رفتن به بالا

روزنامه فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی رۆژان

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


 • سه شنبه ۱ آبان ۱۳۹۷
 • الثلاثاء ۱۲ صفر ۱۴۴۰
 • 2018 Tuesday 23 October

 • روزنامه روژان

  صاحب امتیاز و مدیر مسوول: سلیمان الله‌مرادی

  ..............................................................

  نشانی: سنندج - میدان آزادی - انتهای کوچه سجادی (کوچه رزان) - پلاک ۱۱۵

  کد پستی: ۳۳۹۵۳-۶۶۱۳۷

  ..............................................................

  تلفن: ۳۳۲۳۸۵۴۵-۰۸۷

  ای‌میل: info@rojanpress.com

  کانال تلگرام: rojanpress@


اوقات شرعی

 • سه شنبه ۲۶ اردیبهشت ۱۳۹۶ - ۱۲:۱۶
 • کد خبر : 2748
 • هفته‌نامه روژان
 • چاپ خبر : اگر به روحانی رای ندهم کشور به عقب برمی‌گردد

فعال سیاسی اصلاح طلب گفت: اگر به روحانی رای ندهم کشور به ۲۰۰ سال پیش برمی‌گردد. صادق زیباکلام، دیروز در دانشگاه کردستان، افزود: مناقشه اصلی این انتخابات مناقشه بین اصلاح طلب و اصولگرا، تندرو و میانه رو نیست؛ من معتقدم این انتخابات، انتخاب بین دو جریان و دو پارادایم برای کشور است. وی عنوان کرد: […]

فعال سیاسی اصلاح طلب گفت: اگر به روحانی رای ندهم کشور به ۲۰۰ سال پیش برمی‌گردد.
صادق زیباکلام، دیروز در دانشگاه کردستان، افزود: مناقشه اصلی این انتخابات مناقشه بین اصلاح طلب و اصولگرا، تندرو و میانه رو نیست؛ من معتقدم این انتخابات، انتخاب بین دو جریان و دو پارادایم برای کشور است.
وی عنوان کرد: بنابراین در ۲۹ اردیبهشت دو راه داریم یا انتخاب رویکرد صدور انقلاب و آمریکاستیزی و یا اعتدال و اصلاحات سیاسی و کسانی که در انتخابات شرکت نمی‌کنند گرچه احساس می‌کنند بی طرف هستند اما در واقع این افراد با رای ندادن کاری می‌کنند که دیدگاه تندرو و آمریکاستیزی که با دنیا سر جنگ دارد، بر کشور غالب شود.
وی ادامه داد: عده‌ای که شناختی از انقلاب ندارند، معتقدند که چون انقلاب ایران در راستای غرب ستیزی بوده، بنابراین می‌توان جریانی را که به غرب ستیزی معتقد است علمدار انقلاب نامید و رسالت خود را در پاسداری از انقلاب در این می‌دانند که نگذارند جریان معتدل پیروز شود.
وی به اهداف انقلاب ایران اشاره کرد و افزود: ۷۰ درصد مردم تهران در سال ۵۷ در راهپیمایی تاسوعا “نه” بزرگی به رژیم شاهنشاهی گفتند، در آن روز که مشابه چنین راهپیمایی در سایر شهرهای کشور نیز برگزار شد، از مردم نظرسنجی صورت نگرفت که اهداف آنها را از انقلاب مشخص کند اما همان روز قطعنامه‌ای تاریخی قرائت شد که خواسته‌های مردم را مطرح می‌کرد.
این فعال سیاسی اصلاح طلب عنوان کرد: براساس این قطعنامه آزادی کلیه زندانیان سیاسی، رفع حصر و محدودیت و بازگشت افرادی که به خارج از کشور رفته‌اند و برگزاری انتخابات آزاد خواسته واقعی مردم از این راهپیمای و انقلاب ایران بود و مردم ایران با این دلایل انقلاب کردند.
وی همچنین به مصاحبه‌های تاریخی امام در ایام تبعید اشاره کرد و گفت: امام خمینی در بیش از ۱۲۰ مصاحبه‌ای که در این ایام داشتند یک بار نگفت آمریکا باید نابود شود و ما آمریکا را از بین می‌بریم اما پس از انقلاب گفتمان آمریکاستیزی بر کشور حاکم شد و تا امروز هم ادامه پیدا کرده است و اگر از افرادی که به این دیدگاه معتقدند پرسیده شود که آمریکاستیزی چه منافعی برای ایران داشته است پاسخی ندارند اما می‌توان آسیب‌ها و خسران زیادی را نام برد که این اعتقاد بر ایران وارد کرده است.
زیباکلام بیان کرد: این دیدگاه که به مرور به گفتمان تبدیل شد، مانند بولدوزر امیال و آرزوهای ایران را که در قطعنامه راهپیمایی تاسوعا بیان شده بود را به هم ریخت و یا در بهترین حالت می‌توان گفت کمرنگ تر کرد.
این فعال سیاسی اصلاح طلب با اشاره به رد صلاحیت کاندیداهای انتخابات مختلف در ایران توسط شورای نگهبان، اعلام کرد: شورای نگهبان دلیل رد صلاحیت هر کس را باید به او اعلام کند در حالی که این شورا به هر بهانه‌ای افراد را رد صلاحیت می‌کند و عنوان می‌کند که صلاحیت آن فرد برای شورای نگهبان احراز نشده است برای مثال اگر زیباکلام را رد صلاحیت کنند، نمی‌گویند زیباکلام دزد است بلکه اعلام می‌کنند دزد نبودن زیباکلام برای ما اثبات نشده است.
زیباکلام در ادامه سیاست اصلاح طلبان را سیاستی کجدار دانست که برای جلوگیری از اشتباه در هر مسئله‌ای تلاش می‌کند چنان که در مسئله هسته‌ای ایران نیز گاهی آن را تعلیق اختیاری می‌کردند و گاهی عقب نشینی و کاری می‌کردند که دنیا در برابر ایران قرار نگیرد.
زیباکلام ادامه داد: احمدی نژاد اعلام کرد که برنامه هسته‌ای را با تمام توان پیش می‌بریم و آمریکا هم هر کاری خواست بکند و این سیاست را در تضاد با دولت اصلاحات را تا جایی پیش بردند که سیاست‌های این دولت در برخورد با مسئله هسته‌ای را خیانت به مردم ایران عنوان کردند.

وی اظهار کرد: با تداوم این دیدگاه، آمریکا پرونده هسته‌ای ایران را به شورای امنیت برد و قطعنامه‌هایی علیه ایران صادر شد که به علت تمکین ایران، تحریم‌ها را آغاز کردند که و این در حالیست که احمدی ن‍ژاد قطعنامه‌ها را کاغذ پاره دانست و اعلام کرد که تحریم‌ها موجب پیشرفت کشور می‌شود چون از وابستگی این کشور می‌کاهد.
این فعال سیاسی اصلاح طلب گفت: در واکنش به نوشتن قطعنامه‌های شورای امنیت، احمدی نژاد گفت آنقدر قطعنامه بنوسید که قطعنامه دانتان پاره شود و تا امروز هم مترجمان دنیا در پیدا کردن معنایی برای این کلمه مانده‌اند.

ایسنا

اخبار مرتبط

نظرات

یادداشت روژان

نگاهی به سوانح دلخراش جاده‌ای در راه‌های استان کردستان

گوش‌هایی که نمی‌شنوند و چشم‌هایی که نمی‌بینند

بامداد سەشنبه ۲۰ تیر درحالیکه غالب مردم براساس نظم و گردش شبانەروز در بستر خواب بودند جمعیتی از شهر سنندج، به اقتضای نیاز و کار ضروری عزم سفر کردند تا در این گردش روزگار به نیازهای خود پاسخ دهند اما انگار مقدر چنین بود که به مقصد نرسند و در همان ابتدای سفر راهی دیار باقی شوند. حادثه دلخراشی که به سبب ارتباطات پیشرفته و شبکەهای اجتماعی خواب را در همان نیمەهای شب از چشم هموطنان ربود و به خبر اول خبرگزاری‌های ایران تبدیل شد، به گونەای که سه روز عزای عمومی اعلام شد و مقامات کشور از رئیس جمهور و رئیس مجلس گرفته تا بسیاری از وزرا و شخصیت‌های مطرح کشور با صدور پیامهایی به ابراز همدردی با مردم داغدار کردستان پرداختند و  روز پنجشنبه نیز خبر آن در صفحه اول همه روزنامەهای سراسری قرار گرفت. مرگ دست کم ۱۱ نفر که به سبب نوع حادثه قلب بسیاری‌ها را جریحەدار کرد. نکته حائز اهمیت در این رویداد تلخ ایجاد موجی از حزن و اندوه در عرصه استانی و ملی بود که اگر نبود این ابراز همدردی‌ها شاید تالم ناشی از آن برای  خانواده‌های داغدار قابل تحمل نبود. اما پیرامون این سانحه نکاتی قابل تامل است که بیان آن ضروری به نظر می‌رسد: ۱- تلنگری بود به مسوولان که هشدار رسانه‌ها و کارشناسان را جدی بگیرند. نقطه وقوع حادثه به عنوان مکانی حادثه خیز بارها مورد نقد قرار گرفته بود اما دریغ از یک پاسخ منطقی! ۲- بارها گفتیم و بار دیگر تکرار می‌کنیم، مردم کمبودها و ناملایمات را تحمل می‌کنند اما بی‌توجهی، اهمال، فخرفروشی و بی‌عدالتی ازسوی مسئولان را تحمل نمی‌کنند. شکی نداریم که با هزینه چندبرابرهم که شده این مسیر تحت فشار افکارعمومی در کوتاه‌ترین زمان اصلاح خواهد شد، همچنانکه قطعه‌ای از مسیر راه سنندج- حسین آباد، در سال 1382 پیش پس از واژگونی تانکر حامل مواد شیمیایی MTBE و سرازیر شدن مواد آن به داخل آب سد قشلاق بلافاصله اصلاح شد، آیا بهتر نیست قبل از وقوع حوادث تلخ و تحمیل هزینه‌های بسیار گوشها را بروی انتقادات بگشایند و اینقدر بیخیال نباشند. حتما باید جان چند نفر گرفته شود تا معبری حادثه خیز اصلاح شود؟ 3- بارها از تردد تانکر‌های نفتکش در جاده‌های کردستان به عنوان ارابەهای مرگ و کابوس نام برده شده است و سال‌هاست واژگونی تانکر‌ها که نفت و مشتقات نفتی عراق را از طریق جاده‌های باریک و ناامن کردستان به ویژه مریوان و سنندج به ایران می‌آورند یا محصولات نفتی فراوری شده مانند بنزین و گازوئیل را به آن کشور منتقل می‌کنند، همچون کابوسی مردم و محیط زیست منطقه کردستان را تهدید می‌کند. گفته می‌شود در سوآپ نفتی ایران و عراق روزانه ۳۰ تا ۶۰ هزار بشکه نفت خام از طریق مرز به پالایشگاه‌های کرمانشاه، شازند، تهران و تبریز انتقال داده می‌شود و ایران معادل آن را در بنادر صادراتی جنوب تحویل مشتریان عراق می‌دهد. آمار تردد روزانه از ۶۰ تا ۴۰۰ کامیون در محور مریوان – سنندج که یکی از باریک‌ترین و ...