رفتن به بالا

روزنامه فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی رۆژان

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


 • چهارشنبه ۲۳ آبان ۱۳۹۷
 • الأربعاء ۵ ربيع أول ۱۴۴۰
 • 2018 Wednesday 14 November

 • روزنامه روژان

  صاحب امتیاز و مدیر مسوول: سلیمان الله‌مرادی

  ..............................................................

  نشانی: سنندج - میدان آزادی - انتهای کوچه سجادی (کوچه رزان) - پلاک ۱۱۵

  کد پستی: ۳۳۹۵۳-۶۶۱۳۷

  ..............................................................

  تلفن: ۳۳۲۳۸۵۴۵-۰۸۷

  ای‌میل: info@rojanpress.com

  کانال تلگرام: rojanpress@


اوقات شرعی

 • یکشنبه ۱۰ اردیبهشت ۱۳۹۶ - ۱۱:۱۲
 • کد خبر : 2650
 • هفته‌نامه روژان
 • چاپ خبر : روحانی، باید یا تغییردهد یا تغییر را بپذیرد

با آغاز مناظره نامزدهای انتخاب ریاست جمهوری از شبکه ملی، کشور وارد فضای جدی انتخاباتی شده است. همگام با آغاز فعالیت ستادهای رسمی کاندیداها، ستادهای غیررسمی هواداران آنان نیز در فضای مجازی بر شدت تبلیغات انتخاباتی افزوده است. ترکیب شش نفره (۵+ ۱) نامزد انتخابات آقای روحانی متفاوت‌تر از دیگران است چون از طرفی ائتلاف […]

با آغاز مناظره نامزدهای انتخاب ریاست جمهوری از شبکه ملی، کشور وارد فضای جدی انتخاباتی شده است. همگام با آغاز فعالیت ستادهای رسمی کاندیداها، ستادهای غیررسمی هواداران آنان نیز در فضای مجازی بر شدت تبلیغات انتخاباتی افزوده است. ترکیب شش نفره (۵+ ۱) نامزد انتخابات آقای روحانی متفاوت‌تر از دیگران است چون از طرفی ائتلاف جناح‌های سیاسی همسوی با دولت را درکنار خود دارد و ازطرف دیگر به تناسب مسئولیتش از امکان بهتری برای برجسته کردن عملکرد چهارساله خود برخوردار می‌باشد کما اینکه در چند وقت اخیر از همه این ظرفیت استفاده کرده است و نقطه قوت رئیس جمهور فعلی در مقام داوطلب برجسته انتخابات بوده که شکست آن سهل نمی‌باشد. پنج نفر دیگر برای رسیدن به جایگاهی که نفر ششم در آن مستقر است رقابت می‌کنند. بنابراین ترکیب شش نفره حاضر در صحنه رقابت، هر کدام دارای خصوصیاتی هستند که با اتکا به آن وارد عرصه انتخابات شده‌اند و هرکدام از آنان تا کنون گوشه‌هایی از ظرفیت‌های خود را در قالب برنامه‌های دولت آینده به مردم معرفی کرده‌اند. در این میان تبلیغات روحانی به عنوان نفر متفاوت از پنج نفر دیگر تنها به ارائه برنامه خلاصه نمی‌شود، بلکه بخشی از آن دفاع از عملکرد چهارسال گذشته دولت خود است و بخش دیگر آن ارائه برنامه استمرار چهارساله دوم خود خواهد بود که این امر، تا حدودی کار او نسبت به دیگر کاندیداها را دشوارتر کرده است.
بدور از نزاع  آماری ارائه شده توسط کاندیداها، تامین معیشت مردم با تاکید بربهبود وضعیت موجود جزو مطالبات عمومی جامعه است. آنچه که کار روحانی را در این رقابت انتخاباتی سنگین کرده انباشت مطالبات اجتماعی درطول چهارسال گذشته می‌باشد که دیگر رقبای وی، این مرحله را ندارند. در طول چهار دوره هشت ساله دولت‌های گذشته کمتر دولتی برای ورود به دوره چهارساله دوم خود اینچنین درمعرض نقد قرار گرفته است. حامیان رئیس جمهور فعلی و دولتمردان آن باید بپذیرند که انتقاد وسیعی از عملکرد اقتصادی دولت در سطوح مختلف جامعه وجود دارد. از انتخاب گزینشی مدیران ارشد گرفته تا رفتارهای انحصارگرایانه مدیران جزء در بدنه سازمانی، به صرف همراه نبودن با برنامه‌های دولت بخشی از این نارضایتی‌های اجتماعی را دامن می‌زنند.
در این رقابت‌ها نقدهای متفاوت فراوانی ازسوی کاندیداها نسبت به یکدیگر ارائه می‌گردد ولی نقد برنامه‌های اقتصادی دولت فعلی به صورت عمومی بیشتر می‌باشد که درحال حاضرموضوع اقتصاد، یکی ازمطالبات عمومی و از دغدغه‌های اصلی جامعه است. دولت فعلی بخشی از این مشکلات اقتصادی را میراث دولت گذشته می‌داند و اقدامات بازدارندگی خود از افزایش قیمت‌ها و کنترل تورم تا پیشرفت پروژه برجام را ازکارنامه اساسی و زیربنایی خود می‌داند و معتقد است که نباید مردم آنها را در نیمه راه تنها بگذارند و باید فرصت تکمیل برنامه‌های اصلاحات اقتصادی به او داده شود.
ازطرفی بسیاری از افراد جامعه با جنگ رکود و تورم فعلی کاری ندارد و تنها به بهبود وضعیت زندگی خود فکر می‌کنند که در شرایط فعلی انتظاری بجا از کارگزاران دولت میباشد ولی منتقدین برنامه‌های اقتصادی دولت عملکرد چهار ساله گذشته آنرا معیار ناکارآمدی دولت دانسته و براین اساس تضمینی برای بهبود اوضاع اقتصادی و اجرایی کردن شعارهای فعلی را در چهارسال آینده نمی‌بینند. به همین خاطر روحانی نسبت به دیگر کاندیداها باید تلاشی مضاعف داشته باشد؛ چون هم باید جوابگوی منتقدان چهار ساله خود باشد و هم برنامه‌های چهار ساله دوم خود را به جامعه بقبولاند. شاید یکی از بهترین شعارهایی که روحانی می‌تواند در این مقطع حساس در دستور کار خود قرار دهد علاوه بر دفاع از عملکرد تیم خود و ارائه برنامه‌های مستدل از استمرار کارآمدی که به زعم خود تکمیل راه نیمه‌تمام می‌داند، تغییری اساسی در تیم کاری و کارگزاران خرد و کلان خود است تا بتواند علاوه برجوابگویی منتقدان، بر اعتماد هواداران خود بیفزاید و گرنه می‌بایست تغییر خود را بپذیرد.

محمد هادی فر

اخبار مرتبط

نظرات

یادداشت روژان

نگاهی به سوانح دلخراش جاده‌ای در راه‌های استان کردستان

گوش‌هایی که نمی‌شنوند و چشم‌هایی که نمی‌بینند

بامداد سەشنبه ۲۰ تیر درحالیکه غالب مردم براساس نظم و گردش شبانەروز در بستر خواب بودند جمعیتی از شهر سنندج، به اقتضای نیاز و کار ضروری عزم سفر کردند تا در این گردش روزگار به نیازهای خود پاسخ دهند اما انگار مقدر چنین بود که به مقصد نرسند و در همان ابتدای سفر راهی دیار باقی شوند. حادثه دلخراشی که به سبب ارتباطات پیشرفته و شبکەهای اجتماعی خواب را در همان نیمەهای شب از چشم هموطنان ربود و به خبر اول خبرگزاری‌های ایران تبدیل شد، به گونەای که سه روز عزای عمومی اعلام شد و مقامات کشور از رئیس جمهور و رئیس مجلس گرفته تا بسیاری از وزرا و شخصیت‌های مطرح کشور با صدور پیامهایی به ابراز همدردی با مردم داغدار کردستان پرداختند و  روز پنجشنبه نیز خبر آن در صفحه اول همه روزنامەهای سراسری قرار گرفت. مرگ دست کم ۱۱ نفر که به سبب نوع حادثه قلب بسیاری‌ها را جریحەدار کرد. نکته حائز اهمیت در این رویداد تلخ ایجاد موجی از حزن و اندوه در عرصه استانی و ملی بود که اگر نبود این ابراز همدردی‌ها شاید تالم ناشی از آن برای  خانواده‌های داغدار قابل تحمل نبود. اما پیرامون این سانحه نکاتی قابل تامل است که بیان آن ضروری به نظر می‌رسد: ۱- تلنگری بود به مسوولان که هشدار رسانه‌ها و کارشناسان را جدی بگیرند. نقطه وقوع حادثه به عنوان مکانی حادثه خیز بارها مورد نقد قرار گرفته بود اما دریغ از یک پاسخ منطقی! ۲- بارها گفتیم و بار دیگر تکرار می‌کنیم، مردم کمبودها و ناملایمات را تحمل می‌کنند اما بی‌توجهی، اهمال، فخرفروشی و بی‌عدالتی ازسوی مسئولان را تحمل نمی‌کنند. شکی نداریم که با هزینه چندبرابرهم که شده این مسیر تحت فشار افکارعمومی در کوتاه‌ترین زمان اصلاح خواهد شد، همچنانکه قطعه‌ای از مسیر راه سنندج- حسین آباد، در سال 1382 پیش پس از واژگونی تانکر حامل مواد شیمیایی MTBE و سرازیر شدن مواد آن به داخل آب سد قشلاق بلافاصله اصلاح شد، آیا بهتر نیست قبل از وقوع حوادث تلخ و تحمیل هزینه‌های بسیار گوشها را بروی انتقادات بگشایند و اینقدر بیخیال نباشند. حتما باید جان چند نفر گرفته شود تا معبری حادثه خیز اصلاح شود؟ 3- بارها از تردد تانکر‌های نفتکش در جاده‌های کردستان به عنوان ارابەهای مرگ و کابوس نام برده شده است و سال‌هاست واژگونی تانکر‌ها که نفت و مشتقات نفتی عراق را از طریق جاده‌های باریک و ناامن کردستان به ویژه مریوان و سنندج به ایران می‌آورند یا محصولات نفتی فراوری شده مانند بنزین و گازوئیل را به آن کشور منتقل می‌کنند، همچون کابوسی مردم و محیط زیست منطقه کردستان را تهدید می‌کند. گفته می‌شود در سوآپ نفتی ایران و عراق روزانه ۳۰ تا ۶۰ هزار بشکه نفت خام از طریق مرز به پالایشگاه‌های کرمانشاه، شازند، تهران و تبریز انتقال داده می‌شود و ایران معادل آن را در بنادر صادراتی جنوب تحویل مشتریان عراق می‌دهد. آمار تردد روزانه از ۶۰ تا ۴۰۰ کامیون در محور مریوان – سنندج که یکی از باریک‌ترین و ...