رفتن به بالا

روزنامه فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی رۆژان

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


 • سه شنبه ۳۰ بهمن ۱۳۹۷
 • الثلاثاء ۱۳ جماد ثاني ۱۴۴۰
 • 2019 Tuesday 19 February

 • روزنامه روژان

  صاحب امتیاز و مدیر مسوول: سلیمان الله‌مرادی

  ..............................................................

  نشانی: سنندج - میدان آزادی - انتهای کوچه سجادی (کوچه رزان) - پلاک ۱۱۵

  کد پستی: ۳۳۹۵۳-۶۶۱۳۷

  ..............................................................

  تلفن: ۳۳۲۳۸۵۴۵-۰۸۷

  ای‌میل: info@rojanpress.com

  کانال تلگرام: rojanpress@


اوقات شرعی

 • جمعه ۱ اردیبهشت ۱۳۹۶ - ۲۰:۲۷
 • کد خبر : 2613
 • هفته‌نامه روژان
 • چاپ خبر : مشارکت اقلیت‌های دینی در انتخابات شوراهای اسلامی
پیرامون نامه اخیر آیت الله جنتی

مشارکت اقلیت‌های دینی در انتخابات شوراهای اسلامی

شوراهای اسلامی را می‌توان به مثابه ابزاری برای احقاق حق تعیین سرنوشت شهروندان ایرانی در امور محلی خود دانست. اصل ششم قانون اساسی اداره امور کشور را متکی بر آرای عموم مردم مسلمان و غیرمسلمان ایران دانسته است. اصل ۵۶ قانون اساسی نیز از حق حاکمیت همه مردم ایران صرف نظر از ویژگی‌های عرضی (دین، […]

شوراهای اسلامی را می‌توان به مثابه ابزاری برای احقاق حق تعیین سرنوشت شهروندان ایرانی در امور محلی خود دانست. اصل ششم قانون اساسی اداره امور کشور را متکی بر آرای عموم مردم مسلمان و غیرمسلمان ایران دانسته است. اصل ۵۶ قانون اساسی نیز از حق حاکمیت همه مردم ایران صرف نظر از ویژگی‌های عرضی (دین، جنسیت، نژاد، زبان، جغرافیا و…) آنها سخن می‌گوید. از این رو، اصل بر آن است که همه مردم ایران محق به مداخله و مشارکت موثر در امور عمومی خود هستند و منع مداخله و مشارکت آنها مستلزم ارایه ادله و اسناد بسیار محکمی است.
نامه دبیر محترم شورای نگهبان حاکی از آن است که نگهبان قانون اساسی در اجرای اصل چهارم این قانون مبنی بر عدم مغایرت کلیه قوانین و مقررات مدنی، جزایی، مالی، اقتصادی، اداری، فرهنگی، نظامی، سیاسی و غیر اینها با موازین اسلامی مجوز نظارت پیشینی و پسینی بر همه مصوبات مجلس را به خود اعطا کرده است. ماده ۱۹ آیین‌نامه داخلی شورای نگهبان هم موید آن است که این شورا هیچگونه محدودیت زمانی برای نظارت بر شرعیت مصوبات مجلس شورای اسلامی قایل نیست: ‘’اعلام‌ مغایرت‌ قوانین‌ و مقررات‌ یا موادی‌ از آنها با شرع‌ با توجه‌ به‌ اصل‌ چهارم‌ قانون‌ اساسی‌ در هر زمان‌ که‌ مقتضی‌ باشد توسط‌ اکثریت‌ فقهای‌ شورای‌ نگهبان‌ انجام‌ می‌یابد و تابع‌ مدتهای‌ مذکور در اصل‌ نود و چهارم‌ قانون‌ اساسی‌ نمی‌باشد’’.
اعلام نظر فقهای محترم شورا راجع به تبصره ۱ ماده ۲۶ قانون تشکیلات، وظایف و انتخابات شوراهای اسلامی کشور و انتخاب شهرداران مصوب ۱۳۷۵ هم با استناد به قوانین و مقررات فوق صورت گرفته است.
ماده ۲۶ قانون تشکیلات، وظایف و انتخابات شوراهای اسلامی به بیان شرایط انتخاب شوندگان می پردازد. شرایطی مانند تابعیت کشور جمهوری اسلامی ایران، حداقل سن ۲۵ سال تمام، اعتقاد و التزام عملی به اسلام و ولایت مطلقه فقیه، ابراز وفاداری به قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران، مدرک تحصیلی و دارا بودن کارت پایان خدمت نظام وظیفه یا کارت معافیت دائم از خدمت برای مردان.
سیاق عبارتی تبصره ۱ ماده ۲۶ و رویه عملی انتخابات شوراهای اسلامی بیانگر آن است که اقلیت‌های دینی شناخته شده در قانون اساسی از صلاحیت شرکت در رقابت‌های انتخاباتی شوراهای اسلامی برخوردارند. کافی است این اقلیت‌ها به جای اسلام ‘’به اصول دین خود اعتقاد و التزام عملی داشته باشند’’. ظاهرا، هدف قانونگذار عادی بسترسازی برای مشارکت هرچه بیشتر شهروندان ایرانی در پیشبرد سریع برنامه‌های اجتماعی، اقتصادی، عمرانی، بهداشتی، فرهنگی، آموزشی و سایر امور رفاهی محل زندگی آنها بوده است.
به دلیل غیرحاکمیتی و غیرسیاسی بودن این امور در کشورهای دیگر هم محدودیت‌های کمتری برای مشارکت افراد در امور محلی قایل می شوند، تا جایی که در سال های اخیر تعدادی از کشورهای اروپایی به بیگانگان مقیم نیز اجازه شرکت در انتخابات محلی را اعطا کردند.
نامه جناب آیت الله جنتی حاکی از آن است که داوطلبی افراد غیرمسلمان در مناطقی که اکثر مردم آنها مسلمان هستند، خلاف موازین شرعی است؛ به بیان دیگر، تبصره یکم ماده ۲۶ قانون تشکیلات، وظایف و انتخابات شوراهای اسلامی مغایر با موازین شرع است و اجرای آن درباره اقلیت‌های دینی رسمی باید متوقف گردد.
پرسش های متعددی درباره نظریه شورای نگهبان قابل طرح است:
یک. چرا شورای نگهبان در سال ۱۳۷۵ یعنی در زمان بررسی مصوبه مجلس، ایراد غیرشرعی بودن را اعلام نکرد؟ راستی چرا حضرت آیت الله جنتی در نامه خود هیچ اشاره‌ای به قواعد و موازین شرعی مورد نظر شورا نکرده است؟ آیا بر اساس موازین فقهی، اعطای وکالت مسلمان به غیرمسلمان امین پذیرفته نیست؟
دو. تا پیش از این نظریه تصور بر آن بود که تسری خودخواسته نظارت شرعی شورای نگهبان به قوانین گذشته فقط شامل مصوبات پیش از انقلاب است. اما نظریه اخیر حاکی از توسعه این نظارت به قوانین پس از انقلاب اسلامی است. پرسش این است که آیا چنین توسعه‌ای با موازین دادرسی اساسی، حاکمیت قانون، ثبات و امنیت حقوقی سازگار است؟ این نوع از نظارت شورای نگهبان به منزله آن است که هیچ قانون قطعی در جمهوری اسلامی وضع نمی‌شود و مصوبات پیشین مجلس شورای اسلامی پس از ده‌ها سال، ممکن است غیرشرعی اعلام شود. بدیهی است این رویه با موازین حکمرانی قانونمدار و امنیت حقوقی و حتی عدالت سازگار نیست.
سه. کدام مصلحت ملزمه عملی شورای محترم نگهبان را به این موضوع حساس کرده است؟ آیا اقلیت‌های دینی در حال تبدیل به اکثریت هستند و همین امر باعث نگرانی فقهای عظام شورا شده است؟
چهار. هم اکنون شوراهای اسلامی فاقد اختیارات گسترده و لازم برای مدیریت امور شهری هستند. قلمرو صلاحیت‌های بی‌رمق فعلی هم مربوط به امور غیر حاکمیتی است. آیا مشارکت اقلیت‌های دینی در امور اجتماعی، اقتصادی، عمرانی، بهداشتی، فرهنگی، آموزشی و رفاهی محل خود خطری برای نظام سیاسی و جامعه مسلمان ایجاد می‌کند یا خود امتیازی برای افزودن بر مشروعیت نظام سیاسی تلقی می‌شود؟
پنج. مطابق اصل ۱۰۵ قانون اساسی’’تصمیمات شوراها نباید مخالف موازین اسلام و قوانین کشور باشد’’. پس، صرف نظر از مسلمان یا نامسلمان بودن اعضای شوراهای اسلامی، مصوبات این نهادها نمی‌تواند مغایر با موازین اسلام باشد. پس، نگرانی فقهای محترم قابل فهم نیست.
ششم. چرا اکثریت مسلمان یک محل به اقلیت غیرمسلمان رای می‌دهند؟ آیا تشخیص و حق رای این اکثریت از نظر فقهای عظام شورای نگهبان فاقد اعتبار و حجت شرعی، اخلاقی، عقلی و سیاسی است؟ مردم هوشمند و شریف ایران با کنار هم قراردادن این موضع و یادآوری مواضع شورای محترم نگهبان در انتخابات ۷ اسفند ۱۳۹۴ در اصفهان به چه نتیجه‌ای خواهند رسید؟
هفتم. آیا در موقعیت فعلی که رهبری نظام بر تقویت چهره مردم سالاری تاکید دارند، ضرورت سیاسی و عملی خاصی، شورای محترم نگهبان را ملزم به صدور چنین نظریه‌ای کرده است؟ به بیان دیگر، در حالی که کشور و نظام جمهوری اسلامی ایران آماج انواع اتهام‌ها مبنی بر بدرفتاری با اقلیت‌هاست، آیا مشارکت این هموطنان نمی‌توانست نمای دموکراتیک جمهوری اسلامی را موجه‌تر جلوه دهد؟

سید دانا سیدعباسی

کارشناسی ارشد حقوق بین الملل

اخبار مرتبط

نظرات

یادداشت روژان

بیانیه تحریریه روزنامه روژان در واکنش به دروغ‌پردازی برخی کانال‌های مجازی

مغز فندقی‌ها/ قلم مسئول و مصیبت‌های آن

بدواً عرض می‌کنیم ما کسانی که در روژان قلم می‌زنیم با اطمینان، به اتفاق همکارانمان در دیگر نشریات استان آرزو کرده و می‌کنیم که ای کاش فعل و فعالیت مسئولان ما به گونه‌ای بود که رفاه و آسایش و امنیت خاطر را به مردم هدیه می‌کرد و از قِبَل حرف و حرکتشان مملکت بر ریل توسعه می‌چرخید؛ آن وقت ما محررین، توسن قلم را در دشت بلاغت و فصاحت جولان می‌دادیم و با ردیف کردن همة صناعات ادبی در رسا و ثنای مسئولان، مثنوی‌ها می‌سرودیم و به نشانه شکرگزاری، دست نیاز به سوی پروردگار دراز می‌کردیم که خدایا این سروران را از سر ما دریغ مدار که سروریشان باعث سرفرازی ما شده است؛ اما چه کنیم که چنین نیست؛ ما هم بنا به وظیفه دینی و اخلاقی و حرفه‌ای خود مجبوریم آلام مردم را بازگو و به سمع و نظر مردم برسانیم شاید دستی از آستین همت به در آید و تیمارگری بنشیند. ما کی هستیم که چنین حقی داریم؛ فعالان عرصه رسانه‌‌‌های جمعی که رکن چهارم دموکراسی‌اش می‌نامند و برقراری نظم و نسق، مستلزم وجود و فعالیت مثبت ماست؛ مائی که از قواعد و قوانین بهره می‌گیریم و در پی هدایت امور در بستر بهبود به نام مردم و از سوی مردم می‌گوئیم و می‌نویسیم. در واقع ما آئینه تمام‌قد رفتارهای مسئولان هستیم؛ اگر خوبند خوب نشان می‌دهیم و اگر بدند بد. نه در خفا، که به صراحت می‌گوییم: از آنجا که در شرایط فعلی شرایط سختی بر جامعه حاکم است لذا ما مجبور به بیان حقایقی می‌شویم که ممکن است برای حضرات مسئولان تلخ و گزنده باشد لذا توقع اخم و تخم، خط و نشان کشیدن و... هم هست که دیده و شنیده‌ایم اما ایفای مسئولیت، بالاتر از همه خطرات است، چه ما به ارزش قلم و تراوشاتش نیک آشنائیم و می‌دانیم که خدای منان به آن سوگند خورده است؛ «ن والقم و ما یسطرون». در چنین حالتی کسی نباید از ما توقع واژگون‌کاری و باژگون‌گوئی داشته باشد؛ اگر خواهان تعریف و تمجید هستید بفرمائید؛ مسئولیت و اختیار دارید به مردم خدمت کنید تا مشمول عنایت شوید و گرنه ما معذوریم. نویسندگان و دست‌اندرکاران این نشریه به شهادت صفحه‌های روژان در تمام سال‌های عمر، همیشه فریادگر مردم و مصالح و منافعشان بوده‌اند؛ به ناحق سیاه را سفید و سفید را سیاه نکرده‌اند و در بستر این سیر، فشار را هم تحمّل نموده‌اند. در این میان گاهاً اظهار نظرهائی در مورد روژان ابراز می‌شود که جای تاسف است؛ جدیداً در منبعی نه چندان شناخته شده برای مردم، انگ و رنگی به روژان زده‌اند که گویا ارگان سپاه است و با استفاده از رانت، 85 تن کاغذ از دولت گرفته است!! در باره این انگ‌نامه که ظاهرا به بهانه تجلیل مدیرکل ارشاد اسلامی از روژان به بیرون تراوش پیدا کرده است باید گفت عجبا از این استدلال، استخراج و استنتاج؟ بازدید مدیرکل ارشاد کردستان و اهدای لوح تقدیر، امری مرسوم است و هرازچند‌گاهی صورت می‌گیرد و تمام دفاتر نشریات ...