رفتن به بالا

روزنامه فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی رۆژان

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


 • دوشنبه ۱ بهمن ۱۳۹۷
 • الإثنين ۱۴ جماد أول ۱۴۴۰
 • 2019 Monday 21 January

 • روزنامه روژان

  صاحب امتیاز و مدیر مسوول: سلیمان الله‌مرادی

  ..............................................................

  نشانی: سنندج - میدان آزادی - انتهای کوچه سجادی (کوچه رزان) - پلاک ۱۱۵

  کد پستی: ۳۳۹۵۳-۶۶۱۳۷

  ..............................................................

  تلفن: ۳۳۲۳۸۵۴۵-۰۸۷

  ای‌میل: info@rojanpress.com

  کانال تلگرام: rojanpress@


اوقات شرعی

 • دوشنبه ۱۵ خرداد ۱۳۹۶ - ۱۲:۰۱
 • کد خبر : 2826
 • هفته‌نامه روژان
 • چاپ خبر : ضرورت واکنش دولت به مشارکت جویی کردها

روژان: استقبال کردها از برنامه‌های دکتر روحانی، مطالباتی را از سوی مردم متوجه دولت محترم دوازدهم می‌کند. کما این‌که مطالبه‌گری پس از انتخاب، گامی بااهمیت‌تر نسبت به انتخاب اصلح و نشانه بالا بودن شعور سیاسی مردم است.

قدیر الله مرادی*: انتخابات دوازدهمین دوره ریاست جمهوری با همه فرازوفرودهای آن به پایان رسید و هفته گذشته شورای نگهبان رسماً این دوره از انتخابات را تائید کرد. یکی از نکات مهم در این دوره از انتخابات رأی بالای دکتر روحانی در مناطق کردنشین ایران است که در بعضی از شهرها به مرز ۹۰ درصد رسید و به گفته استاندار کردستان درمجموع ۷۳ درصد از آرای مردم این استان به نفع دکتر روحانی به صندوق‌ها ریخته شد. این جهت‌گیری نشان از اقبال مردم کردستان به جریان تحول‌خواهی در چارچوب قوانین کشور است که این امر در ادوار مختلف انتخابات به‌کرات مشاهده‌شده است. اینک بر دولت است که قدر این روحیه تحول‌خواهی مردم و جهت‌گیری آنها را بداند و با با تدبیر، مانع سرخوردگی امید و روحیه مشارکت‌جویی مردم شود.
امروزه تمرکززدایی و توزیع قدرت به‌صورت یک روند طبیعی درآمده است. حتی کشورهای متمرکز، به توزیع قدرت و سپردن مسئولیت به شهروندان در محلاتشان و مشارکت هرچه بیشتر آن‌ها در امور اجتماعی و اداری روی آورده‌اند. از طرفی نگاه امنیتی به هر بخشی از ایران نگاهی برگرفته از خرد جمعی برای توسعه سیاسی، فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی در بعد محلی و ملی نیست و استمرار آن می‌تواند جامعه را با مشکلات عدیده‌ای موجه سازد.
در مقابل نگاه تمرکزگرا و امنیتی، نگاه مشارکت‌محور و استفاده از توان بومی در تمامی ابعاد جغرافیایی، اقتصادی، انسانی و… قرار دارد. از مهم‌ترین مؤلفه‌های استان کردستان، وجود نیروی انسانی مستعد و توانا علی‌الخصوص در حوزه مدیریت است. استفاده از افراد بومی در مناصب مدیریتی به‌ویژه در مناطق اقلیت نشین، افزون بر بالا بردن درجه‌ی کارآمدی و کیفیت خدمات، مشارکت در فرایندهای سیاسی و درنتیجه تقویت هویت جمعی، ملی و ثبات، امنیت و نهایتاً توسعه محلی و ملی را نیز افزایش خواهد داد.
تصمیم‌گیری مبتنی بر واقعیت‌های موجود از ضروری‌ترین ویژگی‌های یک نظام کارآمد است. استقبال کردها از برنامه‌های دکتر روحانی، مطالباتی را از سوی مردم متوجه دولت محترم دوازدهم می‌کند. کما این‌که مطالبه‌گری پس از انتخاب، گامی بااهمیت‌تر نسبت به انتخاب اصلح و نشانه بالا بودن شعور سیاسی مردم است.
نظام جمهوری اسلامی ایران هرچند توانسته است نیروهای بومی و متخصص متعددی را از اهل سنت و کردزبان در استان کردستان تربیت کند که قابلیت مدیریت اجرایی استان را دارند اما علیرغم این حجم نیرو و توانمندی‌ها، این نیروها کمتر در ساختار قدرت مشارکت داده‌شده‌اند.
لذا مهمترین درخواست مردم کردستان از دولت دوازدهم احترام به رأی مردم و انتخاب استاندار بومی، آشنا به مسائل منطقه‌ای و ملی و کارآمد است که علی‌رغم اظهارات چهار سال پیش وزیر کشور نفرات متعددی را می‌توان برای این منصب احصا کرد.
* کارشناس ارشدعمران

اخبار مرتبط

نظرات

یادداشت روژان

به یاد کاک رحیم ذبیحی

هژیر الله‌مرادی انگار همین دیروز بود به دفتر روژان آمد، مانند همیشه با چهره‌ای خندان و چند ایده جدید که انجام هرکدام می‌توانست چراغی روشن فراروی نسل آینده باشد، کاک رحیم تنها یک کارگردان و فیلمساز عادی نبود. او غم مردم داشت و پشت هرکدام از آثارش می‌توان انبوهی از رنج و مرارت را دید. خود می‌گوید: غمی انسانی از من یک فیلمساز ساخت. در باره روژان نیز گفت: همان نشریه‌ای است که سالها انتظار بودنش را داشتیم. مرگ حق است اما افسوس که برای رحیم ذبیحی زود بود و طرحهایش ناتمام ماند. از تهیه فیلمی بنام «روزی، روزگاری شهرمان بانه» حرف می‌زد که نگاهی به وقایع تلخ روزهای جنگ و بمباران شهر داشت، وقایعی که بخشی از تاریخ فرهنگ پایداری کردستان را می‌توانست ثبت کند، فراخوان طرح را ما در روژان هم منتشر کردیم اما حیف که دست اجل مهلت نداد و خیلی زود روح بلندش به آسمان پرکشید و همه ما را در غم فقدان خود سوگوار کرد، روحش شاد و یادش گرامی.