رفتن به بالا

روزنامه فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی رۆژان

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


 • شنبه ۲۹ دی ۱۳۹۷
 • السبت ۱۲ جماد أول ۱۴۴۰
 • 2019 Saturday 19 January

 • روزنامه روژان

  صاحب امتیاز و مدیر مسوول: سلیمان الله‌مرادی

  ..............................................................

  نشانی: سنندج - میدان آزادی - انتهای کوچه سجادی (کوچه رزان) - پلاک ۱۱۵

  کد پستی: ۳۳۹۵۳-۶۶۱۳۷

  ..............................................................

  تلفن: ۳۳۲۳۸۵۴۵-۰۸۷

  ای‌میل: info@rojanpress.com

  کانال تلگرام: rojanpress@


اوقات شرعی

 • دوشنبه ۸ خرداد ۱۳۹۶ - ۱۸:۵۲
 • کد خبر : 2813
 • هفته‌نامه روژان
 • چاپ خبر : گسترش همکاری‌های بازرگانی سنندج ــ اربیل
در همایش تجاری اتاق‌های بازرگانی سنندج و اربیل مطرح شدشد؛

گسترش همکاری‌های بازرگانی سنندج ــ اربیل

روژان: عضو اتاق بازرگانی اربیل با تاکید بر علاقه مندی بر ارتباطات تجاری با ایران عنوان کرد: حضور داعش در منطقه سبب شده که رکود اقتصادی در منطقه حاکم شود زیرا جنگ نیازمند صرف هزینه های زیادی است و کشور را با بحران مالی مواجه کرده است. «ماجد جلال خلیل» که برای شرکت در همایش […]

روژان: عضو اتاق بازرگانی اربیل با تاکید بر علاقه مندی بر ارتباطات تجاری با ایران عنوان کرد: حضور داعش در منطقه سبب شده که رکود اقتصادی در منطقه حاکم شود زیرا جنگ نیازمند صرف هزینه های زیادی است و کشور را با بحران مالی مواجه کرده است.
«ماجد جلال خلیل» که برای شرکت در همایش تجاری اتاق‌های بازرگانی سنندج و اربیل کردستان عراق به سنندج آمده بود، در گفت وگویی با کردپرس گفت: امروز روز بسیار مهمی در ارتباطات تجاری دو کشور محسوب می‌شود و ارتباطات دو کشور دارای سابقه تاریخی است و ایران در طول تاریخ همواره حامی کشور عراق بوده و ما خود را وامدار ایران می‌دانیم.
وی اضافه کرد: بسیار خرسندم که امروز توانسته‌ام در این چنین همایشی حضور پیدا کنم و امیدواریم بتوانیم با انعقاد تفاهم‌نامه‌ای با اتاق بازرگانی سنندج ارتباطات قوی‌تری در حوزه‌های مختلف با کشور جمهوری اسلامی ایران داشته باشیم.
عضو اتاق بازرگانی اربیل کردستان عراق و مسئول رایزنی بازرگانی اربیل کردستان عراق با ایران با اشاره به توسعه مرزهای دو کشور اظهار کرد: هرچند اربیل به نسبت سلیمانیه فاصله بیشتری با کردستان ایران دارد، اما این فاصله نمی‌تواند مانع از گسترش ارتباطات با هدف بهره‌مندی از ظرفیت‌ها به نفع مردم دو طرف باشد.
«ماجد جلال خلیل» با تاکید بر اینکه اربیل ظرفیت‌های خوبی به لحاظ کشاورزی دارد، اضافه کرد: کشت محصول برنج همچنین سیب زمینی در سطح قابل قبولی در اربیل انجام می‌شود که امیدواریم با حمایت و توسعه ارتباط با اتاق سنندج بتوانیم این ظرفیت را بیش از وضعیت موجود توسعه دهیم.
وی با اشاره به کاهش تجارت دو کشور عنوان کرد: بحران مالی داخلی در حکومت اقلیم کردستان و همچنین جنگ با داعش؛ دو عامل اصلی رکود فعالیت های اقتصادی بوده است.
عضو اتاق بازرگانی اربیل کردستان عراق و مسئول رایزنی بازرگانی اربیل کردستان با ایران تصریح کرد: ما دارای هزار و ۵۰کیلومتر مرز مشترک با داعش داریم و جنگ نیازمند صرف هزینه های هنگفت می باشد و کاهش مبادلات تجاری تنها مختص به ایران نیست بلکه در سطح کشور ترکیه هم شاهد کاهش بوده است.
جلال خلیل ادامه داد: جنگ با داعش بر همه کشورهای خاورمیانه تاثیر منفی داشته است و این امر ا می توان در کشور ایران و دیگر کشورها مشاهده کرد که دچار رکود اقتصادی شده اند و ما امیدواریم که در آینده نزدیک موصل نیز بازپسگیری شود و این می تواند رونق اقتصادی را به دنبال داشته باشد.
وی همچنین با تاکید بر علاقه‌مندی حکومت اقلیم کردستان برای ارتباطات تجاری با ایران عنوان کرد: ما با کشور ایران دارای سابقه تاریخی هستیم و بسیاری از شرکت های ایرانی در اربیل و دیگر شهرهای کردستان مشغول فعالیت هستند اما به دلیل مشکلات موجود شاهد کاهش حجم مبادلات هستیم.
جلال خلیل با اشاره به چشم انداز ارتباطات دو کشور افزود: ما به آینده خوشبین هسیتم و با استان های آذربایجان و کرمانشاه تهران تبریز و اصفهان تفاهنمامه هایی را منعقد کرده ایم و امروز در سنندج نیز تفاهمنامه ای به امضای دو طرف خواهد رسید.
وی در باره ضمانت اجرایی تفاهم‌نامه‌ها تاکید کرد: همه مسائل به موضوع بحران مالی و جنگ داعش برمی گردد.
عضو اتاق بازرگانی اربیل کردستان عراق افزود: سرمایه‌گذاری بخش خصوصی ایرانی در اربیل بسیار زیاد است و سرمایه‌گذاران ما هم علاقه مند به حضور در ایران برای انجام سرمایه گذاری هستند البته باید اشاره کنم که قانون سرمایه‌گذاری در اقلیم کردستان برای سرمایه گذاری بسیار سهل و آسان است و ما نیز از سرمایه گذاران ایرانی دعوت می‌کنیم که برای سرمایه گذاری در اقلیم کردستان حضور پیدا کنند.
عقد تفاهم‌نامه همکاری بین اتاق بازرگانی سنندج و اربیل
تفاهم‌نامه همکاری بین اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی سنندج و اتاق بازرگانی و صنایع اربیل عراق، روز چهارشنبه در حاشیه همایش تجاری اتاق‌های بازرگانی سنندج-اربیل، با حضور اعضا و روسای این اتاق ها به امضا رسید.
این تفاهم نامه که در هفت ماده و دو نسخه منعقد شد، دو سال اعتبار دارد و در صورت تمایل طرفین قابل تمدید است.
بر اساس این تفاهم نامه، دو طرف، بر تقویت و گسترش همکاری‌های اقتصادی و توسعه تجارت فی مابین، تاکید و موافقت کردند که در جهت پیشبرد اهداف مشترک بر پایه قوانین و مقررات آن کشور، اعضای همدیگر را حمایت کنند.
سیدکمال حسینی رئیس اتاق بازرگانی سنندج با بیان اینکه جمهوری اسلامی ایران به دلیل داشتن امنیت پایدار، پتانسیل خوبی برای سرمایه‌گذاری در بخش‌های اقتصادی و بازرگانی دارد گفت: با استفاده از این ظرفیت، آمادگی لازم را برای گسترش همکاری در بخش‌های مختلف اقتصادی داریم.
رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت کردستان هم گفت: به دلایلی تاکنون نتوانسته‌ایم محصولات تولیدی خود را به مناطق خارج از کشور معرفی کنیم و کشور ترکیه از این فرصت استفاده کرده و بسیاری از بازارهای کردستان عراق را تصرف کرده است.
محمد دره وزمی با اشاره به ضرورت احترام به حقوق مصرف کنندگان گفت: دولت، برای هرگونه همکاری و تجارت، بین اربیل و کردستان ایران، آمادگی دارد و تلاش خود را برای تسهیل در روابط ۲ طرفه، به کار می گیرد.
مدیر تعاون روستایی استان کردستان هم با بیان اینکه تولیدات سالانه کشاورزی در کردستان، در حدود دو میلیون و ۷۰۰ هزار تُن است افزود: استان کردستان سال ۹۵، در تولید گندم، رتبه چهارم کشوری را کسب کرد.
احمد ذکریایی به تولید سالانه ۲۵۰ تا ۳۰۰ هزار تن سیب زمینی در استان اشاره کرد و گفت: هشت تا ۱۰ هزار هکتار از اراضی استان، زیر کشت سیب زمینی است. این استان با تولید سالانه ۴۲ هزار تن توت فرنگی، رتبه اول کشور را در تولید این محصول دارد.

اخبار مرتبط

نظرات

یادداشت روژان

به یاد کاک رحیم ذبیحی

هژیر الله‌مرادی انگار همین دیروز بود به دفتر روژان آمد، مانند همیشه با چهره‌ای خندان و چند ایده جدید که انجام هرکدام می‌توانست چراغی روشن فراروی نسل آینده باشد، کاک رحیم تنها یک کارگردان و فیلمساز عادی نبود. او غم مردم داشت و پشت هرکدام از آثارش می‌توان انبوهی از رنج و مرارت را دید. خود می‌گوید: غمی انسانی از من یک فیلمساز ساخت. در باره روژان نیز گفت: همان نشریه‌ای است که سالها انتظار بودنش را داشتیم. مرگ حق است اما افسوس که برای رحیم ذبیحی زود بود و طرحهایش ناتمام ماند. از تهیه فیلمی بنام «روزی، روزگاری شهرمان بانه» حرف می‌زد که نگاهی به وقایع تلخ روزهای جنگ و بمباران شهر داشت، وقایعی که بخشی از تاریخ فرهنگ پایداری کردستان را می‌توانست ثبت کند، فراخوان طرح را ما در روژان هم منتشر کردیم اما حیف که دست اجل مهلت نداد و خیلی زود روح بلندش به آسمان پرکشید و همه ما را در غم فقدان خود سوگوار کرد، روحش شاد و یادش گرامی.