رفتن به بالا

روزنامه فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی رۆژان

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


 • شنبه ۲۷ بهمن ۱۳۹۷
 • السبت ۱۰ جماد ثاني ۱۴۴۰
 • 2019 Saturday 16 February

 • روزنامه روژان

  صاحب امتیاز و مدیر مسوول: سلیمان الله‌مرادی

  ..............................................................

  نشانی: سنندج - میدان آزادی - انتهای کوچه سجادی (کوچه رزان) - پلاک ۱۱۵

  کد پستی: ۳۳۹۵۳-۶۶۱۳۷

  ..............................................................

  تلفن: ۳۳۲۳۸۵۴۵-۰۸۷

  ای‌میل: info@rojanpress.com

  کانال تلگرام: rojanpress@


اوقات شرعی

 • یکشنبه ۳ اردیبهشت ۱۳۹۶ - ۱۳:۲۹
 • کد خبر : 2624
 • هفته‌نامه روژان
 • چاپ خبر : من به «او» رای نمی‌دهم

روژان: به او رای نمی‌دهم که دنباله‌رو دلالان سیاسی است و در تنها هنرش خودنمایی در بزنگاه‌های انتخاباتی است و قاپیدن رای مردم؛ او که نگاه گرسنه همسایه‌اش را نمی‌بیند و در مقابل چشمانش با پول همین شهروند با خرید ماشین‌های انچنانی میراژ می‌دهد.

انتخابات دیگری پیش رو داریم و باید برای پنجمین بار، معتمدین خود را برای شورای شهر و روستا انتخاب کنیم. صرف نظر از بایدها و نبایدهای شورا و نقد و بررسی این چهار دوره، به باور این قلم، شوراها جز تحمیل هزینه به نهاد شهرداری، آنهم در این بحران مالی دستاوردی نداشته است. برای اثبات این ادعا کافی‌است هزینه سنوات گذشته شورا را احصا کرد که با آن شهرداران می‌توانستند در این وانفسای بی‌پولی، چندین پروژه را به سرانجام برسانند؛ اما حال که قرار است رای دهیم و سرنوشت شهرمان را به دست شورا بسپاریم، بیاییم فارغ از تعلقات دوستی، وابستگی خویشاوندی و همسایگی و رودربایستی و منافع شخصی و سیاسی انتخاب کنیم. بیاییم نگاه‌ها را تجمیع و آن را در مصالح جمع معطوف کنیم. بیاییم به “او” رای ندهیم.
او چه کسی است؟ او کسی است که در ارائه طریق و گشایش راه در شرایط امروزی ناتوان است ولو دارای مدرک بالای دانشگاهی باشد. او که طوق بندگی به گردن دارد، خواه بنده فرد، یک جریان سیاسی یا میز و قدرت و پول باشد.
او که به شهر و پیاده رو رحم نمی کند و آن را به راحتی یک راحت‌الحلقوم قورت می‌دهد بدون اینکه به آینده شهر بیندیشد. او که مجوز ساخت مجتمع را در دل میدان و مرکز شهر امضا می کند. او که نماد فرهنگ من نیست. او که هویت مرا پاس نمی‌دارد و با انگشت اشاره این و آن نشست و برخواست می کند.
اگر به اقتضای زمان تصمیم بگیریم، اولویت امروز، سلامت نفس است و پاکدستی. مردم می پرسند او که تا دیروز فردی متوسط از نطر مالی بود از چه منبعی توانست یک شبه میلیاردر شود و در بهترین نقطه شهر نه یک واحد که چندین خانه بسازد یا بخرد.
به او رای نمی‌دهم که دنباله‌رو دلالان سیاسی است و در تنها هنرش خودنمایی در بزنگاه‌های انتخاباتی است و قاپیدن رای مردم؛ او که نگاه گرسنه همسایه‌اش را نمی‌بیند و در مقابل چشمانش با پول همین شهروند با خرید ماشین‌های انچنانی میراژ می‌دهد. درست است که فساد و رانت خواری و چنگ انداختن توی صورت شهروندان به یک پدیده طبیعی در سازمانها و ادارات دولتی تبدیل شده است، اما شورا را من انتخاب می‌کنم نه دولت! پس رفتار وی نباید حتی شایبه همسویی با جریان رانت ایجاد کند. او باید ثابت کرده باشد که در این پرده‌های هزارتوی فساد، سالم عبور کرده است. به او رای نمی‌دهم که انگشت اتهام افکار عمومی به سویش دراز است.
اینکه تعداد زیادی نامزد شورا شده‌اند و همین مسئله کار انتخاب ما را سخت کرده است درست؛ اما باور کنید تشخیص خوب از بد زیاد سخت نیست، کافی است در شهر دوری بزنید، همین رانندگان زحمت کش تاکسی و اصناف شریف همه‌چی را به راحتی کف دستتان می گزارند. در اینجا ذکر خاطره‌ای شاید خالی از لطف نباشد. در دوران جوانی که تند و تیزی اقتضای آن است، بنا به وظیفه اداری، موردی از تخلف یکی از کارکنان را به رییس اداره اطلاع دادم. رییس، با شنیدن موضوع، چنان برافروخته شد که اگر قدرت قبض روح را داشت درجا روحم را می‌گرفت اما روز بعد به آرامی بهم گفت «دزد نگرفته پادشاه است، ناز شستش»! ویک ماه بعد مرا به گوشه‌ای پرت کرد که هنوز پس از گذشت ۲۵ سال تاوان پس می‌دهم. به او رای می دهم که این مناسبات ناسالم اداری را بشناسد و بتواند برای شهر بیمارم نسخه‌ای از سر آگاهی و صداقت بپیچد.
و رای نمی‌دهم به او، چون قدرت تشخیص سره از ناسره را ندارد، فاقد قدرت تحلیل و وزن سیاسی است، با هر بادی به هوا می‌پرد. او باید خود، باد باشد و خس و خاشاک را از سیمای شهرم بزداید و هر روز پا به‌پای پاکبانان شهر بدون ادعا کار کند.

محسن رسولی

اخبار مرتبط

نظرات

یادداشت روژان

بیانیه تحریریه روزنامه روژان در واکنش به دروغ‌پردازی برخی کانال‌های مجازی

مغز فندقی‌ها/ قلم مسئول و مصیبت‌های آن

بدواً عرض می‌کنیم ما کسانی که در روژان قلم می‌زنیم با اطمینان، به اتفاق همکارانمان در دیگر نشریات استان آرزو کرده و می‌کنیم که ای کاش فعل و فعالیت مسئولان ما به گونه‌ای بود که رفاه و آسایش و امنیت خاطر را به مردم هدیه می‌کرد و از قِبَل حرف و حرکتشان مملکت بر ریل توسعه می‌چرخید؛ آن وقت ما محررین، توسن قلم را در دشت بلاغت و فصاحت جولان می‌دادیم و با ردیف کردن همة صناعات ادبی در رسا و ثنای مسئولان، مثنوی‌ها می‌سرودیم و به نشانه شکرگزاری، دست نیاز به سوی پروردگار دراز می‌کردیم که خدایا این سروران را از سر ما دریغ مدار که سروریشان باعث سرفرازی ما شده است؛ اما چه کنیم که چنین نیست؛ ما هم بنا به وظیفه دینی و اخلاقی و حرفه‌ای خود مجبوریم آلام مردم را بازگو و به سمع و نظر مردم برسانیم شاید دستی از آستین همت به در آید و تیمارگری بنشیند. ما کی هستیم که چنین حقی داریم؛ فعالان عرصه رسانه‌‌‌های جمعی که رکن چهارم دموکراسی‌اش می‌نامند و برقراری نظم و نسق، مستلزم وجود و فعالیت مثبت ماست؛ مائی که از قواعد و قوانین بهره می‌گیریم و در پی هدایت امور در بستر بهبود به نام مردم و از سوی مردم می‌گوئیم و می‌نویسیم. در واقع ما آئینه تمام‌قد رفتارهای مسئولان هستیم؛ اگر خوبند خوب نشان می‌دهیم و اگر بدند بد. نه در خفا، که به صراحت می‌گوییم: از آنجا که در شرایط فعلی شرایط سختی بر جامعه حاکم است لذا ما مجبور به بیان حقایقی می‌شویم که ممکن است برای حضرات مسئولان تلخ و گزنده باشد لذا توقع اخم و تخم، خط و نشان کشیدن و... هم هست که دیده و شنیده‌ایم اما ایفای مسئولیت، بالاتر از همه خطرات است، چه ما به ارزش قلم و تراوشاتش نیک آشنائیم و می‌دانیم که خدای منان به آن سوگند خورده است؛ «ن والقم و ما یسطرون». در چنین حالتی کسی نباید از ما توقع واژگون‌کاری و باژگون‌گوئی داشته باشد؛ اگر خواهان تعریف و تمجید هستید بفرمائید؛ مسئولیت و اختیار دارید به مردم خدمت کنید تا مشمول عنایت شوید و گرنه ما معذوریم. نویسندگان و دست‌اندرکاران این نشریه به شهادت صفحه‌های روژان در تمام سال‌های عمر، همیشه فریادگر مردم و مصالح و منافعشان بوده‌اند؛ به ناحق سیاه را سفید و سفید را سیاه نکرده‌اند و در بستر این سیر، فشار را هم تحمّل نموده‌اند. در این میان گاهاً اظهار نظرهائی در مورد روژان ابراز می‌شود که جای تاسف است؛ جدیداً در منبعی نه چندان شناخته شده برای مردم، انگ و رنگی به روژان زده‌اند که گویا ارگان سپاه است و با استفاده از رانت، 85 تن کاغذ از دولت گرفته است!! در باره این انگ‌نامه که ظاهرا به بهانه تجلیل مدیرکل ارشاد اسلامی از روژان به بیرون تراوش پیدا کرده است باید گفت عجبا از این استدلال، استخراج و استنتاج؟ بازدید مدیرکل ارشاد کردستان و اهدای لوح تقدیر، امری مرسوم است و هرازچند‌گاهی صورت می‌گیرد و تمام دفاتر نشریات ...