رفتن به بالا

روزنامه فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی رۆژان

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


 • سه شنبه ۳۰ بهمن ۱۳۹۷
 • الثلاثاء ۱۳ جماد ثاني ۱۴۴۰
 • 2019 Tuesday 19 February

 • روزنامه روژان

  صاحب امتیاز و مدیر مسوول: سلیمان الله‌مرادی

  ..............................................................

  نشانی: سنندج - میدان آزادی - انتهای کوچه سجادی (کوچه رزان) - پلاک ۱۱۵

  کد پستی: ۳۳۹۵۳-۶۶۱۳۷

  ..............................................................

  تلفن: ۳۳۲۳۸۵۴۵-۰۸۷

  ای‌میل: info@rojanpress.com

  کانال تلگرام: rojanpress@


اوقات شرعی

 • شنبه ۹ اردیبهشت ۱۳۹۶ - ۲۰:۲۰
 • کد خبر : 2644
 • هفته‌نامه روژان
 • چاپ خبر : سنگ‌فرش‌های خیابان فردوسی و انتخابات شوراها
سید اسماعیل

سید اسماعیل حسینی خیابان فردوسی یکی از خیابان‌های اصلی شهر سنندج است که تاریخ و پیشینه این شهر باستانی را در حافظه خود دارد. اشتباه نکنیم منظور از فردوسی حکیم ابوالقاسم فردوسی شاعر حماسه سرای ایرانی نیست وجه تسمیه این خیابان خود یک بحث تاریخی دارد که در جای خود خواهد آمد. این زمان بگذاز […]

سید اسماعیل حسینی
خیابان فردوسی یکی از خیابان‌های اصلی شهر سنندج است که تاریخ و پیشینه این شهر باستانی را در حافظه خود دارد.
اشتباه نکنیم منظور از فردوسی حکیم ابوالقاسم فردوسی شاعر حماسه سرای ایرانی نیست وجه تسمیه این خیابان خود یک بحث تاریخی دارد که در جای خود خواهد آمد. این زمان بگذاز تا وقتی دیگر…
سنگ فرش‌های پیاده‌رو این خیابان از بیخ و بن کنده شده و صدای تق تق این سنگ‌های زبان بسته زیرپای عابران سمفونی گوش خراشی است که جسم و روح هر رهگذری را آزار می‌دهد.
در روزهای بارانی که آب و گل و لای زیر سنگ‌ها جمع می‌شود، قدم گذاشتن روی سنگ‌ها همان و گل و لای و لجن پاشیدن تا فرق سر همان. همه به این وضعیت ناگوار عادت کرده‌اند و هیچکس آن را جدی نمی‌گیرد گویی اینکه این موجود ناقص‌الخلقه در نهایت زیبایی و استحکام ساخته شده است.
سالهاست ضرب‌المثل: «ماست‌مالی کردن» در فرهنگ ما جا خوش کرده و مصادیق بارز آن فراوان به چشم می‌خورد و این امر ظاهراً در میان ما نهادینه شده است.
البته ما خدای ناکرده کسی را متهم نمی‌کنیم زیرا اصل پاکی و برائت همه انسان‌هاست اما واقعیت این است که در ساختن این پیاده‌روها کار به کاردانش سپرده نشده و از یک عمل ناشیانه جز این انتظار نیست.
سعدی علیه‌الرحمه در همان روزگار که پیاده‌روهای خیابان‌های شیراز را سنگفرش می‌کردند خطاب به شهرداری آن دوران فرمود:
جز به خردمند مفرما عمل
گر چه عمل کار خردمند نیست
در کشورهای پیشرفته دنیا، خیابان و پیاده‌روها را حداقل برای ۱۰۰ سال می‌سازند که در این مدت نباید کوچکترین خلل در آنها ایجاد شود، اما متأسفانه آسفالت کردن و ساخت پیاده روها در شهرهای ما عمر کوتاهی دارند و باید طرحی نو دراندازیم. خیابان امام خمینی (شاهپور سابق) نیز همان وضعیت خیابان فردوسی را دارد. این سنگفرش‌های صاف و صیقلی در فصل سرما و یخبندان آنچنان لغزنده‌اند که اگر فرد مواظب خود نباشد با کلّه زمین می‌خورد و راهی بیمارستان و مطب پزشکان شکسته بند و ارتوپد می‌شود استفاده از سنگ‌نما برای کفپوش پیاده روهای خیابان در هیچ جای دنیا مرسوم نیست و باید از یک نوع کفپوش آجدار مخصوص خیابان استفاده کرد، آن هم با زیر ساخت‌های خوب و مستحکم ویژه مناطق سرد سیر که بتواند سال‌های متمادی در فصل سرما و گرما دوام و استحکام داشته باشد.
البته این نوع از کفپوش‌ها خوشبختانه در کشور ما به وفور یافت می‌شود و کافی است کار را به کار دانش بسپاریم و خیال خود را راحت کنیم
طبیعی است گردشگران و مهمانانی که از نقاط دور و نزدیک کشور و از استان‌های همجوار به شهر سنندج می‌آیند و از روی همین سنگ‌فرش‌های زهوار در رفته عبور می‌کنند و صدای تق تق آنها به گوش‌شان می‌رسد، از خود می‌پرسند: ایا این شهر شهردار دارد؟ که البته دارد. آیا این شهر شورای شهر داد؟ که البته دارد. آیا مردم این شهر عوارض و مالیات و غیروذلک … پرداخت می‌کنند؟ که البته پرداخت می‌کنند.
پس چرا پیاده روهای خیابان‌های اصلی شهر به این حال و روز افتاده‌اند؟ پاسخ این است که کار کارشناسی انجام نشده و پیمانکار پروژه فقط از خود رفع تکلیف کرده و کار بنجل تحویل داده است درست مثل پل هوایی میدان آزادی سنندج که به همه چیز شبیه است جز پل هوایی که معلوم نیست طبق کدام طرح و ایده ساخته شده که به سیمای شهر این همه جذابیت خاص بخشیده است. هرگز نشه فراموش پله‌های برقی آن خاموش.
اشتباه نکنیم شهر فقط ساختمان‌سازی و فروش تراکم و احداث برج‌های چند طبقه نیست، باید به زیباسازی و حفظ هویت شهر نیز توجه کرد ما، زمین را رها کرده و فقط به آسمان فکر می‌کنیم.
خداوند در نهایت استحکام جهان هستی را آفریده و قطعاً دوست دارد بندگانش نیز کاری که انجام می‌دهند در نهایت استحکام و با کیفیت باشد. در روایات اسلامی آمده است: در زمان حیات پیامبر بزرگوار اسلام جنازه‌ای را برای دفن به قبرستان بردند و قبری فراهم ساختند. پیامبر (ص) به قبرستان تشریف آوردند و به محض مشاهده قبر از آن ایراد گرفتند و فرمودند این قبر نواقصی دارد که باید برطرف شود.
قبرکن عرض کرد: ای پیامبر خدا! این جنازه پس از مدت کوتاهی در خاک می‌پوسد، پس لزومی ندارد که ما برای کندن قبر دقت فراوان از خود به خرج دهیم! پیامبر (ص) فرمودند: من هم می‌دانم که این جنازه سریعاً در خاک تجزیه می‌شود اما خداوند دوست دارد بندگانش هر کاری که انجام می‌دهند در نهایت خوبی و استحکام و با کیفیت باشد حتی قبر مردگان، بنابراین، اعمال ما باید مورد تأیید و رضایت خداوند متعال باشد.
به هر حال، توجه به پای بست مهم‌تر از خود عمارت است. به گفته سعدی:
اول اندیشه و آنگهی گفتار
پای بست آمده است و پس دیوار
کاری نکنیم که اصل را رها کرده و به فرع بپردازیم و مشمول این شعر سعدی شویم:
خواجه در بند نقش ایوان است
خانه از پای بست ویران است
بخش عمده‌ای از زیباسازی شهر مربوط به پیاده‌روها و خیابان‌ها و جدول‌های کنار گذر است و نیز ساخت پل‌های هوایی و تبلیغات محیطی که باید مدنظر قرار گیرد.
ما، تا دو هفته دیگر انتخابات شوارهای شهر را پیش رو داریم. باید کسانی را به این پارلمان محلی بفرستیم که علاوه بر تخصص در شهرسازی و عمران شهری و برنامه ریزی دغدغه‌های حفظ هویت شهری و زیباسازی آن را نیز داشته باشند و با نظارت مستمر برکارهای شهرداری و فعالیت‌های عمرانی آن را به سمت و سوی مطلوب هدایت کنند طوری که مورد رضایت خالق و بندگانش باشد.
تحقق چنین چیزی کار دشواری نیست اگر خرد جمعی به کار افتد زیرا از قدیم و ندیم گفته‌اند: «سعی هر فرد به اندازه همّت اوست».

اخبار مرتبط

نظرات

یادداشت روژان

بیانیه تحریریه روزنامه روژان در واکنش به دروغ‌پردازی برخی کانال‌های مجازی

مغز فندقی‌ها/ قلم مسئول و مصیبت‌های آن

بدواً عرض می‌کنیم ما کسانی که در روژان قلم می‌زنیم با اطمینان، به اتفاق همکارانمان در دیگر نشریات استان آرزو کرده و می‌کنیم که ای کاش فعل و فعالیت مسئولان ما به گونه‌ای بود که رفاه و آسایش و امنیت خاطر را به مردم هدیه می‌کرد و از قِبَل حرف و حرکتشان مملکت بر ریل توسعه می‌چرخید؛ آن وقت ما محررین، توسن قلم را در دشت بلاغت و فصاحت جولان می‌دادیم و با ردیف کردن همة صناعات ادبی در رسا و ثنای مسئولان، مثنوی‌ها می‌سرودیم و به نشانه شکرگزاری، دست نیاز به سوی پروردگار دراز می‌کردیم که خدایا این سروران را از سر ما دریغ مدار که سروریشان باعث سرفرازی ما شده است؛ اما چه کنیم که چنین نیست؛ ما هم بنا به وظیفه دینی و اخلاقی و حرفه‌ای خود مجبوریم آلام مردم را بازگو و به سمع و نظر مردم برسانیم شاید دستی از آستین همت به در آید و تیمارگری بنشیند. ما کی هستیم که چنین حقی داریم؛ فعالان عرصه رسانه‌‌‌های جمعی که رکن چهارم دموکراسی‌اش می‌نامند و برقراری نظم و نسق، مستلزم وجود و فعالیت مثبت ماست؛ مائی که از قواعد و قوانین بهره می‌گیریم و در پی هدایت امور در بستر بهبود به نام مردم و از سوی مردم می‌گوئیم و می‌نویسیم. در واقع ما آئینه تمام‌قد رفتارهای مسئولان هستیم؛ اگر خوبند خوب نشان می‌دهیم و اگر بدند بد. نه در خفا، که به صراحت می‌گوییم: از آنجا که در شرایط فعلی شرایط سختی بر جامعه حاکم است لذا ما مجبور به بیان حقایقی می‌شویم که ممکن است برای حضرات مسئولان تلخ و گزنده باشد لذا توقع اخم و تخم، خط و نشان کشیدن و... هم هست که دیده و شنیده‌ایم اما ایفای مسئولیت، بالاتر از همه خطرات است، چه ما به ارزش قلم و تراوشاتش نیک آشنائیم و می‌دانیم که خدای منان به آن سوگند خورده است؛ «ن والقم و ما یسطرون». در چنین حالتی کسی نباید از ما توقع واژگون‌کاری و باژگون‌گوئی داشته باشد؛ اگر خواهان تعریف و تمجید هستید بفرمائید؛ مسئولیت و اختیار دارید به مردم خدمت کنید تا مشمول عنایت شوید و گرنه ما معذوریم. نویسندگان و دست‌اندرکاران این نشریه به شهادت صفحه‌های روژان در تمام سال‌های عمر، همیشه فریادگر مردم و مصالح و منافعشان بوده‌اند؛ به ناحق سیاه را سفید و سفید را سیاه نکرده‌اند و در بستر این سیر، فشار را هم تحمّل نموده‌اند. در این میان گاهاً اظهار نظرهائی در مورد روژان ابراز می‌شود که جای تاسف است؛ جدیداً در منبعی نه چندان شناخته شده برای مردم، انگ و رنگی به روژان زده‌اند که گویا ارگان سپاه است و با استفاده از رانت، 85 تن کاغذ از دولت گرفته است!! در باره این انگ‌نامه که ظاهرا به بهانه تجلیل مدیرکل ارشاد اسلامی از روژان به بیرون تراوش پیدا کرده است باید گفت عجبا از این استدلال، استخراج و استنتاج؟ بازدید مدیرکل ارشاد کردستان و اهدای لوح تقدیر، امری مرسوم است و هرازچند‌گاهی صورت می‌گیرد و تمام دفاتر نشریات ...