رفتن به بالا

روزنامه فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی رۆژان

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


 • دوشنبه ۱ بهمن ۱۳۹۷
 • الإثنين ۱۴ جماد أول ۱۴۴۰
 • 2019 Monday 21 January

 • روزنامه روژان

  صاحب امتیاز و مدیر مسوول: سلیمان الله‌مرادی

  ..............................................................

  نشانی: سنندج - میدان آزادی - انتهای کوچه سجادی (کوچه رزان) - پلاک ۱۱۵

  کد پستی: ۳۳۹۵۳-۶۶۱۳۷

  ..............................................................

  تلفن: ۳۳۲۳۸۵۴۵-۰۸۷

  ای‌میل: info@rojanpress.com

  کانال تلگرام: rojanpress@


اوقات شرعی

 • یکشنبه ۲۱ خرداد ۱۳۹۶ - ۱۲:۴۰
 • کد خبر : 2852
 • هفته‌نامه روژان
 • چاپ خبر : شفافیت مبارزات کردها در خاورمیانه

روژان: کردها در سال‌های اخیر بیشترین آسیب را از افراط و تکفیر دیده‌اند و ترقه‌بازی چند نفر فریب خورده و جاهل با ملیت کرد قطعا نمی‌تواند به مبارزات پیوسته کردها با ترور و تروریسم خدشه‌ای وارد سازد؛ همچنانکه بسیاری از علما و روحانیان برجسته کورد و کنشگران سیاسی و فعالان مدنی در روزهای اخیر با صدور بیانیه‌ها و اظهار نظر قاطع، اوج نفرت خود را از این حرکت کور و شنیع ابراز داشتند

مجموعه تحولات مناطق کردنشین در دهه‌های اخیر به ویژه ظهور پدیده داعش و زنجیره جنایاتی که این گروه تروریستی در حق کردهای واقع در بخش‌هایی از خاک عراق و سوریه (شنگال و کوبانی) اعمال کرد، بی ارتباط با ایران نیست.
با پیروزی انقلاب اسلامی ایران، سران مرتجع کشورهای عربی برای مهار آن و متوقف کردن روند بیداری ملت‌های تحت ستم منطقه، جنگی نابرابر از سوی دیکتاتور عراق صدام حسین بر ایران تحمیل کردند.
۳۰سال از جنگ ایران و عراق می‌گذرد، خاورمیانه اینک دچار تحولی بنیادین شده است؛ بهار عربی، خاورمیانه را در برگرفته و جریان ارتجاع، ناتوان از رویارویی با درخت انقلاب اسلامی در صدد قطع کردن سرشاخه‌های آن در عراق و سوریه و ترکیه است.
نگاهی گذرا به محتوای تولیدات رسانه‌ای جبهه ارتجاع و واپس‌گرا از جمله رژیم سعودی در وقایع کوبانی و شنگال و سکوت معنی‌دار آنها در قبال جنایات داعش در سال‌های اخیر به خوبی نشان می‌دهد که این گروه تروریستی در منطقه با چه اهدافی تشکیل شده و نیات آنان از حمله به مناطق کردنشین و اخیرا حمله به حرم مطهر امام خمینی(ره) و مجلس چیست.
داعش به عنوان تازه‌ترین محصول همکاری‌های مشترک آمریکا و سران مرتجع منطقه، با حمایت گسترده تسلیحاتی – لجستیکی و رسانه‌ای آمریکا و اسراییل، موج سهمگینی از رعب و وحشت درمنطقه ایجاد کرده و هدفی جز تضعیف جبهه ایرانی از طریق «واگرایی» ندارد؛ جبهه‌ای که تمام‌قد و به درازای تاریخ و به گستردگی مرزهای چند کشور همسایه در برابر دیکتاتورها مقاومت کرده و خون داده است. باید این واقعیت را پذیرفت که مردم کوبانی و زنان و دختران شنگالی نه تنها به خاطر کُرد بودن بلکه به دلیل اینکه یکی از اصیل‌ترین و ریشه‌دارترین اقوام ایرانی هستند هدف حمله قرار گرفته‌اند.
چه بخواهیم چه نخواهیم واقعیت‌ها به ما می‌گویند که امروز مدافعان کوبانی، ولو کیلومترها در آن‌سوی مرزهای رسمی ایران، در خط مقدم جبهه دفاع از جغرافیای معنوی و فرهنگی ایران بزرگ قرار دارند و از مدافعین و همپیمانان جمهوری اسلامی ایران محسوب می‌شوند. چه زیبا فرمودند رهبر معظم انقلاب که «اگر مدافعان حرم مبارزه نمی‌کردند باید در کرمانشاه و همدان می‌جنگیدیم». امروز هراس دشمن بیشتر از وحدت و همگرایی ملت ایران و قرار گرفتن کردها در صف اول مبارزه با جریان تکفیری است. از این رو بی میل نیست که با ایجاد انشقاق در جبهه به هم‌پیوسته ایران اسلامی، راه را برای تسلط ارتجاع فراهم سازد. کردها در سال‌های اخیر بیشترین آسیب را از افراط و تکفیر دیده‌اند و ترقه‌بازی چند نفر فریب خورده و جاهل با ملیت کرد قطعا نمی‌تواند به این پیوستگی و مبارزات مشترک کردها در جبهه حق علیه ترور و تروریسم خدشه‌ای وارد سازد؛ همچنانکه بسیاری از علما و روحانیان برجسته کورد و کنشگران سیاسی و فعالان مدنی در روزهای اخیر با صدور بیانیه‌ها و اظهار نظر قاطع، اوج نفرت خود را از این حرکت کور و شنیع ابراز داشتند. بدون شک سکوت در قبال این جنایات، به معنی نادیده گرفتن جنگ نیابتی کردها با داعش و تقویت جریان ارتجاع و بنیادگرایی توام با ناسیونالیسم عربی و انحراف در جبهه مشترک و تاریخی مبارزه کردها در کنار مدافعان حرم است؛ پدیده‌ای که بیش از هر چیز آمریکا و جریان صهیونیسم و سران مرتجع کشورهای عربی و در راس آن عربستان را به وحشت انداخته است. در پایان ذکر این نکته ضروری است که اگر در این نبرد دموکراسی‌خواهی با جریان ارتجاع عربی، مرتجعین بنیادگرا پیروز شوند بدون شک شاهان عرب و دیکتاتورهایی نظیر صدام که اینک عقبه داعش را تشکیل می‌دهند سیادت منطقه را در دست خواهند گرفت و در چنین شرایطی تکرار نسل کشی ملت‌های بی‌دفاع منطقه نظیر انفال و آنچه در حلبچه اتفاق افتاد دور از انتظار نیست.

اخبار مرتبط

نظرات

یادداشت روژان

به یاد کاک رحیم ذبیحی

هژیر الله‌مرادی انگار همین دیروز بود به دفتر روژان آمد، مانند همیشه با چهره‌ای خندان و چند ایده جدید که انجام هرکدام می‌توانست چراغی روشن فراروی نسل آینده باشد، کاک رحیم تنها یک کارگردان و فیلمساز عادی نبود. او غم مردم داشت و پشت هرکدام از آثارش می‌توان انبوهی از رنج و مرارت را دید. خود می‌گوید: غمی انسانی از من یک فیلمساز ساخت. در باره روژان نیز گفت: همان نشریه‌ای است که سالها انتظار بودنش را داشتیم. مرگ حق است اما افسوس که برای رحیم ذبیحی زود بود و طرحهایش ناتمام ماند. از تهیه فیلمی بنام «روزی، روزگاری شهرمان بانه» حرف می‌زد که نگاهی به وقایع تلخ روزهای جنگ و بمباران شهر داشت، وقایعی که بخشی از تاریخ فرهنگ پایداری کردستان را می‌توانست ثبت کند، فراخوان طرح را ما در روژان هم منتشر کردیم اما حیف که دست اجل مهلت نداد و خیلی زود روح بلندش به آسمان پرکشید و همه ما را در غم فقدان خود سوگوار کرد، روحش شاد و یادش گرامی.