رفتن به بالا

روزنامه فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی رۆژان

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


 • پنجشنبه ۲۷ دی ۱۳۹۷
 • الخميس ۱۰ جماد أول ۱۴۴۰
 • 2019 Thursday 17 January

 • روزنامه روژان

  صاحب امتیاز و مدیر مسوول: سلیمان الله‌مرادی

  ..............................................................

  نشانی: سنندج - میدان آزادی - انتهای کوچه سجادی (کوچه رزان) - پلاک ۱۱۵

  کد پستی: ۳۳۹۵۳-۶۶۱۳۷

  ..............................................................

  تلفن: ۳۳۲۳۸۵۴۵-۰۸۷

  ای‌میل: info@rojanpress.com

  کانال تلگرام: rojanpress@


اوقات شرعی

 • یکشنبه ۲۴ اردیبهشت ۱۳۹۶ - ۱۹:۴۷
 • کد خبر : 2723
 • هفته‌نامه روژان
 • چاپ خبر : بازخوانی سفر تاریخی رهبر انقلاب به کردستان

اواخر اردیبهشت ماه، هشتمین سال سفر پرخیر و برکت رهبری به استان کردستان است؛ سفری که به بهار کردستان طراوت تازه‌ای ‌بخشید و شمیم عطر آن هنوز در کوچه پس کوچه‌های سنندج، سقز، مریوان و بیجار می‌پیچد. ۲۲ اردیبهشت سال ۱۳۸۸ رهبر انقلاب اسلامی به کردستان آمدند و به مدت هشت روز میهمان مردم این […]

اواخر اردیبهشت ماه، هشتمین سال سفر پرخیر و برکت رهبری به استان کردستان است؛ سفری که به بهار کردستان طراوت تازه‌ای ‌بخشید و شمیم عطر آن هنوز در کوچه پس کوچه‌های سنندج، سقز، مریوان و بیجار می‌پیچد.
۲۲ اردیبهشت سال ۱۳۸۸ رهبر انقلاب اسلامی به کردستان آمدند و به مدت هشت روز میهمان مردم این دیار بودند. ایشان در طول سفر به شهرستانهای مریوان، بیجار و سقز هم رفتند و از نزدیک با مردم این شهرها دیدار کردند و در مرکز استان نیز با علما و نخبگان و مدیران و خانواده‌های ایثارگر و جامعه دانشگاهی دیدار داشتند.
رهبر معظم انقلاب، علیرغم مسئولیت سنگینی که بر دوش دارند نگاه جامع‌اشان حتی به مسایل ریز فرهنگی استانی چون کردستان و مفاخر و ادیبان این دیار هرگز از یاد و خاطره‌ها فراموش نمی‌شود.
ایشان که پیشتربارها درنشست‌ها و مناسبت‌های مختلف از مفاخر کردستان به نیکی یاد کرده‌اند اردیبهشت ۸۸ در جمع مردم سنندج بار دیگر با تحلیلی که ناشی از شناخت عمیق ایشان از کردستان است این استان را استانی فرهنگی نامیدند و زبان کردی را سرمایه ملی دانستند و در نگاهی جامع‌تر حتی خانواده اعضای گروههای اپوزسیون کُردی را مورد لطف قرار دادند و از اینکه عده‌ای راه بی‌راهه رفته‌اند و پدران و مادران خود را داغدار کرده‌اند ابراز تاسف کردند و از ضرورت دلجویی از این خانواده‌ها سخن گفتند. ایشان در شرایطی این سخنان را بر زبان جاری می‌کنند که ایران امروز در اوج ثبات و قدرت منطقه‌ای قرار دارد و نگاه جامع معظم‌له به جهان سیاست، اقتصاد و فرهنگ ناظر بر جایگاه جامع رهبری در نظام اسلامی است؛ جایگاهی که متاسفانه در اغلب کشورهای اسلامی توسط سران این کشورها به فراموشی سپرده شده است.
در این سفر تاریخی یک‌هزار و ۲۵۸ پروژه با اختصاص ۸ هزار و ۳۰۰ میلیارد ریال اعتبار تصویب و مقرر شد اعتبارات آن از محل اعتبارات دفتر مقام معظم رهبری، اعتبارات ملی، استانی و ردیف سفر تامین شود.
در اردیبهشت ۸۸ به برکت حضور رهبر انقلاب بود که بسیاری از تابوها در کردستان شکسته شد؛ تابویی چون دفاع از هویت کُرد با همه زیبایی‌هایش. هویتی که پیشتر شاید سخن گفتن از آن نوعی جرم تلقی می‌شد.
در پی اطلاع رهبری از عدم پخش اذان از صدا و سیمای استان کردستان، دستور پخش اذان دادند که نخستین اذان مغرب مسلمانان اهل سنت منطقه که شافعی مذهب هستند از شبکه صدا و سیمای استانی پخش شد.
ایشان در اجتماع مردم سنندج، تأکید کردند: هرکسی وحدت ملی را به بهانه های مذهبی، از جمله طرفداری از شیعه و سنی، خدشه دار کند چه شیعه باشد و چه سنی، مزدور دشمن و دشمن اسلام است؛ چه بداند و چه نداند.
آیت الله خامنه‌ای افزودند: بسیاری از عناصر و عوامل وهابی و سلفی که در عراق و افغانستان و پاکستان اقدامات تروریستی می کنند متوجه مزدوری خود نیستند؛ همچنان که فرد شیعه‌ای که به مقدسات اهل سنت توهین می‌کند، حتی اگر متوجه نباشد مزدور دشمن است. رهبر انقلاب اسلامی افزودند: در نگاه جماعت سلفی و وهابی، شیعیان و اهل سنت محب اهل بیت و اهل سنت پیرو عرفان قادری، در هر جای دنیا باشند کافرند، اما حقیقت این است که پیروان این فکر شوم مأمور ایجاد اختلاف میان برادران مسلمان هستند؛ همچنانکه شیعه ای که از روی نادانی و یا غرض به مقدسات اهل سنت توهین می کند مأمور ایجاد اختلاف است؛ و به هر حال رفتار هر دو گروه حرام شرعی و خلاف قانونی است.
شاید بتوان مهمترین دستاورد سفر رهبری به کردستان را حذف نگاه امنیتی از این استان دانست. درپی این سفر شاهد نوعی تغییر در نگاه دولتمردان به استان کردستان و مفاخر و ادیبان آن و مطالبات مشروع و بر حق مردم از دستگاههای دولتی هستیم. دستگاه‌های دولتی که تا پیش از این سفر، حقی برای نقش نظارتی مردم و تشکل‌های مردمی قایل نبودند اینک در کنار سازمانهای مردم نهاد قرار می‌گیرند و نه تنها به عنوان تهدید بلکه به مثابه یک فرصت دوشادوش آنان به ایفای وظایف محوله می‌پردازند. سفر رهبر انقلاب به استان کردستان دل همه ی کردستانی ها را شاد کرد و به گواه همه ی عکس ها و فیلم های آن روز، رهبر بزرگوار انقلاب مورد استقبال عاشقانه و بی شائبه ی کردستانی ها قرار گرفت.
آن چه که سفر رهبری به استان کردستان را به یک رویداد مهم در تاریخ معاصر این استان تبدیل می‌کند، این است که ایشان به مدت چندین روز در کردستان ماندند و اقامت طولانی مدت در کردستان، علاوه بر آن که اثبات کننده ی ضریب امنیتی بالای استان بود، نشان از توجه عمیق ایشان به استان و مردم استان بود.
همانگونه که در بالا اشاره شد ایشان در سخنرانی‌های خود در جمع مردم سنندج، بیجار و مریوان به نکات مهمی اشاره کردند و سرفصل‌های این سخنان می‌توانست راه را برای بنیاد نهادن یک رویکرد سیاسی، فرهنگی و مدیریتی نوین و انقلابی در کردستان فراهم کند و کردستان چندین گام به پیش بردارد.
آنچه انتظار مردم این سامان است؛ اجرای عدالت، رفع تبعیض، اعمال نظارت بیشتر نهادهای مردمی و رسانهای بر رفتار مجموعه سازمانها و ادارات دولتی و شتاب گرفتن روند توسعه استان برای ایجاد اشتغال جوانان است.
در این میان، آفتی که امروز اعتمادسوزی می‌کند؛ وجود برخی چهره‌های منفعت‌جو، ضد توسعه و ناسازگار با مردم در کردستان و هزینه کردن از اعتبار نظام توسط این افراد است. تا آنجا که نگارنده اطلاع دارد دستگاههای قضایی و امنیتی برای اعتمادسازی نهایت سعه صدر را دارند و در برخورد حتی با مجرمین نیز در نهایت رافت اسلامی برخورد می کنند؛ اما یک مدیر یا کارشناس اداره دولتی در برخی سازمانها برای دادن یک امتیاز به سرمایه گذار بخش خصوصی یا ارائه مجوز به ارباب رجوع چنان بدبینی ایجاد می کند که با هزینه کردن میلیاردها ریال قابل جبران نیست.
اگرچه دولت‌ها به فراخور حال خود، ظرف هشت سال گذشته تلاشهایی کردند تا ظرفیت نظام اجرایی را متناسب با خواست و اراده مردم برای روان سازی خدمت رسانی به مردم هماهنگ کنند، اما متاسفانه این هماهنگی به ویژه در حوزه فرهنگ واقتصاد متناسب با نیاز استان و مطالبات رهبری، متحول نشده است.
تملق و چاپلوسی در بسیاری از دستگاه‌های اجرایی رنگ و بویی سیاسی و هدف‌دار به خود گرفته است، میل به چاپلوسی در میان برخی از مدیران و بهره‌برداری‌های شخصی و بعضا سیاسی گروه‌ها از این پدیده موجب کاهش سطح خدمات‌رسانی در ادارات دولتی و توسعه پدیده شوم رانت خواری شده است.
بدون شک حل این مشکلات تنها با تحقق نگاه رهبری به این منطقه و نظارت مردم ممکن و مقدور است و مردم انتظار دارند اجازه داده نشود حماسه حضورشان در صحنه، موفقیتهای دولت در عرصه جهانی و دیپلماسی، جهاد دانشمندان داخلی در کسب موفقیت‌های علمی و صنعتی و دهها موفقیت دیگر تحت تاثیر بداخلاقی یک مدیر میانی یا یک کارشناس دولتی و یا دخالت گروه‌های افراطی در تصمیم‌گیریهای مدیریتی در افکار عمومی به نوعی ناتوانی حکومت، در اداره امور کشور تفسیر شود.
در آستانه انتخابات دوازدهمین دوره ریاست جمهوری و پنجمین دوره شوراهای اسلامی شهر و روستا هستیم؛ حضور مردم و میزان آرای آنان و استقبال از شعار و برنامه نامزدها می‌تواند رویکرد یک دوره چهارساله را تعیین کند. پیام مردم در انتخابات می‌تواند در اصلاح ساختار اداری، انتصاب مدیرانی از جنس همین مردم و تعیین مسیر آینده بسیارتعیین کننده‌ باشد. در شرایطی که دولت نتوانسته‌است پاسخگوی مطالبات مردم حداقل در حوزه معیشت و کم کردن فاصله طبقاتی باشد به نظر می‌رسد بهترین شیوه برای اداره امور کشور و تعیین و ترسیم مسیر آینده، حضور پر شور و معنی‌دار آنان در پای صندوق‌های رای باشد؛ حضوری که دولت را به پیروی از اراده و خرد جمعی وادارد.
امید است یک بار دیگر با یادآوری بیانات رهبری در استان و توجه عمیق ایشان به زبان کُردی به عنوان یک سرمایه‌ی ملی، اقدامات موثر و روشنی به منظور آموزش زبان کُردی و خدمت به زبان و ادبیات کُردی و نیز توجه ویژه به وضعیت معیشت مردم منطقه و صورت گیرد و توصیه‌ها و رهنمودهای ایشان فصل‌الخطابی برای تمام مدیران استان کردستان باشد.

اخبار مرتبط

نظرات

یادداشت روژان

به یاد کاک رحیم ذبیحی

هژیر الله‌مرادی انگار همین دیروز بود به دفتر روژان آمد، مانند همیشه با چهره‌ای خندان و چند ایده جدید که انجام هرکدام می‌توانست چراغی روشن فراروی نسل آینده باشد، کاک رحیم تنها یک کارگردان و فیلمساز عادی نبود. او غم مردم داشت و پشت هرکدام از آثارش می‌توان انبوهی از رنج و مرارت را دید. خود می‌گوید: غمی انسانی از من یک فیلمساز ساخت. در باره روژان نیز گفت: همان نشریه‌ای است که سالها انتظار بودنش را داشتیم. مرگ حق است اما افسوس که برای رحیم ذبیحی زود بود و طرحهایش ناتمام ماند. از تهیه فیلمی بنام «روزی، روزگاری شهرمان بانه» حرف می‌زد که نگاهی به وقایع تلخ روزهای جنگ و بمباران شهر داشت، وقایعی که بخشی از تاریخ فرهنگ پایداری کردستان را می‌توانست ثبت کند، فراخوان طرح را ما در روژان هم منتشر کردیم اما حیف که دست اجل مهلت نداد و خیلی زود روح بلندش به آسمان پرکشید و همه ما را در غم فقدان خود سوگوار کرد، روحش شاد و یادش گرامی.