رفتن به بالا

روزنامه فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی رۆژان

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


 • سه شنبه ۱ آبان ۱۳۹۷
 • الثلاثاء ۱۲ صفر ۱۴۴۰
 • 2018 Tuesday 23 October

 • روزنامه روژان

  صاحب امتیاز و مدیر مسوول: سلیمان الله‌مرادی

  ..............................................................

  نشانی: سنندج - میدان آزادی - انتهای کوچه سجادی (کوچه رزان) - پلاک ۱۱۵

  کد پستی: ۳۳۹۵۳-۶۶۱۳۷

  ..............................................................

  تلفن: ۳۳۲۳۸۵۴۵-۰۸۷

  ای‌میل: info@rojanpress.com

  کانال تلگرام: rojanpress@


اوقات شرعی

 • چهارشنبه ۲۰ اردیبهشت ۱۳۹۶ - ۱۴:۴۱
 • کد خبر : 2694
 • هفته‌نامه روژان
 • چاپ خبر : دانشگاه علوم پزشکی کردستان بین‌المللی می‌شود

رئیس دانشگاه علوم پزشکی کردستان با اشاره به ظرفیت‌ بالای دانشگاه علوم پزشکی استان کردستان گفت: این دانشگاه از ترم مهرماه امسال از خارج از کشور دانشجو می‌پذیرد و تمرکز ما بر روی ورود دانشجو از کشور عراق است. دکتر سیامک واحدی امروز در دیدار وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با دانشجویان علوم پزشکی […]

رئیس دانشگاه علوم پزشکی کردستان با اشاره به ظرفیت‌ بالای دانشگاه علوم پزشکی استان کردستان گفت: این دانشگاه از ترم مهرماه امسال از خارج از کشور دانشجو می‌پذیرد و تمرکز ما بر روی ورود دانشجو از کشور عراق است.

دکتر سیامک واحدی امروز در دیدار وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با دانشجویان علوم پزشکی کردستان در سنندج افزود: برای ارتباط بیشتر با کشور عراق در زمینه دانشگاهی یک دالان تعریف کرده‌ایم و۴ فاکتور فرهنگی، پژوهشی، درمانی و دارویی را مد نظر داریم.

وی به آزمون‌های پزشکی اشاره کرد و اظهارداشت: برای جذب دانشجو از سایر کشورها باید آزمون‌های خود را با آیتم‌های بین‌المللی هماهنگ کنیم و اکنون توسعه و تجهیز مرکز مهارت‌های بالینی برای امتحان‌های آسکی‌و بالینی  برای رشته‌های پیراپزشکی، پرستاری و پزشکی در حال انجام است.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی کردستان اهتمام دولت و علاقه شخص وزیر بهداشت به توسعه استان را یادآور شد و افزود: در دولت یازدهم، وزیر بهداشت چهار بار به استان سفر کرد و در طول چندماه گذشته این سومین بار است که به استان سفر و از طرح‌های عمرانی بخش بهداشت بازدید می‌کند.

وی با اشاره به هزینه هزار میلیارد تومانی دولت در طرح سلامت کردستان افزود: خوشبختانه خوابگاه ۲۲ گولان امروز توسط وزیر بهداشت افتتاح شد و این آرزوی دیرینه ما بود که کوی دانشگاه را ایجاد کرده و تمامی دانشجویان علوم پزشکی کردستان از آن استفاده کنند.

وی بر تحول در آموزش و بازگشت به مرجعیت علمی ایران در مراکز آموزشی تاکید کرد و گفت: این مهم به عنوان یک نیاز باید در نظر گرفته شود و قدم‌های بزرگی در این راه برداشته‌ایم.

واحدی در پایان افزود: پرداختی مردم به بیمارستان‌ها سابقاً ۳۰ تا ۸۰ درصد هزینه‌ها بود ولی اکنون در بخش روستایی ۳ درصد و در بخش شهری ۶ درصد پرداختی توسط فرد است که این خدمت بسیار بزرگی برای نظام طرح تحول نظام سلامت است.

اخبار مرتبط

نظرات

یادداشت روژان

نگاهی به سوانح دلخراش جاده‌ای در راه‌های استان کردستان

گوش‌هایی که نمی‌شنوند و چشم‌هایی که نمی‌بینند

بامداد سەشنبه ۲۰ تیر درحالیکه غالب مردم براساس نظم و گردش شبانەروز در بستر خواب بودند جمعیتی از شهر سنندج، به اقتضای نیاز و کار ضروری عزم سفر کردند تا در این گردش روزگار به نیازهای خود پاسخ دهند اما انگار مقدر چنین بود که به مقصد نرسند و در همان ابتدای سفر راهی دیار باقی شوند. حادثه دلخراشی که به سبب ارتباطات پیشرفته و شبکەهای اجتماعی خواب را در همان نیمەهای شب از چشم هموطنان ربود و به خبر اول خبرگزاری‌های ایران تبدیل شد، به گونەای که سه روز عزای عمومی اعلام شد و مقامات کشور از رئیس جمهور و رئیس مجلس گرفته تا بسیاری از وزرا و شخصیت‌های مطرح کشور با صدور پیامهایی به ابراز همدردی با مردم داغدار کردستان پرداختند و  روز پنجشنبه نیز خبر آن در صفحه اول همه روزنامەهای سراسری قرار گرفت. مرگ دست کم ۱۱ نفر که به سبب نوع حادثه قلب بسیاری‌ها را جریحەدار کرد. نکته حائز اهمیت در این رویداد تلخ ایجاد موجی از حزن و اندوه در عرصه استانی و ملی بود که اگر نبود این ابراز همدردی‌ها شاید تالم ناشی از آن برای  خانواده‌های داغدار قابل تحمل نبود. اما پیرامون این سانحه نکاتی قابل تامل است که بیان آن ضروری به نظر می‌رسد: ۱- تلنگری بود به مسوولان که هشدار رسانه‌ها و کارشناسان را جدی بگیرند. نقطه وقوع حادثه به عنوان مکانی حادثه خیز بارها مورد نقد قرار گرفته بود اما دریغ از یک پاسخ منطقی! ۲- بارها گفتیم و بار دیگر تکرار می‌کنیم، مردم کمبودها و ناملایمات را تحمل می‌کنند اما بی‌توجهی، اهمال، فخرفروشی و بی‌عدالتی ازسوی مسئولان را تحمل نمی‌کنند. شکی نداریم که با هزینه چندبرابرهم که شده این مسیر تحت فشار افکارعمومی در کوتاه‌ترین زمان اصلاح خواهد شد، همچنانکه قطعه‌ای از مسیر راه سنندج- حسین آباد، در سال 1382 پیش پس از واژگونی تانکر حامل مواد شیمیایی MTBE و سرازیر شدن مواد آن به داخل آب سد قشلاق بلافاصله اصلاح شد، آیا بهتر نیست قبل از وقوع حوادث تلخ و تحمیل هزینه‌های بسیار گوشها را بروی انتقادات بگشایند و اینقدر بیخیال نباشند. حتما باید جان چند نفر گرفته شود تا معبری حادثه خیز اصلاح شود؟ 3- بارها از تردد تانکر‌های نفتکش در جاده‌های کردستان به عنوان ارابەهای مرگ و کابوس نام برده شده است و سال‌هاست واژگونی تانکر‌ها که نفت و مشتقات نفتی عراق را از طریق جاده‌های باریک و ناامن کردستان به ویژه مریوان و سنندج به ایران می‌آورند یا محصولات نفتی فراوری شده مانند بنزین و گازوئیل را به آن کشور منتقل می‌کنند، همچون کابوسی مردم و محیط زیست منطقه کردستان را تهدید می‌کند. گفته می‌شود در سوآپ نفتی ایران و عراق روزانه ۳۰ تا ۶۰ هزار بشکه نفت خام از طریق مرز به پالایشگاه‌های کرمانشاه، شازند، تهران و تبریز انتقال داده می‌شود و ایران معادل آن را در بنادر صادراتی جنوب تحویل مشتریان عراق می‌دهد. آمار تردد روزانه از ۶۰ تا ۴۰۰ کامیون در محور مریوان – سنندج که یکی از باریک‌ترین و ...