رفتن به بالا

روزنامه فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی رۆژان

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


 • دوشنبه ۳۰ مهر ۱۳۹۷
 • الإثنين ۱۱ صفر ۱۴۴۰
 • 2018 Monday 22 October

 • روزنامه روژان

  صاحب امتیاز و مدیر مسوول: سلیمان الله‌مرادی

  ..............................................................

  نشانی: سنندج - میدان آزادی - انتهای کوچه سجادی (کوچه رزان) - پلاک ۱۱۵

  کد پستی: ۳۳۹۵۳-۶۶۱۳۷

  ..............................................................

  تلفن: ۳۳۲۳۸۵۴۵-۰۸۷

  ای‌میل: info@rojanpress.com

  کانال تلگرام: rojanpress@


اوقات شرعی

 • دوشنبه ۱۵ خرداد ۱۳۹۶ - ۱۲:۰۱
 • کد خبر : 2826
 • هفته‌نامه روژان
 • چاپ خبر : ضرورت واکنش دولت به مشارکت جویی کردها

روژان: استقبال کردها از برنامه‌های دکتر روحانی، مطالباتی را از سوی مردم متوجه دولت محترم دوازدهم می‌کند. کما این‌که مطالبه‌گری پس از انتخاب، گامی بااهمیت‌تر نسبت به انتخاب اصلح و نشانه بالا بودن شعور سیاسی مردم است.

قدیر الله مرادی*: انتخابات دوازدهمین دوره ریاست جمهوری با همه فرازوفرودهای آن به پایان رسید و هفته گذشته شورای نگهبان رسماً این دوره از انتخابات را تائید کرد. یکی از نکات مهم در این دوره از انتخابات رأی بالای دکتر روحانی در مناطق کردنشین ایران است که در بعضی از شهرها به مرز ۹۰ درصد رسید و به گفته استاندار کردستان درمجموع ۷۳ درصد از آرای مردم این استان به نفع دکتر روحانی به صندوق‌ها ریخته شد. این جهت‌گیری نشان از اقبال مردم کردستان به جریان تحول‌خواهی در چارچوب قوانین کشور است که این امر در ادوار مختلف انتخابات به‌کرات مشاهده‌شده است. اینک بر دولت است که قدر این روحیه تحول‌خواهی مردم و جهت‌گیری آنها را بداند و با با تدبیر، مانع سرخوردگی امید و روحیه مشارکت‌جویی مردم شود.
امروزه تمرکززدایی و توزیع قدرت به‌صورت یک روند طبیعی درآمده است. حتی کشورهای متمرکز، به توزیع قدرت و سپردن مسئولیت به شهروندان در محلاتشان و مشارکت هرچه بیشتر آن‌ها در امور اجتماعی و اداری روی آورده‌اند. از طرفی نگاه امنیتی به هر بخشی از ایران نگاهی برگرفته از خرد جمعی برای توسعه سیاسی، فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی در بعد محلی و ملی نیست و استمرار آن می‌تواند جامعه را با مشکلات عدیده‌ای موجه سازد.
در مقابل نگاه تمرکزگرا و امنیتی، نگاه مشارکت‌محور و استفاده از توان بومی در تمامی ابعاد جغرافیایی، اقتصادی، انسانی و… قرار دارد. از مهم‌ترین مؤلفه‌های استان کردستان، وجود نیروی انسانی مستعد و توانا علی‌الخصوص در حوزه مدیریت است. استفاده از افراد بومی در مناصب مدیریتی به‌ویژه در مناطق اقلیت نشین، افزون بر بالا بردن درجه‌ی کارآمدی و کیفیت خدمات، مشارکت در فرایندهای سیاسی و درنتیجه تقویت هویت جمعی، ملی و ثبات، امنیت و نهایتاً توسعه محلی و ملی را نیز افزایش خواهد داد.
تصمیم‌گیری مبتنی بر واقعیت‌های موجود از ضروری‌ترین ویژگی‌های یک نظام کارآمد است. استقبال کردها از برنامه‌های دکتر روحانی، مطالباتی را از سوی مردم متوجه دولت محترم دوازدهم می‌کند. کما این‌که مطالبه‌گری پس از انتخاب، گامی بااهمیت‌تر نسبت به انتخاب اصلح و نشانه بالا بودن شعور سیاسی مردم است.
نظام جمهوری اسلامی ایران هرچند توانسته است نیروهای بومی و متخصص متعددی را از اهل سنت و کردزبان در استان کردستان تربیت کند که قابلیت مدیریت اجرایی استان را دارند اما علیرغم این حجم نیرو و توانمندی‌ها، این نیروها کمتر در ساختار قدرت مشارکت داده‌شده‌اند.
لذا مهمترین درخواست مردم کردستان از دولت دوازدهم احترام به رأی مردم و انتخاب استاندار بومی، آشنا به مسائل منطقه‌ای و ملی و کارآمد است که علی‌رغم اظهارات چهار سال پیش وزیر کشور نفرات متعددی را می‌توان برای این منصب احصا کرد.
* کارشناس ارشدعمران

اخبار مرتبط

نظرات

یادداشت روژان

نگاهی به سوانح دلخراش جاده‌ای در راه‌های استان کردستان

گوش‌هایی که نمی‌شنوند و چشم‌هایی که نمی‌بینند

بامداد سەشنبه ۲۰ تیر درحالیکه غالب مردم براساس نظم و گردش شبانەروز در بستر خواب بودند جمعیتی از شهر سنندج، به اقتضای نیاز و کار ضروری عزم سفر کردند تا در این گردش روزگار به نیازهای خود پاسخ دهند اما انگار مقدر چنین بود که به مقصد نرسند و در همان ابتدای سفر راهی دیار باقی شوند. حادثه دلخراشی که به سبب ارتباطات پیشرفته و شبکەهای اجتماعی خواب را در همان نیمەهای شب از چشم هموطنان ربود و به خبر اول خبرگزاری‌های ایران تبدیل شد، به گونەای که سه روز عزای عمومی اعلام شد و مقامات کشور از رئیس جمهور و رئیس مجلس گرفته تا بسیاری از وزرا و شخصیت‌های مطرح کشور با صدور پیامهایی به ابراز همدردی با مردم داغدار کردستان پرداختند و  روز پنجشنبه نیز خبر آن در صفحه اول همه روزنامەهای سراسری قرار گرفت. مرگ دست کم ۱۱ نفر که به سبب نوع حادثه قلب بسیاری‌ها را جریحەدار کرد. نکته حائز اهمیت در این رویداد تلخ ایجاد موجی از حزن و اندوه در عرصه استانی و ملی بود که اگر نبود این ابراز همدردی‌ها شاید تالم ناشی از آن برای  خانواده‌های داغدار قابل تحمل نبود. اما پیرامون این سانحه نکاتی قابل تامل است که بیان آن ضروری به نظر می‌رسد: ۱- تلنگری بود به مسوولان که هشدار رسانه‌ها و کارشناسان را جدی بگیرند. نقطه وقوع حادثه به عنوان مکانی حادثه خیز بارها مورد نقد قرار گرفته بود اما دریغ از یک پاسخ منطقی! ۲- بارها گفتیم و بار دیگر تکرار می‌کنیم، مردم کمبودها و ناملایمات را تحمل می‌کنند اما بی‌توجهی، اهمال، فخرفروشی و بی‌عدالتی ازسوی مسئولان را تحمل نمی‌کنند. شکی نداریم که با هزینه چندبرابرهم که شده این مسیر تحت فشار افکارعمومی در کوتاه‌ترین زمان اصلاح خواهد شد، همچنانکه قطعه‌ای از مسیر راه سنندج- حسین آباد، در سال 1382 پیش پس از واژگونی تانکر حامل مواد شیمیایی MTBE و سرازیر شدن مواد آن به داخل آب سد قشلاق بلافاصله اصلاح شد، آیا بهتر نیست قبل از وقوع حوادث تلخ و تحمیل هزینه‌های بسیار گوشها را بروی انتقادات بگشایند و اینقدر بیخیال نباشند. حتما باید جان چند نفر گرفته شود تا معبری حادثه خیز اصلاح شود؟ 3- بارها از تردد تانکر‌های نفتکش در جاده‌های کردستان به عنوان ارابەهای مرگ و کابوس نام برده شده است و سال‌هاست واژگونی تانکر‌ها که نفت و مشتقات نفتی عراق را از طریق جاده‌های باریک و ناامن کردستان به ویژه مریوان و سنندج به ایران می‌آورند یا محصولات نفتی فراوری شده مانند بنزین و گازوئیل را به آن کشور منتقل می‌کنند، همچون کابوسی مردم و محیط زیست منطقه کردستان را تهدید می‌کند. گفته می‌شود در سوآپ نفتی ایران و عراق روزانه ۳۰ تا ۶۰ هزار بشکه نفت خام از طریق مرز به پالایشگاه‌های کرمانشاه، شازند، تهران و تبریز انتقال داده می‌شود و ایران معادل آن را در بنادر صادراتی جنوب تحویل مشتریان عراق می‌دهد. آمار تردد روزانه از ۶۰ تا ۴۰۰ کامیون در محور مریوان – سنندج که یکی از باریک‌ترین و ...