رفتن به بالا

روزنامه فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی رۆژان

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


 • جمعه ۲۶ بهمن ۱۳۹۷
 • الجمعة ۹ جماد ثاني ۱۴۴۰
 • 2019 Friday 15 February

 • روزنامه روژان

  صاحب امتیاز و مدیر مسوول: سلیمان الله‌مرادی

  ..............................................................

  نشانی: سنندج - میدان آزادی - انتهای کوچه سجادی (کوچه رزان) - پلاک ۱۱۵

  کد پستی: ۳۳۹۵۳-۶۶۱۳۷

  ..............................................................

  تلفن: ۳۳۲۳۸۵۴۵-۰۸۷

  ای‌میل: info@rojanpress.com

  کانال تلگرام: rojanpress@


اوقات شرعی

 • یکشنبه ۲۷ فروردین ۱۳۹۶ - ۱۳:۴۲
 • کد خبر : 2579
 • هفته‌نامه روژان
 • چاپ خبر : تجلیل از دو پیشکسوت سنندجی عرصه فرهنگ و هنر
توسطانجمن ادبی ئاوێنە سنندج صورت گرفت:

تجلیل از دو پیشکسوت سنندجی عرصه فرهنگ و هنر

روز دوشنبه مورخه ۲۱ فروردین ماه، با برگزاری مراسمی، از دو استاد پیشکسوت سنندجی در عرصه فرهنگ و هنر تجلیل به عمل آمد. در این مراسم که از سوی انجمن ئاوێنە شهر سنندج برگزار شد، آقایان بیژن جلالی‌زاده، حامد حسامی، کمال میرکی، هیوا اسدی و احمد عبداللهی به قرائت اشعار و ارائه مقاله پرداختند. استاد […]

روز دوشنبه مورخه ۲۱ فروردین ماه، با برگزاری مراسمی، از دو استاد پیشکسوت سنندجی در عرصه فرهنگ و هنر تجلیل به عمل آمد.
در این مراسم که از سوی انجمن ئاوێنە شهر سنندج برگزار شد، آقایان بیژن جلالی‌زاده، حامد حسامی، کمال میرکی، هیوا اسدی و احمد عبداللهی به قرائت اشعار و ارائه مقاله پرداختند.
استاد نجم‌الدین درفش نیز مقاله‌ای در خصوص نقد، ارائه کرد که مورد توجه حاضرین قرار گرفت.
در بخش دیگری از این مراسم پس از اجرای موسیقی از سوی فرهاد قوامی، لوح تقدیر انجمن ئاوێنە سنندج به استاد درفش و اسناد نجفی اهدا شد.
همچنین یک تابلوی نقاشی از استاد درفش توسط استاد ناصر نجفی به وی اهدا شد.

نجمه الدین درفش متولد سال ۱۳۲۸ سنندج است. وی دبیر بازنشسته آموزش و پرورش است و تاکنون مقالات و مطالب ارزشمندی در حوزه‌های فرهنگی و تاریخی در نشریات و مطبوعات استان و منطقه از وی منتشر شده و ضمن حضور در انجمن های ادبی و فرهنگی کردستان و بیان مباحث فرهنگی، تاریخی و فلسفی چندین اثر در حوزه های تاریخی، فرهنگی و معنوی را آماده چاپ دارد.
ناصر نجفی نیز از سال ۱۳۴۷ و بدون حضور در هر گونه کلاس آموزشی و با حدقل امکانات کار نقاشی را آغاز کرد و در کنار شغل و فعالیت اصلی خود این هنر را ادامه داد.
منزل مسکونی این هنرمند ۶۶ ساله مزین به ۳۵۰ تابلوی نقاشی است. هر یک از تابلوها نمایی از فرایند زندگی انسان در پستوی تنهایی، رها در دامن طبیعت و پیچیده در لوای مشکلات را بازنمایی می‌کنند.

اخبار مرتبط

نظرات

یادداشت روژان

بیانیه تحریریه روزنامه روژان در واکنش به دروغ‌پردازی برخی کانال‌های مجازی

مغز فندقی‌ها/ قلم مسئول و مصیبت‌های آن

بدواً عرض می‌کنیم ما کسانی که در روژان قلم می‌زنیم با اطمینان، به اتفاق همکارانمان در دیگر نشریات استان آرزو کرده و می‌کنیم که ای کاش فعل و فعالیت مسئولان ما به گونه‌ای بود که رفاه و آسایش و امنیت خاطر را به مردم هدیه می‌کرد و از قِبَل حرف و حرکتشان مملکت بر ریل توسعه می‌چرخید؛ آن وقت ما محررین، توسن قلم را در دشت بلاغت و فصاحت جولان می‌دادیم و با ردیف کردن همة صناعات ادبی در رسا و ثنای مسئولان، مثنوی‌ها می‌سرودیم و به نشانه شکرگزاری، دست نیاز به سوی پروردگار دراز می‌کردیم که خدایا این سروران را از سر ما دریغ مدار که سروریشان باعث سرفرازی ما شده است؛ اما چه کنیم که چنین نیست؛ ما هم بنا به وظیفه دینی و اخلاقی و حرفه‌ای خود مجبوریم آلام مردم را بازگو و به سمع و نظر مردم برسانیم شاید دستی از آستین همت به در آید و تیمارگری بنشیند. ما کی هستیم که چنین حقی داریم؛ فعالان عرصه رسانه‌‌‌های جمعی که رکن چهارم دموکراسی‌اش می‌نامند و برقراری نظم و نسق، مستلزم وجود و فعالیت مثبت ماست؛ مائی که از قواعد و قوانین بهره می‌گیریم و در پی هدایت امور در بستر بهبود به نام مردم و از سوی مردم می‌گوئیم و می‌نویسیم. در واقع ما آئینه تمام‌قد رفتارهای مسئولان هستیم؛ اگر خوبند خوب نشان می‌دهیم و اگر بدند بد. نه در خفا، که به صراحت می‌گوییم: از آنجا که در شرایط فعلی شرایط سختی بر جامعه حاکم است لذا ما مجبور به بیان حقایقی می‌شویم که ممکن است برای حضرات مسئولان تلخ و گزنده باشد لذا توقع اخم و تخم، خط و نشان کشیدن و... هم هست که دیده و شنیده‌ایم اما ایفای مسئولیت، بالاتر از همه خطرات است، چه ما به ارزش قلم و تراوشاتش نیک آشنائیم و می‌دانیم که خدای منان به آن سوگند خورده است؛ «ن والقم و ما یسطرون». در چنین حالتی کسی نباید از ما توقع واژگون‌کاری و باژگون‌گوئی داشته باشد؛ اگر خواهان تعریف و تمجید هستید بفرمائید؛ مسئولیت و اختیار دارید به مردم خدمت کنید تا مشمول عنایت شوید و گرنه ما معذوریم. نویسندگان و دست‌اندرکاران این نشریه به شهادت صفحه‌های روژان در تمام سال‌های عمر، همیشه فریادگر مردم و مصالح و منافعشان بوده‌اند؛ به ناحق سیاه را سفید و سفید را سیاه نکرده‌اند و در بستر این سیر، فشار را هم تحمّل نموده‌اند. در این میان گاهاً اظهار نظرهائی در مورد روژان ابراز می‌شود که جای تاسف است؛ جدیداً در منبعی نه چندان شناخته شده برای مردم، انگ و رنگی به روژان زده‌اند که گویا ارگان سپاه است و با استفاده از رانت، 85 تن کاغذ از دولت گرفته است!! در باره این انگ‌نامه که ظاهرا به بهانه تجلیل مدیرکل ارشاد اسلامی از روژان به بیرون تراوش پیدا کرده است باید گفت عجبا از این استدلال، استخراج و استنتاج؟ بازدید مدیرکل ارشاد کردستان و اهدای لوح تقدیر، امری مرسوم است و هرازچند‌گاهی صورت می‌گیرد و تمام دفاتر نشریات ...