رفتن به بالا

روزنامه فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی رۆژان

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


 • جمعه ۲۷ مهر ۱۳۹۷
 • الجمعة ۸ صفر ۱۴۴۰
 • 2018 Friday 19 October

 • روزنامه روژان

  صاحب امتیاز و مدیر مسوول: سلیمان الله‌مرادی

  ..............................................................

  نشانی: سنندج - میدان آزادی - انتهای کوچه سجادی (کوچه رزان) - پلاک ۱۱۵

  کد پستی: ۳۳۹۵۳-۶۶۱۳۷

  ..............................................................

  تلفن: ۳۳۲۳۸۵۴۵-۰۸۷

  ای‌میل: info@rojanpress.com

  کانال تلگرام: rojanpress@


اوقات شرعی

 • دوشنبه ۸ خرداد ۱۳۹۶ - ۱۸:۵۲
 • کد خبر : 2813
 • هفته‌نامه روژان
 • چاپ خبر : گسترش همکاری‌های بازرگانی سنندج ــ اربیل
در همایش تجاری اتاق‌های بازرگانی سنندج و اربیل مطرح شدشد؛

گسترش همکاری‌های بازرگانی سنندج ــ اربیل

روژان: عضو اتاق بازرگانی اربیل با تاکید بر علاقه مندی بر ارتباطات تجاری با ایران عنوان کرد: حضور داعش در منطقه سبب شده که رکود اقتصادی در منطقه حاکم شود زیرا جنگ نیازمند صرف هزینه های زیادی است و کشور را با بحران مالی مواجه کرده است. «ماجد جلال خلیل» که برای شرکت در همایش […]

روژان: عضو اتاق بازرگانی اربیل با تاکید بر علاقه مندی بر ارتباطات تجاری با ایران عنوان کرد: حضور داعش در منطقه سبب شده که رکود اقتصادی در منطقه حاکم شود زیرا جنگ نیازمند صرف هزینه های زیادی است و کشور را با بحران مالی مواجه کرده است.
«ماجد جلال خلیل» که برای شرکت در همایش تجاری اتاق‌های بازرگانی سنندج و اربیل کردستان عراق به سنندج آمده بود، در گفت وگویی با کردپرس گفت: امروز روز بسیار مهمی در ارتباطات تجاری دو کشور محسوب می‌شود و ارتباطات دو کشور دارای سابقه تاریخی است و ایران در طول تاریخ همواره حامی کشور عراق بوده و ما خود را وامدار ایران می‌دانیم.
وی اضافه کرد: بسیار خرسندم که امروز توانسته‌ام در این چنین همایشی حضور پیدا کنم و امیدواریم بتوانیم با انعقاد تفاهم‌نامه‌ای با اتاق بازرگانی سنندج ارتباطات قوی‌تری در حوزه‌های مختلف با کشور جمهوری اسلامی ایران داشته باشیم.
عضو اتاق بازرگانی اربیل کردستان عراق و مسئول رایزنی بازرگانی اربیل کردستان عراق با ایران با اشاره به توسعه مرزهای دو کشور اظهار کرد: هرچند اربیل به نسبت سلیمانیه فاصله بیشتری با کردستان ایران دارد، اما این فاصله نمی‌تواند مانع از گسترش ارتباطات با هدف بهره‌مندی از ظرفیت‌ها به نفع مردم دو طرف باشد.
«ماجد جلال خلیل» با تاکید بر اینکه اربیل ظرفیت‌های خوبی به لحاظ کشاورزی دارد، اضافه کرد: کشت محصول برنج همچنین سیب زمینی در سطح قابل قبولی در اربیل انجام می‌شود که امیدواریم با حمایت و توسعه ارتباط با اتاق سنندج بتوانیم این ظرفیت را بیش از وضعیت موجود توسعه دهیم.
وی با اشاره به کاهش تجارت دو کشور عنوان کرد: بحران مالی داخلی در حکومت اقلیم کردستان و همچنین جنگ با داعش؛ دو عامل اصلی رکود فعالیت های اقتصادی بوده است.
عضو اتاق بازرگانی اربیل کردستان عراق و مسئول رایزنی بازرگانی اربیل کردستان با ایران تصریح کرد: ما دارای هزار و ۵۰کیلومتر مرز مشترک با داعش داریم و جنگ نیازمند صرف هزینه های هنگفت می باشد و کاهش مبادلات تجاری تنها مختص به ایران نیست بلکه در سطح کشور ترکیه هم شاهد کاهش بوده است.
جلال خلیل ادامه داد: جنگ با داعش بر همه کشورهای خاورمیانه تاثیر منفی داشته است و این امر ا می توان در کشور ایران و دیگر کشورها مشاهده کرد که دچار رکود اقتصادی شده اند و ما امیدواریم که در آینده نزدیک موصل نیز بازپسگیری شود و این می تواند رونق اقتصادی را به دنبال داشته باشد.
وی همچنین با تاکید بر علاقه‌مندی حکومت اقلیم کردستان برای ارتباطات تجاری با ایران عنوان کرد: ما با کشور ایران دارای سابقه تاریخی هستیم و بسیاری از شرکت های ایرانی در اربیل و دیگر شهرهای کردستان مشغول فعالیت هستند اما به دلیل مشکلات موجود شاهد کاهش حجم مبادلات هستیم.
جلال خلیل با اشاره به چشم انداز ارتباطات دو کشور افزود: ما به آینده خوشبین هسیتم و با استان های آذربایجان و کرمانشاه تهران تبریز و اصفهان تفاهنمامه هایی را منعقد کرده ایم و امروز در سنندج نیز تفاهمنامه ای به امضای دو طرف خواهد رسید.
وی در باره ضمانت اجرایی تفاهم‌نامه‌ها تاکید کرد: همه مسائل به موضوع بحران مالی و جنگ داعش برمی گردد.
عضو اتاق بازرگانی اربیل کردستان عراق افزود: سرمایه‌گذاری بخش خصوصی ایرانی در اربیل بسیار زیاد است و سرمایه‌گذاران ما هم علاقه مند به حضور در ایران برای انجام سرمایه گذاری هستند البته باید اشاره کنم که قانون سرمایه‌گذاری در اقلیم کردستان برای سرمایه گذاری بسیار سهل و آسان است و ما نیز از سرمایه گذاران ایرانی دعوت می‌کنیم که برای سرمایه گذاری در اقلیم کردستان حضور پیدا کنند.
عقد تفاهم‌نامه همکاری بین اتاق بازرگانی سنندج و اربیل
تفاهم‌نامه همکاری بین اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی سنندج و اتاق بازرگانی و صنایع اربیل عراق، روز چهارشنبه در حاشیه همایش تجاری اتاق‌های بازرگانی سنندج-اربیل، با حضور اعضا و روسای این اتاق ها به امضا رسید.
این تفاهم نامه که در هفت ماده و دو نسخه منعقد شد، دو سال اعتبار دارد و در صورت تمایل طرفین قابل تمدید است.
بر اساس این تفاهم نامه، دو طرف، بر تقویت و گسترش همکاری‌های اقتصادی و توسعه تجارت فی مابین، تاکید و موافقت کردند که در جهت پیشبرد اهداف مشترک بر پایه قوانین و مقررات آن کشور، اعضای همدیگر را حمایت کنند.
سیدکمال حسینی رئیس اتاق بازرگانی سنندج با بیان اینکه جمهوری اسلامی ایران به دلیل داشتن امنیت پایدار، پتانسیل خوبی برای سرمایه‌گذاری در بخش‌های اقتصادی و بازرگانی دارد گفت: با استفاده از این ظرفیت، آمادگی لازم را برای گسترش همکاری در بخش‌های مختلف اقتصادی داریم.
رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت کردستان هم گفت: به دلایلی تاکنون نتوانسته‌ایم محصولات تولیدی خود را به مناطق خارج از کشور معرفی کنیم و کشور ترکیه از این فرصت استفاده کرده و بسیاری از بازارهای کردستان عراق را تصرف کرده است.
محمد دره وزمی با اشاره به ضرورت احترام به حقوق مصرف کنندگان گفت: دولت، برای هرگونه همکاری و تجارت، بین اربیل و کردستان ایران، آمادگی دارد و تلاش خود را برای تسهیل در روابط ۲ طرفه، به کار می گیرد.
مدیر تعاون روستایی استان کردستان هم با بیان اینکه تولیدات سالانه کشاورزی در کردستان، در حدود دو میلیون و ۷۰۰ هزار تُن است افزود: استان کردستان سال ۹۵، در تولید گندم، رتبه چهارم کشوری را کسب کرد.
احمد ذکریایی به تولید سالانه ۲۵۰ تا ۳۰۰ هزار تن سیب زمینی در استان اشاره کرد و گفت: هشت تا ۱۰ هزار هکتار از اراضی استان، زیر کشت سیب زمینی است. این استان با تولید سالانه ۴۲ هزار تن توت فرنگی، رتبه اول کشور را در تولید این محصول دارد.

اخبار مرتبط

نظرات

یادداشت روژان

نگاهی به سوانح دلخراش جاده‌ای در راه‌های استان کردستان

گوش‌هایی که نمی‌شنوند و چشم‌هایی که نمی‌بینند

بامداد سەشنبه ۲۰ تیر درحالیکه غالب مردم براساس نظم و گردش شبانەروز در بستر خواب بودند جمعیتی از شهر سنندج، به اقتضای نیاز و کار ضروری عزم سفر کردند تا در این گردش روزگار به نیازهای خود پاسخ دهند اما انگار مقدر چنین بود که به مقصد نرسند و در همان ابتدای سفر راهی دیار باقی شوند. حادثه دلخراشی که به سبب ارتباطات پیشرفته و شبکەهای اجتماعی خواب را در همان نیمەهای شب از چشم هموطنان ربود و به خبر اول خبرگزاری‌های ایران تبدیل شد، به گونەای که سه روز عزای عمومی اعلام شد و مقامات کشور از رئیس جمهور و رئیس مجلس گرفته تا بسیاری از وزرا و شخصیت‌های مطرح کشور با صدور پیامهایی به ابراز همدردی با مردم داغدار کردستان پرداختند و  روز پنجشنبه نیز خبر آن در صفحه اول همه روزنامەهای سراسری قرار گرفت. مرگ دست کم ۱۱ نفر که به سبب نوع حادثه قلب بسیاری‌ها را جریحەدار کرد. نکته حائز اهمیت در این رویداد تلخ ایجاد موجی از حزن و اندوه در عرصه استانی و ملی بود که اگر نبود این ابراز همدردی‌ها شاید تالم ناشی از آن برای  خانواده‌های داغدار قابل تحمل نبود. اما پیرامون این سانحه نکاتی قابل تامل است که بیان آن ضروری به نظر می‌رسد: ۱- تلنگری بود به مسوولان که هشدار رسانه‌ها و کارشناسان را جدی بگیرند. نقطه وقوع حادثه به عنوان مکانی حادثه خیز بارها مورد نقد قرار گرفته بود اما دریغ از یک پاسخ منطقی! ۲- بارها گفتیم و بار دیگر تکرار می‌کنیم، مردم کمبودها و ناملایمات را تحمل می‌کنند اما بی‌توجهی، اهمال، فخرفروشی و بی‌عدالتی ازسوی مسئولان را تحمل نمی‌کنند. شکی نداریم که با هزینه چندبرابرهم که شده این مسیر تحت فشار افکارعمومی در کوتاه‌ترین زمان اصلاح خواهد شد، همچنانکه قطعه‌ای از مسیر راه سنندج- حسین آباد، در سال 1382 پیش پس از واژگونی تانکر حامل مواد شیمیایی MTBE و سرازیر شدن مواد آن به داخل آب سد قشلاق بلافاصله اصلاح شد، آیا بهتر نیست قبل از وقوع حوادث تلخ و تحمیل هزینه‌های بسیار گوشها را بروی انتقادات بگشایند و اینقدر بیخیال نباشند. حتما باید جان چند نفر گرفته شود تا معبری حادثه خیز اصلاح شود؟ 3- بارها از تردد تانکر‌های نفتکش در جاده‌های کردستان به عنوان ارابەهای مرگ و کابوس نام برده شده است و سال‌هاست واژگونی تانکر‌ها که نفت و مشتقات نفتی عراق را از طریق جاده‌های باریک و ناامن کردستان به ویژه مریوان و سنندج به ایران می‌آورند یا محصولات نفتی فراوری شده مانند بنزین و گازوئیل را به آن کشور منتقل می‌کنند، همچون کابوسی مردم و محیط زیست منطقه کردستان را تهدید می‌کند. گفته می‌شود در سوآپ نفتی ایران و عراق روزانه ۳۰ تا ۶۰ هزار بشکه نفت خام از طریق مرز به پالایشگاه‌های کرمانشاه، شازند، تهران و تبریز انتقال داده می‌شود و ایران معادل آن را در بنادر صادراتی جنوب تحویل مشتریان عراق می‌دهد. آمار تردد روزانه از ۶۰ تا ۴۰۰ کامیون در محور مریوان – سنندج که یکی از باریک‌ترین و ...