رفتن به بالا

روزنامه فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی رۆژان

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


 • سه شنبه ۱ آبان ۱۳۹۷
 • الثلاثاء ۱۲ صفر ۱۴۴۰
 • 2018 Tuesday 23 October

 • روزنامه روژان

  صاحب امتیاز و مدیر مسوول: سلیمان الله‌مرادی

  ..............................................................

  نشانی: سنندج - میدان آزادی - انتهای کوچه سجادی (کوچه رزان) - پلاک ۱۱۵

  کد پستی: ۳۳۹۵۳-۶۶۱۳۷

  ..............................................................

  تلفن: ۳۳۲۳۸۵۴۵-۰۸۷

  ای‌میل: info@rojanpress.com

  کانال تلگرام: rojanpress@


اوقات شرعی

 • دوشنبه ۱۵ خرداد ۱۳۹۶ - ۱۳:۰۴
 • کد خبر : 2835
 • هفته‌نامه روژان
 • چاپ خبر : حال ابراهیم و مطبوعات کردستان خوب نیست

کاش جناب مدیرکل از مطبوعات بیمار استان هم عیادت می‌کردند و با قطع خدمات ویژه به کاسبکاران این عرصه که چند صباحی است در سایه غفلت دولت دفاتر نشریات را به بنگاه اقتصادی تبدیل کرده‌اند تذکری می‌‌دادند؛ شاید در این صورت بتوان به بهبود وضع دلاوری و دیگر خبرنگاران و در نهایت بازگرداندن قانون بیمه به دفاتر نشریات و حفظ شان خبرنگاران امیدوار بود.

متانت، تواضع، صداقت و سادگی از صفات بارز اوست. به معنای کلمه توجه به همبستگی و وحدت همیشه در وجودش موج می‌زد؛ او مروج اخلاق بود.
در طول خدمت، همیشه عزمی راسخ و صبری زیاد داشت و در گفتن حرف حق ابایی نداشت و قلمش در راه دفاع از ارزش‌های این سرزمین می‌چرخید. کیست که با قلم ابراهیم دلاوری در کیهان ورزشی در دهه ۷۰ و ۸۰ و در سالهای اخیر در روزنامه کیهان آشنا نباشد. اما مدتی است روزگار با او خوب تا نکرده و کسی که در راه کمک به همنوعان خود همیشه پیش‌قدم بود چند سالی است در بستر بیماری اسیر است و چشم‌انتظار دعای خیر مردم.
وقتی جنگ تحمیلی آغاز شد در انعکاس وقایع جنگ و بمباران شهرها توسط رژیم بعث عراق لحظه‌ای به خود تردید راه ‌نداد و همیشه نفر اول خبرنگار ورزشی برای پوشش مسابقات در میادین ورزشی بود.
ابراهیم دلاوری اینک در بستر بیماری صبورانه می‌گوید: “خدا بزرگ است، خواست او هرچه باشد شکرگزارم”.
مهربان‌مردی که بیش از ۱۵ سال هر روز زمان گرگ و میش هوا از قروه به سنندج می‌آمد و تا غروب با عشق به کار و خدمت در دفتر سرپرستی کیهان می‌ماند و دوباره همان مسیر را بر می‌گشت و گرما و سرما و برف و کولاک و سختی راه، هرگز نتوانست مانع راه او باشد.
نوشتن از مردی که نامروتی روزگار، زندگی را برایش سخت کرده است، سخت است اما همگامی تعدادی از مسؤلان و مدیران به ویژه فعالان حوزه فرهنگ و رسانه در پیگیری وضعیت ابراهیم و عیادت و دیدار با وی در روزهای اخیر، نشان داد عشق و فتوت در این دیار نمرده است و خوشبختانه زمینه بهبودی، شادی و نشاط برای این مرد بزرگ را فراهم کرده است.
یکی از شاخص‌های پیشرفت و توسعه‌ی هر کشوری رسانه‌ها و به تبع آن وجود خبرنگاران است؛ خبرنگارانی که موفقیتشان نشان سعادت جامعه و ناخوشیشان می‌تواند علایمی بر ناخوشی اجتماع باشد.
یادمان نرود اگر روزنامه نگاران و خبرنگاران کشورمان با معضلاتی روبرو باشند و مشکلاتشان برطرف نشود شاهد پیشرفت دیگر حوزه‌ها نخواهیم بود؛ پس برای سربلندی کشورمان این موضوع را کم اهمیت جلوه ندهیم و قدر خبرنگاران را بدانیم و تلاششان را ارج نهیم. آینه‌ی توسعه‌یافتگی را کدر نکینم و آنها را پاکیزه و زیبا نگه داریم.
ابراهیم حالش خوب نیست و بدتر از حال ایشان، حال فرهنگ استان به ویژه مطبوعات است که در سایه غفلت دولت به آشفته‌بازاری تبدیل شده و امیدی به بهبود آن نیست. خبردار شدیم که هفته گذشته مدیرکل ارشاد زحمت کشیده و راه ۱۳۰ کیلومتری کرمانشاه- سنندج را بر خود هموار کرده و از آقای دلاوری عیادت کردند؛ ضمن قدردانی از جناب مدیرکل، کاش از مطبوعات بیمار استان هم عیادتی می‌کردند و دستور صریح قطع خدمات ویژه به کاسبکاران این عرصه که چند صباحی است دفاتر نشریات را به بنگاه اقتصادی تبدیل کرده‌اند صادر می‌‌کردند؛ شاید در این صورت بتوان به بهبود وضع دلاوری و دیگر خبرنگاران و در نهایت بازگرداندن قانون بیمه به دفاتر نشریات و حفظ شان خبرنگاران امیدوار بود.

اخبار مرتبط

نظرات

یادداشت روژان

نگاهی به سوانح دلخراش جاده‌ای در راه‌های استان کردستان

گوش‌هایی که نمی‌شنوند و چشم‌هایی که نمی‌بینند

بامداد سەشنبه ۲۰ تیر درحالیکه غالب مردم براساس نظم و گردش شبانەروز در بستر خواب بودند جمعیتی از شهر سنندج، به اقتضای نیاز و کار ضروری عزم سفر کردند تا در این گردش روزگار به نیازهای خود پاسخ دهند اما انگار مقدر چنین بود که به مقصد نرسند و در همان ابتدای سفر راهی دیار باقی شوند. حادثه دلخراشی که به سبب ارتباطات پیشرفته و شبکەهای اجتماعی خواب را در همان نیمەهای شب از چشم هموطنان ربود و به خبر اول خبرگزاری‌های ایران تبدیل شد، به گونەای که سه روز عزای عمومی اعلام شد و مقامات کشور از رئیس جمهور و رئیس مجلس گرفته تا بسیاری از وزرا و شخصیت‌های مطرح کشور با صدور پیامهایی به ابراز همدردی با مردم داغدار کردستان پرداختند و  روز پنجشنبه نیز خبر آن در صفحه اول همه روزنامەهای سراسری قرار گرفت. مرگ دست کم ۱۱ نفر که به سبب نوع حادثه قلب بسیاری‌ها را جریحەدار کرد. نکته حائز اهمیت در این رویداد تلخ ایجاد موجی از حزن و اندوه در عرصه استانی و ملی بود که اگر نبود این ابراز همدردی‌ها شاید تالم ناشی از آن برای  خانواده‌های داغدار قابل تحمل نبود. اما پیرامون این سانحه نکاتی قابل تامل است که بیان آن ضروری به نظر می‌رسد: ۱- تلنگری بود به مسوولان که هشدار رسانه‌ها و کارشناسان را جدی بگیرند. نقطه وقوع حادثه به عنوان مکانی حادثه خیز بارها مورد نقد قرار گرفته بود اما دریغ از یک پاسخ منطقی! ۲- بارها گفتیم و بار دیگر تکرار می‌کنیم، مردم کمبودها و ناملایمات را تحمل می‌کنند اما بی‌توجهی، اهمال، فخرفروشی و بی‌عدالتی ازسوی مسئولان را تحمل نمی‌کنند. شکی نداریم که با هزینه چندبرابرهم که شده این مسیر تحت فشار افکارعمومی در کوتاه‌ترین زمان اصلاح خواهد شد، همچنانکه قطعه‌ای از مسیر راه سنندج- حسین آباد، در سال 1382 پیش پس از واژگونی تانکر حامل مواد شیمیایی MTBE و سرازیر شدن مواد آن به داخل آب سد قشلاق بلافاصله اصلاح شد، آیا بهتر نیست قبل از وقوع حوادث تلخ و تحمیل هزینه‌های بسیار گوشها را بروی انتقادات بگشایند و اینقدر بیخیال نباشند. حتما باید جان چند نفر گرفته شود تا معبری حادثه خیز اصلاح شود؟ 3- بارها از تردد تانکر‌های نفتکش در جاده‌های کردستان به عنوان ارابەهای مرگ و کابوس نام برده شده است و سال‌هاست واژگونی تانکر‌ها که نفت و مشتقات نفتی عراق را از طریق جاده‌های باریک و ناامن کردستان به ویژه مریوان و سنندج به ایران می‌آورند یا محصولات نفتی فراوری شده مانند بنزین و گازوئیل را به آن کشور منتقل می‌کنند، همچون کابوسی مردم و محیط زیست منطقه کردستان را تهدید می‌کند. گفته می‌شود در سوآپ نفتی ایران و عراق روزانه ۳۰ تا ۶۰ هزار بشکه نفت خام از طریق مرز به پالایشگاه‌های کرمانشاه، شازند، تهران و تبریز انتقال داده می‌شود و ایران معادل آن را در بنادر صادراتی جنوب تحویل مشتریان عراق می‌دهد. آمار تردد روزانه از ۶۰ تا ۴۰۰ کامیون در محور مریوان – سنندج که یکی از باریک‌ترین و ...