رفتن به بالا

روزنامه فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی رۆژان

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


 • سه شنبه ۱ آبان ۱۳۹۷
 • الثلاثاء ۱۲ صفر ۱۴۴۰
 • 2018 Tuesday 23 October

 • روزنامه روژان

  صاحب امتیاز و مدیر مسوول: سلیمان الله‌مرادی

  ..............................................................

  نشانی: سنندج - میدان آزادی - انتهای کوچه سجادی (کوچه رزان) - پلاک ۱۱۵

  کد پستی: ۳۳۹۵۳-۶۶۱۳۷

  ..............................................................

  تلفن: ۳۳۲۳۸۵۴۵-۰۸۷

  ای‌میل: info@rojanpress.com

  کانال تلگرام: rojanpress@


اوقات شرعی

 • یکشنبه ۲۴ اردیبهشت ۱۳۹۶ - ۱۹:۰۹
 • کد خبر : 2718
 • هفته‌نامه روژان
 • چاپ خبر : توسعه همکاریهای دانشگاه‌ کردستان و دانشکده کشاورزی دانشگاه سلیمانیه

نشست مشترک مسئولان دانشگاه کردستان و دانشکده کشاورزی دانشگاه سلیمانیه با هدف بررسی راهکارهای توسعه ارتباطات علمی در سنندج برگزار شد. در این نشست معاون پژوهشی دانشگاه کردستان با اشاره به وجود مشترکات دو کشور ایران و عراق، بر لزوم بهره گیری از این اشتراکات در جهت توسعه منطقه‌ای تاکید کرد. حسن بیورانی افزود: منابع […]

نشست مشترک مسئولان دانشگاه کردستان و دانشکده کشاورزی دانشگاه سلیمانیه با هدف بررسی راهکارهای توسعه ارتباطات علمی در سنندج برگزار شد.
در این نشست معاون پژوهشی دانشگاه کردستان با اشاره به وجود مشترکات دو کشور ایران و عراق، بر لزوم بهره گیری از این اشتراکات در جهت توسعه منطقه‌ای تاکید کرد.
حسن بیورانی افزود: منابع طبیعی و محیط زیست همسان در کردستان ایران و عراق امکان انجام پروژه‌های مشترک علمی را فراهم ساخته است.
وی با بیان اینکه فرهنگ مشترک میان دو ملت یک فرصت برای توسعه دیپلماسی علمی است، عنوان کرد: تبادل دانشجو، برگزاری کنفرانس‌های علمی، برگزاری دوره‌های چند روزه و بازدید از مراکز از برنامه‌های در دست اجرا برای توسعه ارتباطات با دانشگاه سلیمانیه است.
رئیس دانشکده کشاورزی دانشگاه سلیمانیه نیز از آمادگی کامل برای برگزاری دوره‌های مشترک در سنندج و سلیمانیه خبر داد.
امین، با بیان اینکه ارتباطات علمی با ایران را مهم می‌دانیم، گفت: در آینده‌ای نزدیک جمعی از دانشجویان خود را برای ادامه تحصیل در ایران به دانشگاه کردستان می‌فرستیم.
رئیس دانشکده کشاورزی دانشگاه سلیمانیه گفت: توسعه علمی در هیچ مقطع زمانی نباید متوقف شود و امروزه جمهوری اسلامی ایران به عنوان پشتیبان در کنار کُردهای عراق در حوزه آموزش عالی کمک‌های بسیاری کرده است.
وی گسترش ارتباطات علمی را به نفع دو طرف دانست و گفت: ارتباطات با گروه‌های دانشگاه کردستان توسعه می‌یابد و ما نیز آماده‌ایم تا از هیئت‌های علمی ایرانی در کردستان عراق میزبانی کنیم.

اخبار مرتبط

نظرات

یادداشت روژان

نگاهی به سوانح دلخراش جاده‌ای در راه‌های استان کردستان

گوش‌هایی که نمی‌شنوند و چشم‌هایی که نمی‌بینند

بامداد سەشنبه ۲۰ تیر درحالیکه غالب مردم براساس نظم و گردش شبانەروز در بستر خواب بودند جمعیتی از شهر سنندج، به اقتضای نیاز و کار ضروری عزم سفر کردند تا در این گردش روزگار به نیازهای خود پاسخ دهند اما انگار مقدر چنین بود که به مقصد نرسند و در همان ابتدای سفر راهی دیار باقی شوند. حادثه دلخراشی که به سبب ارتباطات پیشرفته و شبکەهای اجتماعی خواب را در همان نیمەهای شب از چشم هموطنان ربود و به خبر اول خبرگزاری‌های ایران تبدیل شد، به گونەای که سه روز عزای عمومی اعلام شد و مقامات کشور از رئیس جمهور و رئیس مجلس گرفته تا بسیاری از وزرا و شخصیت‌های مطرح کشور با صدور پیامهایی به ابراز همدردی با مردم داغدار کردستان پرداختند و  روز پنجشنبه نیز خبر آن در صفحه اول همه روزنامەهای سراسری قرار گرفت. مرگ دست کم ۱۱ نفر که به سبب نوع حادثه قلب بسیاری‌ها را جریحەدار کرد. نکته حائز اهمیت در این رویداد تلخ ایجاد موجی از حزن و اندوه در عرصه استانی و ملی بود که اگر نبود این ابراز همدردی‌ها شاید تالم ناشی از آن برای  خانواده‌های داغدار قابل تحمل نبود. اما پیرامون این سانحه نکاتی قابل تامل است که بیان آن ضروری به نظر می‌رسد: ۱- تلنگری بود به مسوولان که هشدار رسانه‌ها و کارشناسان را جدی بگیرند. نقطه وقوع حادثه به عنوان مکانی حادثه خیز بارها مورد نقد قرار گرفته بود اما دریغ از یک پاسخ منطقی! ۲- بارها گفتیم و بار دیگر تکرار می‌کنیم، مردم کمبودها و ناملایمات را تحمل می‌کنند اما بی‌توجهی، اهمال، فخرفروشی و بی‌عدالتی ازسوی مسئولان را تحمل نمی‌کنند. شکی نداریم که با هزینه چندبرابرهم که شده این مسیر تحت فشار افکارعمومی در کوتاه‌ترین زمان اصلاح خواهد شد، همچنانکه قطعه‌ای از مسیر راه سنندج- حسین آباد، در سال 1382 پیش پس از واژگونی تانکر حامل مواد شیمیایی MTBE و سرازیر شدن مواد آن به داخل آب سد قشلاق بلافاصله اصلاح شد، آیا بهتر نیست قبل از وقوع حوادث تلخ و تحمیل هزینه‌های بسیار گوشها را بروی انتقادات بگشایند و اینقدر بیخیال نباشند. حتما باید جان چند نفر گرفته شود تا معبری حادثه خیز اصلاح شود؟ 3- بارها از تردد تانکر‌های نفتکش در جاده‌های کردستان به عنوان ارابەهای مرگ و کابوس نام برده شده است و سال‌هاست واژگونی تانکر‌ها که نفت و مشتقات نفتی عراق را از طریق جاده‌های باریک و ناامن کردستان به ویژه مریوان و سنندج به ایران می‌آورند یا محصولات نفتی فراوری شده مانند بنزین و گازوئیل را به آن کشور منتقل می‌کنند، همچون کابوسی مردم و محیط زیست منطقه کردستان را تهدید می‌کند. گفته می‌شود در سوآپ نفتی ایران و عراق روزانه ۳۰ تا ۶۰ هزار بشکه نفت خام از طریق مرز به پالایشگاه‌های کرمانشاه، شازند، تهران و تبریز انتقال داده می‌شود و ایران معادل آن را در بنادر صادراتی جنوب تحویل مشتریان عراق می‌دهد. آمار تردد روزانه از ۶۰ تا ۴۰۰ کامیون در محور مریوان – سنندج که یکی از باریک‌ترین و ...