رفتن به بالا

روزنامه فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی رۆژان

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


 • یکشنبه ۲۹ مهر ۱۳۹۷
 • الأحد ۱۰ صفر ۱۴۴۰
 • 2018 Sunday 21 October

 • روزنامه روژان

  صاحب امتیاز و مدیر مسوول: سلیمان الله‌مرادی

  ..............................................................

  نشانی: سنندج - میدان آزادی - انتهای کوچه سجادی (کوچه رزان) - پلاک ۱۱۵

  کد پستی: ۳۳۹۵۳-۶۶۱۳۷

  ..............................................................

  تلفن: ۳۳۲۳۸۵۴۵-۰۸۷

  ای‌میل: info@rojanpress.com

  کانال تلگرام: rojanpress@


اوقات شرعی

 • شنبه ۲۷ خرداد ۱۳۹۶ - ۱۴:۲۳
 • کد خبر : 2874
 • هفته‌نامه روژان
 • چاپ خبر : نقدی برمصاحبه شهردار سنندج

روژان: موردی که بسیار مهم است و عیار مدیر شهری را مشخص می کند و نشان می‌دهد چقدر به حقوق شهر و شهروندان احترام می گذارد تعداد آرای کمیسیون ماده صد و اجرای آن احکام است که هر دو این موضوعات نشان از تبحر مدیر شهری در رسیدگی به معضلات و ساخت وسازهای غیر قانونی و مدیریت صحیح زمین در شهر است مزید امتنان خواهد بود بیشترین بدهکاران به شهرداری را اعلام فرمایید.

عرشیا اشرفی*/ در چند روز گذشته در صفحات مجازی  مصاحبه ای از شهردار محترم سنندج منتشر گردید که حاوی مطالب و مهم و قابل تاملی هست  در این گزارش چهار سوال بصورت کلی از شهردار محترم پرسیده شد و ایشان هم بنابر مسئولیت و وظیفه ای که عهده دار شده اند سوالات را با توجه به زمانی که در اختیارشان قرار گرفته بود جواب دادند  اینجانب بعنوان یک شهروند سنندجی برخود لازم دیدم با توجه به اینکه بودجه شهردار یک نهاد خوددرآمد است و بودجه ان از جیب مردم تامین می شود نسبت به پاسخ گویی شهردار محترم در رابطه با این سوالات و پاسخگویی ایشان مطالبی را به رشته نگارش درآورم
۱-  سوال اول  در رابطه با عملکرد ایشان در یکسال و اندی گذشته بود که آقای فخری به سه پروژه اتمام شده و بحث خود باوری در نیروهای شهرداری به جهت انجام کارو پرداخت معوقات پرسنل رو  اشاره نمودن لازم بذکر است تمامی پروژه های مورد اشاره شهردار محترم مطالعات، تهیه نقشه مشاور، براورد ،انتخاب پیمانکار آنهم بالای شصت تا  هشتادوپنج درصدپیشرفت فیزیکی داشته اند و در مقیاس شهری جزو پروژه های غیر کلان و بعضا کوچک و متوسط و با این حال جاداشت ایشان  ازتلاش شهرداران اسبق  ، فرماندار محترم سنندج و تمامی دستگاه های ذیریط در جذب و تخصیص قسمت عمده کار وتخصیص بودجه یاد می کردند که در مصاحبه ایشان  این موضوع مغفول ماند .
۲- سوال دوم در رابطه میزان بدهی ها را کامل توضیح ندادید سرمایه همانطور که اطلاع دارید و شهردار حرفه ای و با سابقه ای هستید بر دو نوع نقدی و غیر نقدی تعریف می شود درست است جنابعالی شهرداری را با هفتاد میلیارد تومان بدهی تحویل گرفتید در کنار آن مجموعه شهرداری قبل از شروع دوره مدیریت حضرتعالی  اقدام به انجام ، شروع واتمام تعدادی پروژه های مشارکتی کرده بود که در تمامی این پروژه ها امول غیر منقول شهرداری افزایش پیدا می کند  اما متاسفانه این موارد رو در کنار بدهی ها اعلام نکردید به نوعی دیگر تمام واقعیت را نگفتید ، ساختمان تجاری بلوار سید قطب ساختمان بلوار کردستان ساختمان تجاری خیابان مردوخ (مرکز مطالعات شهرداری )و…  نمونه ای از دارایی هایی شهرداری بوده که در زمان شهردار قبلی استارت و بعضا به اتمام رسیده است .  همین چند ساختمان قسمت عمده ای از  بدهی ها را صفر خواهد کرد البته که نباید انها رو فروخت و باید در جهت درامد پایدار شهرداری حفظ کرد اما همانطور که در مصاحبه تان فرمودید مدیر حرفه ای هستید از مدیری با سابقه با بیست سال مدیریت در حوزه شهرداری انتظار بیشتری می رود .
یک موضوع دیگر را هم در سوال اول تان کاش بعنوان عملکرد عنوان می کردید انهم طرح شکایت از یکی از شهروندان به جهت انتقاد در فضای مجازی بوده است فارغ از نوع کلام و نقد تاحال  که چنین امری مسبوق به سابقه نبوده ویا حداقل روال عادی نداشته است
۳-سوال سوم و جواب شما در رابطه با کرایه تاکسی‌ها جواب شما بسیار کلی بود قراراست شهرداری سنندج چه همکاری با  سازمان شهرداری ها و دهیاری هاکشور داشته باشد ؟؟؟ ایا غیر از اینست که مرکز استان از نبود شغل و امکانات حداقلی جهت امرار معاش ساکنینش به تنگ آمده است و شهرداری بعنوان بنگاه کاریابی آنهم واسطه ای با هزینه ای گران به جهت رضایت ظاهری و کسب درآمد بیشتر خود همان اندک سرمایه همشهریان سنندجی را هم به قیمتهای گزاف گاها تا بیش از دو دبرابر قیمت معمول به تاکسی زرد تبدیل کند و درآمدش هم کمتر از حقوق کارمندی جزء باشد ؟
۴-و اما سوال چهارم که در حوزه نواحی منفصل شهری و اقدامات مجموعه تحت مدیریت شما توضیحاتی ارایه دادید که جواب همین سوال هم همچنانکه  بنظر می رسد  می بایست بصورت کامل جهت تنویر افکار عمومی می بایست پاسخ داده میشد که متاسفانه اینگونه نبود در مصاحبه حضرتعالی بدرستی به تصمیم اشتباه تصمیم گیران وقت به جهت شهری شدن این نواحی اشاره کردید تا اینجای بحث درست اما اشاره نفرمودید که در همین زمانی که این نواحی در ده سال گذشته  بصورت غدد سرطانی در حال رشد و تکثیر غیر ضابطه‌مند بوده‌اندو متضرر اصلی این ناکارامدی هم مردم طبقه ضعیف شهر بوده‌اند که از نبود درآمدو مدیریت نامناسب زمین که سبب ایجاد رانت و گرانی سرسام آور ان در شهر سنندج شده است به حاشیه پناه برده اند و از اتفاق زمان  الصاق این مناطق ، جنابعالی در استانداری معاونت اداری مالی آن نهاد  و بعد از آن  مدیر دفتر بازرسی و رسیدگی به شکایات را عهده‌دار بوده‌اید و از مدیران دولت قبل هم بوده‌اید! چه تمهید و مکاتبه‌ای به جهت رشد ناموزون این معضل داشته‌اید… اگر اقدامی انجام شده در زمان مدیریت شما مخصوصا زمانی که مدیر دفتر بازرسی بوده‌اید در صورت امکان و محرمانه نبودن مکاتبات جهت تنویر افکار عمومی و قدردانی پیش از پیش مردم توضیح فرمایید، بسیار کار بجا و شایسته تقدیری خواهد بود تا فرق بین مدیر حرفه ای و غیره مشخص گردد ضمن تشکر از توضیحاتی که ارایه دادید چند نکته‌ای  لازم دیدم در تایید فرمایش جنابعالی خدمتتان توضیح دهم؛ درست است که می‌بایست ده سال پیش که این نواحی منفصل به شهر الحاق شدند اشتباه بود اما چه کسانی مقصرند ایا غیر از این است که علیرغم شکایات فراوان مردم از دستگاه‌ها و ساخت و سازهای بسیار زیاد غیر قانونی درسال ۸۸ تا ۹۳ حضرتعالی مدتی مدیر دفتر بازرسی و رسیدگی به شکایت استانداری بوده‌اید. چند گزارش به نهادهای ذیربط ارسال شده است؟ ایا نمی‌توانستید افراد و دستگاه‌هایی که در این موضوع اهمال کردند حداقل به افکار عمومی معرفی نمایید؟ جناب شهردار این نوشته‌ها ناقض تلاش و زحمات شما نیست اما نباید در ارایه گزارش و عملکردها بصورت تیتروار و با زیرکی از جوابهای مناسب طفره رفت؛ به هرحال افرادی که در حوزه شهری تجربیاتی دارند باید دید به مصاحبه شما نمره قبولی می‌دهندیا خیر؟.
اما اجازه می خواهم در رابطه با مدرک تحصیلی شما سوالی بپرسم در سایت شهرداری و مراوادت بین افراد شما را دکتر خطاب می‌کنند لطف می‌کنید عنوان رشته تحصیلی و محل اخذ  لیسانس، فوق لیسانس و دکتری  که اخذ نموده اید  را جهت تنویر افکار عمومی بیان فرمایید ؟
از مواردی که نیاز به توضیح آن بسیار احساس می‌شود بحث جابجایی بیش از ده میلیارد تومان اعتبارات مربوط به کسری پارکینگ است که باید صرف ایجاد پارکینگ می‌شد و درآمدهای پارکینگ معابر که در گزارش شما مغفول ماند همچنین منابع شهرداری شامل اموال غیر منقول مانند زمین و ساختمان چه تغییراتی کرده و چنددرصد از ان تملکات  هزینه شده است. نکته دیگر اصلاح ساختار اداری است  آیا غیر از این است تمامی انتصابات شما به صورت سرپرست معرفی شده اند  این چه معنی می‌دهد؟ موردی که بسیار مهم است و عیار مدیر شهری را مشخص می کند و نشان می‌دهد چقدر به حقوق شهر و شهروندان احترام می گذارد تعداد آرای کمیسیون ماده صد و اجرای آن احکام است که هر دو این موضوعات نشان از تبحر مدیر شهری در رسیدگی به معضلات و ساخت وسازهای غیر قانونی و مدیریت صحیح زمین در شهر است مزید امتنان خواهد بود بیشترین بدهکاران به شهرداری را اعلام فرمایید همچنین اقدامات در رابطه با ساماندهی دستفروش‌ها،،، تعیین تکلیف تاناکورا،،؛،، بافت‌های حاشیه و اسکان غیر رسمی و هلال فقر اطراف شهر، بافت فرسوده و قدیمی شهر…. ساختمانهای میراثی مانند ملک التجارکه علیرغم تعهد سه ساله شهرداری جهت ایجاد خانه هنرمندان  و تملک مجمع امور صنفی توضیحاتی را هم ان شاالله در مصاحبه های بعدی مدنظر قرار دهید.
نکته پایانی پیرو فرمایشات رهبری معظم انقلاب در دیدار با دانشجویان در  باب اختلال در دستگاه های خدمت رسان از واژه آتش به اختیار استفاده کردن وقتی تمام هم و غم یک مدیر!  شبکه های مجازی باشد و نگران نمره دهی به عملکردش در یک نظر سنجی!! دیگر وقت و فرصتی برای چاره اندیشی به مسایل روزمره مردم کوچه و بازارو از بین رفتن زمان و انرژی آنان  در دستگاه ذیربط می گذرد نمی ماند .

*پژوهشگر مدیریت شهری

اخبار مرتبط

نظرات

یادداشت روژان

نگاهی به سوانح دلخراش جاده‌ای در راه‌های استان کردستان

گوش‌هایی که نمی‌شنوند و چشم‌هایی که نمی‌بینند

بامداد سەشنبه ۲۰ تیر درحالیکه غالب مردم براساس نظم و گردش شبانەروز در بستر خواب بودند جمعیتی از شهر سنندج، به اقتضای نیاز و کار ضروری عزم سفر کردند تا در این گردش روزگار به نیازهای خود پاسخ دهند اما انگار مقدر چنین بود که به مقصد نرسند و در همان ابتدای سفر راهی دیار باقی شوند. حادثه دلخراشی که به سبب ارتباطات پیشرفته و شبکەهای اجتماعی خواب را در همان نیمەهای شب از چشم هموطنان ربود و به خبر اول خبرگزاری‌های ایران تبدیل شد، به گونەای که سه روز عزای عمومی اعلام شد و مقامات کشور از رئیس جمهور و رئیس مجلس گرفته تا بسیاری از وزرا و شخصیت‌های مطرح کشور با صدور پیامهایی به ابراز همدردی با مردم داغدار کردستان پرداختند و  روز پنجشنبه نیز خبر آن در صفحه اول همه روزنامەهای سراسری قرار گرفت. مرگ دست کم ۱۱ نفر که به سبب نوع حادثه قلب بسیاری‌ها را جریحەدار کرد. نکته حائز اهمیت در این رویداد تلخ ایجاد موجی از حزن و اندوه در عرصه استانی و ملی بود که اگر نبود این ابراز همدردی‌ها شاید تالم ناشی از آن برای  خانواده‌های داغدار قابل تحمل نبود. اما پیرامون این سانحه نکاتی قابل تامل است که بیان آن ضروری به نظر می‌رسد: ۱- تلنگری بود به مسوولان که هشدار رسانه‌ها و کارشناسان را جدی بگیرند. نقطه وقوع حادثه به عنوان مکانی حادثه خیز بارها مورد نقد قرار گرفته بود اما دریغ از یک پاسخ منطقی! ۲- بارها گفتیم و بار دیگر تکرار می‌کنیم، مردم کمبودها و ناملایمات را تحمل می‌کنند اما بی‌توجهی، اهمال، فخرفروشی و بی‌عدالتی ازسوی مسئولان را تحمل نمی‌کنند. شکی نداریم که با هزینه چندبرابرهم که شده این مسیر تحت فشار افکارعمومی در کوتاه‌ترین زمان اصلاح خواهد شد، همچنانکه قطعه‌ای از مسیر راه سنندج- حسین آباد، در سال 1382 پیش پس از واژگونی تانکر حامل مواد شیمیایی MTBE و سرازیر شدن مواد آن به داخل آب سد قشلاق بلافاصله اصلاح شد، آیا بهتر نیست قبل از وقوع حوادث تلخ و تحمیل هزینه‌های بسیار گوشها را بروی انتقادات بگشایند و اینقدر بیخیال نباشند. حتما باید جان چند نفر گرفته شود تا معبری حادثه خیز اصلاح شود؟ 3- بارها از تردد تانکر‌های نفتکش در جاده‌های کردستان به عنوان ارابەهای مرگ و کابوس نام برده شده است و سال‌هاست واژگونی تانکر‌ها که نفت و مشتقات نفتی عراق را از طریق جاده‌های باریک و ناامن کردستان به ویژه مریوان و سنندج به ایران می‌آورند یا محصولات نفتی فراوری شده مانند بنزین و گازوئیل را به آن کشور منتقل می‌کنند، همچون کابوسی مردم و محیط زیست منطقه کردستان را تهدید می‌کند. گفته می‌شود در سوآپ نفتی ایران و عراق روزانه ۳۰ تا ۶۰ هزار بشکه نفت خام از طریق مرز به پالایشگاه‌های کرمانشاه، شازند، تهران و تبریز انتقال داده می‌شود و ایران معادل آن را در بنادر صادراتی جنوب تحویل مشتریان عراق می‌دهد. آمار تردد روزانه از ۶۰ تا ۴۰۰ کامیون در محور مریوان – سنندج که یکی از باریک‌ترین و ...