رفتن به بالا

روزنامه فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی رۆژان

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


 • شنبه ۲۹ دی ۱۳۹۷
 • السبت ۱۲ جماد أول ۱۴۴۰
 • 2019 Saturday 19 January

 • روزنامه روژان

  صاحب امتیاز و مدیر مسوول: سلیمان الله‌مرادی

  ..............................................................

  نشانی: سنندج - میدان آزادی - انتهای کوچه سجادی (کوچه رزان) - پلاک ۱۱۵

  کد پستی: ۳۳۹۵۳-۶۶۱۳۷

  ..............................................................

  تلفن: ۳۳۲۳۸۵۴۵-۰۸۷

  ای‌میل: info@rojanpress.com

  کانال تلگرام: rojanpress@


اوقات شرعی

 • دوشنبه ۱۲ تیر ۱۳۹۶ - ۱۳:۰۶
 • کد خبر : 2887
 • هفته‌نامه روژان
 • چاپ خبر : تهران، کانون تصمیم‌گیری جهان برای مهار ریزگردهای عربی

همزمان با موج جدید گرد و غبار در استان های جنوبی و غربی کشور همایش بین‌المللی مقابله با گرد و غبار در تهران آغاز شد. چند سالی است که ملت ایران به ویژه ساکنان استان‌های جنوبِ غرب، شمالِ غرب و بعضی استان‌های مرکزی و حتی تهران، از پدیده‌ی گرد و غبار یا به اصطلاح علمی‌تر، […]

همزمان با موج جدید گرد و غبار در استان های جنوبی و غربی کشور همایش بین‌المللی مقابله با گرد و غبار در تهران آغاز شد.
چند سالی است که ملت ایران به ویژه ساکنان استان‌های جنوبِ غرب، شمالِ غرب و بعضی استان‌های مرکزی و حتی تهران، از پدیده‌ی گرد و غبار یا به اصطلاح علمی‌تر، ریزگردهای موجود در هوا به شدت رنج می برند و مسئولان کشور نیز تنها به اظهارنظر و شرکت در نشست‌ها و اجلاس‌های منطقه‌ای با حضور سران برخی کشورهای همسایه – که منشأ و کانون این آلودگی هستند – بسنده کرده و تاکنون هیچ اقدام عملی در این رابطه ترتیب نداده‌اند.
این میهمان ناخوانده ظرف سالهای اخیر در برخی استان‌ها ازجمله خوزستان بارها مسئله ساز شده تا جایی که به تعطیلی مدارس و مراکز دولتی منجر شده و دولت نیز ستاد ملی تشکیل داد و استان خوزستان تا حد بحران پیش رفته است.
براساس تحقیقات به عمل آمده منبع بیشتر این آلودگی کشور عراق است و تا آنجا که حافظه نگارنده یاری می دهد دولت در نشست با مقامات این کشور تفاهم‌نامه‌هایی برای مهار ریزگردها امضا کرده اما از آنجا که این کشور در بحرانی عمیق فرو رفته است؛ قطعاً دولت برای وادار کردن عراق به معاهداتش بدون اینکه خود بخواهد نتیجه‌ای نخواهد گرفت، چرا که در حال حاضر حل مساله‌ی ریزگردها در عراق اولویت این کشور نیست، بعلاوه اینکه باید پذیرفت محیط زیست برای ایران نیز در اولویت قرار ندارد تا سرچشمه‌های آلودگی هوا در داخل کشور را باتکیه بر دیپلماسی جهانی بخشکاند.
برخورداری از یک محیط زیست سالم وعاری از آلودگی برای شهروندان بخشی از حقوق بشر محسوب می‌شود و در اسناد بین‌المللی و داخلی مورد تاکید قرار گرفته است. بنابراین ابتدایی‌ترین انتظاری که مردم از مقامات کشور دارند فراهم کردن شرایط لازم برای برخورداری از هوایی سالم، پاک و عاری از آلودگی است.

اگر درگذشته حفظ محیط زیست مسئله‌ای داخلی و جزو قلمرو حق حاکمیت کشورها به حساب می‌آمد؛ – با مشاهده ی پیامدهای مخاطره آمیز تخریب محیط زیست – امروزه ضرورت مقابله با آن ابعاد جدیدی به خود گرفته و نگرانی‌های زیست محیطی در دستور کار بسیاری از سازمان ‌های بین‌المللی قرار گرفته است.
برنامه محیط زیست سازمان ملل متحد با نام اختصاری ‘یو – اِن – ئی – پی’ (UNEP) با درک این نگرانی‌ها در سال ۱۹۷۳ پایه گذاری شد. هدف از تأسیس این نهاد، دفاع و پشتیبانی از حقوق زیست محیطی است و تنها نهادی است که صلاحیت هماهنگی و تشویق موضوعات مختلف زیست محیطی بین دولتها را دارد و فعالیت آن سطح وسیعی از موضوعات پیرامون جو زمین و اکوسیستم‌های زمینی را در بر می‌گیرد.
از آنجا که بخش عمده‌ی ریزگردها متأثر از مسایل خارج از مرز است، بنابراین بهتر است راهکار مقابله با این پدیده هم از طریق مجاری قانونی و جهانی و اتخاذ تصمیمات فرامنطقه‌ای صورت گیرد.
مقامات کشور در کنار اعمال سیاست‌های ضربتی، موثر و کوتاه مدت داخلی، می‌توانند در یک فرایند دیپلماسی منطقه‌ای ضمن تعامل با کشورهای درگیر با این پدیده، ‘عراق’ این کشور پردردسر و موثرترین کانون آلودگی هوای ایران را در مجامع جهانی و از طریق این نهاد بین المللی تحت فشار قرار دهند.
همه‌ی کشورها در تعامل با همدیگر براساس یک اصل دیپلماسی در صدد حفظ منافع خود و ملت‌هایشان هستند و روابط سیاسی خود با جهان را براساس این معیار تنظیم می کنند. حال که کشور ‘عراق’ به علت مسایل داخلی به معاهداتش پایبند نیست؛ آیا سزاوار است ملت ایران تاوان این ناامنیها را بدهد. آیا باید منتظر ماند و شاهد مرگ تدریجی هموطنان به سبب ناامنی های عراق بود؟
ایران از کشورهایی است که بیشترین آسیب در زمینه گرد و غبار را متحمل شده و تلاش بسیاری برای مقابله با این پدیده کرده است؛ این موضوع از جنبه ملی در دستور کار دولت قرار دارد و از جنبه بین‌المللی نیز حضور فعالانه و رایزنی‌های مسوولان کشور در جلسات مجمع عمومی سازمان ملل، تصویب چهار قطعنامه را در این زمینه در پی داشته است.
نقش ایران در شکل گیری و تصویب چهار قطعنامه سازمان ملل به حدی بود که در بند هفت آخرین قطعنامه، از ایران تشکر شد و زمینه را برای برگزاری نخستین همایش بین‌المللی مقابله با گرد و غبار در کشورمان فراهم کرد که بر این اساس، همایش با حضور ۴۳ کشور که بیشترین تاثیر را از این پدیده گرفته اند، در سطح وزرا و کارشناسان درتهران برگزار می شود.
در واقع، جمهوری اسلامی ایران به واسطه پیگیری‌های بین‌المللی، پدیده گرد و غبار را به موضوعی جهانی تبدیل و کشورهای دنیا را نسبت به آن حساس کرد تا جایی که حتی کشورهای نه چندان گرفتار این پدیده نیز نسبت به حل آن احساس مسوولیت کنند.
در همایش بین المللی مقابله با گرد و غبار؛ چالش‌ها و راه حل‌ها، وزرا و نمایندگانی از جمله از کشورهای ایتالیا، فرانسه، آلمان، چین، آذربایجان، بلژیک، قطر، عمان، کویت، پاکستان، ارمنستان، چاد، عراق، ترکیه، هند، اردن، کره جنوبی، اسلواکی، صربستان و امریکا حضور دارند.
پس از مراسم گشایش، دو نشست در سطح وزرا برگزار می شود که اعضا در این نشست نظرات و تجربیات خود در زمینه پدیده گرد و غبار را ارائه و به تبادل نظر خواهند پرداخت که خروجی آن، بیانیه ای با عنوان بیانیه تهران خواهد بود؛ در این بیانیه، مباحث همکاری های بین المللی، منطقه ای و ظرفیت سازی ها در این زمینه در آن درج خواهد شد.
بعد از آن، چهار نشست فنی برگزار خواهد شد که اولین نشست بعدازظهر روز افتتاحیه با عنوان ‘ تاثیرات اجتماعی، اقتصادی و محیط زیست گرد و غبار و خسارت های ناشی از آن’، ‘ شناسایی منابع، پایش، پیش بینی و اندازه گیری گرد و غبار’، ‘سیاست گذاری، نوآوری، کنترل منابع و مباحث اقتصادی’ و نشستی فنی و تخصصی در خصوص همکاری های منطقه ای و بین المللی، اقدامات و پاسخ ها برگزار شد.
روز دوم همایش،۱۳ تیرماه، متخصصان بین المللی از اهواز و کاشان بازدید خواهند داشت و از نزدیک با وضعیت اهواز و اقداماتی که در کاشان از جمله درختکاری انجام شده است، آشنا می شوند.
«همایش بین‌المللی مقابله با گرد و غبار؛ چالش ها و راه حل ها» با حضور وزیران و نمایندگان ۴۳ کشور جهان در سالن اجلاس سران اسلامی تهران فرصت مناسبی فراروی ایران برای مقابله با این بحران در سطح بین‌المللی فراهم ساخته تا در تعامل با جهان به حل آن بپردازد. به ویژه اینکه میزبانی آنرا سازمان ملل متحد و سازمان حفاظت محیط زیست ایران بر عهده دارند. از دستاوردهای این همایش می‌تواند اعمال فشار بر کشورهای منشا آلودگی هوا و اخذ تعهدات جهانی و ضمانت لازم برای اجرای تعهداتشان می‌باشد؛ چراکه در غیر این صورت باید سالها با این معضل کنار بیاییم و آنرا طبیعی تلقی کنیم.
به خطر افتادن سلامت میلیون‌ها هموطن و صیانت از جان آن ها ارزش آن را دارد که دولتمردان ما در سیاست های منطقه ای، تجدیدنظر و با دخالت دادن سازمانهای بین المللی، مقامات عراق را ملزم به پایبندی و عمل به معاهدات جهانی کنند.

سلیمان الله مرادی

اخبار مرتبط

نظرات

یادداشت روژان

به یاد کاک رحیم ذبیحی

هژیر الله‌مرادی انگار همین دیروز بود به دفتر روژان آمد، مانند همیشه با چهره‌ای خندان و چند ایده جدید که انجام هرکدام می‌توانست چراغی روشن فراروی نسل آینده باشد، کاک رحیم تنها یک کارگردان و فیلمساز عادی نبود. او غم مردم داشت و پشت هرکدام از آثارش می‌توان انبوهی از رنج و مرارت را دید. خود می‌گوید: غمی انسانی از من یک فیلمساز ساخت. در باره روژان نیز گفت: همان نشریه‌ای است که سالها انتظار بودنش را داشتیم. مرگ حق است اما افسوس که برای رحیم ذبیحی زود بود و طرحهایش ناتمام ماند. از تهیه فیلمی بنام «روزی، روزگاری شهرمان بانه» حرف می‌زد که نگاهی به وقایع تلخ روزهای جنگ و بمباران شهر داشت، وقایعی که بخشی از تاریخ فرهنگ پایداری کردستان را می‌توانست ثبت کند، فراخوان طرح را ما در روژان هم منتشر کردیم اما حیف که دست اجل مهلت نداد و خیلی زود روح بلندش به آسمان پرکشید و همه ما را در غم فقدان خود سوگوار کرد، روحش شاد و یادش گرامی.