رفتن به بالا

روزنامه فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی رۆژان

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


 • پنجشنبه ۲۴ آبان ۱۳۹۷
 • الخميس ۶ ربيع أول ۱۴۴۰
 • 2018 Thursday 15 November

 • روزنامه روژان

  صاحب امتیاز و مدیر مسوول: سلیمان الله‌مرادی

  ..............................................................

  نشانی: سنندج - میدان آزادی - انتهای کوچه سجادی (کوچه رزان) - پلاک ۱۱۵

  کد پستی: ۳۳۹۵۳-۶۶۱۳۷

  ..............................................................

  تلفن: ۳۳۲۳۸۵۴۵-۰۸۷

  ای‌میل: info@rojanpress.com

  کانال تلگرام: rojanpress@


اوقات شرعی

 • یکشنبه ۱۰ اردیبهشت ۱۳۹۶ - ۱۱:۱۶
 • کد خبر : 2653
 • هفته‌نامه روژان
 • چاپ خبر : حلقه مفقوده مدیریت کسب و کار

یکی از معضلات اساسی در بازارهای خرد و کلان مناطق کوردنشین فقدان دانش حقیقی در منابع انسانی موجود در این زمینه است. کسانی که آموزش‌های لازم برای حضور چندبعدی در بازار محصولات در سطح وسیعی به نام بازار که از خریداران و فروشندگان بسیاری تشکیل شده است را ندیده‌اند درحالیکه به صورت سنتی، هم اکنون […]

یکی از معضلات اساسی در بازارهای خرد و کلان مناطق کوردنشین فقدان دانش حقیقی در منابع انسانی موجود در این زمینه است. کسانی که آموزش‌های لازم برای حضور چندبعدی در بازار محصولات در سطح وسیعی به نام بازار که از خریداران و فروشندگان بسیاری تشکیل شده است را ندیده‌اند درحالیکه به صورت سنتی، هم اکنون مدیریت آن را در سطوح اجرایی به عهده دارند. شاید از عمده دلایل عدم موفقیت در هیچ سطحی اعم از محلی، ملی و جهانی همین فقدان یا ضعف دانش آگاهی از علم بازار است .
قدیم‌ها رسم بر این بود که دانش‌آموزانی که علاقه‌ای به خواندن کتاب‌ در حوزه‌های مختلف نداشته و حوصله نشستن در فضای کسالت‌آور مکان‌های آموزشی که این نیز خود مزید بر علت است را نداشتند بدون سر و صدا وارد گوشه‌ای از بازار شده و به خرید و فروش کالا و خدمات مختلف مشغول می‌شدند. در اینجا به علت ضعف ساختاری دانش کسانی که در بازار قدرت می‌گرفتند قادر به تجزیه و تحلیل دقیق و  درست محرک‌های مختلف محیطی نبوده و اغلب اوقات صرفا از دریچه نه چندان وسیع کسب و کار خود و با نگرشی محدود به دنیای پیرامون می‌نگریستند و همین موضوع مهم، یعنی عدم دانش کافی حضور در بازار باعث به وجود آمدن مشکلات بسیاری در سطوح مختلف جامعه شده است. ما بر این باور بودیم که چون از درک پیچیدگی‌های فرمولی و درک مفاهیم خطی تا حدودی ناتوان هستیم بهتر آن است که خود را هر چه زودتر تعیین تکلیف کرده و در جایی از بازار شاگرد مغازه‌داری شده و بعدا خود نیز مغازه‌ای بزنیم که نیاز به مهارت‌های آنچنانی ندارد؛ اما این دقیقا اشتباه اساسی ما بود که به علت نبود پختگی نگرشی در ما و سطح جامعه نیز تا حدودی رواج پیدا کرد.
بدون شک موفقیت در بازار نیازمند دانش وسیع در حوزه‌های مختلف علمی و تجربی است؛ ما با دایر کردن کردن یک مغازه کوچک نقش یک سازمان بزرگ اما خورد در حوزه کسب وکار خود را داریم که به دانش عمیق و کاربردی در حوزه‌های اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی، جمعیتی، بازاریابی، مالی و بسیاری جنبه‌های دیگر نیاز دارد که می‌توان گفت قریب به اتفاق بازاریان ما از آن غافل هستند. وقتی که ما به عنوان کارمند به یک شرکت یا سازمانی ورود پیذا می‌کنیم، وارد حوزه‌های تخصصی و تا حدود بسیاری تکراری می‌شویم که بعد از مدتی می‌توان آنرا به صورت چشم‌بسته انجام داد؛ اما زمانی که مدیریت کسب و کارهای کوچک خود را به عهده می‌گیریم می‌بایست از زوایای مختلف به موضوع نگاه کرده و با ادراکات بالا درصدد تجزیه و تحلیل محرک‌های متنوع و گوناگون محیطی برآییم.
مثال‌های ساده‌ و زیادی در اطراف خود می‌توان به عنوان مصداق این قضیه برشمرد که مشوق و محرک فارغ‌التحصیلان دانشگاهی با چشمانی باز برای حضوری دانش بنیان در لایه های مختلف و بی پایان بازار باشد.
اخیرا، به یک نهال‌فروشی در یکی از شهرهای استان مراجعه کردم که بعد از احوال‌پرسی نه چندان مطلوب با فروشنده وارد بحث در مورد نهال‌های درخت “به” شدم . سوال حقیر از فروشنده این بود که «آیا پیوند این درخت مناسب است»؛ به نظر شما جواب ایشان چه بود؟
ایشان در جواب، محصول را این‌گونه معرفی کردند «نه! خراب است؛ اصلا به درد نمی خورد» و مدام زیر لب با زبان کوردی تکرا می کرد: “باااشه” باشه! کمی جا خوردم؛ قیمت را از ایشان پرسیدم که با لحن تندی جواب داد: «از ۲۰ هزار تومان کمتر نمی‌دهم». معذرت‌خواهی کردم که مسیر را اشتباهی آمده‌ام و سپس به راه خود ادامه دادم. آیا اگر این فروشنده دانشی کاربردی نسبت به حرفه خود داشت این‌گونه با مشتری، برخورد می‌کرد؟
روزانه به مکان‌های بسیاری سر می‌زنیم و با برخوردهایی از این دست از سوی برخی عرضه‌کنندگان کالا و محصولات در قلب بازار با مشتریان که هسته مرکزی و محور اصلی نیاز، خواسته، تقاضا، مبادله و معامله در بازار هستند روبرو می‌شویم؛ در حالی که جوانانان تحصیل کرده‌ی ما در ذهن خود به دنبال میزهای فرسود و تا حدودی ناکارامد شرکتها و سازمان‌های خسته، فرتوت و فربه دولتی برای استخدام می‌گردند. ایا وقت آن نرسیده است که جوانان با تغییر نگرش و دیدی باز وارد بخش‌های مختلف کسب و کار شده و تغییرات بنیادین در آن ایجاد کنند.

سید عادل قاسمی

اخبار مرتبط

نظرات

یادداشت روژان

نگاهی به سوانح دلخراش جاده‌ای در راه‌های استان کردستان

گوش‌هایی که نمی‌شنوند و چشم‌هایی که نمی‌بینند

بامداد سەشنبه ۲۰ تیر درحالیکه غالب مردم براساس نظم و گردش شبانەروز در بستر خواب بودند جمعیتی از شهر سنندج، به اقتضای نیاز و کار ضروری عزم سفر کردند تا در این گردش روزگار به نیازهای خود پاسخ دهند اما انگار مقدر چنین بود که به مقصد نرسند و در همان ابتدای سفر راهی دیار باقی شوند. حادثه دلخراشی که به سبب ارتباطات پیشرفته و شبکەهای اجتماعی خواب را در همان نیمەهای شب از چشم هموطنان ربود و به خبر اول خبرگزاری‌های ایران تبدیل شد، به گونەای که سه روز عزای عمومی اعلام شد و مقامات کشور از رئیس جمهور و رئیس مجلس گرفته تا بسیاری از وزرا و شخصیت‌های مطرح کشور با صدور پیامهایی به ابراز همدردی با مردم داغدار کردستان پرداختند و  روز پنجشنبه نیز خبر آن در صفحه اول همه روزنامەهای سراسری قرار گرفت. مرگ دست کم ۱۱ نفر که به سبب نوع حادثه قلب بسیاری‌ها را جریحەدار کرد. نکته حائز اهمیت در این رویداد تلخ ایجاد موجی از حزن و اندوه در عرصه استانی و ملی بود که اگر نبود این ابراز همدردی‌ها شاید تالم ناشی از آن برای  خانواده‌های داغدار قابل تحمل نبود. اما پیرامون این سانحه نکاتی قابل تامل است که بیان آن ضروری به نظر می‌رسد: ۱- تلنگری بود به مسوولان که هشدار رسانه‌ها و کارشناسان را جدی بگیرند. نقطه وقوع حادثه به عنوان مکانی حادثه خیز بارها مورد نقد قرار گرفته بود اما دریغ از یک پاسخ منطقی! ۲- بارها گفتیم و بار دیگر تکرار می‌کنیم، مردم کمبودها و ناملایمات را تحمل می‌کنند اما بی‌توجهی، اهمال، فخرفروشی و بی‌عدالتی ازسوی مسئولان را تحمل نمی‌کنند. شکی نداریم که با هزینه چندبرابرهم که شده این مسیر تحت فشار افکارعمومی در کوتاه‌ترین زمان اصلاح خواهد شد، همچنانکه قطعه‌ای از مسیر راه سنندج- حسین آباد، در سال 1382 پیش پس از واژگونی تانکر حامل مواد شیمیایی MTBE و سرازیر شدن مواد آن به داخل آب سد قشلاق بلافاصله اصلاح شد، آیا بهتر نیست قبل از وقوع حوادث تلخ و تحمیل هزینه‌های بسیار گوشها را بروی انتقادات بگشایند و اینقدر بیخیال نباشند. حتما باید جان چند نفر گرفته شود تا معبری حادثه خیز اصلاح شود؟ 3- بارها از تردد تانکر‌های نفتکش در جاده‌های کردستان به عنوان ارابەهای مرگ و کابوس نام برده شده است و سال‌هاست واژگونی تانکر‌ها که نفت و مشتقات نفتی عراق را از طریق جاده‌های باریک و ناامن کردستان به ویژه مریوان و سنندج به ایران می‌آورند یا محصولات نفتی فراوری شده مانند بنزین و گازوئیل را به آن کشور منتقل می‌کنند، همچون کابوسی مردم و محیط زیست منطقه کردستان را تهدید می‌کند. گفته می‌شود در سوآپ نفتی ایران و عراق روزانه ۳۰ تا ۶۰ هزار بشکه نفت خام از طریق مرز به پالایشگاه‌های کرمانشاه، شازند، تهران و تبریز انتقال داده می‌شود و ایران معادل آن را در بنادر صادراتی جنوب تحویل مشتریان عراق می‌دهد. آمار تردد روزانه از ۶۰ تا ۴۰۰ کامیون در محور مریوان – سنندج که یکی از باریک‌ترین و ...