رفتن به بالا

روزنامه فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی رۆژان

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


 • جمعه ۲۷ مهر ۱۳۹۷
 • الجمعة ۸ صفر ۱۴۴۰
 • 2018 Friday 19 October

 • روزنامه روژان

  صاحب امتیاز و مدیر مسوول: سلیمان الله‌مرادی

  ..............................................................

  نشانی: سنندج - میدان آزادی - انتهای کوچه سجادی (کوچه رزان) - پلاک ۱۱۵

  کد پستی: ۳۳۹۵۳-۶۶۱۳۷

  ..............................................................

  تلفن: ۳۳۲۳۸۵۴۵-۰۸۷

  ای‌میل: info@rojanpress.com

  کانال تلگرام: rojanpress@


اوقات شرعی

 • دوشنبه ۱۵ خرداد ۱۳۹۶ - ۱۲:۱۵
 • کد خبر : 2828
 • هفته‌نامه روژان
 • چاپ خبر : با تسهیلات ۱۸ درصد تولید رونق نمی‌گیرد
رییس اتاق بازرگانی سنندج در جمع خبرنگاران:

با تسهیلات ۱۸ درصد تولید رونق نمی‌گیرد

روژان: رییس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی سنندج گفت: با تسهیلات و وام‌هایی با بهره بالای ۱۸ درصد قطعا تولید ما رونق نمی‌گیرد و عقب ماندگی تاریخی زیرساختی و اقتصادی کردستان همچنان پابرجا می‌ماند. سید کمال حسینی در جمع خبرنگاران افزود: در گذشته ۲۳ درصد بیمه به تولیدکنندگان کمک می‌شد که اکنون قطع شده […]

روژان: رییس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی سنندج گفت: با تسهیلات و وام‌هایی با بهره بالای ۱۸ درصد قطعا تولید ما رونق نمی‌گیرد و عقب ماندگی تاریخی زیرساختی و اقتصادی کردستان همچنان پابرجا می‌ماند.

سید کمال حسینی در جمع خبرنگاران افزود: در گذشته ۲۳ درصد بیمه به تولیدکنندگان کمک می‌شد که اکنون قطع شده و این خطری بزرگ برای تولید کنندگان است. همچنین قوانین و مقرراتی داریم که دست و پا گیر هستند و باید این قوانین باصلاح شوند.
وی اظهارداشت: دولت یازدهم رویکرد اقتصادی در پیش گرفت و شعارهایی مبنی بر رونق وتوسعه اقتصادی مطرح کرد و اقداماتی انجام شد ولی آنچه که مورد انتظار مردم و بخش خصوصی است تاکنون محقق نشده است.
به گفته حسینی اعطای تسهیلات با بهره‌های بالا بسیاری از تولیدکنندگان را با مشکل مواجه ساخته است. وی اظهارداشت: کردستان دارای پتانسیل‌های و توانمندی‌های بسیار خوبی است و دیگر شایسته نیست به خاطر برخی مسایل جزو استان‌های محروم و توسعه نیافته باشد.

سید کمال حسینی  گفت: متاسفانه ساختار بانک‌ها برای حمایت از تولید طراحی نشده و نتوانسته پاسخگوی بخش تولید باشد و اگر دولت در استان به تولید کمک نکند فرهنگ هم رو به ضعف خواهد رفت.
رئیس اتاق بازرگانی سنندج با تاکید بر ضرور شناخت جایگاه تولیدکنندگان، کارآفرینان و سرمایه گذاران گفت: متاسفانه در جامعه ما به بحث سرمایه‌گذاری و کارآفرینی توجه چندانی نمی‌شود و مباحثی همچون افزایش نابسامانی‌های اجتماعی، طلاق، افسردگی و دیگر آسیب‌های اجتماعی ناشی از ضعف اقتصادی و نبود اشتغال است.
حسینی با اشاره به اینکه ما استانی مرزی هستیم که بازار بکر اقلیم کردستان عراق در جوار ما قرار دارد، افزود: متاسفانه ما از شرایط خوب استفاده نکرده‌ایم و این بازار را از دست داده‌ایم و دلیل آن هم، حرفه‌ای و اقتصادی عمل نکردن بخش دولتی و هم بخش خصوصی بوده است.

وی یکی از کارهای اساسی اتاق بازرگانی سنندج را خرید زمینی به مساحت ۱۵۴ هزار مترمربع از سازمان جهاد کشاورزی با هزینه‌ای بالغ بر ۱۳ میلیارد تومان از محل اعتبارات اتاق بازرگانی ایران، جهت احداث محل نمایشگاه‌های بین المللی استان عنوان کرد و گفت: در نظر داریم علاوه بر احداث مکان نمایشگاه، همچنین مکانی برای برگزاری برنامه‌های فرهنگی و موسیقی احداث کنیم که در کشور نمونه باشد.

اخبار مرتبط

نظرات

یادداشت روژان

نگاهی به سوانح دلخراش جاده‌ای در راه‌های استان کردستان

گوش‌هایی که نمی‌شنوند و چشم‌هایی که نمی‌بینند

بامداد سەشنبه ۲۰ تیر درحالیکه غالب مردم براساس نظم و گردش شبانەروز در بستر خواب بودند جمعیتی از شهر سنندج، به اقتضای نیاز و کار ضروری عزم سفر کردند تا در این گردش روزگار به نیازهای خود پاسخ دهند اما انگار مقدر چنین بود که به مقصد نرسند و در همان ابتدای سفر راهی دیار باقی شوند. حادثه دلخراشی که به سبب ارتباطات پیشرفته و شبکەهای اجتماعی خواب را در همان نیمەهای شب از چشم هموطنان ربود و به خبر اول خبرگزاری‌های ایران تبدیل شد، به گونەای که سه روز عزای عمومی اعلام شد و مقامات کشور از رئیس جمهور و رئیس مجلس گرفته تا بسیاری از وزرا و شخصیت‌های مطرح کشور با صدور پیامهایی به ابراز همدردی با مردم داغدار کردستان پرداختند و  روز پنجشنبه نیز خبر آن در صفحه اول همه روزنامەهای سراسری قرار گرفت. مرگ دست کم ۱۱ نفر که به سبب نوع حادثه قلب بسیاری‌ها را جریحەدار کرد. نکته حائز اهمیت در این رویداد تلخ ایجاد موجی از حزن و اندوه در عرصه استانی و ملی بود که اگر نبود این ابراز همدردی‌ها شاید تالم ناشی از آن برای  خانواده‌های داغدار قابل تحمل نبود. اما پیرامون این سانحه نکاتی قابل تامل است که بیان آن ضروری به نظر می‌رسد: ۱- تلنگری بود به مسوولان که هشدار رسانه‌ها و کارشناسان را جدی بگیرند. نقطه وقوع حادثه به عنوان مکانی حادثه خیز بارها مورد نقد قرار گرفته بود اما دریغ از یک پاسخ منطقی! ۲- بارها گفتیم و بار دیگر تکرار می‌کنیم، مردم کمبودها و ناملایمات را تحمل می‌کنند اما بی‌توجهی، اهمال، فخرفروشی و بی‌عدالتی ازسوی مسئولان را تحمل نمی‌کنند. شکی نداریم که با هزینه چندبرابرهم که شده این مسیر تحت فشار افکارعمومی در کوتاه‌ترین زمان اصلاح خواهد شد، همچنانکه قطعه‌ای از مسیر راه سنندج- حسین آباد، در سال 1382 پیش پس از واژگونی تانکر حامل مواد شیمیایی MTBE و سرازیر شدن مواد آن به داخل آب سد قشلاق بلافاصله اصلاح شد، آیا بهتر نیست قبل از وقوع حوادث تلخ و تحمیل هزینه‌های بسیار گوشها را بروی انتقادات بگشایند و اینقدر بیخیال نباشند. حتما باید جان چند نفر گرفته شود تا معبری حادثه خیز اصلاح شود؟ 3- بارها از تردد تانکر‌های نفتکش در جاده‌های کردستان به عنوان ارابەهای مرگ و کابوس نام برده شده است و سال‌هاست واژگونی تانکر‌ها که نفت و مشتقات نفتی عراق را از طریق جاده‌های باریک و ناامن کردستان به ویژه مریوان و سنندج به ایران می‌آورند یا محصولات نفتی فراوری شده مانند بنزین و گازوئیل را به آن کشور منتقل می‌کنند، همچون کابوسی مردم و محیط زیست منطقه کردستان را تهدید می‌کند. گفته می‌شود در سوآپ نفتی ایران و عراق روزانه ۳۰ تا ۶۰ هزار بشکه نفت خام از طریق مرز به پالایشگاه‌های کرمانشاه، شازند، تهران و تبریز انتقال داده می‌شود و ایران معادل آن را در بنادر صادراتی جنوب تحویل مشتریان عراق می‌دهد. آمار تردد روزانه از ۶۰ تا ۴۰۰ کامیون در محور مریوان – سنندج که یکی از باریک‌ترین و ...