رفتن به بالا

روزنامه فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی رۆژان

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


 • دوشنبه ۱ بهمن ۱۳۹۷
 • الإثنين ۱۴ جماد أول ۱۴۴۰
 • 2019 Monday 21 January

 • روزنامه روژان

  صاحب امتیاز و مدیر مسوول: سلیمان الله‌مرادی

  ..............................................................

  نشانی: سنندج - میدان آزادی - انتهای کوچه سجادی (کوچه رزان) - پلاک ۱۱۵

  کد پستی: ۳۳۹۵۳-۶۶۱۳۷

  ..............................................................

  تلفن: ۳۳۲۳۸۵۴۵-۰۸۷

  ای‌میل: info@rojanpress.com

  کانال تلگرام: rojanpress@


اوقات شرعی

 • دوشنبه ۲۹ خرداد ۱۳۹۶ - ۱۲:۵۲
 • کد خبر : 2878
 • هفته‌نامه روژان
 • چاپ خبر : کُردها را بهتر بشناسیم

ترور، تروریسم و تروریست پدیده‌ای است شوم و هیچ‌گونه اختصاصی به ملت، قوم و پیروان یک دین و یا مذهب خاص نداشته و ندارد و در طول تاریخ همه ملت‌ها، اقوام و پیروان مذاهب گوناگون کم و بیش از این تفکر انحرافی و متجرانه و اقدام غیرانسانی و غیر دینی آسیب دیده و خساراتی را […]

ترور، تروریسم و تروریست پدیده‌ای است شوم و هیچ‌گونه اختصاصی به ملت، قوم و پیروان یک دین و یا مذهب خاص نداشته و ندارد و در طول تاریخ همه ملت‌ها، اقوام و پیروان مذاهب گوناگون کم و بیش از این تفکر انحرافی و متجرانه و اقدام غیرانسانی و غیر دینی آسیب دیده و خساراتی را متحمل شده‌اند.

مردم کشور عزیزمان ایران از این قاعده مَستثنی نبوده و بیش از هر ملتی طی سال‌های پس از انقلاب اسلامی آماج حملات تروریستی قرار گرفته و هزاران نفر اعم از زن و مرد و پیر و جوان و کودک بر اثر شقاوت تروریست‌ها جان خود را از دست داده‌اند و کسانی که  در قالب گروه‌ها و سازمان‌های تروریستی خون هموطنان خود را با توجیهات سیاسی و دینی و برداشت‌های ناصحیح و انحرافی از دین به زمین ریخته‌اند از اقوام و مذاهب مختلف بوده‌اند که با کژاندیشی به اعمالی چنین بی رحمانه و سبعانه دست یازیده‌اند.

اگر امروز مرتکبین جنایت حوادث تهران از یک قوم ایرانی بوده‌اند (که صرفاً چنین نبوده و در سازمان و تشکیلات این گروه از اقوام و اهالی برخی نقاط دیگر کشور نیز دخیل بوده‌اند) موجب بدبینی مردم به یک قوم که اصیل‌ترین عضو پیکره ملت بزرگ ایران است، نمی‌شود و ملت آگاه ایران هرگز خاطره فداکاری و جانفشانی‌های قوم کُرد را در طول تاریخ پرافتخار این سرزمین فراموش نکرده و همچنان به عنوان جزء جدائی‌ناپذیر خاطرات تاریخی و تاریخ خود از یاد نخواهد برد، چراکه این قوم از قربانیان ترور و تروریسم بوده است و بیشترین شهدای ترور این مرز و بوم مربوط به کردهاست که بعد از پیروزی انقلاب اسلامی استکبار جهانی و نوکران منطقه‌ای آنان با صرف هزینه‌های گزاف بعد از آنکه از تحریک توده مردم و تاثیر گذاری برآنان ناامید شده‌اند دست خون‌آلود خود را از آستین فریب‌خوردگان بیرون آورده و بهترین فرزندان کُرد را از این مردم مظلوم گرفته‌اند؛ اما این همه دشمنی ملمع باعث نشده است که مردم بابصیرت، دشمن را تشخیص ندهند و یک ذره از حس میهن‌دوستی و عشق به ایران و نظام کاسته شود البته تاریخ بهترین گواه براین مدعاست.

هنوز ضجه و شیون مادران شهدای کُرد در گوش‌ها طنین انداز است، هنوز ناله و صداهای در گلو خفه شده زنان و مردان مبارز انقلابی همچون ملا حیدر فهیم، جلالی زاده، ناهید فاتحی کرجو، شبلی‌ها، تعریف‌ها و شاطر محمدها که به جرم حمایت از انقلاب اسلامی و اینکه حاضر نشدند از امام و نظام دست بکشند و یا در آتش قهر ضد انقلاب سوختند و یا زنده بگور شدند در خاطر مردمان صبور و نجیب این سامان به یادگار باقی است.

گویی دیروز بود که رهبر معظم انقلاب اسلامی در زمان ریاست جمهوریشان وقتی از سفر کردستان به تهران برگشتند در اولین نماز جمعه تهران فرمودند «ما در کردستان مجیدخان را داریم که شش پسرشهید برومند و یک پسر رشید جانباز هفتاد درصدشان را تقدیم انقلاب اسلامی و امام کرده‌اند و از این داغ و مصیبت هم، خم به ابرو نمی‌آورد و همچون کوهی راسخ محکم و باایمان ایستاده‌اند».

معظم له در سفر سال ٨٨ به کردستان هم در جمع خانواده‌‌های شهدا از مرحوم مجیدخان بانه پدر شش شهید و یک جانباز هفتاددرصد به نیکی و عظمت یاد کردند و فرمودند: انسان در مقابل استحکام و عظمت این بزرگ‌مرد احساس عجز و کوچکی می‌کرد…

هنوز صحنه شهادت مظلومانه ماموستا شیخ‌الاسلام و برهان عالی که آزارشان به مورچه‌ای نرسیده بود و جرمشان تبلیغ دین اسلام، اوامر الهی و سنت پیامبر عظیم الشان بود در یادهاست.

صفحه صفحه تاریخ کردستان از مردانگی، شهامت و شجاعت موج می‌زند و ساحت مقدس این مردم از سالوس و ریا و نفاق دور است اگر چه چندنفر فریب‌خورده هم پیدا می‌شود و این خاص این مردم نیست و در هر قوم و ملتی وجود دارد.

حافظه ملت فهیم ایران اسلامی به یاد دارد که همین قوم در عراق و سوریه، در کوبانی و شنگال و مخمور و… آماج وحشیانه‌ترین جنایات عوامل تفکر انحرافی و خشونتگرای داعش بوده و بیشترین آسیب‌ها را در سال‌های اخیر و از بدو پیدایش این جریان ضد دینی و ضد انسانی تحمل کرده و شیر زنان و شیر مردان متدین و غیرتمند آنان در برابر جنایات آنها مردانه ایستاده‌اند.

سرزمین ما، ایران عزیز، آمیزه ایست از اقوام و پیروان مذاهب اسلامی و سایر ادیان الهی که همواره با آگاهی و درک صحیح شرایط داخلی و خارجی و بویژه دسیسه‌های قدرت‌های جهانخوار و عوامل منطقه‌ای آنها همبستگی ملی و اتحاد و همدلی خود را حفظ و از این طریق دشمنان ملک و ملت را از دستیابی به اهداف پلید خود بازداشته و ماُیوس کرده‌اند. صدالبته دشمنان قسم خورده با این توطئه‌ها هرگز نمی‌توانند اقوام سلحشور این کهن بوم وبر را در مقابل هم قرار دهند، بلکه برعکس تجربه نشان داده این گونه حوادث ملت ایران را متحدتر و منسجم‌تر می‌کند.

دشمنان این مرز پرگهر بدانند این فرهنگ متعالی و این اعتقاد راسخ و ایمان آگاهانه و روشن‌بینانه که در لایه‌لایه اقوام غیور و فهیم ایران درهم تنیده شده است امروزی نیست گرچه امروز مستحکم‌تر از هر روزی است و به این سادگی‌ها به دست نیامده که به این سادگی از دست برود.

امروز فراتر از هر روزی عشق به اسلام و میهن در دل مردمان کُرد موج می‌زند، حضور حداکثری در پای صندوق‌های رای به ویژه در انتخابات اخیر علیرغم تحریم هماهنگ تمامی احزاب معاند و تهدید گروه‌های تکفیری مثبت این مدعاست.

یادداشت: ابوالقاسم امان‌اللهی

اخبار مرتبط

نظرات

یادداشت روژان

به یاد کاک رحیم ذبیحی

هژیر الله‌مرادی انگار همین دیروز بود به دفتر روژان آمد، مانند همیشه با چهره‌ای خندان و چند ایده جدید که انجام هرکدام می‌توانست چراغی روشن فراروی نسل آینده باشد، کاک رحیم تنها یک کارگردان و فیلمساز عادی نبود. او غم مردم داشت و پشت هرکدام از آثارش می‌توان انبوهی از رنج و مرارت را دید. خود می‌گوید: غمی انسانی از من یک فیلمساز ساخت. در باره روژان نیز گفت: همان نشریه‌ای است که سالها انتظار بودنش را داشتیم. مرگ حق است اما افسوس که برای رحیم ذبیحی زود بود و طرحهایش ناتمام ماند. از تهیه فیلمی بنام «روزی، روزگاری شهرمان بانه» حرف می‌زد که نگاهی به وقایع تلخ روزهای جنگ و بمباران شهر داشت، وقایعی که بخشی از تاریخ فرهنگ پایداری کردستان را می‌توانست ثبت کند، فراخوان طرح را ما در روژان هم منتشر کردیم اما حیف که دست اجل مهلت نداد و خیلی زود روح بلندش به آسمان پرکشید و همه ما را در غم فقدان خود سوگوار کرد، روحش شاد و یادش گرامی.