رفتن به بالا

هفته‌نامه فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی رۆژان

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


 • یکشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۳۹۷
 • الأحد ۵ رمضان ۱۴۳۹
 • 2018 Sunday 20 May

 • هفته‌نامه روژان

  صاحب امتیاز و مدیر مسوول: سلیمان الله‌مرادی

  ..............................................................

  نشانی: سنندج - میدان آزادی - انتهای کوچه سجادی (کوچه رزان) - پلاک ۱۱۵

  کد پستی: ۳۳۹۵۳-۶۶۱۳۷

  ..............................................................

  تلفن: ۳۳۲۳۸۵۴۵-۰۸۷

  ای‌میل: info@rojanpress.com

  کانال تلگرام: rojanpress@


اوقات شرعی

 • یکشنبه ۱۰ اردیبهشت ۱۳۹۶ - ۱۱:۱۲
 • کد خبر : 2650
 • هفته‌نامه روژان
 • چاپ خبر : روحانی، باید یا تغییردهد یا تغییر را بپذیرد

با آغاز مناظره نامزدهای انتخاب ریاست جمهوری از شبکه ملی، کشور وارد فضای جدی انتخاباتی شده است. همگام با آغاز فعالیت ستادهای رسمی کاندیداها، ستادهای غیررسمی هواداران آنان نیز در فضای مجازی بر شدت تبلیغات انتخاباتی افزوده است. ترکیب شش نفره (۵+ ۱) نامزد انتخابات آقای روحانی متفاوت‌تر از دیگران است چون از طرفی ائتلاف […]

با آغاز مناظره نامزدهای انتخاب ریاست جمهوری از شبکه ملی، کشور وارد فضای جدی انتخاباتی شده است. همگام با آغاز فعالیت ستادهای رسمی کاندیداها، ستادهای غیررسمی هواداران آنان نیز در فضای مجازی بر شدت تبلیغات انتخاباتی افزوده است. ترکیب شش نفره (۵+ ۱) نامزد انتخابات آقای روحانی متفاوت‌تر از دیگران است چون از طرفی ائتلاف جناح‌های سیاسی همسوی با دولت را درکنار خود دارد و ازطرف دیگر به تناسب مسئولیتش از امکان بهتری برای برجسته کردن عملکرد چهارساله خود برخوردار می‌باشد کما اینکه در چند وقت اخیر از همه این ظرفیت استفاده کرده است و نقطه قوت رئیس جمهور فعلی در مقام داوطلب برجسته انتخابات بوده که شکست آن سهل نمی‌باشد. پنج نفر دیگر برای رسیدن به جایگاهی که نفر ششم در آن مستقر است رقابت می‌کنند. بنابراین ترکیب شش نفره حاضر در صحنه رقابت، هر کدام دارای خصوصیاتی هستند که با اتکا به آن وارد عرصه انتخابات شده‌اند و هرکدام از آنان تا کنون گوشه‌هایی از ظرفیت‌های خود را در قالب برنامه‌های دولت آینده به مردم معرفی کرده‌اند. در این میان تبلیغات روحانی به عنوان نفر متفاوت از پنج نفر دیگر تنها به ارائه برنامه خلاصه نمی‌شود، بلکه بخشی از آن دفاع از عملکرد چهارسال گذشته دولت خود است و بخش دیگر آن ارائه برنامه استمرار چهارساله دوم خود خواهد بود که این امر، تا حدودی کار او نسبت به دیگر کاندیداها را دشوارتر کرده است.
بدور از نزاع  آماری ارائه شده توسط کاندیداها، تامین معیشت مردم با تاکید بربهبود وضعیت موجود جزو مطالبات عمومی جامعه است. آنچه که کار روحانی را در این رقابت انتخاباتی سنگین کرده انباشت مطالبات اجتماعی درطول چهارسال گذشته می‌باشد که دیگر رقبای وی، این مرحله را ندارند. در طول چهار دوره هشت ساله دولت‌های گذشته کمتر دولتی برای ورود به دوره چهارساله دوم خود اینچنین درمعرض نقد قرار گرفته است. حامیان رئیس جمهور فعلی و دولتمردان آن باید بپذیرند که انتقاد وسیعی از عملکرد اقتصادی دولت در سطوح مختلف جامعه وجود دارد. از انتخاب گزینشی مدیران ارشد گرفته تا رفتارهای انحصارگرایانه مدیران جزء در بدنه سازمانی، به صرف همراه نبودن با برنامه‌های دولت بخشی از این نارضایتی‌های اجتماعی را دامن می‌زنند.
در این رقابت‌ها نقدهای متفاوت فراوانی ازسوی کاندیداها نسبت به یکدیگر ارائه می‌گردد ولی نقد برنامه‌های اقتصادی دولت فعلی به صورت عمومی بیشتر می‌باشد که درحال حاضرموضوع اقتصاد، یکی ازمطالبات عمومی و از دغدغه‌های اصلی جامعه است. دولت فعلی بخشی از این مشکلات اقتصادی را میراث دولت گذشته می‌داند و اقدامات بازدارندگی خود از افزایش قیمت‌ها و کنترل تورم تا پیشرفت پروژه برجام را ازکارنامه اساسی و زیربنایی خود می‌داند و معتقد است که نباید مردم آنها را در نیمه راه تنها بگذارند و باید فرصت تکمیل برنامه‌های اصلاحات اقتصادی به او داده شود.
ازطرفی بسیاری از افراد جامعه با جنگ رکود و تورم فعلی کاری ندارد و تنها به بهبود وضعیت زندگی خود فکر می‌کنند که در شرایط فعلی انتظاری بجا از کارگزاران دولت میباشد ولی منتقدین برنامه‌های اقتصادی دولت عملکرد چهار ساله گذشته آنرا معیار ناکارآمدی دولت دانسته و براین اساس تضمینی برای بهبود اوضاع اقتصادی و اجرایی کردن شعارهای فعلی را در چهارسال آینده نمی‌بینند. به همین خاطر روحانی نسبت به دیگر کاندیداها باید تلاشی مضاعف داشته باشد؛ چون هم باید جوابگوی منتقدان چهار ساله خود باشد و هم برنامه‌های چهار ساله دوم خود را به جامعه بقبولاند. شاید یکی از بهترین شعارهایی که روحانی می‌تواند در این مقطع حساس در دستور کار خود قرار دهد علاوه بر دفاع از عملکرد تیم خود و ارائه برنامه‌های مستدل از استمرار کارآمدی که به زعم خود تکمیل راه نیمه‌تمام می‌داند، تغییری اساسی در تیم کاری و کارگزاران خرد و کلان خود است تا بتواند علاوه برجوابگویی منتقدان، بر اعتماد هواداران خود بیفزاید و گرنه می‌بایست تغییر خود را بپذیرد.

محمد هادی فر

اخبار مرتبط

نظرات

یادداشت روژان

روژان؛ روزنامه‌ای برای مردم

ضرورت وجود روزنامه در کردستان و اینکه چرا باید استان ما از وجود یک نشریه روزانه محروم بماند همواره دغدغه اینجانب در سال‌های گذشته بود؛ محرومیتی که حداقل برای اهالی فرهنگ و به خصوص رسانه دردآور می‌نمود؛ آن هم مردمانی که بر پیشانی آنان فرهنگ می‌درخشد و سابقه روزنامه‌داری را بیش از دیگران دارند. جدا از پیشینه فرهنگی این استان و نقش مطبوعات در بالابردن سطح آگاهي‌های مردم و فرهنگ عمومي نسبت به مسائل اجتماعی، سیاسی، فرهنگی و اقتصادی كه در جامعه صورت مي‌گيرد و اینکه رسانه‌ها سهم مهمي در اطلاع‌رساني مردم خواهند داشت، استان کردستان به دلیل برخورداری از پتانسیل تجارت، بازارهای مرزی و کشاورزی از دیرباز به لحاظ اقتصادی هم یکی از استان‌های مورد توجه دولتمردان و سرمایه‌گذاران بوده است. نخبگان فرهنگی ما نقش تعیین‌کننده‌ای در حفظ فرهنگ و هویت ایرانی اسلامی و احیای مرجعیت علمی کشور داشته‌اند و بی‌جهت نیست که رهبر معظم انقلاب آن را استان فرهنگی نامیدند. امروز اما پس از سال‌ها انتشار هفتگی، با کمک و یاری دوستان گرانمایه‌مان در تحریریه، انتشار اولین شماره روزنامه را با شما مردم و خوانندگان خوبمان جشن می‌گیریم و بعد از الطاف الهی، تنها امیدمان را به خوانندگان عزیزی که ما را در این راه یاری خواهند کرد، می‌بندیم. «روژان» روزنامه‌ای است مردمی و برای مردم کردستان و همه کسانی که در این استان وقت خود را برای توسعه و آبادانی کشور وقف کرده‌اند. دست همه شما را برای کمک به بهبود و پیشرفت فعالیتمان در این راه به گرمی می‌فشاریم. در نخستین شماره انتشار روژان، دوست و استاد ارجمندم جناب آقای ناصر کانی‌سانانی مقاله‌ای نوشتند و در آن به نگارنده تذکر دادند که این راه صعب و دشوار را بارها تجربه کرده‌ای و انتشار نشریه آنهم در کردستان کار مجنونان و عاشقان است! امروز بعد از انتشار 180 شماره در سخت‌ترین دوره از نظر اقتصادی می‌توانم با افتخار بگویم استاد عزیز؛ در این آزمون سخت خوشبختانه سرافراز بیرون آمدیم و ثابت کردیم که مجنون نیستیم اما عاشق چرا. البته این موفقیت حاصل نمی‌شد مگر با پشتوانه معنوی و استفاده از تجارب ایشان و اندیشه‌ی اندیشه‌ورزانی چون کاک عماد کریمیان، دکتر افراسیاب جمالی، دکتر بهروز خیریه، آقایان عباد زینبی، حسین اندان، ناصر نجفی، هژیر الله‌مرادی، آرش علیمرادی، یحیی صمدی، امید باتو، صدیق مینایی، عطا امانی، کاک احمد یاسینی (پشکو)، سرکار خانم آسو حسینی و بسیاری دیگر از همراهان که در طول پنج سال گذشته تلخی‌ها و شیرینی‌های وقایع روز جامعه را با زبان یادداشت و خبر با شما درمیان گذاشتند و نیز حمایت مخاطبینی که تذکرات و انتقاداتشان چون شهد، تلخکامی‌های حاصل از لجن‌پراکنی تاریک‌اندیشان را بر کام ما شیرین کرد و راه را برای ادامه مسیر ممکن و عزم ما را برای همپیمانی با مردم مصمم‌تر ساخت؛ اگر نبود تشویق‌ها و حمایت‌های مردم، قطعا ادامه مسیر برایمان امکان‌پذیر نبود. خرسندیم که در این مدت، هرگز به تندی سخن نگفتیم مگر مستدل و ابزار هیچ جریان و گروه سیاسی و دولتی نشدیم مگر گروه‌های ان.جی.او که خود را بخشی از ...