رفتن به بالا

روزنامه فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی رۆژان

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


 • جمعه ۲۶ بهمن ۱۳۹۷
 • الجمعة ۹ جماد ثاني ۱۴۴۰
 • 2019 Friday 15 February

 • روزنامه روژان

  صاحب امتیاز و مدیر مسوول: سلیمان الله‌مرادی

  ..............................................................

  نشانی: سنندج - میدان آزادی - انتهای کوچه سجادی (کوچه رزان) - پلاک ۱۱۵

  کد پستی: ۳۳۹۵۳-۶۶۱۳۷

  ..............................................................

  تلفن: ۳۳۲۳۸۵۴۵-۰۸۷

  ای‌میل: info@rojanpress.com

  کانال تلگرام: rojanpress@


اوقات شرعی

 • یکشنبه ۱۰ اردیبهشت ۱۳۹۶ - ۱۱:۱۶
 • کد خبر : 2653
 • هفته‌نامه روژان
 • چاپ خبر : حلقه مفقوده مدیریت کسب و کار

یکی از معضلات اساسی در بازارهای خرد و کلان مناطق کوردنشین فقدان دانش حقیقی در منابع انسانی موجود در این زمینه است. کسانی که آموزش‌های لازم برای حضور چندبعدی در بازار محصولات در سطح وسیعی به نام بازار که از خریداران و فروشندگان بسیاری تشکیل شده است را ندیده‌اند درحالیکه به صورت سنتی، هم اکنون […]

یکی از معضلات اساسی در بازارهای خرد و کلان مناطق کوردنشین فقدان دانش حقیقی در منابع انسانی موجود در این زمینه است. کسانی که آموزش‌های لازم برای حضور چندبعدی در بازار محصولات در سطح وسیعی به نام بازار که از خریداران و فروشندگان بسیاری تشکیل شده است را ندیده‌اند درحالیکه به صورت سنتی، هم اکنون مدیریت آن را در سطوح اجرایی به عهده دارند. شاید از عمده دلایل عدم موفقیت در هیچ سطحی اعم از محلی، ملی و جهانی همین فقدان یا ضعف دانش آگاهی از علم بازار است .
قدیم‌ها رسم بر این بود که دانش‌آموزانی که علاقه‌ای به خواندن کتاب‌ در حوزه‌های مختلف نداشته و حوصله نشستن در فضای کسالت‌آور مکان‌های آموزشی که این نیز خود مزید بر علت است را نداشتند بدون سر و صدا وارد گوشه‌ای از بازار شده و به خرید و فروش کالا و خدمات مختلف مشغول می‌شدند. در اینجا به علت ضعف ساختاری دانش کسانی که در بازار قدرت می‌گرفتند قادر به تجزیه و تحلیل دقیق و  درست محرک‌های مختلف محیطی نبوده و اغلب اوقات صرفا از دریچه نه چندان وسیع کسب و کار خود و با نگرشی محدود به دنیای پیرامون می‌نگریستند و همین موضوع مهم، یعنی عدم دانش کافی حضور در بازار باعث به وجود آمدن مشکلات بسیاری در سطوح مختلف جامعه شده است. ما بر این باور بودیم که چون از درک پیچیدگی‌های فرمولی و درک مفاهیم خطی تا حدودی ناتوان هستیم بهتر آن است که خود را هر چه زودتر تعیین تکلیف کرده و در جایی از بازار شاگرد مغازه‌داری شده و بعدا خود نیز مغازه‌ای بزنیم که نیاز به مهارت‌های آنچنانی ندارد؛ اما این دقیقا اشتباه اساسی ما بود که به علت نبود پختگی نگرشی در ما و سطح جامعه نیز تا حدودی رواج پیدا کرد.
بدون شک موفقیت در بازار نیازمند دانش وسیع در حوزه‌های مختلف علمی و تجربی است؛ ما با دایر کردن کردن یک مغازه کوچک نقش یک سازمان بزرگ اما خورد در حوزه کسب وکار خود را داریم که به دانش عمیق و کاربردی در حوزه‌های اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی، جمعیتی، بازاریابی، مالی و بسیاری جنبه‌های دیگر نیاز دارد که می‌توان گفت قریب به اتفاق بازاریان ما از آن غافل هستند. وقتی که ما به عنوان کارمند به یک شرکت یا سازمانی ورود پیذا می‌کنیم، وارد حوزه‌های تخصصی و تا حدود بسیاری تکراری می‌شویم که بعد از مدتی می‌توان آنرا به صورت چشم‌بسته انجام داد؛ اما زمانی که مدیریت کسب و کارهای کوچک خود را به عهده می‌گیریم می‌بایست از زوایای مختلف به موضوع نگاه کرده و با ادراکات بالا درصدد تجزیه و تحلیل محرک‌های متنوع و گوناگون محیطی برآییم.
مثال‌های ساده‌ و زیادی در اطراف خود می‌توان به عنوان مصداق این قضیه برشمرد که مشوق و محرک فارغ‌التحصیلان دانشگاهی با چشمانی باز برای حضوری دانش بنیان در لایه های مختلف و بی پایان بازار باشد.
اخیرا، به یک نهال‌فروشی در یکی از شهرهای استان مراجعه کردم که بعد از احوال‌پرسی نه چندان مطلوب با فروشنده وارد بحث در مورد نهال‌های درخت “به” شدم . سوال حقیر از فروشنده این بود که «آیا پیوند این درخت مناسب است»؛ به نظر شما جواب ایشان چه بود؟
ایشان در جواب، محصول را این‌گونه معرفی کردند «نه! خراب است؛ اصلا به درد نمی خورد» و مدام زیر لب با زبان کوردی تکرا می کرد: “باااشه” باشه! کمی جا خوردم؛ قیمت را از ایشان پرسیدم که با لحن تندی جواب داد: «از ۲۰ هزار تومان کمتر نمی‌دهم». معذرت‌خواهی کردم که مسیر را اشتباهی آمده‌ام و سپس به راه خود ادامه دادم. آیا اگر این فروشنده دانشی کاربردی نسبت به حرفه خود داشت این‌گونه با مشتری، برخورد می‌کرد؟
روزانه به مکان‌های بسیاری سر می‌زنیم و با برخوردهایی از این دست از سوی برخی عرضه‌کنندگان کالا و محصولات در قلب بازار با مشتریان که هسته مرکزی و محور اصلی نیاز، خواسته، تقاضا، مبادله و معامله در بازار هستند روبرو می‌شویم؛ در حالی که جوانانان تحصیل کرده‌ی ما در ذهن خود به دنبال میزهای فرسود و تا حدودی ناکارامد شرکتها و سازمان‌های خسته، فرتوت و فربه دولتی برای استخدام می‌گردند. ایا وقت آن نرسیده است که جوانان با تغییر نگرش و دیدی باز وارد بخش‌های مختلف کسب و کار شده و تغییرات بنیادین در آن ایجاد کنند.

سید عادل قاسمی

اخبار مرتبط

نظرات

یادداشت روژان

بیانیه تحریریه روزنامه روژان در واکنش به دروغ‌پردازی برخی کانال‌های مجازی

مغز فندقی‌ها/ قلم مسئول و مصیبت‌های آن

بدواً عرض می‌کنیم ما کسانی که در روژان قلم می‌زنیم با اطمینان، به اتفاق همکارانمان در دیگر نشریات استان آرزو کرده و می‌کنیم که ای کاش فعل و فعالیت مسئولان ما به گونه‌ای بود که رفاه و آسایش و امنیت خاطر را به مردم هدیه می‌کرد و از قِبَل حرف و حرکتشان مملکت بر ریل توسعه می‌چرخید؛ آن وقت ما محررین، توسن قلم را در دشت بلاغت و فصاحت جولان می‌دادیم و با ردیف کردن همة صناعات ادبی در رسا و ثنای مسئولان، مثنوی‌ها می‌سرودیم و به نشانه شکرگزاری، دست نیاز به سوی پروردگار دراز می‌کردیم که خدایا این سروران را از سر ما دریغ مدار که سروریشان باعث سرفرازی ما شده است؛ اما چه کنیم که چنین نیست؛ ما هم بنا به وظیفه دینی و اخلاقی و حرفه‌ای خود مجبوریم آلام مردم را بازگو و به سمع و نظر مردم برسانیم شاید دستی از آستین همت به در آید و تیمارگری بنشیند. ما کی هستیم که چنین حقی داریم؛ فعالان عرصه رسانه‌‌‌های جمعی که رکن چهارم دموکراسی‌اش می‌نامند و برقراری نظم و نسق، مستلزم وجود و فعالیت مثبت ماست؛ مائی که از قواعد و قوانین بهره می‌گیریم و در پی هدایت امور در بستر بهبود به نام مردم و از سوی مردم می‌گوئیم و می‌نویسیم. در واقع ما آئینه تمام‌قد رفتارهای مسئولان هستیم؛ اگر خوبند خوب نشان می‌دهیم و اگر بدند بد. نه در خفا، که به صراحت می‌گوییم: از آنجا که در شرایط فعلی شرایط سختی بر جامعه حاکم است لذا ما مجبور به بیان حقایقی می‌شویم که ممکن است برای حضرات مسئولان تلخ و گزنده باشد لذا توقع اخم و تخم، خط و نشان کشیدن و... هم هست که دیده و شنیده‌ایم اما ایفای مسئولیت، بالاتر از همه خطرات است، چه ما به ارزش قلم و تراوشاتش نیک آشنائیم و می‌دانیم که خدای منان به آن سوگند خورده است؛ «ن والقم و ما یسطرون». در چنین حالتی کسی نباید از ما توقع واژگون‌کاری و باژگون‌گوئی داشته باشد؛ اگر خواهان تعریف و تمجید هستید بفرمائید؛ مسئولیت و اختیار دارید به مردم خدمت کنید تا مشمول عنایت شوید و گرنه ما معذوریم. نویسندگان و دست‌اندرکاران این نشریه به شهادت صفحه‌های روژان در تمام سال‌های عمر، همیشه فریادگر مردم و مصالح و منافعشان بوده‌اند؛ به ناحق سیاه را سفید و سفید را سیاه نکرده‌اند و در بستر این سیر، فشار را هم تحمّل نموده‌اند. در این میان گاهاً اظهار نظرهائی در مورد روژان ابراز می‌شود که جای تاسف است؛ جدیداً در منبعی نه چندان شناخته شده برای مردم، انگ و رنگی به روژان زده‌اند که گویا ارگان سپاه است و با استفاده از رانت، 85 تن کاغذ از دولت گرفته است!! در باره این انگ‌نامه که ظاهرا به بهانه تجلیل مدیرکل ارشاد اسلامی از روژان به بیرون تراوش پیدا کرده است باید گفت عجبا از این استدلال، استخراج و استنتاج؟ بازدید مدیرکل ارشاد کردستان و اهدای لوح تقدیر، امری مرسوم است و هرازچند‌گاهی صورت می‌گیرد و تمام دفاتر نشریات ...