رفتن به بالا

روزنامه فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی رۆژان

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


 • یکشنبه ۲۹ مهر ۱۳۹۷
 • الأحد ۱۰ صفر ۱۴۴۰
 • 2018 Sunday 21 October

 • روزنامه روژان

  صاحب امتیاز و مدیر مسوول: سلیمان الله‌مرادی

  ..............................................................

  نشانی: سنندج - میدان آزادی - انتهای کوچه سجادی (کوچه رزان) - پلاک ۱۱۵

  کد پستی: ۳۳۹۵۳-۶۶۱۳۷

  ..............................................................

  تلفن: ۳۳۲۳۸۵۴۵-۰۸۷

  ای‌میل: info@rojanpress.com

  کانال تلگرام: rojanpress@


اوقات شرعی

 • شنبه ۲۷ خرداد ۱۳۹۶ - ۱۳:۵۳
 • کد خبر : 2863
 • هفته‌نامه روژان
 • چاپ خبر : کوردها روی شاد جهانند و داعش روی تلخ آن

روژان: دو هفته‌ای است که نام ایران به سبب حادثه تروریستی در مجلس و حرم امام خمینی(ره)در صدر اخبار خبرگزاری‌های جهان قرار دارد و در این میان انتشار فایل تصویری تروریستها به زبان کردی و اعلام ماهیت آنها، نام کردستان نیز در کنار انبوه تولیدات خبری رسانه‌ها قرار گرفت و گروه‌ها و شخصیتهای مختلف بنا […]

روژان: دو هفته‌ای است که نام ایران به سبب حادثه تروریستی در مجلس و حرم امام خمینی(ره)در صدر اخبار خبرگزاری‌های جهان قرار دارد و در این میان انتشار فایل تصویری تروریستها به زبان کردی و اعلام ماهیت آنها، نام کردستان نیز در کنار انبوه تولیدات خبری رسانه‌ها قرار گرفت و گروه‌ها و شخصیتهای مختلف بنا به سلایق خود واکنش‌های گوناگونی نشان دادند؛ صرف نظر از انگیزه گردانندگان این سناریو که می‌تواند ایجاد اختلاف در بین صفوف بهم پیوسته ایرانیان باشد، واکنشها نشان داد که آنان از این حربه طرفی نبستند و حادثه تهران موجی از نفرت ایرانیان علیه داعش به همراه داشت. درپی این حادثه تلخ دهها و بلکه صدها مقاله و یادداشت در رسانه‌ها منتشر شد و هر کدام به نوبه خود ابعاد جنایات تروریستها و دشمنی آن با کردها را برملا ساختند. در این میان برای نخستین بار زبان کوردی به عرصه روزنامه‌های سراسری نیز باز شد و روزنامه وقایع اتفاقیه با انتخاب تیتر«کوردستان سومای چاوی ایرانه» (کردستان نور دیده ایران است) بیشتر از دیگر روزنامه‌ها به چشم آمد و با استقبال کاربران در فضای مجازی روبرو شد.
همچنین روزنامه شرق در یادداشتی به قلم اردشیر پشنگ نوشته است پس از حوادث تروریستی تهران، برخی ناآگاهانه و احساسی در فضای شبکه‌های اجتماعی، پیوندی ناشدنی میان کُردها و داعش برقرار کرده‌اند و به نوعی در مسیری اشتباه به یکی از اهداف اصلی داعش که تفرقه‌افکنی در داخل است، دامن می‌زنند. نگارنده با اشاره‌ای گذرا به نبرد سخت در مناطق کردنشین خاورمیانه میان کُردها و داعش، توصیه کرده که نباید در دام چنین موج‌های توهم‌زده و توطئه‌آمیزی گرفتار شویم؛ چراکه پیوند داعش و کُردها از آن وصله‌های ناجوری است که هیچ‌جور به‌هم نمی‌آیند؛ تو گویی می‌خواهند آفتاب را به مظهر تاریکی تشبیه کنند!.
روزنامه ایران هم در یادداشتی با عنوان «در مذمت آدرس انحرافی علیه کُردها؛ » آورده است:
تروریسم، قومیت نمی شناسد؛ دین، ‌نژاد، قانون و خیلی چیزهای دیگر را هم نمی‌شناسد تا جان‌ها را بگیرد. دل‌ها را از هم جدا کند و انسانیت را به محاق ببرد. در روزهای گذشته و پس از حادثه تروریستی تهران، عده‌ای در میانه این معرکه، بازی تازه‌ای را آغاز کردند تا دامن قومیت‌های کشور را آلوده کنند؛ مردم ایران اما همچنان در کنار یکدیگر ایستاده‌اند و التفاتی به چنین جریان سازی‌هایی نشان نمی‌دهند.
آنچه  می‌خوانید دیدگاه شخصیتها و هنرمندان ایران است:

ملاقادر قادری امام جمعه پاوه: هر کوردی داعش نیست و اگر کوردی داعش شد دیگر کورد نیست.

استاندار کردستان: کردها بیشترین آسیب را از داعش دیده‌اند.

عبدالجبار کاکایی شاعر نام‌آوازه‌ی ایران: کُردها روی شاد جهانند و داعش روی تلخ و ترش آن، مراقب باشیم! پخش فیلم تروریست‌ها به زبان کُردی، آخرین جلیقه‌ی انفجاری داعش بود برای تخریب هویت ملی میهنم.

نوید محمدزاده بازیگر سینما: کوردها نماد مبارزه با داعش هستند.

الهام پاوه نژاد بازیگر: هدف تروریسم و تفکر داعش، تجزیه طلبی و ویرانی اتحاد در قومیت هاست.

علی اکبر مرادی – خواننده و نوازنده – زاده دالاهو: همه در یک سرزمین زندگی می‌کنیم و فرقی نمی‌کند کرد باشیم یا ترک و ترکمن. درهرقومیتی افراد خوب و بد وجود دارد و این موضوع هیچ ارتباطی به قومیت ندارد. کسانی که چنین تفکراتی را ترویج می‌کنند قطعاً در مطرح کردن این مسأله سود شخصی‌شان را در نظر می‌گیرند. آنچه اهمیت دارد این است که یک گروه به‌عنوان تروریست جهانی و با نام داعش از سوی خیلی‌ها حمایت می‌شود. حامیان بسیاری پشت این گروه دیده می‌شود و آنهایی که این گروه تروریستی را ایجاد کرده‌اند یک تیم سیاسی‌اند نه قومیتی خاص. این حرف ها بیشتر در داخل کشور مطرح شده و به نظر من نباید اوضاع را از این بدتر کنیم. آنهایی که به چنین مسائلی دامن می‌زنند، قصد دارند در کشور جنگ داخلی راه بیندازند.

میرجلال‌الدین کزازی – استاد دانشگاه: من بارها به شیوه‌های گوناگون گفته‌ام و نوشته‌ام که ایران از دیرین‌ترین روزگاران همواره سرزمین تیره‌ها و تبارهای گوناگون بوده است. دیرینگی و بنیادینگی این ویژگی و پدیده فرهنگی، تاریخی و اجتماعی تا بدان پایه بوده است که ما نمود و نشان آن را در افسانه‌ها و رزم نامه‌های کهن ایرانی نیز می‌بینیم. این پدیده، پدیده‌ای تازه و نوپدید نیست و پاره ای از این تیره‌ها و تبارها گویش یا زبانی بومی ویژه خود داشته‌اند. هنوز هم اینچنین است اما با زبان فراگیر فرهنگی و دیوانی که می‌توانیم آن را زبان میهنی نامید با دیگر ایرانیان در پیوند بوده‌اند. این پدیده، وارونه آنچه گاه به خامی انگاشته می‌شود مایه توانمندی و مایه‌ وری فرهنگی و اجتماعی ایران بوده است. همین تیره‌ها و تبارها بوده‌اند که بارها دلیرانه با گذشتن از جان خویش مرزهای فرهنگی و جغرافیایی ایران را از گزند و آسیب دشمنان آزمندِ خیره خویِ تازشگر پاس داشته‌اند. کردان یکی از دلاورترین و سلحشورترین تیره‌های ایرانند، همواره مرزبانان دلیر و هراس ناشناس این سرزمین سپند اهورایی بوده‌اند. من به هیچ روی باور نمی‌توانم کرد که کرد، کردی که خود را از ژرفای دل و بُن جان و دندان ایرانی می‌داند و می‌شناسد، هرگز در اندیشه گزند و زیان رسانیدن به ایران باشد. کسانی که با ایران دشمنی می‌ورزند هرآیینه کرد نیستند. نام کرد برخود می‌نهند تا هنگامه‌ای بیهوده برانگیزند یا برپایه آن زبانزد زیبایی پارسی از آب گل آلود شده ماهی بگیرند. چگونه می‌توان پذیرفت یا گمان برد که کردان، کسانی که با دلاوری، توانی شگرف که مایه شگفتی شده است با کسانی هم دست و هم داستان باشند که در دشت‌های عراق، میانرودان و سوریه با آنان جنگیده‌اند، آنان را تارانده اند: زن کرد، مرد کرد که در کنار و دوشادوش یکدیگرند. آن کسی این رفتارها را به کرد بازمی خواند، آشکارا با برهانی بُرّا نشان می‌دهد که این تیره از ایرانیان را بدرستی نشناخته است.بارها گفته‌ام دوباره می‌گویم: کرد، در هر جای جهان باشد و بِزید درگفتار، در مَنش، در کنش، در همه ویژگی‌ها و هنجارهای زیستی و فرهنگی به فریاد می‌گوید که: «ایرانی است، ایرانی ناب نژاد»

رضا صادقی خواننده محبوب کشورمان نیز در صفحه اینستاگرام خود نوشت: من افتخار می کنم که دوستانی کورد دارم

کاوه رضایی فوتبالیست محبوب کشورمان هم در صفحه اینستاگرام خود نوشت: “با افتخار کورد هستم و به کورد بودنم می‌بالم هر بژى”

اخبار مرتبط

نظرات

یادداشت روژان

نگاهی به سوانح دلخراش جاده‌ای در راه‌های استان کردستان

گوش‌هایی که نمی‌شنوند و چشم‌هایی که نمی‌بینند

بامداد سەشنبه ۲۰ تیر درحالیکه غالب مردم براساس نظم و گردش شبانەروز در بستر خواب بودند جمعیتی از شهر سنندج، به اقتضای نیاز و کار ضروری عزم سفر کردند تا در این گردش روزگار به نیازهای خود پاسخ دهند اما انگار مقدر چنین بود که به مقصد نرسند و در همان ابتدای سفر راهی دیار باقی شوند. حادثه دلخراشی که به سبب ارتباطات پیشرفته و شبکەهای اجتماعی خواب را در همان نیمەهای شب از چشم هموطنان ربود و به خبر اول خبرگزاری‌های ایران تبدیل شد، به گونەای که سه روز عزای عمومی اعلام شد و مقامات کشور از رئیس جمهور و رئیس مجلس گرفته تا بسیاری از وزرا و شخصیت‌های مطرح کشور با صدور پیامهایی به ابراز همدردی با مردم داغدار کردستان پرداختند و  روز پنجشنبه نیز خبر آن در صفحه اول همه روزنامەهای سراسری قرار گرفت. مرگ دست کم ۱۱ نفر که به سبب نوع حادثه قلب بسیاری‌ها را جریحەدار کرد. نکته حائز اهمیت در این رویداد تلخ ایجاد موجی از حزن و اندوه در عرصه استانی و ملی بود که اگر نبود این ابراز همدردی‌ها شاید تالم ناشی از آن برای  خانواده‌های داغدار قابل تحمل نبود. اما پیرامون این سانحه نکاتی قابل تامل است که بیان آن ضروری به نظر می‌رسد: ۱- تلنگری بود به مسوولان که هشدار رسانه‌ها و کارشناسان را جدی بگیرند. نقطه وقوع حادثه به عنوان مکانی حادثه خیز بارها مورد نقد قرار گرفته بود اما دریغ از یک پاسخ منطقی! ۲- بارها گفتیم و بار دیگر تکرار می‌کنیم، مردم کمبودها و ناملایمات را تحمل می‌کنند اما بی‌توجهی، اهمال، فخرفروشی و بی‌عدالتی ازسوی مسئولان را تحمل نمی‌کنند. شکی نداریم که با هزینه چندبرابرهم که شده این مسیر تحت فشار افکارعمومی در کوتاه‌ترین زمان اصلاح خواهد شد، همچنانکه قطعه‌ای از مسیر راه سنندج- حسین آباد، در سال 1382 پیش پس از واژگونی تانکر حامل مواد شیمیایی MTBE و سرازیر شدن مواد آن به داخل آب سد قشلاق بلافاصله اصلاح شد، آیا بهتر نیست قبل از وقوع حوادث تلخ و تحمیل هزینه‌های بسیار گوشها را بروی انتقادات بگشایند و اینقدر بیخیال نباشند. حتما باید جان چند نفر گرفته شود تا معبری حادثه خیز اصلاح شود؟ 3- بارها از تردد تانکر‌های نفتکش در جاده‌های کردستان به عنوان ارابەهای مرگ و کابوس نام برده شده است و سال‌هاست واژگونی تانکر‌ها که نفت و مشتقات نفتی عراق را از طریق جاده‌های باریک و ناامن کردستان به ویژه مریوان و سنندج به ایران می‌آورند یا محصولات نفتی فراوری شده مانند بنزین و گازوئیل را به آن کشور منتقل می‌کنند، همچون کابوسی مردم و محیط زیست منطقه کردستان را تهدید می‌کند. گفته می‌شود در سوآپ نفتی ایران و عراق روزانه ۳۰ تا ۶۰ هزار بشکه نفت خام از طریق مرز به پالایشگاه‌های کرمانشاه، شازند، تهران و تبریز انتقال داده می‌شود و ایران معادل آن را در بنادر صادراتی جنوب تحویل مشتریان عراق می‌دهد. آمار تردد روزانه از ۶۰ تا ۴۰۰ کامیون در محور مریوان – سنندج که یکی از باریک‌ترین و ...