رفتن به بالا

روزنامه فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی رۆژان

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


 • جمعه ۲۷ مهر ۱۳۹۷
 • الجمعة ۸ صفر ۱۴۴۰
 • 2018 Friday 19 October

 • روزنامه روژان

  صاحب امتیاز و مدیر مسوول: سلیمان الله‌مرادی

  ..............................................................

  نشانی: سنندج - میدان آزادی - انتهای کوچه سجادی (کوچه رزان) - پلاک ۱۱۵

  کد پستی: ۳۳۹۵۳-۶۶۱۳۷

  ..............................................................

  تلفن: ۳۳۲۳۸۵۴۵-۰۸۷

  ای‌میل: info@rojanpress.com

  کانال تلگرام: rojanpress@


اوقات شرعی

 • یکشنبه ۱۷ اردیبهشت ۱۳۹۶ - ۱۹:۰۵
 • کد خبر : 2669
 • هفته‌نامه روژان
 • چاپ خبر : حجت‌الاسلام رئیسی در سنندج: کردستان تمدن‌ساز است

روژان: حجت‌الاسلام والمسلمین رئیسی کاندیدای داوزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری گفت: این حق جوان کردستان نیست که بیکار باشد و حق حداقلی آنا این است که از کار و اشتغال برخوردار باشند. آیت‌الله ابراهیم رئیسی در سفر به استان کردستان در جمع هواداران خود در سنندج اظهار داشت: کردستان یک استان فرهنگی و تمدن‌ساز است […]

روژان: حجت‌الاسلام والمسلمین رئیسی کاندیدای داوزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری گفت: این حق جوان کردستان نیست که بیکار باشد و حق حداقلی آنا این است که از کار و اشتغال برخوردار باشند.
آیت‌الله ابراهیم رئیسی در سفر به استان کردستان در جمع هواداران خود در سنندج اظهار داشت: کردستان یک استان فرهنگی و تمدن‌ساز است و این تمدن و فرهنگ مربوط به امروز و دیروز نیست و ریشه در تاریخ دارد.
وی با بیان اینکه تمامی اندیشمندان به فرهنگی بودن کردستان واقف هستند، افزود: آثار هنرمندان و شاعران کردستان آمیخته با فرهنگ، حکمت و تمدن است و نگاه به هنر در کردستان خردمندانه و حکیمانه است.
رئیسی افزود: ما هیچ‌گاه مجاهدت‌های مردم کردستان را فراموش نخواهیم کرد و هر قدم این خطه خونرنگ نشان از ایثار و رشادت دارد.
وی گفت: استان کردستان علاوه بر نیروی انسانی کارآمد از طبیعت زیبا، آب و خاک فراوان، هوای سالم و منابع غنی برخوردار است و این مزایا زمینه را برای کشاورزی و صنعت مهیا می‌کند تا بتوان برای استان تولید ثروت کرد.
رئیسی با بیان اینکه باید به حق و حقوق قوم کرد توجه شود، خاطرنشان کرد: این حق و حقوق اعطایی نیست بلکه خداوند آن را وضع کرده و دولت موظف است که از آن پاسداری کند.
کاندیدای داوزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری اذعان داشت: این حق جوان کردستانی نیست که بیکار باشد و حق حداقلی او این است که از کار و اشتغال برخوردار باشد. وی افزود: ما در ایران چیزی به نام شهروند درجه یک و دو نداریم.
رئیسی با اشاره به وضعیت کولبران در مناطق کردنشین، گفت: یک کولبر از سر نیاز و ناچاری مجبور به کولبری می‌شود و متأسفانه او را قاچاقچی هم خطاب می‌کنند. کولبران قاچاقچی نیستند کسانی که به صورت کانتینر کالا وارد کشور می‌کنند و یک ریال مالیات هم نمی‌دهند قاچاقچی هستند.
وی با بیان اینکه خانواده‌هایی هستند که زندگیشان با همین یارانه‌های نقدی اداره می‌شود، ابراز داشت: من از کودکی طعم فقر، بیکاری و یتیمی را چشیده‌ام، درد مردم را می‌فهم و درک می‌کنم مشکل یعنی چه.
وی گفت: کسانی که در میان مردم نیستند نتیجتاً از وضع آنها هم خبر ندارند. من در متن زندگی مردم حضور دارم و می‌دانم چه اوضاع فلاکت‌باری دارند.
رئیسی با اشاره به گلایه‌های مردم در خصوص مسکن مهر، گفت: مسکن مهر یک طرح خوبی از دولت گذشته بود و اگر ایراداتی داشت باید این دولت آن را رفع می‌کرد نه اینکه مردم را چهار سال معطل مسکن بگذارد و هنوز چشم انتظار باشند.
وی با اشاره به فقدان مدیریت در دولت کنونی، اذعان کرد: مشکل بسیاری از استان‌های کشور از جمله کردستان کمبود آب نیست مشکل در مدیریت آب و منابع است و با همین منابع می‌توان به صورت میلیونی شغل ایجاد کرد، مسکن ساخت و مسبب ازدواج شد. وی ادامه داد: می‌توان بحران بیکاری را از چهره کشور زدود، این توان وجود دارد و ما به حول و قوه الهی این بحران را از چهره کشور خواهیم زدود.
وی با اشاره به فراگیرشدن فساد و رانت در کشور، افزود: به شرایطی رسیده‌ایم که هر روز یک روزنامه تیتری در مورد فساد و رانت می‌زند، فساد در کشور فراجناحی شده و برچیده شدن آن نیاز به عزمی راسخ و اراده‌ای قوی دارد.
آیت‌الله رئیسی کاندیدای داوزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری تصریح کرد: باید نسبت به فساد در نظام اداری حساس بود و شخص رئیس جمهور باید در رأس این حساسیت باشد.
وی با بیان اینکه پنهان‌کاری موجب فساد می‌شود، گفت: با طراحی یک نرم افزار و پیاده‌سازی آن در ادارات به راحتی می‌توان از فساد اداری و مالی جلوگیری کرد اما نمی‌دانم چرا عده‌ای نمی‌خواهند از فساد جلوگیری شود.
وی افزود: در هر مجموعه‌ای که پارتی بازی، رشوه‌دهی و رشوه‌گیری باشد آن مجموعه زائد و ظالم است.

اخبار مرتبط

نظرات

یادداشت روژان

نگاهی به سوانح دلخراش جاده‌ای در راه‌های استان کردستان

گوش‌هایی که نمی‌شنوند و چشم‌هایی که نمی‌بینند

بامداد سەشنبه ۲۰ تیر درحالیکه غالب مردم براساس نظم و گردش شبانەروز در بستر خواب بودند جمعیتی از شهر سنندج، به اقتضای نیاز و کار ضروری عزم سفر کردند تا در این گردش روزگار به نیازهای خود پاسخ دهند اما انگار مقدر چنین بود که به مقصد نرسند و در همان ابتدای سفر راهی دیار باقی شوند. حادثه دلخراشی که به سبب ارتباطات پیشرفته و شبکەهای اجتماعی خواب را در همان نیمەهای شب از چشم هموطنان ربود و به خبر اول خبرگزاری‌های ایران تبدیل شد، به گونەای که سه روز عزای عمومی اعلام شد و مقامات کشور از رئیس جمهور و رئیس مجلس گرفته تا بسیاری از وزرا و شخصیت‌های مطرح کشور با صدور پیامهایی به ابراز همدردی با مردم داغدار کردستان پرداختند و  روز پنجشنبه نیز خبر آن در صفحه اول همه روزنامەهای سراسری قرار گرفت. مرگ دست کم ۱۱ نفر که به سبب نوع حادثه قلب بسیاری‌ها را جریحەدار کرد. نکته حائز اهمیت در این رویداد تلخ ایجاد موجی از حزن و اندوه در عرصه استانی و ملی بود که اگر نبود این ابراز همدردی‌ها شاید تالم ناشی از آن برای  خانواده‌های داغدار قابل تحمل نبود. اما پیرامون این سانحه نکاتی قابل تامل است که بیان آن ضروری به نظر می‌رسد: ۱- تلنگری بود به مسوولان که هشدار رسانه‌ها و کارشناسان را جدی بگیرند. نقطه وقوع حادثه به عنوان مکانی حادثه خیز بارها مورد نقد قرار گرفته بود اما دریغ از یک پاسخ منطقی! ۲- بارها گفتیم و بار دیگر تکرار می‌کنیم، مردم کمبودها و ناملایمات را تحمل می‌کنند اما بی‌توجهی، اهمال، فخرفروشی و بی‌عدالتی ازسوی مسئولان را تحمل نمی‌کنند. شکی نداریم که با هزینه چندبرابرهم که شده این مسیر تحت فشار افکارعمومی در کوتاه‌ترین زمان اصلاح خواهد شد، همچنانکه قطعه‌ای از مسیر راه سنندج- حسین آباد، در سال 1382 پیش پس از واژگونی تانکر حامل مواد شیمیایی MTBE و سرازیر شدن مواد آن به داخل آب سد قشلاق بلافاصله اصلاح شد، آیا بهتر نیست قبل از وقوع حوادث تلخ و تحمیل هزینه‌های بسیار گوشها را بروی انتقادات بگشایند و اینقدر بیخیال نباشند. حتما باید جان چند نفر گرفته شود تا معبری حادثه خیز اصلاح شود؟ 3- بارها از تردد تانکر‌های نفتکش در جاده‌های کردستان به عنوان ارابەهای مرگ و کابوس نام برده شده است و سال‌هاست واژگونی تانکر‌ها که نفت و مشتقات نفتی عراق را از طریق جاده‌های باریک و ناامن کردستان به ویژه مریوان و سنندج به ایران می‌آورند یا محصولات نفتی فراوری شده مانند بنزین و گازوئیل را به آن کشور منتقل می‌کنند، همچون کابوسی مردم و محیط زیست منطقه کردستان را تهدید می‌کند. گفته می‌شود در سوآپ نفتی ایران و عراق روزانه ۳۰ تا ۶۰ هزار بشکه نفت خام از طریق مرز به پالایشگاه‌های کرمانشاه، شازند، تهران و تبریز انتقال داده می‌شود و ایران معادل آن را در بنادر صادراتی جنوب تحویل مشتریان عراق می‌دهد. آمار تردد روزانه از ۶۰ تا ۴۰۰ کامیون در محور مریوان – سنندج که یکی از باریک‌ترین و ...