 • چاپ خبر : دعوت‌های نامتعارف انتخاباتی

روژان: تمامی کسانی که برای تصاحب صندلی شوراهای شهر از فضای مجازی ناصحیح بهره می‌گیرند، موجب ناراحتی تعداد قابل توجهی از شهروندان می‌شوند، هرچند وقتی برای آنها موضوع را باز می‌کنید، فوراً میگویند این کار من نیست یکی از دوستان انجام داده، البته ابن ترفندی است برای فرار از بازرسان تبلیغات انتخاباتی و مصون ماندن در تأیید صلاحیت‌ها.

بهره‌گیری از فضای مجازی و شبکه‌های اجتماعی در انتخابات گذشته کشورمان به‌صورت تخصصی و بسیار کمرنگ اتفاق می‌افتاد و تنها افرادی که به‌صورت تخصصی از آن حوزه بهره می‌گرفتند، درگیر این موضوع بودن، اما با فراهم شدن شرایط بهره‌گیری بیشتر عموم شهروندان از این بسترها مانند وایبر و تلگرام، اینستاگرام و …، آسایش کاربران از تبلیغات عرصه‌های مختلف به‌ویژه انتخاباتی به حداقل رسیده است.
از نیمه دوم سال ۹۵ کم‌کم غیر مستقیم و گاها مستقیم شاهد تبلیغات بسیاری از علاقه‌مندان به فعالیت‌های سیاسی و انتخاباتی در شبکه‌های مجازی بوده‌ایم، که گاها با اعلام ناگفته‌ها و ضعف‌های از وضعیت موجود در مدیریت شهری سعی در مطرح کردن خود و یا دوستان مدنظرشان برای حضور در ساختمان‌های شوراهای اسلامی شهرهای کشور بوده‌ایم.
البته با شروع ثبت نام نامزدهای انتخابات شوراهای شهر و روستا این داستان بسیار متفاوت‌تر و علنی‌تر شد، شب می‌خوابید، صبح که بیدار شدی می‌بینید که عضو ۵ الی شش گروه و کانال جدید شده‌اید بدون اینکه خودت هم صاحب کانال و گروه را بشناسید، یا توسط خود فرد و یا از سوی کسی دعوت‌شده‌اید به نام‌های دوستان، حامیان، طرفداران، همراهان هم‌قطاران و…، اگر هم لفت بدی فوراً اظهار گله‌مندی را در پیج خصوصیت خواهید دید، که حقیقتاً این موضوع امروزه همه ما را خسته کرده و گاها موجب می‌شود تصمیم بگیریم که اصلاً به کسی رأی ندهیم.
همه ما در زندگی روزمره خود برای کارهای مختلف زندگی شماره تلفن همراه خود را به افراد مختلف داده‌ایم، بعضی از آن افراد بنا به میزان ارتباط کاری بین ما بیشتر ارتباط می‌گیریم ولی برخی افراد هستند که سالی یک‌بار و حتی چند سال یک‌بار هم باهم ارتباط نداریم به‌طور مثال تعمیرگاه ماشین لباسشویی، تصویربردار عروسی برادرتان که چند سال پیش شما برای هماهنگی شماره به وی دادی، همکلاسی دوران راهنمایی، پسر یکی از همکاران پدرتان و از این قبیل افراد که این روزها شمارا به کانال‌ها و گروه‌های دعوت می‌کنند که حتی از دیدنش هم حالت بد می‌شود و چاره‌ای جز لفت دادن نداری.
البته تعدادی از کاربران فضای مجازی به خاطر تسلط بر فضای ای تی به نحوی خودشان را لفت می‌دهند از این دعوتی ناخواسته خلاص می‌کنند که دیگر اعضای گروه و کانال متوجه نمی‌شوند.
با این اوصاف می‌توان گفت: تمامی کسانی که برای تصاحب صندلی شوراهای شهر از فضای مجازی ناصحیح بهره می‌گیرند، موجب ناراحتی تعداد قابل توجهی از شهروندان می‌شوند، هرچند وقتی برای آنها موضوع را باز می‌کنید، فوراً میگویند این کار من نیست یکی از دوستان انجام داده، البته ابن ترفندی است برای فرار از بازرسان تبلیغات انتخاباتی و مصون ماندن در تأیید صلاحیت‌ها.
ولی تعدادی هم از نامزدهای انتخابات شوراهای شهر راداریم که حقیقتاً از این فضا به بهترین نحو ممکن استفاده می‌کنند و با هماهنگی لازم دعوت می‌کنند و یا اینکه اصلاً برای شهروندان نگرانی را پیش نمی‌آورند
در این بخش از یادداشت بنده به‌عنوان یک کارشناس حوزه ارتباطات از تمامی نامزدهای محترم انتخابات پیش روی این درخواست را دارم، محبت بفرمایید برای مدیریت بهتر فضای تبلیغاتی خود حتماً از متخصصین عرصه‌های مختلف مشاوره بگیرید و متناسب با شرایط جغرافیایی، فرهنگی، اقتصادی و اجتماعی حوزه کاری خود نوع تبلیغات واقعی و مجازی خود را انتخاب بفرمایید و در تمامی بخش‌ها، اولویت دادن به آسایش و آرامش شهروندان را اولویت کاری خود داشته باشید.
ناگفته نماند برخلاف بسیاری از اظهار نظرهای اغراق‌آمیز کارشناسان محترم عرصه‌های مختلف از تأثیرات فضای مجازی به‌ویژه شبکه‌های اجتماعی در موفقیت انتخابات افراد، با اطمینان می‌توان گفت در بسیاری از موارد سرابی بیش نیست، چراکه اکثر کسانی را که شما در گروه و کانال خود دعوت کرده‌اید در دیگر گروه‌ها نیز عضو هستند و بسیاری از کاربران تکراری هستند.
البته هیچ‌کس منکر تأثیرگذاری شبکه‌های اجتماعی در مدیریت انتخابات نیست، ولی متأسفانه امروزه بهره‌گیری اکثر دوستان از این فضا تخریب کردن دیگر افراد و گروه‌ها است که با بی‌اخلاقی‌های بسیار زیاد اذهان عمومی را درگیر می‌کنند، پس لازم است رعایت اخلاق و حفظ حرمت انسان‌ها را یکی از اولویت‌های کاری خود بدانیم.
صحبت کردن از حقوق شهروندی و رعایت حق‌وحقوق شهروندان یک شهر در کانال‌ها و گروه‌های تلگرامی که خود ادمین‌های و مدیران آن گروه‌ها به آن باوری ندارند و اصلاً رعایت نمی‌کنند، بسیار نگران‌کننده و توهین به شعور اجتماعی کاربران است که باید بیشتر مد نظر داشته باشیم.

اخبار مرتبط

نظرات

یادداشت روژان

نگاهی به سوانح دلخراش جاده‌ای در راه‌های استان کردستان

گوش‌هایی که نمی‌شنوند و چشم‌هایی که نمی‌بینند

بامداد سەشنبه ۲۰ تیر درحالیکه غالب مردم براساس نظم و گردش شبانەروز در بستر خواب بودند جمعیتی از شهر سنندج، به اقتضای نیاز و کار ضروری عزم سفر کردند تا در این گردش روزگار به نیازهای خود پاسخ دهند اما انگار مقدر چنین بود که به مقصد نرسند و در همان ابتدای سفر راهی دیار باقی شوند. حادثه دلخراشی که به سبب ارتباطات پیشرفته و شبکەهای اجتماعی خواب را در همان نیمەهای شب از چشم هموطنان ربود و به خبر اول خبرگزاری‌های ایران تبدیل شد، به گونەای که سه روز عزای عمومی اعلام شد و مقامات کشور از رئیس جمهور و رئیس مجلس گرفته تا بسیاری از وزرا و شخصیت‌های مطرح کشور با صدور پیامهایی به ابراز همدردی با مردم داغدار کردستان پرداختند و  روز پنجشنبه نیز خبر آن در صفحه اول همه روزنامەهای سراسری قرار گرفت. مرگ دست کم ۱۱ نفر که به سبب نوع حادثه قلب بسیاری‌ها را جریحەدار کرد. نکته حائز اهمیت در این رویداد تلخ ایجاد موجی از حزن و اندوه در عرصه استانی و ملی بود که اگر نبود این ابراز همدردی‌ها شاید تالم ناشی از آن برای  خانواده‌های داغدار قابل تحمل نبود. اما پیرامون این سانحه نکاتی قابل تامل است که بیان آن ضروری به نظر می‌رسد: ۱- تلنگری بود به مسوولان که هشدار رسانه‌ها و کارشناسان را جدی بگیرند. نقطه وقوع حادثه به عنوان مکانی حادثه خیز بارها مورد نقد قرار گرفته بود اما دریغ از یک پاسخ منطقی! ۲- بارها گفتیم و بار دیگر تکرار می‌کنیم، مردم کمبودها و ناملایمات را تحمل می‌کنند اما بی‌توجهی، اهمال، فخرفروشی و بی‌عدالتی ازسوی مسئولان را تحمل نمی‌کنند. شکی نداریم که با هزینه چندبرابرهم که شده این مسیر تحت فشار افکارعمومی در کوتاه‌ترین زمان اصلاح خواهد شد، همچنانکه قطعه‌ای از مسیر راه سنندج- حسین آباد، در سال 1382 پیش پس از واژگونی تانکر حامل مواد شیمیایی MTBE و سرازیر شدن مواد آن به داخل آب سد قشلاق بلافاصله اصلاح شد، آیا بهتر نیست قبل از وقوع حوادث تلخ و تحمیل هزینه‌های بسیار گوشها را بروی انتقادات بگشایند و اینقدر بیخیال نباشند. حتما باید جان چند نفر گرفته شود تا معبری حادثه خیز اصلاح شود؟ 3- بارها از تردد تانکر‌های نفتکش در جاده‌های کردستان به عنوان ارابەهای مرگ و کابوس نام برده شده است و سال‌هاست واژگونی تانکر‌ها که نفت و مشتقات نفتی عراق را از طریق جاده‌های باریک و ناامن کردستان به ویژه مریوان و سنندج به ایران می‌آورند یا محصولات نفتی فراوری شده مانند بنزین و گازوئیل را به آن کشور منتقل می‌کنند، همچون کابوسی مردم و محیط زیست منطقه کردستان را تهدید می‌کند. گفته می‌شود در سوآپ نفتی ایران و عراق روزانه ۳۰ تا ۶۰ هزار بشکه نفت خام از طریق مرز به پالایشگاه‌های کرمانشاه، شازند، تهران و تبریز انتقال داده می‌شود و ایران معادل آن را در بنادر صادراتی جنوب تحویل مشتریان عراق می‌دهد. آمار تردد روزانه از ۶۰ تا ۴۰۰ کامیون در محور مریوان – سنندج که یکی از باریک‌ترین و ...