رفتن به بالا

روزنامه فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی رۆژان

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


 • پنجشنبه ۲۷ دی ۱۳۹۷
 • الخميس ۱۰ جماد أول ۱۴۴۰
 • 2019 Thursday 17 January

 • روزنامه روژان

  صاحب امتیاز و مدیر مسوول: سلیمان الله‌مرادی

  ..............................................................

  نشانی: سنندج - میدان آزادی - انتهای کوچه سجادی (کوچه رزان) - پلاک ۱۱۵

  کد پستی: ۳۳۹۵۳-۶۶۱۳۷

  ..............................................................

  تلفن: ۳۳۲۳۸۵۴۵-۰۸۷

  ای‌میل: info@rojanpress.com

  کانال تلگرام: rojanpress@


اوقات شرعی

 • چهارشنبه ۱۷ خرداد ۱۳۹۶ - ۱۱:۵۸
 • کد خبر : 2842
 • هفته‌نامه روژان
 • چاپ خبر : کم‌توجهی به حقوق بیمار تمامی ندارد
گزارش خبرنگار روژان از مرگ ناگهانی دختر10 ساله در سنندج

کم‌توجهی به حقوق بیمار تمامی ندارد

روژان: هنوز یک سال از مرگ پرسام عزیزی و آریا ساعدی خامسان نگذشته که خبر مرگ دختر بچه نایسری سارینا مرادی بار دیگر افکار عمومی بخشی از جامعه را متاثر کرد. سارینا مرادی دختری ۱۰ ساله از نایسر فرزند زبیر مرادی کارگر روز مزد.

عطا حسینی/ در دنیای طبابت، اخلاق و پزشکی به شکلی جدایی‌ناپذیر به یکدیگر گره خورده‌اند؛ هر پزشکی پیش از این که کارش را به طور حرفه‌ای آغاز کند و قدم در راه پر فراز و نشیب درمان بیماری‌ها بگذارد باید قسم‌نامه‌ای را بخواند که او را به رعایت اصولی ملزم می‌‌کند. قسم‌نامه‌ای برای این‌که با گذر زمان خیلی چیزها فراموش‌شان نشود؛ برای این که یادشان نرود چرا این حرفه را انتخاب کرده‌اند؛ یادشان نرود حالا که پا در این راه گذاشته‌اند چه مسئولیت مهمی را باید به دوش بکشند؛ یادشان نرود در تمام دوران طبابت‌شان حتی یک لحظه هم نباید از آن بایدها و نبایدها غافل شوند؛ سوگند می‌خورند که هیچ وقت این اصل مهم را فراموش نکنند که قبل از این‌که یک پزشک ماهر و مشهور باشند اول باید یک پزشک با اخلاق باشند؛ اما گویی این سوگندنامه در دنیای پزشکی امروز فقط جنبه تشریفاتی دارد و کم توجهی به حقوق بیماران در کردستان تمامی ندارد.
هنوز یک سال از مرگ پرسام عزیزی و آریا ساعدی خامسان نگذشته که خبر مرگ دختر بچه نایسری سارینا مرادی بار دیگر افکار عمومی بخشی از جامعه را متاثر کرد. سارینا مرادی دختری ۱۰ ساله از نایسر فرزند زبیر مرادی کارگر روز مزد.
سارینا حدود ۲۵ روز پیش به دلیل آنچه که سرفه ناشی از سرماخوردگی جزیی از آن نام برده می‌شود به بیمارستان بعثت مراجعه می‌کند؛ در بیمارستان به تشخیص پزشک، علت سرفه عفونت و برای رفع آن آنتی‌بیوتیک تجویز می‌شود. بعد از چند روز پدر سارینا به دلیل خوب نشدن دخترش او را به بیمارستان تامین اجتماعی سنندج برده و پزشک کشیک، این‌بار پس از معاینه‌ای جزیی داروهای او را عوض کرده و فقط چند قرص استامینوفون برایش تجویز می‌کند و دختر بیمار را به خانه می‌فرستد؛ اما متاسفانه سارینا در خانه دچار تشنج می‌شود. پدرش فوراً اورا به بیمارستان برگردانده ولی ظاهراً کاری از دست پرسنل بیمارستان بر نمی‌آید و اورا به بیمارستان بعثت منتقل کردند که متاسفانه سارینا کوچولو در همین فاصله دچار مرگ مغزی شده و به کما می رود و قلب کوچکش برای همیشه از تپش ایستاد.
اگرچه خطا و قصور پزشکی در حوزه بهداشت و درمان امری دور از انتظار نیست و کم و بیش در گوشه و کنار جهان رخ می‌دهد اما امروزه این خطاها در مراکز درمانی استان کردستان و بی‌توجهی و اهمال در حق بیماران و یا تشخیص به موقع بیماری به یک موضوع عادی تبدیل شده و کسی هم پاسخگو نیست. در همین حال، شهروندان کردستانی از برخی کمبودها در مراکز بیمارستانی انتقاد کرده و بر این باورند که به دلیل بی توجهی به حقوق بیماران روز به روز شاهد افزایش خطاهای پزشکی در استان هستیم.

اخبار مرتبط

نظرات

یادداشت روژان

به یاد کاک رحیم ذبیحی

هژیر الله‌مرادی انگار همین دیروز بود به دفتر روژان آمد، مانند همیشه با چهره‌ای خندان و چند ایده جدید که انجام هرکدام می‌توانست چراغی روشن فراروی نسل آینده باشد، کاک رحیم تنها یک کارگردان و فیلمساز عادی نبود. او غم مردم داشت و پشت هرکدام از آثارش می‌توان انبوهی از رنج و مرارت را دید. خود می‌گوید: غمی انسانی از من یک فیلمساز ساخت. در باره روژان نیز گفت: همان نشریه‌ای است که سالها انتظار بودنش را داشتیم. مرگ حق است اما افسوس که برای رحیم ذبیحی زود بود و طرحهایش ناتمام ماند. از تهیه فیلمی بنام «روزی، روزگاری شهرمان بانه» حرف می‌زد که نگاهی به وقایع تلخ روزهای جنگ و بمباران شهر داشت، وقایعی که بخشی از تاریخ فرهنگ پایداری کردستان را می‌توانست ثبت کند، فراخوان طرح را ما در روژان هم منتشر کردیم اما حیف که دست اجل مهلت نداد و خیلی زود روح بلندش به آسمان پرکشید و همه ما را در غم فقدان خود سوگوار کرد، روحش شاد و یادش گرامی.