رفتن به بالا

روزنامه فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی رۆژان

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


 • سه شنبه ۱ آبان ۱۳۹۷
 • الثلاثاء ۱۲ صفر ۱۴۴۰
 • 2018 Tuesday 23 October

 • روزنامه روژان

  صاحب امتیاز و مدیر مسوول: سلیمان الله‌مرادی

  ..............................................................

  نشانی: سنندج - میدان آزادی - انتهای کوچه سجادی (کوچه رزان) - پلاک ۱۱۵

  کد پستی: ۳۳۹۵۳-۶۶۱۳۷

  ..............................................................

  تلفن: ۳۳۲۳۸۵۴۵-۰۸۷

  ای‌میل: info@rojanpress.com

  کانال تلگرام: rojanpress@


اوقات شرعی

 • دوشنبه ۱۲ تیر ۱۳۹۶ - ۱۳:۴۴
 • کد خبر : 2893
 • هفته‌نامه روژان
 • چاپ خبر : مدیران خائن را به مردم معرفی می‌کنم
رئیس مجمع نمایندگان مردم کردستان در مجلس:

مدیران خائن را به مردم معرفی می‌کنم

در جلسه‌ای که با آقای نوبخت داشتیم و دو نفر از معاونین استاندار هم حضور داشتند ۷۰۰ میلیارد تومان به کردستان اختصاص یافت، اما تا این لحظه مسوولان استان نتوانسته‌اند یک ریال آن را جذب کنند، آیا این نشان‌دهنده ضعف مدیریت نیست؟

روژان: رئیس مجمع نمایندگان مردم کردستان در مجلس شورای اسلامی با انتقاد از سیستم ناکارآمد مدیریت در کردستان گفت: بخش قابل‌توجهی از مشکلات امروز کردستان به دلیل ناتوانی مدیرانی است؛ بسیاری از مدیران دچار روزمرگی شده‌اند و اگر ما نتوانیم این مدیران را حذف کنیم آنان را به عنوان خائن به مردم معرفی خواهیم کرد.
وی این را هم گفت که دست مدیرانی که با مردم هستند و به مردم خدمت می‌کنند را می بوسد اما با افرادی که تنها برای حفظ مقام به میز خود چسبیده‌اند برخورد لازم انجام می‌شود.
سیدمهدی فرشادان در جمع خبرنگاران، از آنان خواست چشم بینا و بصیر مردم باشند و بر روند کار ما به عنوان وکلای خود و مدیران دستگاه‌ها نظارت کنند.
وی راه‌های مواصلاتی استان را به قتلگاه تشبیه کرد و گفت: سال‌ها از تکمیل کریدور شمال جنوب صحبت می‌شود اما هنوز ۱۷۵ کیلومتر از این پروژه در کردستان باقی مانده است.
فرشادان از اختصاص ۱۴۰ میلیارد تومان اعتبار برای پروژه راه آهن تهران ـ همدان ـ سنندج در سال‌جاری خبر داد و اظهار کرد: در مجموع ۵۱۰ میلیارد تومان اعتبار برای اجرای این پروژه گذاشته شده است.
رئیس مجمع نمایندگان کردستان در مجلس افزود: کردستان یک هزار و ۷۰۲ روستا دارد اما در زمینه آسفالته راه روستایی آخرین استان کشور هستیم.
وی از عدم تخصیص سهم مناسب در زمینه آب کشاورزی به عنوان یکی از مشکلات جدی کشاورزان استان نام برد و گفت: کردستان با وجود داشتن ۳۳ سد، ۶ میلیارد مترمکعب آب ذخیره‌شده و بارندگی دو برابری نسبت به میانگین کشوری، به لحاظ تخصیص سهم آب کشاورزی از میانگین کشوری بسیار پایین‌تر است.
سرنوشت مبهم ۷۰۰ میلیارد تومان اعتبار
وی گفت: در جلسه‌ای که با آقای نوبخت داشتیم و دو نفر از معاونین استاندار هم حضور داشتند ۷۰۰ میلیارد تومان به کردستان اختصاص یافت، اما تا این لحظه مسوولان استان نتوانسته‌اند یک ریال آن را جذب کنند، آیا این نشان‌دهنده ضعف مدیریت نیست؟
فرشادان گفت: البته تنها مشکلات توسعه کردستان اعتبار نیست بلکه مدیران ما فاقد دیدگاه توسعه‌ای هستند. سرمایه‌گذارانی از آلمان به کردستان آمده بودند که مسوولان ما به جای اینکه آنان را حمایت کنند، با بی‌توجهی‌ها و بدقولی‌ها آنها را فراری دادند.
وی افزود: این سرمایه‌گذاران برای زمین‌خواری به کردستان نیامده بودند؛ پس چرا باید زمینی به آنان پیشنهاد شود که دارای معارض است.
وی ایجاد امنیت سرمایه‌گذاری در کردستان را ضروری دانست و افزود: پنجره سرمایه‌گذاری قرار بود که مسیر سرمایه‌گذاری را تسهیل کند ولی متاسفانه نه تنها تسهیل‌گر نبود بلکه سد راه توسعه سرمایه‌گذاری در استان شد.
رئیس مجمع نمایندگان مردم کردستان در مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: میانگین صدور مجوز سرمایه‌گذاری در کردستان ۷ ماه و نیاز به ۴۲ امضا دارد.
وی گفت: دعوای ما دعوای نان و اشتغال است که تا چه زمانی جوانان ما باید برای نان مجبور به مسافرت به استان‌های مختلف شوند.
فرشادان در ادامه به سفر وزیر کشور به استان و جلسه توسعه استان اشاره کرد و گفت: شان نزول اینکه جلسه وزیر بدون حضور رسانه‌ها برگزار شد را نمی‌دانیم چه بود چرا که در این جلسات مشکلات مختلف استان در حوزه‌های متعدد مطرح شد.
فرشادان به سند توسعه کردستان که حاوی ۲۱ بند مهم است اشاره کرد و گفت: کاش دلسوزی که برخی مسوولان کشوری برای تدوین این سند داشتند در مسوولان استانی نیز وجود داشت. تدوین این سند حجت را برای تمام مسوولان تمام کرده است چون ۶ وزیر و ۵ معاون رئیس جمهور برای پیگیری اجرای این سند تعیین شده‌اند. در این سند مشکلات حوزه‌های مختلف در استان مورد توجه قرار گرفته که یکی از این بخش‌ها موضوع توسعه زیرساخت‌های راه‌ در استان است.
افزایش سهم تخصیص آب کشاورزی کردستان
به گفته وی، یکی دیگر از مشکلات این استان عدم تخصیص سهم مناسب در زمینه آب کشاورزی است که البته تمهدیداتی در راستای افزایش سهم آب کردستان اندیشیده شده و براساس سند توسعه استان، استفاده از آب کشاورزی در استان به ۵۰ درصد می‌رسد که این به معنی سبقت گرفتن از میانگین کشوری است.
فرشادان خاطرنشان کرد: با جبران میزان عقب‌ماندگی استان در زمینه سهم آب و رسیدن آن به میانگین کشوری، شاهد تولید سه هزار میلیارد تومان ثروت در استان خواهیم بود. ما در زمینه آب در کردستان مشکل خاصی نداریم مشکل ما در زمینه تخصیص است که در سند توسعه به آن توجه شده و در کنار آن توسعه باغات و غیره مورد تاکید قرار گرفته است.
این نماینده مجلس به نشست اسفندماه سال گذشته استانداری که استاندار کردستان در حضور یکی از وزرای دولت به وی توهین کرد، گفت: بنده به حکم اینکه نماینده مردم هستم در آن جلسه انتقاد کردم و آنچه گفتم سخن مردم بود. بنده نماینده مردم هستم نه وکیل‌الدوله و این جایگاه برای تمام دولتها تعریف شده است. از برخی رسانه‌ها تشکر می‌کنم که واقع‌بینانه به این قضیه پرداختند و روشنگری کردند.
وی افزود: کسی منکر مشکلات نظام آموزش و پرورش در کشور و استان کردستان نیست و یکی از گله‌مندی‌هایی ما در این زمینه این بود که استان کردستان سهمی کمتر از ۱۰۰ نفر در جذب ۱۰ هزار نفری استخدامی را داشته که این هم نتیجه کم‌کاری مدیران استانی بود.
فرشادان نماینده مردم سنندج،کامیاران و دواندره در خصوص آخرین وضعیت منطقه آزاد تجاری و صنعتی بانه مریوان هم گفت: با رایزنی‌هایی که با نمایندگان استان‌های همجوار انجام داده‌ایم امیدواریم بتوانیم این طرح را در مجلس به تصویب برسانیم.

اخبار مرتبط

نظرات

یادداشت روژان

نگاهی به سوانح دلخراش جاده‌ای در راه‌های استان کردستان

گوش‌هایی که نمی‌شنوند و چشم‌هایی که نمی‌بینند

بامداد سەشنبه ۲۰ تیر درحالیکه غالب مردم براساس نظم و گردش شبانەروز در بستر خواب بودند جمعیتی از شهر سنندج، به اقتضای نیاز و کار ضروری عزم سفر کردند تا در این گردش روزگار به نیازهای خود پاسخ دهند اما انگار مقدر چنین بود که به مقصد نرسند و در همان ابتدای سفر راهی دیار باقی شوند. حادثه دلخراشی که به سبب ارتباطات پیشرفته و شبکەهای اجتماعی خواب را در همان نیمەهای شب از چشم هموطنان ربود و به خبر اول خبرگزاری‌های ایران تبدیل شد، به گونەای که سه روز عزای عمومی اعلام شد و مقامات کشور از رئیس جمهور و رئیس مجلس گرفته تا بسیاری از وزرا و شخصیت‌های مطرح کشور با صدور پیامهایی به ابراز همدردی با مردم داغدار کردستان پرداختند و  روز پنجشنبه نیز خبر آن در صفحه اول همه روزنامەهای سراسری قرار گرفت. مرگ دست کم ۱۱ نفر که به سبب نوع حادثه قلب بسیاری‌ها را جریحەدار کرد. نکته حائز اهمیت در این رویداد تلخ ایجاد موجی از حزن و اندوه در عرصه استانی و ملی بود که اگر نبود این ابراز همدردی‌ها شاید تالم ناشی از آن برای  خانواده‌های داغدار قابل تحمل نبود. اما پیرامون این سانحه نکاتی قابل تامل است که بیان آن ضروری به نظر می‌رسد: ۱- تلنگری بود به مسوولان که هشدار رسانه‌ها و کارشناسان را جدی بگیرند. نقطه وقوع حادثه به عنوان مکانی حادثه خیز بارها مورد نقد قرار گرفته بود اما دریغ از یک پاسخ منطقی! ۲- بارها گفتیم و بار دیگر تکرار می‌کنیم، مردم کمبودها و ناملایمات را تحمل می‌کنند اما بی‌توجهی، اهمال، فخرفروشی و بی‌عدالتی ازسوی مسئولان را تحمل نمی‌کنند. شکی نداریم که با هزینه چندبرابرهم که شده این مسیر تحت فشار افکارعمومی در کوتاه‌ترین زمان اصلاح خواهد شد، همچنانکه قطعه‌ای از مسیر راه سنندج- حسین آباد، در سال 1382 پیش پس از واژگونی تانکر حامل مواد شیمیایی MTBE و سرازیر شدن مواد آن به داخل آب سد قشلاق بلافاصله اصلاح شد، آیا بهتر نیست قبل از وقوع حوادث تلخ و تحمیل هزینه‌های بسیار گوشها را بروی انتقادات بگشایند و اینقدر بیخیال نباشند. حتما باید جان چند نفر گرفته شود تا معبری حادثه خیز اصلاح شود؟ 3- بارها از تردد تانکر‌های نفتکش در جاده‌های کردستان به عنوان ارابەهای مرگ و کابوس نام برده شده است و سال‌هاست واژگونی تانکر‌ها که نفت و مشتقات نفتی عراق را از طریق جاده‌های باریک و ناامن کردستان به ویژه مریوان و سنندج به ایران می‌آورند یا محصولات نفتی فراوری شده مانند بنزین و گازوئیل را به آن کشور منتقل می‌کنند، همچون کابوسی مردم و محیط زیست منطقه کردستان را تهدید می‌کند. گفته می‌شود در سوآپ نفتی ایران و عراق روزانه ۳۰ تا ۶۰ هزار بشکه نفت خام از طریق مرز به پالایشگاه‌های کرمانشاه، شازند، تهران و تبریز انتقال داده می‌شود و ایران معادل آن را در بنادر صادراتی جنوب تحویل مشتریان عراق می‌دهد. آمار تردد روزانه از ۶۰ تا ۴۰۰ کامیون در محور مریوان – سنندج که یکی از باریک‌ترین و ...