رفتن به بالا

روزنامه فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی رۆژان

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


 • جمعه ۲۶ بهمن ۱۳۹۷
 • الجمعة ۹ جماد ثاني ۱۴۴۰
 • 2019 Friday 15 February

 • روزنامه روژان

  صاحب امتیاز و مدیر مسوول: سلیمان الله‌مرادی

  ..............................................................

  نشانی: سنندج - میدان آزادی - انتهای کوچه سجادی (کوچه رزان) - پلاک ۱۱۵

  کد پستی: ۳۳۹۵۳-۶۶۱۳۷

  ..............................................................

  تلفن: ۳۳۲۳۸۵۴۵-۰۸۷

  ای‌میل: info@rojanpress.com

  کانال تلگرام: rojanpress@


اوقات شرعی

 • یکشنبه ۱۰ اردیبهشت ۱۳۹۶ - ۱۱:۱۲
 • کد خبر : 2650
 • هفته‌نامه روژان
 • چاپ خبر : روحانی، باید یا تغییردهد یا تغییر را بپذیرد

با آغاز مناظره نامزدهای انتخاب ریاست جمهوری از شبکه ملی، کشور وارد فضای جدی انتخاباتی شده است. همگام با آغاز فعالیت ستادهای رسمی کاندیداها، ستادهای غیررسمی هواداران آنان نیز در فضای مجازی بر شدت تبلیغات انتخاباتی افزوده است. ترکیب شش نفره (۵+ ۱) نامزد انتخابات آقای روحانی متفاوت‌تر از دیگران است چون از طرفی ائتلاف […]

با آغاز مناظره نامزدهای انتخاب ریاست جمهوری از شبکه ملی، کشور وارد فضای جدی انتخاباتی شده است. همگام با آغاز فعالیت ستادهای رسمی کاندیداها، ستادهای غیررسمی هواداران آنان نیز در فضای مجازی بر شدت تبلیغات انتخاباتی افزوده است. ترکیب شش نفره (۵+ ۱) نامزد انتخابات آقای روحانی متفاوت‌تر از دیگران است چون از طرفی ائتلاف جناح‌های سیاسی همسوی با دولت را درکنار خود دارد و ازطرف دیگر به تناسب مسئولیتش از امکان بهتری برای برجسته کردن عملکرد چهارساله خود برخوردار می‌باشد کما اینکه در چند وقت اخیر از همه این ظرفیت استفاده کرده است و نقطه قوت رئیس جمهور فعلی در مقام داوطلب برجسته انتخابات بوده که شکست آن سهل نمی‌باشد. پنج نفر دیگر برای رسیدن به جایگاهی که نفر ششم در آن مستقر است رقابت می‌کنند. بنابراین ترکیب شش نفره حاضر در صحنه رقابت، هر کدام دارای خصوصیاتی هستند که با اتکا به آن وارد عرصه انتخابات شده‌اند و هرکدام از آنان تا کنون گوشه‌هایی از ظرفیت‌های خود را در قالب برنامه‌های دولت آینده به مردم معرفی کرده‌اند. در این میان تبلیغات روحانی به عنوان نفر متفاوت از پنج نفر دیگر تنها به ارائه برنامه خلاصه نمی‌شود، بلکه بخشی از آن دفاع از عملکرد چهارسال گذشته دولت خود است و بخش دیگر آن ارائه برنامه استمرار چهارساله دوم خود خواهد بود که این امر، تا حدودی کار او نسبت به دیگر کاندیداها را دشوارتر کرده است.
بدور از نزاع  آماری ارائه شده توسط کاندیداها، تامین معیشت مردم با تاکید بربهبود وضعیت موجود جزو مطالبات عمومی جامعه است. آنچه که کار روحانی را در این رقابت انتخاباتی سنگین کرده انباشت مطالبات اجتماعی درطول چهارسال گذشته می‌باشد که دیگر رقبای وی، این مرحله را ندارند. در طول چهار دوره هشت ساله دولت‌های گذشته کمتر دولتی برای ورود به دوره چهارساله دوم خود اینچنین درمعرض نقد قرار گرفته است. حامیان رئیس جمهور فعلی و دولتمردان آن باید بپذیرند که انتقاد وسیعی از عملکرد اقتصادی دولت در سطوح مختلف جامعه وجود دارد. از انتخاب گزینشی مدیران ارشد گرفته تا رفتارهای انحصارگرایانه مدیران جزء در بدنه سازمانی، به صرف همراه نبودن با برنامه‌های دولت بخشی از این نارضایتی‌های اجتماعی را دامن می‌زنند.
در این رقابت‌ها نقدهای متفاوت فراوانی ازسوی کاندیداها نسبت به یکدیگر ارائه می‌گردد ولی نقد برنامه‌های اقتصادی دولت فعلی به صورت عمومی بیشتر می‌باشد که درحال حاضرموضوع اقتصاد، یکی ازمطالبات عمومی و از دغدغه‌های اصلی جامعه است. دولت فعلی بخشی از این مشکلات اقتصادی را میراث دولت گذشته می‌داند و اقدامات بازدارندگی خود از افزایش قیمت‌ها و کنترل تورم تا پیشرفت پروژه برجام را ازکارنامه اساسی و زیربنایی خود می‌داند و معتقد است که نباید مردم آنها را در نیمه راه تنها بگذارند و باید فرصت تکمیل برنامه‌های اصلاحات اقتصادی به او داده شود.
ازطرفی بسیاری از افراد جامعه با جنگ رکود و تورم فعلی کاری ندارد و تنها به بهبود وضعیت زندگی خود فکر می‌کنند که در شرایط فعلی انتظاری بجا از کارگزاران دولت میباشد ولی منتقدین برنامه‌های اقتصادی دولت عملکرد چهار ساله گذشته آنرا معیار ناکارآمدی دولت دانسته و براین اساس تضمینی برای بهبود اوضاع اقتصادی و اجرایی کردن شعارهای فعلی را در چهارسال آینده نمی‌بینند. به همین خاطر روحانی نسبت به دیگر کاندیداها باید تلاشی مضاعف داشته باشد؛ چون هم باید جوابگوی منتقدان چهار ساله خود باشد و هم برنامه‌های چهار ساله دوم خود را به جامعه بقبولاند. شاید یکی از بهترین شعارهایی که روحانی می‌تواند در این مقطع حساس در دستور کار خود قرار دهد علاوه بر دفاع از عملکرد تیم خود و ارائه برنامه‌های مستدل از استمرار کارآمدی که به زعم خود تکمیل راه نیمه‌تمام می‌داند، تغییری اساسی در تیم کاری و کارگزاران خرد و کلان خود است تا بتواند علاوه برجوابگویی منتقدان، بر اعتماد هواداران خود بیفزاید و گرنه می‌بایست تغییر خود را بپذیرد.

محمد هادی فر

اخبار مرتبط

نظرات

یادداشت روژان

بیانیه تحریریه روزنامه روژان در واکنش به دروغ‌پردازی برخی کانال‌های مجازی

مغز فندقی‌ها/ قلم مسئول و مصیبت‌های آن

بدواً عرض می‌کنیم ما کسانی که در روژان قلم می‌زنیم با اطمینان، به اتفاق همکارانمان در دیگر نشریات استان آرزو کرده و می‌کنیم که ای کاش فعل و فعالیت مسئولان ما به گونه‌ای بود که رفاه و آسایش و امنیت خاطر را به مردم هدیه می‌کرد و از قِبَل حرف و حرکتشان مملکت بر ریل توسعه می‌چرخید؛ آن وقت ما محررین، توسن قلم را در دشت بلاغت و فصاحت جولان می‌دادیم و با ردیف کردن همة صناعات ادبی در رسا و ثنای مسئولان، مثنوی‌ها می‌سرودیم و به نشانه شکرگزاری، دست نیاز به سوی پروردگار دراز می‌کردیم که خدایا این سروران را از سر ما دریغ مدار که سروریشان باعث سرفرازی ما شده است؛ اما چه کنیم که چنین نیست؛ ما هم بنا به وظیفه دینی و اخلاقی و حرفه‌ای خود مجبوریم آلام مردم را بازگو و به سمع و نظر مردم برسانیم شاید دستی از آستین همت به در آید و تیمارگری بنشیند. ما کی هستیم که چنین حقی داریم؛ فعالان عرصه رسانه‌‌‌های جمعی که رکن چهارم دموکراسی‌اش می‌نامند و برقراری نظم و نسق، مستلزم وجود و فعالیت مثبت ماست؛ مائی که از قواعد و قوانین بهره می‌گیریم و در پی هدایت امور در بستر بهبود به نام مردم و از سوی مردم می‌گوئیم و می‌نویسیم. در واقع ما آئینه تمام‌قد رفتارهای مسئولان هستیم؛ اگر خوبند خوب نشان می‌دهیم و اگر بدند بد. نه در خفا، که به صراحت می‌گوییم: از آنجا که در شرایط فعلی شرایط سختی بر جامعه حاکم است لذا ما مجبور به بیان حقایقی می‌شویم که ممکن است برای حضرات مسئولان تلخ و گزنده باشد لذا توقع اخم و تخم، خط و نشان کشیدن و... هم هست که دیده و شنیده‌ایم اما ایفای مسئولیت، بالاتر از همه خطرات است، چه ما به ارزش قلم و تراوشاتش نیک آشنائیم و می‌دانیم که خدای منان به آن سوگند خورده است؛ «ن والقم و ما یسطرون». در چنین حالتی کسی نباید از ما توقع واژگون‌کاری و باژگون‌گوئی داشته باشد؛ اگر خواهان تعریف و تمجید هستید بفرمائید؛ مسئولیت و اختیار دارید به مردم خدمت کنید تا مشمول عنایت شوید و گرنه ما معذوریم. نویسندگان و دست‌اندرکاران این نشریه به شهادت صفحه‌های روژان در تمام سال‌های عمر، همیشه فریادگر مردم و مصالح و منافعشان بوده‌اند؛ به ناحق سیاه را سفید و سفید را سیاه نکرده‌اند و در بستر این سیر، فشار را هم تحمّل نموده‌اند. در این میان گاهاً اظهار نظرهائی در مورد روژان ابراز می‌شود که جای تاسف است؛ جدیداً در منبعی نه چندان شناخته شده برای مردم، انگ و رنگی به روژان زده‌اند که گویا ارگان سپاه است و با استفاده از رانت، 85 تن کاغذ از دولت گرفته است!! در باره این انگ‌نامه که ظاهرا به بهانه تجلیل مدیرکل ارشاد اسلامی از روژان به بیرون تراوش پیدا کرده است باید گفت عجبا از این استدلال، استخراج و استنتاج؟ بازدید مدیرکل ارشاد کردستان و اهدای لوح تقدیر، امری مرسوم است و هرازچند‌گاهی صورت می‌گیرد و تمام دفاتر نشریات ...