رفتن به بالا

روزنامه فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی رۆژان

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


 • جمعه ۲۷ مهر ۱۳۹۷
 • الجمعة ۸ صفر ۱۴۴۰
 • 2018 Friday 19 October

 • روزنامه روژان

  صاحب امتیاز و مدیر مسوول: سلیمان الله‌مرادی

  ..............................................................

  نشانی: سنندج - میدان آزادی - انتهای کوچه سجادی (کوچه رزان) - پلاک ۱۱۵

  کد پستی: ۳۳۹۵۳-۶۶۱۳۷

  ..............................................................

  تلفن: ۳۳۲۳۸۵۴۵-۰۸۷

  ای‌میل: info@rojanpress.com

  کانال تلگرام: rojanpress@


اوقات شرعی

 • دوشنبه ۱۲ تیر ۱۳۹۶ - ۱۳:۰۶
 • کد خبر : 2887
 • هفته‌نامه روژان
 • چاپ خبر : تهران، کانون تصمیم‌گیری جهان برای مهار ریزگردهای عربی

همزمان با موج جدید گرد و غبار در استان های جنوبی و غربی کشور همایش بین‌المللی مقابله با گرد و غبار در تهران آغاز شد. چند سالی است که ملت ایران به ویژه ساکنان استان‌های جنوبِ غرب، شمالِ غرب و بعضی استان‌های مرکزی و حتی تهران، از پدیده‌ی گرد و غبار یا به اصطلاح علمی‌تر، […]

همزمان با موج جدید گرد و غبار در استان های جنوبی و غربی کشور همایش بین‌المللی مقابله با گرد و غبار در تهران آغاز شد.
چند سالی است که ملت ایران به ویژه ساکنان استان‌های جنوبِ غرب، شمالِ غرب و بعضی استان‌های مرکزی و حتی تهران، از پدیده‌ی گرد و غبار یا به اصطلاح علمی‌تر، ریزگردهای موجود در هوا به شدت رنج می برند و مسئولان کشور نیز تنها به اظهارنظر و شرکت در نشست‌ها و اجلاس‌های منطقه‌ای با حضور سران برخی کشورهای همسایه – که منشأ و کانون این آلودگی هستند – بسنده کرده و تاکنون هیچ اقدام عملی در این رابطه ترتیب نداده‌اند.
این میهمان ناخوانده ظرف سالهای اخیر در برخی استان‌ها ازجمله خوزستان بارها مسئله ساز شده تا جایی که به تعطیلی مدارس و مراکز دولتی منجر شده و دولت نیز ستاد ملی تشکیل داد و استان خوزستان تا حد بحران پیش رفته است.
براساس تحقیقات به عمل آمده منبع بیشتر این آلودگی کشور عراق است و تا آنجا که حافظه نگارنده یاری می دهد دولت در نشست با مقامات این کشور تفاهم‌نامه‌هایی برای مهار ریزگردها امضا کرده اما از آنجا که این کشور در بحرانی عمیق فرو رفته است؛ قطعاً دولت برای وادار کردن عراق به معاهداتش بدون اینکه خود بخواهد نتیجه‌ای نخواهد گرفت، چرا که در حال حاضر حل مساله‌ی ریزگردها در عراق اولویت این کشور نیست، بعلاوه اینکه باید پذیرفت محیط زیست برای ایران نیز در اولویت قرار ندارد تا سرچشمه‌های آلودگی هوا در داخل کشور را باتکیه بر دیپلماسی جهانی بخشکاند.
برخورداری از یک محیط زیست سالم وعاری از آلودگی برای شهروندان بخشی از حقوق بشر محسوب می‌شود و در اسناد بین‌المللی و داخلی مورد تاکید قرار گرفته است. بنابراین ابتدایی‌ترین انتظاری که مردم از مقامات کشور دارند فراهم کردن شرایط لازم برای برخورداری از هوایی سالم، پاک و عاری از آلودگی است.

اگر درگذشته حفظ محیط زیست مسئله‌ای داخلی و جزو قلمرو حق حاکمیت کشورها به حساب می‌آمد؛ – با مشاهده ی پیامدهای مخاطره آمیز تخریب محیط زیست – امروزه ضرورت مقابله با آن ابعاد جدیدی به خود گرفته و نگرانی‌های زیست محیطی در دستور کار بسیاری از سازمان ‌های بین‌المللی قرار گرفته است.
برنامه محیط زیست سازمان ملل متحد با نام اختصاری ‘یو – اِن – ئی – پی’ (UNEP) با درک این نگرانی‌ها در سال ۱۹۷۳ پایه گذاری شد. هدف از تأسیس این نهاد، دفاع و پشتیبانی از حقوق زیست محیطی است و تنها نهادی است که صلاحیت هماهنگی و تشویق موضوعات مختلف زیست محیطی بین دولتها را دارد و فعالیت آن سطح وسیعی از موضوعات پیرامون جو زمین و اکوسیستم‌های زمینی را در بر می‌گیرد.
از آنجا که بخش عمده‌ی ریزگردها متأثر از مسایل خارج از مرز است، بنابراین بهتر است راهکار مقابله با این پدیده هم از طریق مجاری قانونی و جهانی و اتخاذ تصمیمات فرامنطقه‌ای صورت گیرد.
مقامات کشور در کنار اعمال سیاست‌های ضربتی، موثر و کوتاه مدت داخلی، می‌توانند در یک فرایند دیپلماسی منطقه‌ای ضمن تعامل با کشورهای درگیر با این پدیده، ‘عراق’ این کشور پردردسر و موثرترین کانون آلودگی هوای ایران را در مجامع جهانی و از طریق این نهاد بین المللی تحت فشار قرار دهند.
همه‌ی کشورها در تعامل با همدیگر براساس یک اصل دیپلماسی در صدد حفظ منافع خود و ملت‌هایشان هستند و روابط سیاسی خود با جهان را براساس این معیار تنظیم می کنند. حال که کشور ‘عراق’ به علت مسایل داخلی به معاهداتش پایبند نیست؛ آیا سزاوار است ملت ایران تاوان این ناامنیها را بدهد. آیا باید منتظر ماند و شاهد مرگ تدریجی هموطنان به سبب ناامنی های عراق بود؟
ایران از کشورهایی است که بیشترین آسیب در زمینه گرد و غبار را متحمل شده و تلاش بسیاری برای مقابله با این پدیده کرده است؛ این موضوع از جنبه ملی در دستور کار دولت قرار دارد و از جنبه بین‌المللی نیز حضور فعالانه و رایزنی‌های مسوولان کشور در جلسات مجمع عمومی سازمان ملل، تصویب چهار قطعنامه را در این زمینه در پی داشته است.
نقش ایران در شکل گیری و تصویب چهار قطعنامه سازمان ملل به حدی بود که در بند هفت آخرین قطعنامه، از ایران تشکر شد و زمینه را برای برگزاری نخستین همایش بین‌المللی مقابله با گرد و غبار در کشورمان فراهم کرد که بر این اساس، همایش با حضور ۴۳ کشور که بیشترین تاثیر را از این پدیده گرفته اند، در سطح وزرا و کارشناسان درتهران برگزار می شود.
در واقع، جمهوری اسلامی ایران به واسطه پیگیری‌های بین‌المللی، پدیده گرد و غبار را به موضوعی جهانی تبدیل و کشورهای دنیا را نسبت به آن حساس کرد تا جایی که حتی کشورهای نه چندان گرفتار این پدیده نیز نسبت به حل آن احساس مسوولیت کنند.
در همایش بین المللی مقابله با گرد و غبار؛ چالش‌ها و راه حل‌ها، وزرا و نمایندگانی از جمله از کشورهای ایتالیا، فرانسه، آلمان، چین، آذربایجان، بلژیک، قطر، عمان، کویت، پاکستان، ارمنستان، چاد، عراق، ترکیه، هند، اردن، کره جنوبی، اسلواکی، صربستان و امریکا حضور دارند.
پس از مراسم گشایش، دو نشست در سطح وزرا برگزار می شود که اعضا در این نشست نظرات و تجربیات خود در زمینه پدیده گرد و غبار را ارائه و به تبادل نظر خواهند پرداخت که خروجی آن، بیانیه ای با عنوان بیانیه تهران خواهد بود؛ در این بیانیه، مباحث همکاری های بین المللی، منطقه ای و ظرفیت سازی ها در این زمینه در آن درج خواهد شد.
بعد از آن، چهار نشست فنی برگزار خواهد شد که اولین نشست بعدازظهر روز افتتاحیه با عنوان ‘ تاثیرات اجتماعی، اقتصادی و محیط زیست گرد و غبار و خسارت های ناشی از آن’، ‘ شناسایی منابع، پایش، پیش بینی و اندازه گیری گرد و غبار’، ‘سیاست گذاری، نوآوری، کنترل منابع و مباحث اقتصادی’ و نشستی فنی و تخصصی در خصوص همکاری های منطقه ای و بین المللی، اقدامات و پاسخ ها برگزار شد.
روز دوم همایش،۱۳ تیرماه، متخصصان بین المللی از اهواز و کاشان بازدید خواهند داشت و از نزدیک با وضعیت اهواز و اقداماتی که در کاشان از جمله درختکاری انجام شده است، آشنا می شوند.
«همایش بین‌المللی مقابله با گرد و غبار؛ چالش ها و راه حل ها» با حضور وزیران و نمایندگان ۴۳ کشور جهان در سالن اجلاس سران اسلامی تهران فرصت مناسبی فراروی ایران برای مقابله با این بحران در سطح بین‌المللی فراهم ساخته تا در تعامل با جهان به حل آن بپردازد. به ویژه اینکه میزبانی آنرا سازمان ملل متحد و سازمان حفاظت محیط زیست ایران بر عهده دارند. از دستاوردهای این همایش می‌تواند اعمال فشار بر کشورهای منشا آلودگی هوا و اخذ تعهدات جهانی و ضمانت لازم برای اجرای تعهداتشان می‌باشد؛ چراکه در غیر این صورت باید سالها با این معضل کنار بیاییم و آنرا طبیعی تلقی کنیم.
به خطر افتادن سلامت میلیون‌ها هموطن و صیانت از جان آن ها ارزش آن را دارد که دولتمردان ما در سیاست های منطقه ای، تجدیدنظر و با دخالت دادن سازمانهای بین المللی، مقامات عراق را ملزم به پایبندی و عمل به معاهدات جهانی کنند.

سلیمان الله مرادی

اخبار مرتبط

نظرات

یادداشت روژان

نگاهی به سوانح دلخراش جاده‌ای در راه‌های استان کردستان

گوش‌هایی که نمی‌شنوند و چشم‌هایی که نمی‌بینند

بامداد سەشنبه ۲۰ تیر درحالیکه غالب مردم براساس نظم و گردش شبانەروز در بستر خواب بودند جمعیتی از شهر سنندج، به اقتضای نیاز و کار ضروری عزم سفر کردند تا در این گردش روزگار به نیازهای خود پاسخ دهند اما انگار مقدر چنین بود که به مقصد نرسند و در همان ابتدای سفر راهی دیار باقی شوند. حادثه دلخراشی که به سبب ارتباطات پیشرفته و شبکەهای اجتماعی خواب را در همان نیمەهای شب از چشم هموطنان ربود و به خبر اول خبرگزاری‌های ایران تبدیل شد، به گونەای که سه روز عزای عمومی اعلام شد و مقامات کشور از رئیس جمهور و رئیس مجلس گرفته تا بسیاری از وزرا و شخصیت‌های مطرح کشور با صدور پیامهایی به ابراز همدردی با مردم داغدار کردستان پرداختند و  روز پنجشنبه نیز خبر آن در صفحه اول همه روزنامەهای سراسری قرار گرفت. مرگ دست کم ۱۱ نفر که به سبب نوع حادثه قلب بسیاری‌ها را جریحەدار کرد. نکته حائز اهمیت در این رویداد تلخ ایجاد موجی از حزن و اندوه در عرصه استانی و ملی بود که اگر نبود این ابراز همدردی‌ها شاید تالم ناشی از آن برای  خانواده‌های داغدار قابل تحمل نبود. اما پیرامون این سانحه نکاتی قابل تامل است که بیان آن ضروری به نظر می‌رسد: ۱- تلنگری بود به مسوولان که هشدار رسانه‌ها و کارشناسان را جدی بگیرند. نقطه وقوع حادثه به عنوان مکانی حادثه خیز بارها مورد نقد قرار گرفته بود اما دریغ از یک پاسخ منطقی! ۲- بارها گفتیم و بار دیگر تکرار می‌کنیم، مردم کمبودها و ناملایمات را تحمل می‌کنند اما بی‌توجهی، اهمال، فخرفروشی و بی‌عدالتی ازسوی مسئولان را تحمل نمی‌کنند. شکی نداریم که با هزینه چندبرابرهم که شده این مسیر تحت فشار افکارعمومی در کوتاه‌ترین زمان اصلاح خواهد شد، همچنانکه قطعه‌ای از مسیر راه سنندج- حسین آباد، در سال 1382 پیش پس از واژگونی تانکر حامل مواد شیمیایی MTBE و سرازیر شدن مواد آن به داخل آب سد قشلاق بلافاصله اصلاح شد، آیا بهتر نیست قبل از وقوع حوادث تلخ و تحمیل هزینه‌های بسیار گوشها را بروی انتقادات بگشایند و اینقدر بیخیال نباشند. حتما باید جان چند نفر گرفته شود تا معبری حادثه خیز اصلاح شود؟ 3- بارها از تردد تانکر‌های نفتکش در جاده‌های کردستان به عنوان ارابەهای مرگ و کابوس نام برده شده است و سال‌هاست واژگونی تانکر‌ها که نفت و مشتقات نفتی عراق را از طریق جاده‌های باریک و ناامن کردستان به ویژه مریوان و سنندج به ایران می‌آورند یا محصولات نفتی فراوری شده مانند بنزین و گازوئیل را به آن کشور منتقل می‌کنند، همچون کابوسی مردم و محیط زیست منطقه کردستان را تهدید می‌کند. گفته می‌شود در سوآپ نفتی ایران و عراق روزانه ۳۰ تا ۶۰ هزار بشکه نفت خام از طریق مرز به پالایشگاه‌های کرمانشاه، شازند، تهران و تبریز انتقال داده می‌شود و ایران معادل آن را در بنادر صادراتی جنوب تحویل مشتریان عراق می‌دهد. آمار تردد روزانه از ۶۰ تا ۴۰۰ کامیون در محور مریوان – سنندج که یکی از باریک‌ترین و ...