رفتن به بالا

روزنامه فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی رۆژان

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


 • یکشنبه ۲۹ مهر ۱۳۹۷
 • الأحد ۱۰ صفر ۱۴۴۰
 • 2018 Sunday 21 October

 • روزنامه روژان

  صاحب امتیاز و مدیر مسوول: سلیمان الله‌مرادی

  ..............................................................

  نشانی: سنندج - میدان آزادی - انتهای کوچه سجادی (کوچه رزان) - پلاک ۱۱۵

  کد پستی: ۳۳۹۵۳-۶۶۱۳۷

  ..............................................................

  تلفن: ۳۳۲۳۸۵۴۵-۰۸۷

  ای‌میل: info@rojanpress.com

  کانال تلگرام: rojanpress@


اوقات شرعی

 • سه شنبه ۲۶ اردیبهشت ۱۳۹۶ - ۱۳:۲۶
 • کد خبر : 2751
 • هفته‌نامه روژان
 • چاپ خبر : انتخابات ۲۹ اردیبهشت، انتخاب میان راه‌ و بیراهه‌ است

مهرداد بذرپاش گفت: ۲۹انتخابات ۲۹ اردیبهشت انتخاب میان دو نفر نیست، بلکه انتخاب میان راه‌ و بیراهه‌ است، انتخاب میان رکود و بازگشت رونق اقتصادی به‌ کشور است، انتخاب میان مدیریت کارآمد و کرامت و ادعاهای توخالی است که‌ در مدت چهار سال گذشته‌ هیچ کاری برای ایران و کردستان عزیز انجام نداده‌اند. همبستگی بین […]

مهرداد بذرپاش گفت: ۲۹انتخابات ۲۹ اردیبهشت انتخاب میان دو نفر نیست، بلکه انتخاب میان راه‌ و بیراهه‌ است، انتخاب میان رکود و بازگشت رونق اقتصادی به‌ کشور است، انتخاب میان مدیریت کارآمد و کرامت و ادعاهای توخالی است که‌ در مدت چهار سال گذشته‌ هیچ کاری برای ایران و کردستان عزیز انجام نداده‌اند. همبستگی بین نیروهای انقلاب با انصراف محمدباقر قالیباف به بهترین شرایط ممکن رسید.
وی در همایش طرفداران رییسی و قالیباف با اشاره‌ به‌ اینکه‌ کردستان سرزمین بزرگانی چون آیت الله‌ مردوخ و ماموستا شیخ الاسلام است، در واکنش به سخنان زیباکلام گفت: ادعا می کنید که‌ به‌ گذشه‌ بر نمی گردیم، شما که‌ تمام وزرا و مدیرانتان همانهایی هستند که‌ در دولت خاتمی و هاشمی بودند، چه‌ کسی به‌ گذشته‌ بر نمی‌گردد. چرا از مناطق دیگر خیل مدیران را به‌ این استان گسیل می کنید و ادعای مردمی بودن هم دارید. آیا استانی با این همه‌ شخصیت بزرگ و نامی نمی تواند مدیریت استان، ادارات و نهادهای دولتی خویش را برعهده‌ بگیرد و به‌ خوبی رونق را هم ایجاد کند.
این فعال سیاسی کشور تاکید کرد: همه‌ شما آگاهید که‌ منابع کشاورزی و آب این استان در ایران در جایگاهی خوبی قرار دارد، ما محاسبه‌ کردیم اگر تنها در بخش کشاورزی و دامداری و طیور این استان سرمایه‌ گذاری شود کردستان به‌ تنهایی خواهد توانست یک چهارم نیاز کشور را در این زمینه‌ ها تامین کند، شما که‌ مدام ادعای رونق کردستان و طرفداری از مردم کردستان را دارید چرا در ۴ سال گذشته‌ هیچ کاری نکردید و این همه جمعیت بیکار این استان بالا است.
بذرپاش گفت: آقایان قراردادی امضاء کردند که‌ تا ۲۵ سال دیگر گاز ارزان به‌ کشورهای خارجی واگذار خواهند کرد، یعنی ما الان یک هفتم قیمت گاز در منطقه‌ این محصول و ثروت ملی را به‌ جهان صادر می کنیم، آیا این بود توفیق صادراتی که‌ از آن دم می زدید؟ همین آقای وزیر نفت چندین دوره‌ است که‌ وزیر نفت هستند و خود این دولت به‌ گذشته‌ رجوع می کند و دیگران را به‌ بازگشت به‌ گذشته‌ هم متهم می کنند.
وی گفت: زمانی که‌ هزینه‌ ورود رئیس جمهور به‌ پاستور تنها ۷ ملیارد تومان بوده‌، چطور از این مدیریت که‌ چنین برای خویش هزینه‌ می کند انتظار کمک به‌ محرومین و بیکاران را داشته‌ باشیم.
بذرپاش عنوان کرد: مهم نوع نگاه‌ مدیریتی است، با چنین مدیریتی ایران به‌ آرمان های بلند انقلاب نخواهد رسید. در دولت قبل هزینه‌ جاری دولت تنها ۱۰۰ هزار ملیارد تومان بود، در این چهار سال این هزینه‌ به‌ بالای ۲۰۰ هزار ملیارد تومان رسیده‌ است، بدون اینکه‌ شغلی ایجاد شده‌ باشد و یارانه‌ ای افزایش یافته‌ باشد. شعار کوچک سازی دولت هم سر می دهند.

اخبار مرتبط

نظرات

یادداشت روژان

نگاهی به سوانح دلخراش جاده‌ای در راه‌های استان کردستان

گوش‌هایی که نمی‌شنوند و چشم‌هایی که نمی‌بینند

بامداد سەشنبه ۲۰ تیر درحالیکه غالب مردم براساس نظم و گردش شبانەروز در بستر خواب بودند جمعیتی از شهر سنندج، به اقتضای نیاز و کار ضروری عزم سفر کردند تا در این گردش روزگار به نیازهای خود پاسخ دهند اما انگار مقدر چنین بود که به مقصد نرسند و در همان ابتدای سفر راهی دیار باقی شوند. حادثه دلخراشی که به سبب ارتباطات پیشرفته و شبکەهای اجتماعی خواب را در همان نیمەهای شب از چشم هموطنان ربود و به خبر اول خبرگزاری‌های ایران تبدیل شد، به گونەای که سه روز عزای عمومی اعلام شد و مقامات کشور از رئیس جمهور و رئیس مجلس گرفته تا بسیاری از وزرا و شخصیت‌های مطرح کشور با صدور پیامهایی به ابراز همدردی با مردم داغدار کردستان پرداختند و  روز پنجشنبه نیز خبر آن در صفحه اول همه روزنامەهای سراسری قرار گرفت. مرگ دست کم ۱۱ نفر که به سبب نوع حادثه قلب بسیاری‌ها را جریحەدار کرد. نکته حائز اهمیت در این رویداد تلخ ایجاد موجی از حزن و اندوه در عرصه استانی و ملی بود که اگر نبود این ابراز همدردی‌ها شاید تالم ناشی از آن برای  خانواده‌های داغدار قابل تحمل نبود. اما پیرامون این سانحه نکاتی قابل تامل است که بیان آن ضروری به نظر می‌رسد: ۱- تلنگری بود به مسوولان که هشدار رسانه‌ها و کارشناسان را جدی بگیرند. نقطه وقوع حادثه به عنوان مکانی حادثه خیز بارها مورد نقد قرار گرفته بود اما دریغ از یک پاسخ منطقی! ۲- بارها گفتیم و بار دیگر تکرار می‌کنیم، مردم کمبودها و ناملایمات را تحمل می‌کنند اما بی‌توجهی، اهمال، فخرفروشی و بی‌عدالتی ازسوی مسئولان را تحمل نمی‌کنند. شکی نداریم که با هزینه چندبرابرهم که شده این مسیر تحت فشار افکارعمومی در کوتاه‌ترین زمان اصلاح خواهد شد، همچنانکه قطعه‌ای از مسیر راه سنندج- حسین آباد، در سال 1382 پیش پس از واژگونی تانکر حامل مواد شیمیایی MTBE و سرازیر شدن مواد آن به داخل آب سد قشلاق بلافاصله اصلاح شد، آیا بهتر نیست قبل از وقوع حوادث تلخ و تحمیل هزینه‌های بسیار گوشها را بروی انتقادات بگشایند و اینقدر بیخیال نباشند. حتما باید جان چند نفر گرفته شود تا معبری حادثه خیز اصلاح شود؟ 3- بارها از تردد تانکر‌های نفتکش در جاده‌های کردستان به عنوان ارابەهای مرگ و کابوس نام برده شده است و سال‌هاست واژگونی تانکر‌ها که نفت و مشتقات نفتی عراق را از طریق جاده‌های باریک و ناامن کردستان به ویژه مریوان و سنندج به ایران می‌آورند یا محصولات نفتی فراوری شده مانند بنزین و گازوئیل را به آن کشور منتقل می‌کنند، همچون کابوسی مردم و محیط زیست منطقه کردستان را تهدید می‌کند. گفته می‌شود در سوآپ نفتی ایران و عراق روزانه ۳۰ تا ۶۰ هزار بشکه نفت خام از طریق مرز به پالایشگاه‌های کرمانشاه، شازند، تهران و تبریز انتقال داده می‌شود و ایران معادل آن را در بنادر صادراتی جنوب تحویل مشتریان عراق می‌دهد. آمار تردد روزانه از ۶۰ تا ۴۰۰ کامیون در محور مریوان – سنندج که یکی از باریک‌ترین و ...