رفتن به بالا

روزنامه فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی رۆژان

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


 • یکشنبه ۲۷ آبان ۱۳۹۷
 • الأحد ۹ ربيع أول ۱۴۴۰
 • 2018 Sunday 18 November

 • روزنامه روژان

  صاحب امتیاز و مدیر مسوول: سلیمان الله‌مرادی

  ..............................................................

  نشانی: سنندج - میدان آزادی - انتهای کوچه سجادی (کوچه رزان) - پلاک ۱۱۵

  کد پستی: ۳۳۹۵۳-۶۶۱۳۷

  ..............................................................

  تلفن: ۳۳۲۳۸۵۴۵-۰۸۷

  ای‌میل: info@rojanpress.com

  کانال تلگرام: rojanpress@


اوقات شرعی

 • شنبه ۲ اردیبهشت ۱۳۹۶ - ۲۰:۴۵
 • کد خبر : 2618
 • هفته‌نامه روژان
 • چاپ خبر : استفاده ابزاری از رای مردم جفا در حق آنان است/
نامه عبدالله سهرابی، نماینده مردم مریوان و سروآباد در مجلس ششم؛

استفاده ابزاری از رای مردم جفا در حق آنان است/

یک سال پیش در همین ایام نامه‌ای سرگشاده خطاب به اقای دکتر روحانی ریاست محترم جمهوری منتشر نمودم؛ همانگونه پیش‌بینی می‌شد نه ایشان فرصت خواندن این نامه را داشتند و نه دولت مردان و مشاوران ایشان تمایل و علاقه‌ای به تذکرات و مفاد آن از خود نشان دادند لذا از انجا که پس از یک […]

یک سال پیش در همین ایام نامه‌ای سرگشاده خطاب به اقای دکتر روحانی ریاست محترم جمهوری منتشر نمودم؛ همانگونه پیش‌بینی می‌شد نه ایشان فرصت خواندن این نامه را داشتند و نه دولت مردان و مشاوران ایشان تمایل و علاقه‌ای به تذکرات و مفاد آن از خود نشان دادند لذا از انجا که پس از یک سال از انتشار آن و چهار سال از عمر دولت تدبیر و امید همچنان مطالبات و ضعف‌ها و نارسائیهای مندرج در آن البته با احتساب کارنامه سال اخیر به قوت خود باقی است، حسب وظیفه و به عنوان کسی که در پی دیدارها و مذاکرات و بویژه پس از صدور بیانیه ۱۰ ماده‌ای حقوق اقوام و مذاهب توسط ایشان با تشکیل متینگ‌های خیابانی به همراه دیگر فعالان سیاسی نقش و سهمی در جلب اعتماد اقوام و مذاهب داشته‌ام و به حکم وظیفه‌ای که در قبال مردم بخصوص درمناطق کوردنشین دارم به عنوان یادآوری برای دومین بار نکات زیر، را به سمع و نظر مقامات مسئول و استحضار مردم می‌رسانم. گرچه زمان اندک و در وقت اضافه‌اند.
۱- کم و کیف کارنامه دولت تدبیر و امید در سطح ملی و میزان اجرای مفاد بیانیه شماره ۳ در حوزه اقوام و مذاهب پیش‌نیاز جلب اعتماد مجدد مردم است.
۲- بیان مواضع شفاف و ارائه ی تضمین‌های لازم و جدید در خصوص اجرای کامل مفاد قانون اساسی و بیانیه شماره ۳ در حوزه اقوام و مذاهب و بویژه در مناطق کورد نشین از سوی آقای دکتر روحانی ضروری است.
۳- اگرچه بدون شک و تردید، جریان اصلاحات و مشی اصلاح‌طلبی و دیپلماسی خارجی و سیاست‌های کلان دولت تدبیر و امید را به طورنسبی و درشرایط موجود راه نجات مردم ایران می‌دانم و از دوم خرداد ۷۶ نه بلکه از ۲۲ بهمن ۵۷ خود دارای تفکر و مشی وعملکرد اصلاح‌طلبی هستم، اما به حکم وظیفه و براساس تجارب گذشته؛ از احزاب سیاسی و دوستان اصلاح طلب وابسته به انان؛ درخواست و تاکید می‌کنم استفاده ابزاری از رای ملت برای کسب پست و مقام و تبعیت چشم و گوش بسته و بی‌چون و چرا ازاحزاب سیاسی که غالبا با درد و رنج مردم محروم ما بیگانه‌اند، بدون توجه به حقوق و مطالبات مشروع و قانونی مردم بخصوص در حوزه مناطق اقوام و مذاهب و مناطق کورد‌نشین، بزرگترین جفا در حق آنان است.
۴- با کمال تاسف آنچه در اجتماع و دیدار دوستانه فعالان سیاسی کردستان با آقای دکتر روحانی در سفر پنجم فروردین ماه ایشان از نزدیک شاهد بودیم، ثناگویی و تعظیم و تسلیم و اعلام حمایت بدون قید و شرط و شعاردادن از تریبون و سخنانی ضعیف و ارائه چک سفید به ایشان بود و آنچه مطرح نشد، حقوق و مطابات مردم و مباحث علمی و منطقی و استدلال کارشناسی و بیان واقعیت‌ها بود.
۵- ناگفته پیداست ارزیابی عملکرد و کشف نقاط ضعف و رفع و بهبود آنها برای نیل به اهداف ضروری است؛ بنابراین امیدوارم اصلاح‌طلبان و اعتدال‌گرایان و مقامات دولتی و به و به‌ویژه دوستان اصلاح طلب کوردستان درسها و اندرزهای لازم از نتایج انتخابات سال ۹۵ مجلس را گرفته باشند در غیر این‌صورت در انتظار همان نتایج باشند.

 عبدالله سهرابی نماینده مردم مریوان و سروآباد در مجلس ششم

اخبار مرتبط

نظرات

یادداشت روژان

نگاهی به سوانح دلخراش جاده‌ای در راه‌های استان کردستان

گوش‌هایی که نمی‌شنوند و چشم‌هایی که نمی‌بینند

بامداد سەشنبه ۲۰ تیر درحالیکه غالب مردم براساس نظم و گردش شبانەروز در بستر خواب بودند جمعیتی از شهر سنندج، به اقتضای نیاز و کار ضروری عزم سفر کردند تا در این گردش روزگار به نیازهای خود پاسخ دهند اما انگار مقدر چنین بود که به مقصد نرسند و در همان ابتدای سفر راهی دیار باقی شوند. حادثه دلخراشی که به سبب ارتباطات پیشرفته و شبکەهای اجتماعی خواب را در همان نیمەهای شب از چشم هموطنان ربود و به خبر اول خبرگزاری‌های ایران تبدیل شد، به گونەای که سه روز عزای عمومی اعلام شد و مقامات کشور از رئیس جمهور و رئیس مجلس گرفته تا بسیاری از وزرا و شخصیت‌های مطرح کشور با صدور پیامهایی به ابراز همدردی با مردم داغدار کردستان پرداختند و  روز پنجشنبه نیز خبر آن در صفحه اول همه روزنامەهای سراسری قرار گرفت. مرگ دست کم ۱۱ نفر که به سبب نوع حادثه قلب بسیاری‌ها را جریحەدار کرد. نکته حائز اهمیت در این رویداد تلخ ایجاد موجی از حزن و اندوه در عرصه استانی و ملی بود که اگر نبود این ابراز همدردی‌ها شاید تالم ناشی از آن برای  خانواده‌های داغدار قابل تحمل نبود. اما پیرامون این سانحه نکاتی قابل تامل است که بیان آن ضروری به نظر می‌رسد: ۱- تلنگری بود به مسوولان که هشدار رسانه‌ها و کارشناسان را جدی بگیرند. نقطه وقوع حادثه به عنوان مکانی حادثه خیز بارها مورد نقد قرار گرفته بود اما دریغ از یک پاسخ منطقی! ۲- بارها گفتیم و بار دیگر تکرار می‌کنیم، مردم کمبودها و ناملایمات را تحمل می‌کنند اما بی‌توجهی، اهمال، فخرفروشی و بی‌عدالتی ازسوی مسئولان را تحمل نمی‌کنند. شکی نداریم که با هزینه چندبرابرهم که شده این مسیر تحت فشار افکارعمومی در کوتاه‌ترین زمان اصلاح خواهد شد، همچنانکه قطعه‌ای از مسیر راه سنندج- حسین آباد، در سال 1382 پیش پس از واژگونی تانکر حامل مواد شیمیایی MTBE و سرازیر شدن مواد آن به داخل آب سد قشلاق بلافاصله اصلاح شد، آیا بهتر نیست قبل از وقوع حوادث تلخ و تحمیل هزینه‌های بسیار گوشها را بروی انتقادات بگشایند و اینقدر بیخیال نباشند. حتما باید جان چند نفر گرفته شود تا معبری حادثه خیز اصلاح شود؟ 3- بارها از تردد تانکر‌های نفتکش در جاده‌های کردستان به عنوان ارابەهای مرگ و کابوس نام برده شده است و سال‌هاست واژگونی تانکر‌ها که نفت و مشتقات نفتی عراق را از طریق جاده‌های باریک و ناامن کردستان به ویژه مریوان و سنندج به ایران می‌آورند یا محصولات نفتی فراوری شده مانند بنزین و گازوئیل را به آن کشور منتقل می‌کنند، همچون کابوسی مردم و محیط زیست منطقه کردستان را تهدید می‌کند. گفته می‌شود در سوآپ نفتی ایران و عراق روزانه ۳۰ تا ۶۰ هزار بشکه نفت خام از طریق مرز به پالایشگاه‌های کرمانشاه، شازند، تهران و تبریز انتقال داده می‌شود و ایران معادل آن را در بنادر صادراتی جنوب تحویل مشتریان عراق می‌دهد. آمار تردد روزانه از ۶۰ تا ۴۰۰ کامیون در محور مریوان – سنندج که یکی از باریک‌ترین و ...