رفتن به بالا

روزنامه فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی رۆژان

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


 • یکشنبه ۲۹ مهر ۱۳۹۷
 • الأحد ۱۰ صفر ۱۴۴۰
 • 2018 Sunday 21 October

 • روزنامه روژان

  صاحب امتیاز و مدیر مسوول: سلیمان الله‌مرادی

  ..............................................................

  نشانی: سنندج - میدان آزادی - انتهای کوچه سجادی (کوچه رزان) - پلاک ۱۱۵

  کد پستی: ۳۳۹۵۳-۶۶۱۳۷

  ..............................................................

  تلفن: ۳۳۲۳۸۵۴۵-۰۸۷

  ای‌میل: info@rojanpress.com

  کانال تلگرام: rojanpress@


اوقات شرعی

 • چهارشنبه ۱۷ خرداد ۱۳۹۶ - ۱۱:۵۸
 • کد خبر : 2842
 • هفته‌نامه روژان
 • چاپ خبر : کم‌توجهی به حقوق بیمار تمامی ندارد
گزارش خبرنگار روژان از مرگ ناگهانی دختر10 ساله در سنندج

کم‌توجهی به حقوق بیمار تمامی ندارد

روژان: هنوز یک سال از مرگ پرسام عزیزی و آریا ساعدی خامسان نگذشته که خبر مرگ دختر بچه نایسری سارینا مرادی بار دیگر افکار عمومی بخشی از جامعه را متاثر کرد. سارینا مرادی دختری ۱۰ ساله از نایسر فرزند زبیر مرادی کارگر روز مزد.

عطا حسینی/ در دنیای طبابت، اخلاق و پزشکی به شکلی جدایی‌ناپذیر به یکدیگر گره خورده‌اند؛ هر پزشکی پیش از این که کارش را به طور حرفه‌ای آغاز کند و قدم در راه پر فراز و نشیب درمان بیماری‌ها بگذارد باید قسم‌نامه‌ای را بخواند که او را به رعایت اصولی ملزم می‌‌کند. قسم‌نامه‌ای برای این‌که با گذر زمان خیلی چیزها فراموش‌شان نشود؛ برای این که یادشان نرود چرا این حرفه را انتخاب کرده‌اند؛ یادشان نرود حالا که پا در این راه گذاشته‌اند چه مسئولیت مهمی را باید به دوش بکشند؛ یادشان نرود در تمام دوران طبابت‌شان حتی یک لحظه هم نباید از آن بایدها و نبایدها غافل شوند؛ سوگند می‌خورند که هیچ وقت این اصل مهم را فراموش نکنند که قبل از این‌که یک پزشک ماهر و مشهور باشند اول باید یک پزشک با اخلاق باشند؛ اما گویی این سوگندنامه در دنیای پزشکی امروز فقط جنبه تشریفاتی دارد و کم توجهی به حقوق بیماران در کردستان تمامی ندارد.
هنوز یک سال از مرگ پرسام عزیزی و آریا ساعدی خامسان نگذشته که خبر مرگ دختر بچه نایسری سارینا مرادی بار دیگر افکار عمومی بخشی از جامعه را متاثر کرد. سارینا مرادی دختری ۱۰ ساله از نایسر فرزند زبیر مرادی کارگر روز مزد.
سارینا حدود ۲۵ روز پیش به دلیل آنچه که سرفه ناشی از سرماخوردگی جزیی از آن نام برده می‌شود به بیمارستان بعثت مراجعه می‌کند؛ در بیمارستان به تشخیص پزشک، علت سرفه عفونت و برای رفع آن آنتی‌بیوتیک تجویز می‌شود. بعد از چند روز پدر سارینا به دلیل خوب نشدن دخترش او را به بیمارستان تامین اجتماعی سنندج برده و پزشک کشیک، این‌بار پس از معاینه‌ای جزیی داروهای او را عوض کرده و فقط چند قرص استامینوفون برایش تجویز می‌کند و دختر بیمار را به خانه می‌فرستد؛ اما متاسفانه سارینا در خانه دچار تشنج می‌شود. پدرش فوراً اورا به بیمارستان برگردانده ولی ظاهراً کاری از دست پرسنل بیمارستان بر نمی‌آید و اورا به بیمارستان بعثت منتقل کردند که متاسفانه سارینا کوچولو در همین فاصله دچار مرگ مغزی شده و به کما می رود و قلب کوچکش برای همیشه از تپش ایستاد.
اگرچه خطا و قصور پزشکی در حوزه بهداشت و درمان امری دور از انتظار نیست و کم و بیش در گوشه و کنار جهان رخ می‌دهد اما امروزه این خطاها در مراکز درمانی استان کردستان و بی‌توجهی و اهمال در حق بیماران و یا تشخیص به موقع بیماری به یک موضوع عادی تبدیل شده و کسی هم پاسخگو نیست. در همین حال، شهروندان کردستانی از برخی کمبودها در مراکز بیمارستانی انتقاد کرده و بر این باورند که به دلیل بی توجهی به حقوق بیماران روز به روز شاهد افزایش خطاهای پزشکی در استان هستیم.

اخبار مرتبط

نظرات

یادداشت روژان

نگاهی به سوانح دلخراش جاده‌ای در راه‌های استان کردستان

گوش‌هایی که نمی‌شنوند و چشم‌هایی که نمی‌بینند

بامداد سەشنبه ۲۰ تیر درحالیکه غالب مردم براساس نظم و گردش شبانەروز در بستر خواب بودند جمعیتی از شهر سنندج، به اقتضای نیاز و کار ضروری عزم سفر کردند تا در این گردش روزگار به نیازهای خود پاسخ دهند اما انگار مقدر چنین بود که به مقصد نرسند و در همان ابتدای سفر راهی دیار باقی شوند. حادثه دلخراشی که به سبب ارتباطات پیشرفته و شبکەهای اجتماعی خواب را در همان نیمەهای شب از چشم هموطنان ربود و به خبر اول خبرگزاری‌های ایران تبدیل شد، به گونەای که سه روز عزای عمومی اعلام شد و مقامات کشور از رئیس جمهور و رئیس مجلس گرفته تا بسیاری از وزرا و شخصیت‌های مطرح کشور با صدور پیامهایی به ابراز همدردی با مردم داغدار کردستان پرداختند و  روز پنجشنبه نیز خبر آن در صفحه اول همه روزنامەهای سراسری قرار گرفت. مرگ دست کم ۱۱ نفر که به سبب نوع حادثه قلب بسیاری‌ها را جریحەدار کرد. نکته حائز اهمیت در این رویداد تلخ ایجاد موجی از حزن و اندوه در عرصه استانی و ملی بود که اگر نبود این ابراز همدردی‌ها شاید تالم ناشی از آن برای  خانواده‌های داغدار قابل تحمل نبود. اما پیرامون این سانحه نکاتی قابل تامل است که بیان آن ضروری به نظر می‌رسد: ۱- تلنگری بود به مسوولان که هشدار رسانه‌ها و کارشناسان را جدی بگیرند. نقطه وقوع حادثه به عنوان مکانی حادثه خیز بارها مورد نقد قرار گرفته بود اما دریغ از یک پاسخ منطقی! ۲- بارها گفتیم و بار دیگر تکرار می‌کنیم، مردم کمبودها و ناملایمات را تحمل می‌کنند اما بی‌توجهی، اهمال، فخرفروشی و بی‌عدالتی ازسوی مسئولان را تحمل نمی‌کنند. شکی نداریم که با هزینه چندبرابرهم که شده این مسیر تحت فشار افکارعمومی در کوتاه‌ترین زمان اصلاح خواهد شد، همچنانکه قطعه‌ای از مسیر راه سنندج- حسین آباد، در سال 1382 پیش پس از واژگونی تانکر حامل مواد شیمیایی MTBE و سرازیر شدن مواد آن به داخل آب سد قشلاق بلافاصله اصلاح شد، آیا بهتر نیست قبل از وقوع حوادث تلخ و تحمیل هزینه‌های بسیار گوشها را بروی انتقادات بگشایند و اینقدر بیخیال نباشند. حتما باید جان چند نفر گرفته شود تا معبری حادثه خیز اصلاح شود؟ 3- بارها از تردد تانکر‌های نفتکش در جاده‌های کردستان به عنوان ارابەهای مرگ و کابوس نام برده شده است و سال‌هاست واژگونی تانکر‌ها که نفت و مشتقات نفتی عراق را از طریق جاده‌های باریک و ناامن کردستان به ویژه مریوان و سنندج به ایران می‌آورند یا محصولات نفتی فراوری شده مانند بنزین و گازوئیل را به آن کشور منتقل می‌کنند، همچون کابوسی مردم و محیط زیست منطقه کردستان را تهدید می‌کند. گفته می‌شود در سوآپ نفتی ایران و عراق روزانه ۳۰ تا ۶۰ هزار بشکه نفت خام از طریق مرز به پالایشگاه‌های کرمانشاه، شازند، تهران و تبریز انتقال داده می‌شود و ایران معادل آن را در بنادر صادراتی جنوب تحویل مشتریان عراق می‌دهد. آمار تردد روزانه از ۶۰ تا ۴۰۰ کامیون در محور مریوان – سنندج که یکی از باریک‌ترین و ...