رفتن به بالا

روزنامه فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی رۆژان

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


 • جمعه ۲۶ بهمن ۱۳۹۷
 • الجمعة ۹ جماد ثاني ۱۴۴۰
 • 2019 Friday 15 February

 • روزنامه روژان

  صاحب امتیاز و مدیر مسوول: سلیمان الله‌مرادی

  ..............................................................

  نشانی: سنندج - میدان آزادی - انتهای کوچه سجادی (کوچه رزان) - پلاک ۱۱۵

  کد پستی: ۳۳۹۵۳-۶۶۱۳۷

  ..............................................................

  تلفن: ۳۳۲۳۸۵۴۵-۰۸۷

  ای‌میل: info@rojanpress.com

  کانال تلگرام: rojanpress@


اوقات شرعی

 • دوشنبه ۴ اردیبهشت ۱۳۹۶ - ۱۱:۲۵
 • کد خبر : 2631
 • هفته‌نامه روژان
 • چاپ خبر : همایش زیویه در سقز برگزار می‌شود

نخستین همایش ملی زیویه ششم و هفتم اردیبهشت‌ماه با حضور مهمانان کشوری و استانی در سقز و محدوده تپه باستانی زیویه برگزار می‌شود. دبیر علمی همایش ملی زیویه گفت: ۵۱ مقاله در محورهای باستان‌شناسی، گردشگری، معماری، مرمت و تاریخ به دبیرخانه همایش ارسال شده که ۹ مقاله در اولین روز کنفراس ارائه می‌شود ودومین روز […]

نخستین همایش ملی زیویه ششم و هفتم اردیبهشت‌ماه با حضور مهمانان کشوری و استانی در سقز و محدوده تپه باستانی زیویه برگزار می‌شود.

دبیر علمی همایش ملی زیویه گفت: ۵۱ مقاله در محورهای باستان‌شناسی، گردشگری، معماری، مرمت و تاریخ به دبیرخانه همایش ارسال شده که ۹ مقاله در اولین روز کنفراس ارائه می‌شود ودومین روز همایش نیز در محدوده تپه باستانی زیویه با حضور مهمانان و مردم برگزار خواهد شد.

صالح امین‌پور با اشاره به اینکه محمدرضا قدری، مهرداد ملک‌زاده، فایق توحیدی، صادق نقشینه، مهدی رهبر، کاظم ملازاده از جمله شخصیت‌هایی هستند که برای این همایش دعوت شده‌اند، افزود: ۲۲ مقاله پذیرفته شده این همایش در آینده در قالب کتاب چاپ می‌شود.

وی هدف از برگزاری این همایش را معرفی هرچه بهتر استان کردستان به ویژه شهرستان سقز عنوان کرد و گفت: برگزاری پانل علمی، ارائه مقالات برگزیده و بازدید علمی از قلعه باستانی زیویه از برنامه همایش قلعه زیویه است.

قلعه تاریخی و باستانی ۳۵۰۰ ساله زیویه از شاهکارهای معماری پیش از میلاد است که آثار آن مربوط به هزاره اول قبل از میلاد است.

فعالیت‌های باستان شناسی در تپه باستانی زیویه از سال ۱۳۷۸ توسط سیمین لک‌پور ادامه پیدا کرد و وی نیز حدود ۱۱ فصل در این منطقه فعالیت‌های باستان‌شناسی و کاوش خود را ادامه داد، در این مدت راه پله‌های سنگی، فضاهای جانبی و تالار ستون دار که از شاخص‌ترین بخش‌های آن است، کشف شد.

اخبار مرتبط

نظرات

یادداشت روژان

بیانیه تحریریه روزنامه روژان در واکنش به دروغ‌پردازی برخی کانال‌های مجازی

مغز فندقی‌ها/ قلم مسئول و مصیبت‌های آن

بدواً عرض می‌کنیم ما کسانی که در روژان قلم می‌زنیم با اطمینان، به اتفاق همکارانمان در دیگر نشریات استان آرزو کرده و می‌کنیم که ای کاش فعل و فعالیت مسئولان ما به گونه‌ای بود که رفاه و آسایش و امنیت خاطر را به مردم هدیه می‌کرد و از قِبَل حرف و حرکتشان مملکت بر ریل توسعه می‌چرخید؛ آن وقت ما محررین، توسن قلم را در دشت بلاغت و فصاحت جولان می‌دادیم و با ردیف کردن همة صناعات ادبی در رسا و ثنای مسئولان، مثنوی‌ها می‌سرودیم و به نشانه شکرگزاری، دست نیاز به سوی پروردگار دراز می‌کردیم که خدایا این سروران را از سر ما دریغ مدار که سروریشان باعث سرفرازی ما شده است؛ اما چه کنیم که چنین نیست؛ ما هم بنا به وظیفه دینی و اخلاقی و حرفه‌ای خود مجبوریم آلام مردم را بازگو و به سمع و نظر مردم برسانیم شاید دستی از آستین همت به در آید و تیمارگری بنشیند. ما کی هستیم که چنین حقی داریم؛ فعالان عرصه رسانه‌‌‌های جمعی که رکن چهارم دموکراسی‌اش می‌نامند و برقراری نظم و نسق، مستلزم وجود و فعالیت مثبت ماست؛ مائی که از قواعد و قوانین بهره می‌گیریم و در پی هدایت امور در بستر بهبود به نام مردم و از سوی مردم می‌گوئیم و می‌نویسیم. در واقع ما آئینه تمام‌قد رفتارهای مسئولان هستیم؛ اگر خوبند خوب نشان می‌دهیم و اگر بدند بد. نه در خفا، که به صراحت می‌گوییم: از آنجا که در شرایط فعلی شرایط سختی بر جامعه حاکم است لذا ما مجبور به بیان حقایقی می‌شویم که ممکن است برای حضرات مسئولان تلخ و گزنده باشد لذا توقع اخم و تخم، خط و نشان کشیدن و... هم هست که دیده و شنیده‌ایم اما ایفای مسئولیت، بالاتر از همه خطرات است، چه ما به ارزش قلم و تراوشاتش نیک آشنائیم و می‌دانیم که خدای منان به آن سوگند خورده است؛ «ن والقم و ما یسطرون». در چنین حالتی کسی نباید از ما توقع واژگون‌کاری و باژگون‌گوئی داشته باشد؛ اگر خواهان تعریف و تمجید هستید بفرمائید؛ مسئولیت و اختیار دارید به مردم خدمت کنید تا مشمول عنایت شوید و گرنه ما معذوریم. نویسندگان و دست‌اندرکاران این نشریه به شهادت صفحه‌های روژان در تمام سال‌های عمر، همیشه فریادگر مردم و مصالح و منافعشان بوده‌اند؛ به ناحق سیاه را سفید و سفید را سیاه نکرده‌اند و در بستر این سیر، فشار را هم تحمّل نموده‌اند. در این میان گاهاً اظهار نظرهائی در مورد روژان ابراز می‌شود که جای تاسف است؛ جدیداً در منبعی نه چندان شناخته شده برای مردم، انگ و رنگی به روژان زده‌اند که گویا ارگان سپاه است و با استفاده از رانت، 85 تن کاغذ از دولت گرفته است!! در باره این انگ‌نامه که ظاهرا به بهانه تجلیل مدیرکل ارشاد اسلامی از روژان به بیرون تراوش پیدا کرده است باید گفت عجبا از این استدلال، استخراج و استنتاج؟ بازدید مدیرکل ارشاد کردستان و اهدای لوح تقدیر، امری مرسوم است و هرازچند‌گاهی صورت می‌گیرد و تمام دفاتر نشریات ...