رفتن به بالا

روزنامه فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی رۆژان

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


 • یکشنبه ۲۹ مهر ۱۳۹۷
 • الأحد ۱۰ صفر ۱۴۴۰
 • 2018 Sunday 21 October

 • روزنامه روژان

  صاحب امتیاز و مدیر مسوول: سلیمان الله‌مرادی

  ..............................................................

  نشانی: سنندج - میدان آزادی - انتهای کوچه سجادی (کوچه رزان) - پلاک ۱۱۵

  کد پستی: ۳۳۹۵۳-۶۶۱۳۷

  ..............................................................

  تلفن: ۳۳۲۳۸۵۴۵-۰۸۷

  ای‌میل: info@rojanpress.com

  کانال تلگرام: rojanpress@


اوقات شرعی

 • سه شنبه ۲۶ اردیبهشت ۱۳۹۶ - ۱۷:۴۰
 • کد خبر : 2756
 • هفته‌نامه روژان
 • چاپ خبر : فرهنگ کردی باید به صورت مدرن در جامعه رواج یابد

کارگردان، نویسنده و پژوهشگر کرد گفت: بزرگترین مشخصه فرهنگ و ادب کردی دیر مدرنیته شدن آن است، چراکه ما باید خود را محدود به زبان نکنیم تا دیگر قسمت‌های اصول کردی را از دست ندهیم. قطب‌الدین صادقی شامگاه دوشنبه در مراسم گشایش پژوهشکده کردستان‌شناسی دانشگاه کردستان افزود: پرکردن فاصله ذهنی میان انسان‌ها در دنیای امروزی […]

کارگردان، نویسنده و پژوهشگر کرد گفت: بزرگترین مشخصه فرهنگ و ادب کردی دیر مدرنیته شدن آن است، چراکه ما باید خود را محدود به زبان نکنیم تا دیگر قسمت‌های اصول کردی را از دست ندهیم.
قطب‌الدین صادقی شامگاه دوشنبه در مراسم گشایش پژوهشکده کردستان‌شناسی دانشگاه کردستان افزود: پرکردن فاصله ذهنی میان انسان‌ها در دنیای امروزی فقط با عناوین علمی امکان‌پذیر است.
وی با بیان اینکه خیلی از آداب و رسوم کردها از یاد رفته و از فرهنگ غنی کردها، بسیار پریشان و آشفته از هر چیزی مقدار کمی به جای مانده است، افزود: در تفکر و فرهنگ «کورده‌واری» فاکتورهایی که تاکنون به دست آورده‌ایم، نه جمع‌آوری کرده‌ایم و نه در حفظ و نگهداری آن کوشیده‌ایم بلکه رفته‌رفته میان نسل جدید به دست فراموشی سپرده شده است.
صادقی تصریح کرد: ما در فرهنگ کردی با مولفه‌های «ذخیره اسطوره‌ای، تاریخ کرد و مدرنیته» مواجه هستیم که کمتر کسی از فرهنگ مهری مهرجان، تاریخ کردی و کردستان‌شناسی، آگاهی دارد و اغلب در این زمینه‌ها مطالعه کافی نداریم.
وی تاکید کرد: برای پویایی ادبیات کردی باید از تعصب عشیره‌ای و احساسات دوری کنیم، چون تنها راه شناخت گذشته و تاریخ کردها و فرهنگ خودمان، پرهیز از احساس‌گرایی و عوام‌گرایی است زیرا احساسات گرایی خطری جدی و قوی میان کردها است.
این استاد دانشگاه اظهار داشت: دانشگاه مرکز فکر، منطق و استدلال است، با نهادینه کردن این مهم در این محیط آکادمیک باید مرام سیاسی را کنار بگذاریم چون فرهنگ، هزار برابر از مرام سیاسی قوی‌تر است، باید با اندیشه آکادمیک به جنگ با احساسات پوچ گرایانه برویم.
وی به نظریه‌های تجریدی اشاره کرد و افزود: تفکر تجریدی و جعلی هیچ ربطی به فرهنگ، شرایط تاریخی و فکری فلسفی ما ندارد و لازم است که برای پیشرفت و اعتلای فرهنگ و ادبیات کردی با این افکار مزاحم و پوچ مبارزه کرد تا این رویه را در پیش نگیریم، حافظه تاریخی خود به روش علمی در دنیای دانشگاهی و علمی تعریف و دسته‌بندی نمی‌شود.
به گفته این هنرمند کرد، دانشگاه جای عقلانیت است، فرهنگ کردی باید به صورت مدرن در جامعه رواج یابد که این امر از رسالت‌های عظیم مرکز پژوهشکده کردستان‌شناسی است.
وی در پایان خاطرنشان کرد: هر فردی از طرفی اسطوره‌ای برای خود معرفی کرده است اما این مهم یک کار علمی، تخصصی و خردگرایی دانشگاهی امروزی را می‌طلبد و کارهای علمی و نوشتن تاریخ کردی و آداب و رسوم و زبان و فرهنگ کردی در چهارچوب بار علمی و دانشگاهی قابل اعتبار است.
در ادامه این مراسم، محمدعلی سلطانی محقق و نویسنده کرد اظهار داشت: پژوهشکده دانشگاه کردستان، پژوهشکده مادر است که بار دیگر فرهنگ و ادبیات کردها را زنده کرد.
وی افزود: این پژوهشکده بزرگترین، ریشه‌دارترین و علمی‌ترین مکانی است که آرزو و تلاش کردها را به نتیجه می‌رساند.
وی با بیان اینکه کتاب تاریخ مردوخ را کمتر کردی خوانده است، افزود: آیت‌الله محمد مردوخ بزرگترین تاریخ‌نویس کرد در زمان سلطنت پهلوی بوده و وی به زیبایی فرهنگ و ادبیات و تاریخ کردهای اصیل را در این کتاب به رشته تحریر درآورده است.
سلطانی خاطرنشان کرد، ما یکی از مذاهب پیشینیان این مملکت هستیم که اگر نویسندگان کرد آن را به خوبی و صراحت ننویسند در حق ملت کرد، اجحاف کرده و زبان و ادب و فرهنگ کردی را با دست خود به نابودی می کشانند.

همزمان با ارتقای مرکز پژوهشی کردستان‌شناسی دانشگاه کردستان به پژوهشکده کردستان‌شناسی، از ۹ جلد کتاب، ۵ طرح پژوهشی و پژوهش‌نامه ادبیات کردی رونمایی شد.

اخبار مرتبط

نظرات

یادداشت روژان

نگاهی به سوانح دلخراش جاده‌ای در راه‌های استان کردستان

گوش‌هایی که نمی‌شنوند و چشم‌هایی که نمی‌بینند

بامداد سەشنبه ۲۰ تیر درحالیکه غالب مردم براساس نظم و گردش شبانەروز در بستر خواب بودند جمعیتی از شهر سنندج، به اقتضای نیاز و کار ضروری عزم سفر کردند تا در این گردش روزگار به نیازهای خود پاسخ دهند اما انگار مقدر چنین بود که به مقصد نرسند و در همان ابتدای سفر راهی دیار باقی شوند. حادثه دلخراشی که به سبب ارتباطات پیشرفته و شبکەهای اجتماعی خواب را در همان نیمەهای شب از چشم هموطنان ربود و به خبر اول خبرگزاری‌های ایران تبدیل شد، به گونەای که سه روز عزای عمومی اعلام شد و مقامات کشور از رئیس جمهور و رئیس مجلس گرفته تا بسیاری از وزرا و شخصیت‌های مطرح کشور با صدور پیامهایی به ابراز همدردی با مردم داغدار کردستان پرداختند و  روز پنجشنبه نیز خبر آن در صفحه اول همه روزنامەهای سراسری قرار گرفت. مرگ دست کم ۱۱ نفر که به سبب نوع حادثه قلب بسیاری‌ها را جریحەدار کرد. نکته حائز اهمیت در این رویداد تلخ ایجاد موجی از حزن و اندوه در عرصه استانی و ملی بود که اگر نبود این ابراز همدردی‌ها شاید تالم ناشی از آن برای  خانواده‌های داغدار قابل تحمل نبود. اما پیرامون این سانحه نکاتی قابل تامل است که بیان آن ضروری به نظر می‌رسد: ۱- تلنگری بود به مسوولان که هشدار رسانه‌ها و کارشناسان را جدی بگیرند. نقطه وقوع حادثه به عنوان مکانی حادثه خیز بارها مورد نقد قرار گرفته بود اما دریغ از یک پاسخ منطقی! ۲- بارها گفتیم و بار دیگر تکرار می‌کنیم، مردم کمبودها و ناملایمات را تحمل می‌کنند اما بی‌توجهی، اهمال، فخرفروشی و بی‌عدالتی ازسوی مسئولان را تحمل نمی‌کنند. شکی نداریم که با هزینه چندبرابرهم که شده این مسیر تحت فشار افکارعمومی در کوتاه‌ترین زمان اصلاح خواهد شد، همچنانکه قطعه‌ای از مسیر راه سنندج- حسین آباد، در سال 1382 پیش پس از واژگونی تانکر حامل مواد شیمیایی MTBE و سرازیر شدن مواد آن به داخل آب سد قشلاق بلافاصله اصلاح شد، آیا بهتر نیست قبل از وقوع حوادث تلخ و تحمیل هزینه‌های بسیار گوشها را بروی انتقادات بگشایند و اینقدر بیخیال نباشند. حتما باید جان چند نفر گرفته شود تا معبری حادثه خیز اصلاح شود؟ 3- بارها از تردد تانکر‌های نفتکش در جاده‌های کردستان به عنوان ارابەهای مرگ و کابوس نام برده شده است و سال‌هاست واژگونی تانکر‌ها که نفت و مشتقات نفتی عراق را از طریق جاده‌های باریک و ناامن کردستان به ویژه مریوان و سنندج به ایران می‌آورند یا محصولات نفتی فراوری شده مانند بنزین و گازوئیل را به آن کشور منتقل می‌کنند، همچون کابوسی مردم و محیط زیست منطقه کردستان را تهدید می‌کند. گفته می‌شود در سوآپ نفتی ایران و عراق روزانه ۳۰ تا ۶۰ هزار بشکه نفت خام از طریق مرز به پالایشگاه‌های کرمانشاه، شازند، تهران و تبریز انتقال داده می‌شود و ایران معادل آن را در بنادر صادراتی جنوب تحویل مشتریان عراق می‌دهد. آمار تردد روزانه از ۶۰ تا ۴۰۰ کامیون در محور مریوان – سنندج که یکی از باریک‌ترین و ...