رفتن به بالا

روزنامه فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی رۆژان

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


 • دوشنبه ۱ بهمن ۱۳۹۷
 • الإثنين ۱۴ جماد أول ۱۴۴۰
 • 2019 Monday 21 January

 • روزنامه روژان

  صاحب امتیاز و مدیر مسوول: سلیمان الله‌مرادی

  ..............................................................

  نشانی: سنندج - میدان آزادی - انتهای کوچه سجادی (کوچه رزان) - پلاک ۱۱۵

  کد پستی: ۳۳۹۵۳-۶۶۱۳۷

  ..............................................................

  تلفن: ۳۳۲۳۸۵۴۵-۰۸۷

  ای‌میل: info@rojanpress.com

  کانال تلگرام: rojanpress@


اوقات شرعی

 • دوشنبه ۱۲ تیر ۱۳۹۶ - ۱۳:۴۴
 • کد خبر : 2893
 • هفته‌نامه روژان
 • چاپ خبر : مدیران خائن را به مردم معرفی می‌کنم
رئیس مجمع نمایندگان مردم کردستان در مجلس:

مدیران خائن را به مردم معرفی می‌کنم

در جلسه‌ای که با آقای نوبخت داشتیم و دو نفر از معاونین استاندار هم حضور داشتند ۷۰۰ میلیارد تومان به کردستان اختصاص یافت، اما تا این لحظه مسوولان استان نتوانسته‌اند یک ریال آن را جذب کنند، آیا این نشان‌دهنده ضعف مدیریت نیست؟

روژان: رئیس مجمع نمایندگان مردم کردستان در مجلس شورای اسلامی با انتقاد از سیستم ناکارآمد مدیریت در کردستان گفت: بخش قابل‌توجهی از مشکلات امروز کردستان به دلیل ناتوانی مدیرانی است؛ بسیاری از مدیران دچار روزمرگی شده‌اند و اگر ما نتوانیم این مدیران را حذف کنیم آنان را به عنوان خائن به مردم معرفی خواهیم کرد.
وی این را هم گفت که دست مدیرانی که با مردم هستند و به مردم خدمت می‌کنند را می بوسد اما با افرادی که تنها برای حفظ مقام به میز خود چسبیده‌اند برخورد لازم انجام می‌شود.
سیدمهدی فرشادان در جمع خبرنگاران، از آنان خواست چشم بینا و بصیر مردم باشند و بر روند کار ما به عنوان وکلای خود و مدیران دستگاه‌ها نظارت کنند.
وی راه‌های مواصلاتی استان را به قتلگاه تشبیه کرد و گفت: سال‌ها از تکمیل کریدور شمال جنوب صحبت می‌شود اما هنوز ۱۷۵ کیلومتر از این پروژه در کردستان باقی مانده است.
فرشادان از اختصاص ۱۴۰ میلیارد تومان اعتبار برای پروژه راه آهن تهران ـ همدان ـ سنندج در سال‌جاری خبر داد و اظهار کرد: در مجموع ۵۱۰ میلیارد تومان اعتبار برای اجرای این پروژه گذاشته شده است.
رئیس مجمع نمایندگان کردستان در مجلس افزود: کردستان یک هزار و ۷۰۲ روستا دارد اما در زمینه آسفالته راه روستایی آخرین استان کشور هستیم.
وی از عدم تخصیص سهم مناسب در زمینه آب کشاورزی به عنوان یکی از مشکلات جدی کشاورزان استان نام برد و گفت: کردستان با وجود داشتن ۳۳ سد، ۶ میلیارد مترمکعب آب ذخیره‌شده و بارندگی دو برابری نسبت به میانگین کشوری، به لحاظ تخصیص سهم آب کشاورزی از میانگین کشوری بسیار پایین‌تر است.
سرنوشت مبهم ۷۰۰ میلیارد تومان اعتبار
وی گفت: در جلسه‌ای که با آقای نوبخت داشتیم و دو نفر از معاونین استاندار هم حضور داشتند ۷۰۰ میلیارد تومان به کردستان اختصاص یافت، اما تا این لحظه مسوولان استان نتوانسته‌اند یک ریال آن را جذب کنند، آیا این نشان‌دهنده ضعف مدیریت نیست؟
فرشادان گفت: البته تنها مشکلات توسعه کردستان اعتبار نیست بلکه مدیران ما فاقد دیدگاه توسعه‌ای هستند. سرمایه‌گذارانی از آلمان به کردستان آمده بودند که مسوولان ما به جای اینکه آنان را حمایت کنند، با بی‌توجهی‌ها و بدقولی‌ها آنها را فراری دادند.
وی افزود: این سرمایه‌گذاران برای زمین‌خواری به کردستان نیامده بودند؛ پس چرا باید زمینی به آنان پیشنهاد شود که دارای معارض است.
وی ایجاد امنیت سرمایه‌گذاری در کردستان را ضروری دانست و افزود: پنجره سرمایه‌گذاری قرار بود که مسیر سرمایه‌گذاری را تسهیل کند ولی متاسفانه نه تنها تسهیل‌گر نبود بلکه سد راه توسعه سرمایه‌گذاری در استان شد.
رئیس مجمع نمایندگان مردم کردستان در مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: میانگین صدور مجوز سرمایه‌گذاری در کردستان ۷ ماه و نیاز به ۴۲ امضا دارد.
وی گفت: دعوای ما دعوای نان و اشتغال است که تا چه زمانی جوانان ما باید برای نان مجبور به مسافرت به استان‌های مختلف شوند.
فرشادان در ادامه به سفر وزیر کشور به استان و جلسه توسعه استان اشاره کرد و گفت: شان نزول اینکه جلسه وزیر بدون حضور رسانه‌ها برگزار شد را نمی‌دانیم چه بود چرا که در این جلسات مشکلات مختلف استان در حوزه‌های متعدد مطرح شد.
فرشادان به سند توسعه کردستان که حاوی ۲۱ بند مهم است اشاره کرد و گفت: کاش دلسوزی که برخی مسوولان کشوری برای تدوین این سند داشتند در مسوولان استانی نیز وجود داشت. تدوین این سند حجت را برای تمام مسوولان تمام کرده است چون ۶ وزیر و ۵ معاون رئیس جمهور برای پیگیری اجرای این سند تعیین شده‌اند. در این سند مشکلات حوزه‌های مختلف در استان مورد توجه قرار گرفته که یکی از این بخش‌ها موضوع توسعه زیرساخت‌های راه‌ در استان است.
افزایش سهم تخصیص آب کشاورزی کردستان
به گفته وی، یکی دیگر از مشکلات این استان عدم تخصیص سهم مناسب در زمینه آب کشاورزی است که البته تمهدیداتی در راستای افزایش سهم آب کردستان اندیشیده شده و براساس سند توسعه استان، استفاده از آب کشاورزی در استان به ۵۰ درصد می‌رسد که این به معنی سبقت گرفتن از میانگین کشوری است.
فرشادان خاطرنشان کرد: با جبران میزان عقب‌ماندگی استان در زمینه سهم آب و رسیدن آن به میانگین کشوری، شاهد تولید سه هزار میلیارد تومان ثروت در استان خواهیم بود. ما در زمینه آب در کردستان مشکل خاصی نداریم مشکل ما در زمینه تخصیص است که در سند توسعه به آن توجه شده و در کنار آن توسعه باغات و غیره مورد تاکید قرار گرفته است.
این نماینده مجلس به نشست اسفندماه سال گذشته استانداری که استاندار کردستان در حضور یکی از وزرای دولت به وی توهین کرد، گفت: بنده به حکم اینکه نماینده مردم هستم در آن جلسه انتقاد کردم و آنچه گفتم سخن مردم بود. بنده نماینده مردم هستم نه وکیل‌الدوله و این جایگاه برای تمام دولتها تعریف شده است. از برخی رسانه‌ها تشکر می‌کنم که واقع‌بینانه به این قضیه پرداختند و روشنگری کردند.
وی افزود: کسی منکر مشکلات نظام آموزش و پرورش در کشور و استان کردستان نیست و یکی از گله‌مندی‌هایی ما در این زمینه این بود که استان کردستان سهمی کمتر از ۱۰۰ نفر در جذب ۱۰ هزار نفری استخدامی را داشته که این هم نتیجه کم‌کاری مدیران استانی بود.
فرشادان نماینده مردم سنندج،کامیاران و دواندره در خصوص آخرین وضعیت منطقه آزاد تجاری و صنعتی بانه مریوان هم گفت: با رایزنی‌هایی که با نمایندگان استان‌های همجوار انجام داده‌ایم امیدواریم بتوانیم این طرح را در مجلس به تصویب برسانیم.

اخبار مرتبط

نظرات

یادداشت روژان

به یاد کاک رحیم ذبیحی

هژیر الله‌مرادی انگار همین دیروز بود به دفتر روژان آمد، مانند همیشه با چهره‌ای خندان و چند ایده جدید که انجام هرکدام می‌توانست چراغی روشن فراروی نسل آینده باشد، کاک رحیم تنها یک کارگردان و فیلمساز عادی نبود. او غم مردم داشت و پشت هرکدام از آثارش می‌توان انبوهی از رنج و مرارت را دید. خود می‌گوید: غمی انسانی از من یک فیلمساز ساخت. در باره روژان نیز گفت: همان نشریه‌ای است که سالها انتظار بودنش را داشتیم. مرگ حق است اما افسوس که برای رحیم ذبیحی زود بود و طرحهایش ناتمام ماند. از تهیه فیلمی بنام «روزی، روزگاری شهرمان بانه» حرف می‌زد که نگاهی به وقایع تلخ روزهای جنگ و بمباران شهر داشت، وقایعی که بخشی از تاریخ فرهنگ پایداری کردستان را می‌توانست ثبت کند، فراخوان طرح را ما در روژان هم منتشر کردیم اما حیف که دست اجل مهلت نداد و خیلی زود روح بلندش به آسمان پرکشید و همه ما را در غم فقدان خود سوگوار کرد، روحش شاد و یادش گرامی.