رفتن به بالا

روزنامه فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی رۆژان

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


 • پنجشنبه ۲۷ دی ۱۳۹۷
 • الخميس ۱۰ جماد أول ۱۴۴۰
 • 2019 Thursday 17 January

 • روزنامه روژان

  صاحب امتیاز و مدیر مسوول: سلیمان الله‌مرادی

  ..............................................................

  نشانی: سنندج - میدان آزادی - انتهای کوچه سجادی (کوچه رزان) - پلاک ۱۱۵

  کد پستی: ۳۳۹۵۳-۶۶۱۳۷

  ..............................................................

  تلفن: ۳۳۲۳۸۵۴۵-۰۸۷

  ای‌میل: info@rojanpress.com

  کانال تلگرام: rojanpress@


اوقات شرعی

 • سه شنبه ۲۶ اردیبهشت ۱۳۹۶ - ۱۲:۱۶
 • کد خبر : 2748
 • هفته‌نامه روژان
 • چاپ خبر : اگر به روحانی رای ندهم کشور به عقب برمی‌گردد

فعال سیاسی اصلاح طلب گفت: اگر به روحانی رای ندهم کشور به ۲۰۰ سال پیش برمی‌گردد. صادق زیباکلام، دیروز در دانشگاه کردستان، افزود: مناقشه اصلی این انتخابات مناقشه بین اصلاح طلب و اصولگرا، تندرو و میانه رو نیست؛ من معتقدم این انتخابات، انتخاب بین دو جریان و دو پارادایم برای کشور است. وی عنوان کرد: […]

فعال سیاسی اصلاح طلب گفت: اگر به روحانی رای ندهم کشور به ۲۰۰ سال پیش برمی‌گردد.
صادق زیباکلام، دیروز در دانشگاه کردستان، افزود: مناقشه اصلی این انتخابات مناقشه بین اصلاح طلب و اصولگرا، تندرو و میانه رو نیست؛ من معتقدم این انتخابات، انتخاب بین دو جریان و دو پارادایم برای کشور است.
وی عنوان کرد: بنابراین در ۲۹ اردیبهشت دو راه داریم یا انتخاب رویکرد صدور انقلاب و آمریکاستیزی و یا اعتدال و اصلاحات سیاسی و کسانی که در انتخابات شرکت نمی‌کنند گرچه احساس می‌کنند بی طرف هستند اما در واقع این افراد با رای ندادن کاری می‌کنند که دیدگاه تندرو و آمریکاستیزی که با دنیا سر جنگ دارد، بر کشور غالب شود.
وی ادامه داد: عده‌ای که شناختی از انقلاب ندارند، معتقدند که چون انقلاب ایران در راستای غرب ستیزی بوده، بنابراین می‌توان جریانی را که به غرب ستیزی معتقد است علمدار انقلاب نامید و رسالت خود را در پاسداری از انقلاب در این می‌دانند که نگذارند جریان معتدل پیروز شود.
وی به اهداف انقلاب ایران اشاره کرد و افزود: ۷۰ درصد مردم تهران در سال ۵۷ در راهپیمایی تاسوعا “نه” بزرگی به رژیم شاهنشاهی گفتند، در آن روز که مشابه چنین راهپیمایی در سایر شهرهای کشور نیز برگزار شد، از مردم نظرسنجی صورت نگرفت که اهداف آنها را از انقلاب مشخص کند اما همان روز قطعنامه‌ای تاریخی قرائت شد که خواسته‌های مردم را مطرح می‌کرد.
این فعال سیاسی اصلاح طلب عنوان کرد: براساس این قطعنامه آزادی کلیه زندانیان سیاسی، رفع حصر و محدودیت و بازگشت افرادی که به خارج از کشور رفته‌اند و برگزاری انتخابات آزاد خواسته واقعی مردم از این راهپیمای و انقلاب ایران بود و مردم ایران با این دلایل انقلاب کردند.
وی همچنین به مصاحبه‌های تاریخی امام در ایام تبعید اشاره کرد و گفت: امام خمینی در بیش از ۱۲۰ مصاحبه‌ای که در این ایام داشتند یک بار نگفت آمریکا باید نابود شود و ما آمریکا را از بین می‌بریم اما پس از انقلاب گفتمان آمریکاستیزی بر کشور حاکم شد و تا امروز هم ادامه پیدا کرده است و اگر از افرادی که به این دیدگاه معتقدند پرسیده شود که آمریکاستیزی چه منافعی برای ایران داشته است پاسخی ندارند اما می‌توان آسیب‌ها و خسران زیادی را نام برد که این اعتقاد بر ایران وارد کرده است.
زیباکلام بیان کرد: این دیدگاه که به مرور به گفتمان تبدیل شد، مانند بولدوزر امیال و آرزوهای ایران را که در قطعنامه راهپیمایی تاسوعا بیان شده بود را به هم ریخت و یا در بهترین حالت می‌توان گفت کمرنگ تر کرد.
این فعال سیاسی اصلاح طلب با اشاره به رد صلاحیت کاندیداهای انتخابات مختلف در ایران توسط شورای نگهبان، اعلام کرد: شورای نگهبان دلیل رد صلاحیت هر کس را باید به او اعلام کند در حالی که این شورا به هر بهانه‌ای افراد را رد صلاحیت می‌کند و عنوان می‌کند که صلاحیت آن فرد برای شورای نگهبان احراز نشده است برای مثال اگر زیباکلام را رد صلاحیت کنند، نمی‌گویند زیباکلام دزد است بلکه اعلام می‌کنند دزد نبودن زیباکلام برای ما اثبات نشده است.
زیباکلام در ادامه سیاست اصلاح طلبان را سیاستی کجدار دانست که برای جلوگیری از اشتباه در هر مسئله‌ای تلاش می‌کند چنان که در مسئله هسته‌ای ایران نیز گاهی آن را تعلیق اختیاری می‌کردند و گاهی عقب نشینی و کاری می‌کردند که دنیا در برابر ایران قرار نگیرد.
زیباکلام ادامه داد: احمدی نژاد اعلام کرد که برنامه هسته‌ای را با تمام توان پیش می‌بریم و آمریکا هم هر کاری خواست بکند و این سیاست را در تضاد با دولت اصلاحات را تا جایی پیش بردند که سیاست‌های این دولت در برخورد با مسئله هسته‌ای را خیانت به مردم ایران عنوان کردند.

وی اظهار کرد: با تداوم این دیدگاه، آمریکا پرونده هسته‌ای ایران را به شورای امنیت برد و قطعنامه‌هایی علیه ایران صادر شد که به علت تمکین ایران، تحریم‌ها را آغاز کردند که و این در حالیست که احمدی ن‍ژاد قطعنامه‌ها را کاغذ پاره دانست و اعلام کرد که تحریم‌ها موجب پیشرفت کشور می‌شود چون از وابستگی این کشور می‌کاهد.
این فعال سیاسی اصلاح طلب گفت: در واکنش به نوشتن قطعنامه‌های شورای امنیت، احمدی نژاد گفت آنقدر قطعنامه بنوسید که قطعنامه دانتان پاره شود و تا امروز هم مترجمان دنیا در پیدا کردن معنایی برای این کلمه مانده‌اند.

ایسنا

اخبار مرتبط

نظرات

یادداشت روژان

به یاد کاک رحیم ذبیحی

هژیر الله‌مرادی انگار همین دیروز بود به دفتر روژان آمد، مانند همیشه با چهره‌ای خندان و چند ایده جدید که انجام هرکدام می‌توانست چراغی روشن فراروی نسل آینده باشد، کاک رحیم تنها یک کارگردان و فیلمساز عادی نبود. او غم مردم داشت و پشت هرکدام از آثارش می‌توان انبوهی از رنج و مرارت را دید. خود می‌گوید: غمی انسانی از من یک فیلمساز ساخت. در باره روژان نیز گفت: همان نشریه‌ای است که سالها انتظار بودنش را داشتیم. مرگ حق است اما افسوس که برای رحیم ذبیحی زود بود و طرحهایش ناتمام ماند. از تهیه فیلمی بنام «روزی، روزگاری شهرمان بانه» حرف می‌زد که نگاهی به وقایع تلخ روزهای جنگ و بمباران شهر داشت، وقایعی که بخشی از تاریخ فرهنگ پایداری کردستان را می‌توانست ثبت کند، فراخوان طرح را ما در روژان هم منتشر کردیم اما حیف که دست اجل مهلت نداد و خیلی زود روح بلندش به آسمان پرکشید و همه ما را در غم فقدان خود سوگوار کرد، روحش شاد و یادش گرامی.