رفتن به بالا

روزنامه فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی رۆژان

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


 • پنجشنبه ۲۷ دی ۱۳۹۷
 • الخميس ۱۰ جماد أول ۱۴۴۰
 • 2019 Thursday 17 January

 • روزنامه روژان

  صاحب امتیاز و مدیر مسوول: سلیمان الله‌مرادی

  ..............................................................

  نشانی: سنندج - میدان آزادی - انتهای کوچه سجادی (کوچه رزان) - پلاک ۱۱۵

  کد پستی: ۳۳۹۵۳-۶۶۱۳۷

  ..............................................................

  تلفن: ۳۳۲۳۸۵۴۵-۰۸۷

  ای‌میل: info@rojanpress.com

  کانال تلگرام: rojanpress@


اوقات شرعی

 • شنبه ۲۷ خرداد ۱۳۹۶ - ۱۳:۵۳
 • کد خبر : 2863
 • هفته‌نامه روژان
 • چاپ خبر : کوردها روی شاد جهانند و داعش روی تلخ آن

روژان: دو هفته‌ای است که نام ایران به سبب حادثه تروریستی در مجلس و حرم امام خمینی(ره)در صدر اخبار خبرگزاری‌های جهان قرار دارد و در این میان انتشار فایل تصویری تروریستها به زبان کردی و اعلام ماهیت آنها، نام کردستان نیز در کنار انبوه تولیدات خبری رسانه‌ها قرار گرفت و گروه‌ها و شخصیتهای مختلف بنا […]

روژان: دو هفته‌ای است که نام ایران به سبب حادثه تروریستی در مجلس و حرم امام خمینی(ره)در صدر اخبار خبرگزاری‌های جهان قرار دارد و در این میان انتشار فایل تصویری تروریستها به زبان کردی و اعلام ماهیت آنها، نام کردستان نیز در کنار انبوه تولیدات خبری رسانه‌ها قرار گرفت و گروه‌ها و شخصیتهای مختلف بنا به سلایق خود واکنش‌های گوناگونی نشان دادند؛ صرف نظر از انگیزه گردانندگان این سناریو که می‌تواند ایجاد اختلاف در بین صفوف بهم پیوسته ایرانیان باشد، واکنشها نشان داد که آنان از این حربه طرفی نبستند و حادثه تهران موجی از نفرت ایرانیان علیه داعش به همراه داشت. درپی این حادثه تلخ دهها و بلکه صدها مقاله و یادداشت در رسانه‌ها منتشر شد و هر کدام به نوبه خود ابعاد جنایات تروریستها و دشمنی آن با کردها را برملا ساختند. در این میان برای نخستین بار زبان کوردی به عرصه روزنامه‌های سراسری نیز باز شد و روزنامه وقایع اتفاقیه با انتخاب تیتر«کوردستان سومای چاوی ایرانه» (کردستان نور دیده ایران است) بیشتر از دیگر روزنامه‌ها به چشم آمد و با استقبال کاربران در فضای مجازی روبرو شد.
همچنین روزنامه شرق در یادداشتی به قلم اردشیر پشنگ نوشته است پس از حوادث تروریستی تهران، برخی ناآگاهانه و احساسی در فضای شبکه‌های اجتماعی، پیوندی ناشدنی میان کُردها و داعش برقرار کرده‌اند و به نوعی در مسیری اشتباه به یکی از اهداف اصلی داعش که تفرقه‌افکنی در داخل است، دامن می‌زنند. نگارنده با اشاره‌ای گذرا به نبرد سخت در مناطق کردنشین خاورمیانه میان کُردها و داعش، توصیه کرده که نباید در دام چنین موج‌های توهم‌زده و توطئه‌آمیزی گرفتار شویم؛ چراکه پیوند داعش و کُردها از آن وصله‌های ناجوری است که هیچ‌جور به‌هم نمی‌آیند؛ تو گویی می‌خواهند آفتاب را به مظهر تاریکی تشبیه کنند!.
روزنامه ایران هم در یادداشتی با عنوان «در مذمت آدرس انحرافی علیه کُردها؛ » آورده است:
تروریسم، قومیت نمی شناسد؛ دین، ‌نژاد، قانون و خیلی چیزهای دیگر را هم نمی‌شناسد تا جان‌ها را بگیرد. دل‌ها را از هم جدا کند و انسانیت را به محاق ببرد. در روزهای گذشته و پس از حادثه تروریستی تهران، عده‌ای در میانه این معرکه، بازی تازه‌ای را آغاز کردند تا دامن قومیت‌های کشور را آلوده کنند؛ مردم ایران اما همچنان در کنار یکدیگر ایستاده‌اند و التفاتی به چنین جریان سازی‌هایی نشان نمی‌دهند.
آنچه  می‌خوانید دیدگاه شخصیتها و هنرمندان ایران است:

ملاقادر قادری امام جمعه پاوه: هر کوردی داعش نیست و اگر کوردی داعش شد دیگر کورد نیست.

استاندار کردستان: کردها بیشترین آسیب را از داعش دیده‌اند.

عبدالجبار کاکایی شاعر نام‌آوازه‌ی ایران: کُردها روی شاد جهانند و داعش روی تلخ و ترش آن، مراقب باشیم! پخش فیلم تروریست‌ها به زبان کُردی، آخرین جلیقه‌ی انفجاری داعش بود برای تخریب هویت ملی میهنم.

نوید محمدزاده بازیگر سینما: کوردها نماد مبارزه با داعش هستند.

الهام پاوه نژاد بازیگر: هدف تروریسم و تفکر داعش، تجزیه طلبی و ویرانی اتحاد در قومیت هاست.

علی اکبر مرادی – خواننده و نوازنده – زاده دالاهو: همه در یک سرزمین زندگی می‌کنیم و فرقی نمی‌کند کرد باشیم یا ترک و ترکمن. درهرقومیتی افراد خوب و بد وجود دارد و این موضوع هیچ ارتباطی به قومیت ندارد. کسانی که چنین تفکراتی را ترویج می‌کنند قطعاً در مطرح کردن این مسأله سود شخصی‌شان را در نظر می‌گیرند. آنچه اهمیت دارد این است که یک گروه به‌عنوان تروریست جهانی و با نام داعش از سوی خیلی‌ها حمایت می‌شود. حامیان بسیاری پشت این گروه دیده می‌شود و آنهایی که این گروه تروریستی را ایجاد کرده‌اند یک تیم سیاسی‌اند نه قومیتی خاص. این حرف ها بیشتر در داخل کشور مطرح شده و به نظر من نباید اوضاع را از این بدتر کنیم. آنهایی که به چنین مسائلی دامن می‌زنند، قصد دارند در کشور جنگ داخلی راه بیندازند.

میرجلال‌الدین کزازی – استاد دانشگاه: من بارها به شیوه‌های گوناگون گفته‌ام و نوشته‌ام که ایران از دیرین‌ترین روزگاران همواره سرزمین تیره‌ها و تبارهای گوناگون بوده است. دیرینگی و بنیادینگی این ویژگی و پدیده فرهنگی، تاریخی و اجتماعی تا بدان پایه بوده است که ما نمود و نشان آن را در افسانه‌ها و رزم نامه‌های کهن ایرانی نیز می‌بینیم. این پدیده، پدیده‌ای تازه و نوپدید نیست و پاره ای از این تیره‌ها و تبارها گویش یا زبانی بومی ویژه خود داشته‌اند. هنوز هم اینچنین است اما با زبان فراگیر فرهنگی و دیوانی که می‌توانیم آن را زبان میهنی نامید با دیگر ایرانیان در پیوند بوده‌اند. این پدیده، وارونه آنچه گاه به خامی انگاشته می‌شود مایه توانمندی و مایه‌ وری فرهنگی و اجتماعی ایران بوده است. همین تیره‌ها و تبارها بوده‌اند که بارها دلیرانه با گذشتن از جان خویش مرزهای فرهنگی و جغرافیایی ایران را از گزند و آسیب دشمنان آزمندِ خیره خویِ تازشگر پاس داشته‌اند. کردان یکی از دلاورترین و سلحشورترین تیره‌های ایرانند، همواره مرزبانان دلیر و هراس ناشناس این سرزمین سپند اهورایی بوده‌اند. من به هیچ روی باور نمی‌توانم کرد که کرد، کردی که خود را از ژرفای دل و بُن جان و دندان ایرانی می‌داند و می‌شناسد، هرگز در اندیشه گزند و زیان رسانیدن به ایران باشد. کسانی که با ایران دشمنی می‌ورزند هرآیینه کرد نیستند. نام کرد برخود می‌نهند تا هنگامه‌ای بیهوده برانگیزند یا برپایه آن زبانزد زیبایی پارسی از آب گل آلود شده ماهی بگیرند. چگونه می‌توان پذیرفت یا گمان برد که کردان، کسانی که با دلاوری، توانی شگرف که مایه شگفتی شده است با کسانی هم دست و هم داستان باشند که در دشت‌های عراق، میانرودان و سوریه با آنان جنگیده‌اند، آنان را تارانده اند: زن کرد، مرد کرد که در کنار و دوشادوش یکدیگرند. آن کسی این رفتارها را به کرد بازمی خواند، آشکارا با برهانی بُرّا نشان می‌دهد که این تیره از ایرانیان را بدرستی نشناخته است.بارها گفته‌ام دوباره می‌گویم: کرد، در هر جای جهان باشد و بِزید درگفتار، در مَنش، در کنش، در همه ویژگی‌ها و هنجارهای زیستی و فرهنگی به فریاد می‌گوید که: «ایرانی است، ایرانی ناب نژاد»

رضا صادقی خواننده محبوب کشورمان نیز در صفحه اینستاگرام خود نوشت: من افتخار می کنم که دوستانی کورد دارم

کاوه رضایی فوتبالیست محبوب کشورمان هم در صفحه اینستاگرام خود نوشت: “با افتخار کورد هستم و به کورد بودنم می‌بالم هر بژى”

اخبار مرتبط

نظرات

یادداشت روژان

به یاد کاک رحیم ذبیحی

هژیر الله‌مرادی انگار همین دیروز بود به دفتر روژان آمد، مانند همیشه با چهره‌ای خندان و چند ایده جدید که انجام هرکدام می‌توانست چراغی روشن فراروی نسل آینده باشد، کاک رحیم تنها یک کارگردان و فیلمساز عادی نبود. او غم مردم داشت و پشت هرکدام از آثارش می‌توان انبوهی از رنج و مرارت را دید. خود می‌گوید: غمی انسانی از من یک فیلمساز ساخت. در باره روژان نیز گفت: همان نشریه‌ای است که سالها انتظار بودنش را داشتیم. مرگ حق است اما افسوس که برای رحیم ذبیحی زود بود و طرحهایش ناتمام ماند. از تهیه فیلمی بنام «روزی، روزگاری شهرمان بانه» حرف می‌زد که نگاهی به وقایع تلخ روزهای جنگ و بمباران شهر داشت، وقایعی که بخشی از تاریخ فرهنگ پایداری کردستان را می‌توانست ثبت کند، فراخوان طرح را ما در روژان هم منتشر کردیم اما حیف که دست اجل مهلت نداد و خیلی زود روح بلندش به آسمان پرکشید و همه ما را در غم فقدان خود سوگوار کرد، روحش شاد و یادش گرامی.