رفتن به بالا

روزنامه فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی رۆژان

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


 • جمعه ۲۷ مهر ۱۳۹۷
 • الجمعة ۸ صفر ۱۴۴۰
 • 2018 Friday 19 October

 • روزنامه روژان

  صاحب امتیاز و مدیر مسوول: سلیمان الله‌مرادی

  ..............................................................

  نشانی: سنندج - میدان آزادی - انتهای کوچه سجادی (کوچه رزان) - پلاک ۱۱۵

  کد پستی: ۳۳۹۵۳-۶۶۱۳۷

  ..............................................................

  تلفن: ۳۳۲۳۸۵۴۵-۰۸۷

  ای‌میل: info@rojanpress.com

  کانال تلگرام: rojanpress@


اوقات شرعی

 • چهارشنبه ۲۰ اردیبهشت ۱۳۹۶ - ۱۴:۵۵
 • کد خبر : 2697
 • هفته‌نامه روژان
 • چاپ خبر : کاندیداها از ظرفیت رسانه‌ها استفاده کنند
خبرنگار اصلاح‌طلب کورد و عضو شورای اصلاح‌طلبان کردستان:

کاندیداها از ظرفیت رسانه‌ها استفاده کنند

عضو موثر شورای اصلاح‌طلبان کردستان و سرپرست خبرگزاری ایلنا در استان با بیان اینکه مطبوعات، رکن چهارم دموکراسی است گفت: رسانه‌ها در تحقق مشارکت گسترده سیاسی مردم در انتخابات، نقش بسیار مهم و تاثیرگذاری دارند. اقبال رضایی در گفت‌وگو با خبرنگار ایرنا افزود: رسانه‌ها راه‌های حضور اثرگذار مردم در شکل گیری نهادهای قدرت را به […]

عضو موثر شورای اصلاح‌طلبان کردستان و سرپرست خبرگزاری ایلنا در استان با بیان اینکه مطبوعات، رکن چهارم دموکراسی است گفت: رسانه‌ها در تحقق مشارکت گسترده سیاسی مردم در انتخابات، نقش بسیار مهم و تاثیرگذاری دارند.

اقبال رضایی در گفت‌وگو با خبرنگار ایرنا افزود: رسانه‌ها راه‌های حضور اثرگذار مردم در شکل گیری نهادهای قدرت را به صورت مستقیم و غیرمستقیم فراهم می‌کنند.

این چهره پیشکسوت اصلاح‌طلب کورد ادامه داد: در جوامع امروز، حتی در کشورهای سنتی جهان، رسانه، سایه سنگین خود را بر نظام‌های اجتماعی و مناسبات انسانی، قرار داده است.

رضایی با بیان اینکه رسانه‌ها موثرترین ابزار تشکیل دهنده دموکراسی در دنیا هستند اضافه کرد: بدون شک، کاندیداهای انتخابات برای اعلام ایده‌ها و برنامه‌های خود و جذب آرا مردم به رسانه ها نیازمند هستند.

وی گفت: نامزدهای ریاست جمهوری از ظرفیت رسانه ها برای تاثیرگذاری بر نخبگان و مردم، بهره برده و از این طریق، اهداف خود را دنبال می کنند.

عضو شورای اصلاح‌طلبان کردستان به جایگاه مهم رسانه ها در جامعه اشاره کرد و افزود: برنامه ها و تبلیغات انتخاباتی کاندیداها، بدون بهره گیری از رسانه ها، محکوم به شکست است؛ چرا که نفوذ مطبوعات و رسانه ها در جامعه انکار ناپذیر است.

رضایی، مستقل عمل کردن رسانه‌ها و عدم جانبداری آنها از کاندیداها را ضروری دانست و گفت: رسانه‌ها و مطبوعات، فقط باید برنامه‌های کاندیداها را به آگاهی مردم برسانند و فراتر از آن عمل نکنند.

وی با بیان اینکه رسانه‌ها نباید از کاندیدایی خاص حمایت کنند ادامه داد: بدون شک، حمایت رسانه‌ها از نامزدهای خاص، مردم را دچار شبهه و بدبینی نسبت به آنها می‌کند؛ بنابراین بی‌طرفی رسانه‌ها در انتخابات بسیار مهم است.

رضایی اظهار کرد: رسانه ها با اعلام برنامه های نامزدها و تجزیه و تحلیل آنها، می توانند مردم را در انتخاب کاندیدای اصلح، یاری دهند.

اخبار مرتبط

نظرات

یادداشت روژان

نگاهی به سوانح دلخراش جاده‌ای در راه‌های استان کردستان

گوش‌هایی که نمی‌شنوند و چشم‌هایی که نمی‌بینند

بامداد سەشنبه ۲۰ تیر درحالیکه غالب مردم براساس نظم و گردش شبانەروز در بستر خواب بودند جمعیتی از شهر سنندج، به اقتضای نیاز و کار ضروری عزم سفر کردند تا در این گردش روزگار به نیازهای خود پاسخ دهند اما انگار مقدر چنین بود که به مقصد نرسند و در همان ابتدای سفر راهی دیار باقی شوند. حادثه دلخراشی که به سبب ارتباطات پیشرفته و شبکەهای اجتماعی خواب را در همان نیمەهای شب از چشم هموطنان ربود و به خبر اول خبرگزاری‌های ایران تبدیل شد، به گونەای که سه روز عزای عمومی اعلام شد و مقامات کشور از رئیس جمهور و رئیس مجلس گرفته تا بسیاری از وزرا و شخصیت‌های مطرح کشور با صدور پیامهایی به ابراز همدردی با مردم داغدار کردستان پرداختند و  روز پنجشنبه نیز خبر آن در صفحه اول همه روزنامەهای سراسری قرار گرفت. مرگ دست کم ۱۱ نفر که به سبب نوع حادثه قلب بسیاری‌ها را جریحەدار کرد. نکته حائز اهمیت در این رویداد تلخ ایجاد موجی از حزن و اندوه در عرصه استانی و ملی بود که اگر نبود این ابراز همدردی‌ها شاید تالم ناشی از آن برای  خانواده‌های داغدار قابل تحمل نبود. اما پیرامون این سانحه نکاتی قابل تامل است که بیان آن ضروری به نظر می‌رسد: ۱- تلنگری بود به مسوولان که هشدار رسانه‌ها و کارشناسان را جدی بگیرند. نقطه وقوع حادثه به عنوان مکانی حادثه خیز بارها مورد نقد قرار گرفته بود اما دریغ از یک پاسخ منطقی! ۲- بارها گفتیم و بار دیگر تکرار می‌کنیم، مردم کمبودها و ناملایمات را تحمل می‌کنند اما بی‌توجهی، اهمال، فخرفروشی و بی‌عدالتی ازسوی مسئولان را تحمل نمی‌کنند. شکی نداریم که با هزینه چندبرابرهم که شده این مسیر تحت فشار افکارعمومی در کوتاه‌ترین زمان اصلاح خواهد شد، همچنانکه قطعه‌ای از مسیر راه سنندج- حسین آباد، در سال 1382 پیش پس از واژگونی تانکر حامل مواد شیمیایی MTBE و سرازیر شدن مواد آن به داخل آب سد قشلاق بلافاصله اصلاح شد، آیا بهتر نیست قبل از وقوع حوادث تلخ و تحمیل هزینه‌های بسیار گوشها را بروی انتقادات بگشایند و اینقدر بیخیال نباشند. حتما باید جان چند نفر گرفته شود تا معبری حادثه خیز اصلاح شود؟ 3- بارها از تردد تانکر‌های نفتکش در جاده‌های کردستان به عنوان ارابەهای مرگ و کابوس نام برده شده است و سال‌هاست واژگونی تانکر‌ها که نفت و مشتقات نفتی عراق را از طریق جاده‌های باریک و ناامن کردستان به ویژه مریوان و سنندج به ایران می‌آورند یا محصولات نفتی فراوری شده مانند بنزین و گازوئیل را به آن کشور منتقل می‌کنند، همچون کابوسی مردم و محیط زیست منطقه کردستان را تهدید می‌کند. گفته می‌شود در سوآپ نفتی ایران و عراق روزانه ۳۰ تا ۶۰ هزار بشکه نفت خام از طریق مرز به پالایشگاه‌های کرمانشاه، شازند، تهران و تبریز انتقال داده می‌شود و ایران معادل آن را در بنادر صادراتی جنوب تحویل مشتریان عراق می‌دهد. آمار تردد روزانه از ۶۰ تا ۴۰۰ کامیون در محور مریوان – سنندج که یکی از باریک‌ترین و ...