رفتن به بالا

روزنامه فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی رۆژان

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


 • شنبه ۲۹ دی ۱۳۹۷
 • السبت ۱۲ جماد أول ۱۴۴۰
 • 2019 Saturday 19 January

 • روزنامه روژان

  صاحب امتیاز و مدیر مسوول: سلیمان الله‌مرادی

  ..............................................................

  نشانی: سنندج - میدان آزادی - انتهای کوچه سجادی (کوچه رزان) - پلاک ۱۱۵

  کد پستی: ۳۳۹۵۳-۶۶۱۳۷

  ..............................................................

  تلفن: ۳۳۲۳۸۵۴۵-۰۸۷

  ای‌میل: info@rojanpress.com

  کانال تلگرام: rojanpress@


اوقات شرعی

 • یکشنبه ۲۱ خرداد ۱۳۹۶ - ۱۱:۵۹
 • کد خبر : 2845
 • هفته‌نامه روژان
 • چاپ خبر : کردستان، یکپارچه علیه داعش

ائمه جمعه و جماعت، شوراهای افتاء، روحانیون، مدرسین و طلاب استان کردستان با صدور بیانیه‌ای حوادث تروریستی تهران را محکوم کردند. در این بیانیه آمده است: بار دیگر عوامل خود فروخته و جیره خواران استکبار جهانی مرموزانه و بزدلانه دست‌های ننگین خود را به خون هم وطنان آغشته نموده و جمعی از مردم بیگناه و […]

ائمه جمعه و جماعت، شوراهای افتاء، روحانیون، مدرسین و طلاب استان کردستان با صدور بیانیه‌ای حوادث تروریستی تهران را محکوم کردند.
در این بیانیه آمده است: بار دیگر عوامل خود فروخته و جیره خواران استکبار جهانی مرموزانه و بزدلانه دست‌های ننگین خود را به خون هم وطنان آغشته نموده و جمعی از مردم بیگناه و روزه دار را به خاک و خون کشیدند. از زمان شکل گیری انقلاب اسلامی دشمنان قسم خورده اسلام و مسلمین در صدد شکست و تضعیف این نهضت الهی بودند و هر روز توطئه و ترفندی جدید ساختند تا بتوانند اراده آهنین مردم همیشه در صحنه ایران اسلامی را درهم شکنند که به لطف الهی موفق نشدند.
در این ماه‌های اخیر تمام چشم و نگاه خود را به انتخابات ریاست جمهوری دوخته بودند که الحمدالله ملت با رأی ۴۲ میلیونی تمام خواب‌های پریشان آنها را تعبیر نمودند. این زالو صفتان بعد از این همه اقتدار و عزت و سربلندی برآشفته و خواستند تا اربابان کثیف خود را خوشحال نمایند و به زعم باطل خود ترس و دلهره ای را هم بین مردم ایجاد نمایند؛ ولی همانگونه که رهبر معظم انقلاب اسلامی فرمودند: «چنین حوادثی هیچ خللی در اراده ملت و مسئولان بوجود نخواهد آورد و ملت ایران خردمندانه به حرکت خود ادامه خواهد داد و پیش خواهد رفت».
لذا ما ائمه جمعه، شوراهای افتاء، روحانیون، مدرسین و طلاب استان کردستان ضمن محکومیت شدید این حوادث تروریستی به همه افراط گرایان و تکفیری‌ها این نوکران آمریکا و اسرائیل هشدار می‌دهیم که تا دیر نشده سر عقل بیایند و دست از چنین اعمال ننگینی بردارند و بیش از این چهره رئوف و مهربان اسلام عزیز را خدشه دار ننمایند و بدانند هیچ جایگاهی بین صفوف بهم پیوسته ملت مسلمان ایران نداشته ونخواهند داشت.
ابراز همدردی جمعی از نویسندگان و فعالان مدنی کورد با خانواده‌های حادثه اخیر تهران
انسان های آزادیخواه، مردم شریف ایران؛
همچنان که اطلاع دارید، روز چها رشنبه ۱۷ خرداد ۱۳۹۶، شهر تهران هدف دو حمله تروریستی قرار گرفت. شکی نیست که این حمله بخشی از کارزار جهانی تروریسم بی وطن، علیه همه ارزشهای انسانی، اخلاقی و دینی است. نیک می دانیم که در سالهای اخیر، به همان اندازه که تروریستها خود را مدافعان ارزشهای دینی خوانده‌اند، قاطبه مسلمانان و علمای دین چه شیعه و چه سنی، به درستی، این رفتارهای سبعانه و نفرت انگیز را محکوم کرده و آن را منافی ارزش های دینی، انسانی و اخلاقی خوانده‌اند.
ما نویسندگان و فعالان مدنی کورد، با آگاهی از اینکه، هدف اصلی این حملات کور، به زانو درآوردن بشریت و مردمان متعهد به پیشرفت، از طریق ارعاب و نفرت پراکنی است، یادآور می شویم که ملت کورد دیری است به پیکار علیه تروریسم بی وطن ملحق شده است و در این راه، مبارزات، مقاومتها و هزینه‌های زیادی در کارنامه خود به ثبت رسانده است. قهرمانیهای نیروهای کورد درخط مقدم مبارزه علیه داعش در عراق و سوریه، و نیز حوادث کوبانی و شنگال نمونه‌های بارز این مدعاست. همچنین قلم و قدم ما نویسندگان کورد هم شاهدی بر مساهمت ما در این عرصه است.
اکنون نیز با ایمان به پیروزی بشریت و ارزش‌های جاودانه‌اش در این نبرد سرنوشت ساز، دست دیگر هموطنانمان را می گیریم و در کنار قربانیان و آسیب دیدگان حادثه تلخ تهران می ایستیم و ضمن محکومیت دوباره این بربریت، با خانواده‌های قربانیان این حادثه عمیقا ابراز همدری و برای آسیب دیدگان هم آرزوی بهبودی می نماییم.

تروریسم معضل جهانی بشریت
حادثه تروریستی تهران همه ما را داغدار کرد. کشتن انسان‌های بی‌گناه و حمله به آزادی و امنیت مردم، در هر کجای ایران اتفاق بیفتد حمله به تمام ایران است. از هر نژاد و زبان و دینی که باشیم همه و همه در مقابل تروریست‌ها در یک سنگر واحد خواهیم بود.
ترور در هر شکلی و هر لباسی محکوم است. اگرچه ترور در وهله اول امنیت مردم را نشانه می‌رود اما در نهایت تروریسم دشمن درجه یک آزادی است و دمکراسی. به همین جهت هم دقیقا نماد دمکراسی‌خواهی ایران یعنی پارلمان را نشانه رفتند.
مطمئنا تروریسم به عنوان معضلی جهانی و مشترک در این کره خاکی، معلول علتهای متعدد و متنوع است و مقابله با این هیولای بی‌رحم مستلزم درک و تشخیص آن علل است.
ایران کشوری متکثر و متنوع است و نادیده گرفتن این واقعیت منجر به تدوین قوانین یکسان برای فرهنگ‌های غیر یکسان است که نتیجه آن عدم انطباق واقعیت‌های اجتماعی-فرهنگی با تمامی برنامه‌ها و پروژه‌های ملی است.
اکنون که داعش به صورت نمادین، تفکر خشونت متوحش را نمایندگی و تلاش می‌کند خاورمیانه را به میدان جنگ تبدیل کند و در این راه نامقدس برای خود همپیمانانی در میان کشورهای همسایه پیدا کرده است بر ما لازم است که دست دوستی و همپیمانی را به سوی تمامی نیروهای دمکراسی‌خواه در منطقه دراز کنیم و دست دوستی آنها را به گرمی بفشاریم.
کوردها اولین قربانی تهاجم داعش بودند. اما در شنگال و کوبانی ضمن مبارزه پر افتخار با این نماد توحش و تحجر، هیچ‌گاه آزادی و دمکراسی را فدای امنیت و مصلحت ننمودند. ما هم در ایران ضمن اعلام آمادگی برای مبارزه با تروریسم در هر شکل و هر لباسی، هر نوع ایجاد فضای امنیتی و نظامی را به بهانه مبارزه با تروریسم روا نمی‌دانیم و بلکه دقیقا تروریسم را مولود فضاهای نظامی و امنیتی می‌دانیم چرا که در فضایی آزاد و دمکراتیک، تفکرات خشونت‌طلبانه رو به اضمحلال خواهند رفت.
بار دیگر ضمن محکوم نمودن حوادث تروریستی امروز در تهران، همراهی و همدلی تمام و کمال خود را با هم میهمنان گرامی اعلام نموده و از همه هم میهمنان گرامی می‌خواهیم دست در دست هم برای مبازره با تروریسم در یک صف و در یک سنگر بمانیم.

تحول‌خواهان کورد

 بیانیه فراکسیون اهل سنت مجلس

فراکسیون اهل سنت مجلس با انتشار بیانیه‌ای حمله تروریستی به خانه ملت و حرم امام خمینی (ره) را محکوم کرد. متن بیانیه بدین شرح است:
مردم شریف و سرافراز ایران
با سلام و درود
حمله‌ی تروریستی به خانه ملت و قلب تپنده نظام مردمسالاری دینی و آرامگاه امام راحل عظیم الشان و به خاک و خون کشیدن جمعی از هموطنان شریف و بی‌گناه موجب بهت و تأثّر ملّی شد.
اینجانبان اعضای فراکسیون اهل سنت مجلس شورای اسلامی به نمایندگی از جامعه اهل سنت ایران اسلامی ضمن محکوم کردن این اقدامات جنایت‌بار به خانواده‌ی معزز شهدای این دو رویداد و مقام معظم رهبری تسلیت عرض نموده، برای مصدومان شفای عاجل از خداوند مهربان خواستاریم.
کشور ما بیش از هر زمانی به وحدت و انسجام نیاز دارد. یقین داریم ایران ما یکپارچه و تمام‌قد در برابر تروریسم خواهد ایستاد و بر این بلای ویرانگر به یاری خدا، فایق خواهد آمد.
در این روزهای تلخ ضروری است در پیشگاه شما یکبار دیگر پیمان تازه کرده و عزم جزم خود را برای تمسک به بنیان مرصوص وحدت و همدلی به نمایش بگذاریم. باشد که در پرتو مجاهدت های شما مردم شریف و رهبری داهیانه مقام معظم رهبری، ایران عزیز همچنان جزیره ثبات و آرامش و قلعه تسخیر ناپذیر مبارزه با استکبار جهانی در منطقه و جهان بماند.
فراکسیون نمایندگان اهل سنت مجلس شورای اسلامی
جامعه کوردهای مقیم مرکز نیز با صدور بیانیه‌ای حمله کور چند نفر فریب خورده را به مجلس شورای اسلامی و حرم امام خمینی محکوم کرد.
در بخشی از این بیانیه آمده است: جامعه کوردهای مقیم مرکز به عنوان نهادی متشکل از شهروندان کورد در تهران حملات تروریستی چهارشنبه ۱۷/ خرداد/ ۱۳۹۶ تهران را به شدیدترین وجه ممکن محکوم می‌کند و یادآور می‌شود که این حادثه غم‌انگیزه نه تنها هیچ خللی در انگیزه ما برای حفظ وحدت و آرامش جامعه وارد نخواهد کرد بلکه همبستگی ملی ایرانیان را نیز افزایش می‌دهد.
یقینا مردم کورد اعم از اهل تشیع و اهل تسنن و دیگر اقلیت‌های دینی در کنار دیگر هموطنان مشارکت خود را در مبارزه با تروریسم مورد تاکید قرار می‌دهند.
در پایان همدردی عمیق و مراتب تسلیت را با خانواده‌های معظم شهدا و مردم ایران ابراز می‌داریم و برای شهدا اجر جزیل و برای مجروحین بهبود از خداوند متعال مسئلت داریم.
نمایندگان مردم کردستان در مجلس شورای اسلامی، جبهه پیروان خط امام و رهبری استان کردستان، حزب تدبیر و توسعه کردستان، حزب اعتماد ملی منطقه کردستان و جمعی از نویسندگان و فعالان مدنی نیز با انتشار بیانیه‌های جداگانه‌ای حمله تروریستی به حرم امام خمینی(ره) و مجلس شورای اسلامی را محکوم کردند

اخبار مرتبط

نظرات

یادداشت روژان

به یاد کاک رحیم ذبیحی

هژیر الله‌مرادی انگار همین دیروز بود به دفتر روژان آمد، مانند همیشه با چهره‌ای خندان و چند ایده جدید که انجام هرکدام می‌توانست چراغی روشن فراروی نسل آینده باشد، کاک رحیم تنها یک کارگردان و فیلمساز عادی نبود. او غم مردم داشت و پشت هرکدام از آثارش می‌توان انبوهی از رنج و مرارت را دید. خود می‌گوید: غمی انسانی از من یک فیلمساز ساخت. در باره روژان نیز گفت: همان نشریه‌ای است که سالها انتظار بودنش را داشتیم. مرگ حق است اما افسوس که برای رحیم ذبیحی زود بود و طرحهایش ناتمام ماند. از تهیه فیلمی بنام «روزی، روزگاری شهرمان بانه» حرف می‌زد که نگاهی به وقایع تلخ روزهای جنگ و بمباران شهر داشت، وقایعی که بخشی از تاریخ فرهنگ پایداری کردستان را می‌توانست ثبت کند، فراخوان طرح را ما در روژان هم منتشر کردیم اما حیف که دست اجل مهلت نداد و خیلی زود روح بلندش به آسمان پرکشید و همه ما را در غم فقدان خود سوگوار کرد، روحش شاد و یادش گرامی.