رفتن به بالا

روزنامه فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی رۆژان

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


 • جمعه ۲۷ مهر ۱۳۹۷
 • الجمعة ۸ صفر ۱۴۴۰
 • 2018 Friday 19 October

 • روزنامه روژان

  صاحب امتیاز و مدیر مسوول: سلیمان الله‌مرادی

  ..............................................................

  نشانی: سنندج - میدان آزادی - انتهای کوچه سجادی (کوچه رزان) - پلاک ۱۱۵

  کد پستی: ۳۳۹۵۳-۶۶۱۳۷

  ..............................................................

  تلفن: ۳۳۲۳۸۵۴۵-۰۸۷

  ای‌میل: info@rojanpress.com

  کانال تلگرام: rojanpress@


اوقات شرعی

 • سه شنبه ۲۶ اردیبهشت ۱۳۹۶ - ۰۰:۴۸
 • کد خبر : 2741
 • هفته‌نامه روژان
 • چاپ خبر : سه نکته در انتخابات شوراها

رشد آگاهی عمومی جای بسی خوشحالی است که انتخاب شدن، متاثر از رشد بزرگ آگاهی عمومی مردم با چالش بزرگی روبرو است که هر کسی به آسانی نمی تواند رای مردم که بعدها بخش وسیعی از زندگی جمعی آنان را تحت تاثیر خود قرار می دهد، به دست آورد. این آگاهی با زحمت تحصیل کردگان […]

رشد آگاهی عمومی
جای بسی خوشحالی است که انتخاب شدن، متاثر از رشد بزرگ آگاهی عمومی مردم با چالش بزرگی روبرو است که هر کسی به آسانی نمی تواند رای مردم که بعدها بخش وسیعی از زندگی جمعی آنان را تحت تاثیر خود قرار می دهد، به دست آورد. این آگاهی با زحمت تحصیل کردگان جوان و تجربه چندین ساله پیران فرزانه دیارمان در جریان بی پایان زندگی رقم خورده است. در کارزار نفس گیر انتخابات، کسانی که توانایی رویارویی با معضلات و همچنین ارائه راه حل و بازخورد مناسب از مسائل جامعه را نداشته باشند در حین برگزاری انتخابات و یا حتی بعد از انتخاب شدن در فرایند انتخاب مجدد از سوی خرد جمعی از فرصت خدمت گذاری به مردم محروم خواهند شد. پس بهتر آن است قبل از آنکه چنین تصمیمی گرفته باشیم حتما پیش خود و در کنار مردم خود در هر موقعیت مکانی –زمانی به تمرین و تکرار خدمت گذاری راه حل محور بپردازیم زیرا مردم چنین فرصت هایی را در اختیار کسانی قرار خواهند داد که قبلا از جنبەهای مختلف یعنی هم راستایی منافع شخصی با منافع جامعه را ثابت کرده باشند.

حضور متخصصان علوم اجتماعی
یکی از بزرگترین مشکلات جامعه ما عدم شناخت از وضعیت اجتماعی آن است، یعنی مطالعات عمیق از لایەهای مختلف اجتماع صورت نمی پذیرد به همین خاطر برنامەریزی های دقیق اجتماعی انجام نشده و اغلب پروژەهای انجامی از سوی مجموعه مدیریت شهری، فاقد پشتوانه از منظر افکار عمومی است. مطالعه سطح معیشت طبقات مختلف اجتماعی، میزان باسوادی جامعه، جمعیت شناسی (میزان مرگ و میر، میزان زاد و ولد ،نرخ مهاجرت)، نرخ بیکاری، تحلیل مولفەهای بزرگ اقتصادی و در کل می توان گفت تحلیل تارو پودهای اجتماعی یا همان مهندسی اجتماع، لازمه حضور در عرصە خدمت به جامعه است، براین اساس کسانی که دانش کافی در زمینه مردم، جامعه و نیازمندی های آن ندارند بدون شک ناخواسته از تامین خواستەهای جمعی ناتوان خواهند بود. ناگفته پیداست مهندسین اجتماعی یعنی جامعەشناسان و متخصصان علوم اجتماعی می توانند در تیم های انتخابی شورای شهر و روستا با تمرکز بر ارائه راه حل های مطلوب مردم محور، نسبت به برنامەریزی های دقیق محاسباتی اجتماعی اقدام نمایند و رضایت حداکثری جامعه را به دست آورند. هرچند که این طیف دانشگاهی حضور آنچنانی در این کارزار سرنوشت ساز ندارند اما حمایت از این تعداد نفرات اندک می تواند محرک توسعه و آبادنی باشد.

حضور زنان
بدون شک توسعه جامعه در گرو حضور زنان در جامعه است و جوامعی که به جمعیت بزرگ زنان بها دادەاند توانستەاند پلەهای رشد و ترقی را سریع تر بپیمایند. زنان به عنوان نیمی از کمیت عددی جامعه همواره نقش بزرگی در عرصەهای مختلف اجتماع ایفا کردەاند، آنان اولین مربی و آموزگار زندگی هر انسانی در نهاد بزرگ خانواده هستند و تاثیر تعلیم و تربیت اولیه آنان در ذهن و زندگی اغلب انسان ها تا ابد باقی می ماند، به همین خاطر زنان توانمند به شکل گیری خانوادەهای توانمند اقدام نموده و برایند خانوادەهای توانمند در سطح جامعه منجر به شکل گیری اجتماعی مقتدر خواهد شد.
بدیهی است توانایی و جایگاه زنان از موضع انکار و نفی به مهمترین عامل یعنی جایگاه رشد و توسعه تغییر یافته است. حضور یک زن در کرسی های مختلف دانشگاهی و موقعیت های مختلف اجتماعی آنان، بارها ثابت کرده که توسعه اجتماعی در گرو توسعه زنان است. با وجود چنین فرصتی برای زنان اما هنوز حضور اجتماعی آنان در تعدیل ساختارهای قدرت و مدیریت های مردانه اجتماعی چندان چشم گیر نیست. آمار حضور زنان در انتخابات پیش رو گواه بر این موضوع مهم است. شهامت حضور، خود پیروزی بزرگی برای جمعیت زنان است و پذیرش اجتماعی آنان می تواند راه را برای نیمی از جمعیت جامعه هموار سازد و ساختار مدیریتی مردانه دچار دگرگونی بزرگ جنسیتی شود و از زاویه دید زنان نیز به مسائل و معضلات جمعی نگریست.
یکی از بزرگترین مشکلات مناطق محروم عدم وجود نگرش های زنانه در مدیریت های اجتماعی است. زنان سامان دهندگان بزرگ زندگی شخصی هر کسی هستند، آنان می توانند با هم افزایی این نیرو و توان در کنار سایر زنان، به سامان دهندگان اجتماع نیز تبدیل شوند به شرطی که ما نیز به آنان اعتماد کنیم و به نسبت جمعیت سهم مدیریتی آنان را در برنامەریزی های اجتماعی لحاظ کنیم. دیدگاەهای مردانه مدیریتی، نیازمند تعدیل جنسیتی هستند. هر چند کمتر از ۱۰درصد از کاندیداها را زنان تشکیل می دهند اما با حضور آنان مسیر بزرگی برای تغییر جنسیتی مدیریتی آغاز شده و بدون شک رشد و ترقی به همراه خواهد داشت. ما باید از دیدگاه یک زن نیز به زیبایی ها و نارسایی های شهرمان بنگریم و این، سرآغاز یک تغییر بزرگ و مطلوب اجتماعی است.

اخبار مرتبط

نظرات

یادداشت روژان

نگاهی به سوانح دلخراش جاده‌ای در راه‌های استان کردستان

گوش‌هایی که نمی‌شنوند و چشم‌هایی که نمی‌بینند

بامداد سەشنبه ۲۰ تیر درحالیکه غالب مردم براساس نظم و گردش شبانەروز در بستر خواب بودند جمعیتی از شهر سنندج، به اقتضای نیاز و کار ضروری عزم سفر کردند تا در این گردش روزگار به نیازهای خود پاسخ دهند اما انگار مقدر چنین بود که به مقصد نرسند و در همان ابتدای سفر راهی دیار باقی شوند. حادثه دلخراشی که به سبب ارتباطات پیشرفته و شبکەهای اجتماعی خواب را در همان نیمەهای شب از چشم هموطنان ربود و به خبر اول خبرگزاری‌های ایران تبدیل شد، به گونەای که سه روز عزای عمومی اعلام شد و مقامات کشور از رئیس جمهور و رئیس مجلس گرفته تا بسیاری از وزرا و شخصیت‌های مطرح کشور با صدور پیامهایی به ابراز همدردی با مردم داغدار کردستان پرداختند و  روز پنجشنبه نیز خبر آن در صفحه اول همه روزنامەهای سراسری قرار گرفت. مرگ دست کم ۱۱ نفر که به سبب نوع حادثه قلب بسیاری‌ها را جریحەدار کرد. نکته حائز اهمیت در این رویداد تلخ ایجاد موجی از حزن و اندوه در عرصه استانی و ملی بود که اگر نبود این ابراز همدردی‌ها شاید تالم ناشی از آن برای  خانواده‌های داغدار قابل تحمل نبود. اما پیرامون این سانحه نکاتی قابل تامل است که بیان آن ضروری به نظر می‌رسد: ۱- تلنگری بود به مسوولان که هشدار رسانه‌ها و کارشناسان را جدی بگیرند. نقطه وقوع حادثه به عنوان مکانی حادثه خیز بارها مورد نقد قرار گرفته بود اما دریغ از یک پاسخ منطقی! ۲- بارها گفتیم و بار دیگر تکرار می‌کنیم، مردم کمبودها و ناملایمات را تحمل می‌کنند اما بی‌توجهی، اهمال، فخرفروشی و بی‌عدالتی ازسوی مسئولان را تحمل نمی‌کنند. شکی نداریم که با هزینه چندبرابرهم که شده این مسیر تحت فشار افکارعمومی در کوتاه‌ترین زمان اصلاح خواهد شد، همچنانکه قطعه‌ای از مسیر راه سنندج- حسین آباد، در سال 1382 پیش پس از واژگونی تانکر حامل مواد شیمیایی MTBE و سرازیر شدن مواد آن به داخل آب سد قشلاق بلافاصله اصلاح شد، آیا بهتر نیست قبل از وقوع حوادث تلخ و تحمیل هزینه‌های بسیار گوشها را بروی انتقادات بگشایند و اینقدر بیخیال نباشند. حتما باید جان چند نفر گرفته شود تا معبری حادثه خیز اصلاح شود؟ 3- بارها از تردد تانکر‌های نفتکش در جاده‌های کردستان به عنوان ارابەهای مرگ و کابوس نام برده شده است و سال‌هاست واژگونی تانکر‌ها که نفت و مشتقات نفتی عراق را از طریق جاده‌های باریک و ناامن کردستان به ویژه مریوان و سنندج به ایران می‌آورند یا محصولات نفتی فراوری شده مانند بنزین و گازوئیل را به آن کشور منتقل می‌کنند، همچون کابوسی مردم و محیط زیست منطقه کردستان را تهدید می‌کند. گفته می‌شود در سوآپ نفتی ایران و عراق روزانه ۳۰ تا ۶۰ هزار بشکه نفت خام از طریق مرز به پالایشگاه‌های کرمانشاه، شازند، تهران و تبریز انتقال داده می‌شود و ایران معادل آن را در بنادر صادراتی جنوب تحویل مشتریان عراق می‌دهد. آمار تردد روزانه از ۶۰ تا ۴۰۰ کامیون در محور مریوان – سنندج که یکی از باریک‌ترین و ...