رفتن به بالا

روزنامه فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی رۆژان

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


 • یکشنبه ۲۷ آبان ۱۳۹۷
 • الأحد ۹ ربيع أول ۱۴۴۰
 • 2018 Sunday 18 November

 • روزنامه روژان

  صاحب امتیاز و مدیر مسوول: سلیمان الله‌مرادی

  ..............................................................

  نشانی: سنندج - میدان آزادی - انتهای کوچه سجادی (کوچه رزان) - پلاک ۱۱۵

  کد پستی: ۳۳۹۵۳-۶۶۱۳۷

  ..............................................................

  تلفن: ۳۳۲۳۸۵۴۵-۰۸۷

  ای‌میل: info@rojanpress.com

  کانال تلگرام: rojanpress@


اوقات شرعی

 • شنبه ۹ اردیبهشت ۱۳۹۶ - ۲۰:۲۰
 • کد خبر : 2644
 • هفته‌نامه روژان
 • چاپ خبر : سنگ‌فرش‌های خیابان فردوسی و انتخابات شوراها
سید اسماعیل

سید اسماعیل حسینی خیابان فردوسی یکی از خیابان‌های اصلی شهر سنندج است که تاریخ و پیشینه این شهر باستانی را در حافظه خود دارد. اشتباه نکنیم منظور از فردوسی حکیم ابوالقاسم فردوسی شاعر حماسه سرای ایرانی نیست وجه تسمیه این خیابان خود یک بحث تاریخی دارد که در جای خود خواهد آمد. این زمان بگذاز […]

سید اسماعیل حسینی
خیابان فردوسی یکی از خیابان‌های اصلی شهر سنندج است که تاریخ و پیشینه این شهر باستانی را در حافظه خود دارد.
اشتباه نکنیم منظور از فردوسی حکیم ابوالقاسم فردوسی شاعر حماسه سرای ایرانی نیست وجه تسمیه این خیابان خود یک بحث تاریخی دارد که در جای خود خواهد آمد. این زمان بگذاز تا وقتی دیگر…
سنگ فرش‌های پیاده‌رو این خیابان از بیخ و بن کنده شده و صدای تق تق این سنگ‌های زبان بسته زیرپای عابران سمفونی گوش خراشی است که جسم و روح هر رهگذری را آزار می‌دهد.
در روزهای بارانی که آب و گل و لای زیر سنگ‌ها جمع می‌شود، قدم گذاشتن روی سنگ‌ها همان و گل و لای و لجن پاشیدن تا فرق سر همان. همه به این وضعیت ناگوار عادت کرده‌اند و هیچکس آن را جدی نمی‌گیرد گویی اینکه این موجود ناقص‌الخلقه در نهایت زیبایی و استحکام ساخته شده است.
سالهاست ضرب‌المثل: «ماست‌مالی کردن» در فرهنگ ما جا خوش کرده و مصادیق بارز آن فراوان به چشم می‌خورد و این امر ظاهراً در میان ما نهادینه شده است.
البته ما خدای ناکرده کسی را متهم نمی‌کنیم زیرا اصل پاکی و برائت همه انسان‌هاست اما واقعیت این است که در ساختن این پیاده‌روها کار به کاردانش سپرده نشده و از یک عمل ناشیانه جز این انتظار نیست.
سعدی علیه‌الرحمه در همان روزگار که پیاده‌روهای خیابان‌های شیراز را سنگفرش می‌کردند خطاب به شهرداری آن دوران فرمود:
جز به خردمند مفرما عمل
گر چه عمل کار خردمند نیست
در کشورهای پیشرفته دنیا، خیابان و پیاده‌روها را حداقل برای ۱۰۰ سال می‌سازند که در این مدت نباید کوچکترین خلل در آنها ایجاد شود، اما متأسفانه آسفالت کردن و ساخت پیاده روها در شهرهای ما عمر کوتاهی دارند و باید طرحی نو دراندازیم. خیابان امام خمینی (شاهپور سابق) نیز همان وضعیت خیابان فردوسی را دارد. این سنگفرش‌های صاف و صیقلی در فصل سرما و یخبندان آنچنان لغزنده‌اند که اگر فرد مواظب خود نباشد با کلّه زمین می‌خورد و راهی بیمارستان و مطب پزشکان شکسته بند و ارتوپد می‌شود استفاده از سنگ‌نما برای کفپوش پیاده روهای خیابان در هیچ جای دنیا مرسوم نیست و باید از یک نوع کفپوش آجدار مخصوص خیابان استفاده کرد، آن هم با زیر ساخت‌های خوب و مستحکم ویژه مناطق سرد سیر که بتواند سال‌های متمادی در فصل سرما و گرما دوام و استحکام داشته باشد.
البته این نوع از کفپوش‌ها خوشبختانه در کشور ما به وفور یافت می‌شود و کافی است کار را به کار دانش بسپاریم و خیال خود را راحت کنیم
طبیعی است گردشگران و مهمانانی که از نقاط دور و نزدیک کشور و از استان‌های همجوار به شهر سنندج می‌آیند و از روی همین سنگ‌فرش‌های زهوار در رفته عبور می‌کنند و صدای تق تق آنها به گوش‌شان می‌رسد، از خود می‌پرسند: ایا این شهر شهردار دارد؟ که البته دارد. آیا این شهر شورای شهر داد؟ که البته دارد. آیا مردم این شهر عوارض و مالیات و غیروذلک … پرداخت می‌کنند؟ که البته پرداخت می‌کنند.
پس چرا پیاده روهای خیابان‌های اصلی شهر به این حال و روز افتاده‌اند؟ پاسخ این است که کار کارشناسی انجام نشده و پیمانکار پروژه فقط از خود رفع تکلیف کرده و کار بنجل تحویل داده است درست مثل پل هوایی میدان آزادی سنندج که به همه چیز شبیه است جز پل هوایی که معلوم نیست طبق کدام طرح و ایده ساخته شده که به سیمای شهر این همه جذابیت خاص بخشیده است. هرگز نشه فراموش پله‌های برقی آن خاموش.
اشتباه نکنیم شهر فقط ساختمان‌سازی و فروش تراکم و احداث برج‌های چند طبقه نیست، باید به زیباسازی و حفظ هویت شهر نیز توجه کرد ما، زمین را رها کرده و فقط به آسمان فکر می‌کنیم.
خداوند در نهایت استحکام جهان هستی را آفریده و قطعاً دوست دارد بندگانش نیز کاری که انجام می‌دهند در نهایت استحکام و با کیفیت باشد. در روایات اسلامی آمده است: در زمان حیات پیامبر بزرگوار اسلام جنازه‌ای را برای دفن به قبرستان بردند و قبری فراهم ساختند. پیامبر (ص) به قبرستان تشریف آوردند و به محض مشاهده قبر از آن ایراد گرفتند و فرمودند این قبر نواقصی دارد که باید برطرف شود.
قبرکن عرض کرد: ای پیامبر خدا! این جنازه پس از مدت کوتاهی در خاک می‌پوسد، پس لزومی ندارد که ما برای کندن قبر دقت فراوان از خود به خرج دهیم! پیامبر (ص) فرمودند: من هم می‌دانم که این جنازه سریعاً در خاک تجزیه می‌شود اما خداوند دوست دارد بندگانش هر کاری که انجام می‌دهند در نهایت خوبی و استحکام و با کیفیت باشد حتی قبر مردگان، بنابراین، اعمال ما باید مورد تأیید و رضایت خداوند متعال باشد.
به هر حال، توجه به پای بست مهم‌تر از خود عمارت است. به گفته سعدی:
اول اندیشه و آنگهی گفتار
پای بست آمده است و پس دیوار
کاری نکنیم که اصل را رها کرده و به فرع بپردازیم و مشمول این شعر سعدی شویم:
خواجه در بند نقش ایوان است
خانه از پای بست ویران است
بخش عمده‌ای از زیباسازی شهر مربوط به پیاده‌روها و خیابان‌ها و جدول‌های کنار گذر است و نیز ساخت پل‌های هوایی و تبلیغات محیطی که باید مدنظر قرار گیرد.
ما، تا دو هفته دیگر انتخابات شوارهای شهر را پیش رو داریم. باید کسانی را به این پارلمان محلی بفرستیم که علاوه بر تخصص در شهرسازی و عمران شهری و برنامه ریزی دغدغه‌های حفظ هویت شهری و زیباسازی آن را نیز داشته باشند و با نظارت مستمر برکارهای شهرداری و فعالیت‌های عمرانی آن را به سمت و سوی مطلوب هدایت کنند طوری که مورد رضایت خالق و بندگانش باشد.
تحقق چنین چیزی کار دشواری نیست اگر خرد جمعی به کار افتد زیرا از قدیم و ندیم گفته‌اند: «سعی هر فرد به اندازه همّت اوست».

اخبار مرتبط

نظرات

یادداشت روژان

نگاهی به سوانح دلخراش جاده‌ای در راه‌های استان کردستان

گوش‌هایی که نمی‌شنوند و چشم‌هایی که نمی‌بینند

بامداد سەشنبه ۲۰ تیر درحالیکه غالب مردم براساس نظم و گردش شبانەروز در بستر خواب بودند جمعیتی از شهر سنندج، به اقتضای نیاز و کار ضروری عزم سفر کردند تا در این گردش روزگار به نیازهای خود پاسخ دهند اما انگار مقدر چنین بود که به مقصد نرسند و در همان ابتدای سفر راهی دیار باقی شوند. حادثه دلخراشی که به سبب ارتباطات پیشرفته و شبکەهای اجتماعی خواب را در همان نیمەهای شب از چشم هموطنان ربود و به خبر اول خبرگزاری‌های ایران تبدیل شد، به گونەای که سه روز عزای عمومی اعلام شد و مقامات کشور از رئیس جمهور و رئیس مجلس گرفته تا بسیاری از وزرا و شخصیت‌های مطرح کشور با صدور پیامهایی به ابراز همدردی با مردم داغدار کردستان پرداختند و  روز پنجشنبه نیز خبر آن در صفحه اول همه روزنامەهای سراسری قرار گرفت. مرگ دست کم ۱۱ نفر که به سبب نوع حادثه قلب بسیاری‌ها را جریحەدار کرد. نکته حائز اهمیت در این رویداد تلخ ایجاد موجی از حزن و اندوه در عرصه استانی و ملی بود که اگر نبود این ابراز همدردی‌ها شاید تالم ناشی از آن برای  خانواده‌های داغدار قابل تحمل نبود. اما پیرامون این سانحه نکاتی قابل تامل است که بیان آن ضروری به نظر می‌رسد: ۱- تلنگری بود به مسوولان که هشدار رسانه‌ها و کارشناسان را جدی بگیرند. نقطه وقوع حادثه به عنوان مکانی حادثه خیز بارها مورد نقد قرار گرفته بود اما دریغ از یک پاسخ منطقی! ۲- بارها گفتیم و بار دیگر تکرار می‌کنیم، مردم کمبودها و ناملایمات را تحمل می‌کنند اما بی‌توجهی، اهمال، فخرفروشی و بی‌عدالتی ازسوی مسئولان را تحمل نمی‌کنند. شکی نداریم که با هزینه چندبرابرهم که شده این مسیر تحت فشار افکارعمومی در کوتاه‌ترین زمان اصلاح خواهد شد، همچنانکه قطعه‌ای از مسیر راه سنندج- حسین آباد، در سال 1382 پیش پس از واژگونی تانکر حامل مواد شیمیایی MTBE و سرازیر شدن مواد آن به داخل آب سد قشلاق بلافاصله اصلاح شد، آیا بهتر نیست قبل از وقوع حوادث تلخ و تحمیل هزینه‌های بسیار گوشها را بروی انتقادات بگشایند و اینقدر بیخیال نباشند. حتما باید جان چند نفر گرفته شود تا معبری حادثه خیز اصلاح شود؟ 3- بارها از تردد تانکر‌های نفتکش در جاده‌های کردستان به عنوان ارابەهای مرگ و کابوس نام برده شده است و سال‌هاست واژگونی تانکر‌ها که نفت و مشتقات نفتی عراق را از طریق جاده‌های باریک و ناامن کردستان به ویژه مریوان و سنندج به ایران می‌آورند یا محصولات نفتی فراوری شده مانند بنزین و گازوئیل را به آن کشور منتقل می‌کنند، همچون کابوسی مردم و محیط زیست منطقه کردستان را تهدید می‌کند. گفته می‌شود در سوآپ نفتی ایران و عراق روزانه ۳۰ تا ۶۰ هزار بشکه نفت خام از طریق مرز به پالایشگاه‌های کرمانشاه، شازند، تهران و تبریز انتقال داده می‌شود و ایران معادل آن را در بنادر صادراتی جنوب تحویل مشتریان عراق می‌دهد. آمار تردد روزانه از ۶۰ تا ۴۰۰ کامیون در محور مریوان – سنندج که یکی از باریک‌ترین و ...