رفتن به بالا

روزنامه فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی رۆژان

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


 • شنبه ۲۹ دی ۱۳۹۷
 • السبت ۱۲ جماد أول ۱۴۴۰
 • 2019 Saturday 19 January

 • روزنامه روژان

  صاحب امتیاز و مدیر مسوول: سلیمان الله‌مرادی

  ..............................................................

  نشانی: سنندج - میدان آزادی - انتهای کوچه سجادی (کوچه رزان) - پلاک ۱۱۵

  کد پستی: ۳۳۹۵۳-۶۶۱۳۷

  ..............................................................

  تلفن: ۳۳۲۳۸۵۴۵-۰۸۷

  ای‌میل: info@rojanpress.com

  کانال تلگرام: rojanpress@


اوقات شرعی

 • سه شنبه ۲۶ اردیبهشت ۱۳۹۶ - ۰۰:۴۸
 • کد خبر : 2741
 • هفته‌نامه روژان
 • چاپ خبر : سه نکته در انتخابات شوراها

رشد آگاهی عمومی جای بسی خوشحالی است که انتخاب شدن، متاثر از رشد بزرگ آگاهی عمومی مردم با چالش بزرگی روبرو است که هر کسی به آسانی نمی تواند رای مردم که بعدها بخش وسیعی از زندگی جمعی آنان را تحت تاثیر خود قرار می دهد، به دست آورد. این آگاهی با زحمت تحصیل کردگان […]

رشد آگاهی عمومی
جای بسی خوشحالی است که انتخاب شدن، متاثر از رشد بزرگ آگاهی عمومی مردم با چالش بزرگی روبرو است که هر کسی به آسانی نمی تواند رای مردم که بعدها بخش وسیعی از زندگی جمعی آنان را تحت تاثیر خود قرار می دهد، به دست آورد. این آگاهی با زحمت تحصیل کردگان جوان و تجربه چندین ساله پیران فرزانه دیارمان در جریان بی پایان زندگی رقم خورده است. در کارزار نفس گیر انتخابات، کسانی که توانایی رویارویی با معضلات و همچنین ارائه راه حل و بازخورد مناسب از مسائل جامعه را نداشته باشند در حین برگزاری انتخابات و یا حتی بعد از انتخاب شدن در فرایند انتخاب مجدد از سوی خرد جمعی از فرصت خدمت گذاری به مردم محروم خواهند شد. پس بهتر آن است قبل از آنکه چنین تصمیمی گرفته باشیم حتما پیش خود و در کنار مردم خود در هر موقعیت مکانی –زمانی به تمرین و تکرار خدمت گذاری راه حل محور بپردازیم زیرا مردم چنین فرصت هایی را در اختیار کسانی قرار خواهند داد که قبلا از جنبەهای مختلف یعنی هم راستایی منافع شخصی با منافع جامعه را ثابت کرده باشند.

حضور متخصصان علوم اجتماعی
یکی از بزرگترین مشکلات جامعه ما عدم شناخت از وضعیت اجتماعی آن است، یعنی مطالعات عمیق از لایەهای مختلف اجتماع صورت نمی پذیرد به همین خاطر برنامەریزی های دقیق اجتماعی انجام نشده و اغلب پروژەهای انجامی از سوی مجموعه مدیریت شهری، فاقد پشتوانه از منظر افکار عمومی است. مطالعه سطح معیشت طبقات مختلف اجتماعی، میزان باسوادی جامعه، جمعیت شناسی (میزان مرگ و میر، میزان زاد و ولد ،نرخ مهاجرت)، نرخ بیکاری، تحلیل مولفەهای بزرگ اقتصادی و در کل می توان گفت تحلیل تارو پودهای اجتماعی یا همان مهندسی اجتماع، لازمه حضور در عرصە خدمت به جامعه است، براین اساس کسانی که دانش کافی در زمینه مردم، جامعه و نیازمندی های آن ندارند بدون شک ناخواسته از تامین خواستەهای جمعی ناتوان خواهند بود. ناگفته پیداست مهندسین اجتماعی یعنی جامعەشناسان و متخصصان علوم اجتماعی می توانند در تیم های انتخابی شورای شهر و روستا با تمرکز بر ارائه راه حل های مطلوب مردم محور، نسبت به برنامەریزی های دقیق محاسباتی اجتماعی اقدام نمایند و رضایت حداکثری جامعه را به دست آورند. هرچند که این طیف دانشگاهی حضور آنچنانی در این کارزار سرنوشت ساز ندارند اما حمایت از این تعداد نفرات اندک می تواند محرک توسعه و آبادنی باشد.

حضور زنان
بدون شک توسعه جامعه در گرو حضور زنان در جامعه است و جوامعی که به جمعیت بزرگ زنان بها دادەاند توانستەاند پلەهای رشد و ترقی را سریع تر بپیمایند. زنان به عنوان نیمی از کمیت عددی جامعه همواره نقش بزرگی در عرصەهای مختلف اجتماع ایفا کردەاند، آنان اولین مربی و آموزگار زندگی هر انسانی در نهاد بزرگ خانواده هستند و تاثیر تعلیم و تربیت اولیه آنان در ذهن و زندگی اغلب انسان ها تا ابد باقی می ماند، به همین خاطر زنان توانمند به شکل گیری خانوادەهای توانمند اقدام نموده و برایند خانوادەهای توانمند در سطح جامعه منجر به شکل گیری اجتماعی مقتدر خواهد شد.
بدیهی است توانایی و جایگاه زنان از موضع انکار و نفی به مهمترین عامل یعنی جایگاه رشد و توسعه تغییر یافته است. حضور یک زن در کرسی های مختلف دانشگاهی و موقعیت های مختلف اجتماعی آنان، بارها ثابت کرده که توسعه اجتماعی در گرو توسعه زنان است. با وجود چنین فرصتی برای زنان اما هنوز حضور اجتماعی آنان در تعدیل ساختارهای قدرت و مدیریت های مردانه اجتماعی چندان چشم گیر نیست. آمار حضور زنان در انتخابات پیش رو گواه بر این موضوع مهم است. شهامت حضور، خود پیروزی بزرگی برای جمعیت زنان است و پذیرش اجتماعی آنان می تواند راه را برای نیمی از جمعیت جامعه هموار سازد و ساختار مدیریتی مردانه دچار دگرگونی بزرگ جنسیتی شود و از زاویه دید زنان نیز به مسائل و معضلات جمعی نگریست.
یکی از بزرگترین مشکلات مناطق محروم عدم وجود نگرش های زنانه در مدیریت های اجتماعی است. زنان سامان دهندگان بزرگ زندگی شخصی هر کسی هستند، آنان می توانند با هم افزایی این نیرو و توان در کنار سایر زنان، به سامان دهندگان اجتماع نیز تبدیل شوند به شرطی که ما نیز به آنان اعتماد کنیم و به نسبت جمعیت سهم مدیریتی آنان را در برنامەریزی های اجتماعی لحاظ کنیم. دیدگاەهای مردانه مدیریتی، نیازمند تعدیل جنسیتی هستند. هر چند کمتر از ۱۰درصد از کاندیداها را زنان تشکیل می دهند اما با حضور آنان مسیر بزرگی برای تغییر جنسیتی مدیریتی آغاز شده و بدون شک رشد و ترقی به همراه خواهد داشت. ما باید از دیدگاه یک زن نیز به زیبایی ها و نارسایی های شهرمان بنگریم و این، سرآغاز یک تغییر بزرگ و مطلوب اجتماعی است.

اخبار مرتبط

نظرات

یادداشت روژان

به یاد کاک رحیم ذبیحی

هژیر الله‌مرادی انگار همین دیروز بود به دفتر روژان آمد، مانند همیشه با چهره‌ای خندان و چند ایده جدید که انجام هرکدام می‌توانست چراغی روشن فراروی نسل آینده باشد، کاک رحیم تنها یک کارگردان و فیلمساز عادی نبود. او غم مردم داشت و پشت هرکدام از آثارش می‌توان انبوهی از رنج و مرارت را دید. خود می‌گوید: غمی انسانی از من یک فیلمساز ساخت. در باره روژان نیز گفت: همان نشریه‌ای است که سالها انتظار بودنش را داشتیم. مرگ حق است اما افسوس که برای رحیم ذبیحی زود بود و طرحهایش ناتمام ماند. از تهیه فیلمی بنام «روزی، روزگاری شهرمان بانه» حرف می‌زد که نگاهی به وقایع تلخ روزهای جنگ و بمباران شهر داشت، وقایعی که بخشی از تاریخ فرهنگ پایداری کردستان را می‌توانست ثبت کند، فراخوان طرح را ما در روژان هم منتشر کردیم اما حیف که دست اجل مهلت نداد و خیلی زود روح بلندش به آسمان پرکشید و همه ما را در غم فقدان خود سوگوار کرد، روحش شاد و یادش گرامی.