رفتن به بالا

روزنامه فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی رۆژان

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


 • جمعه ۲۷ مهر ۱۳۹۷
 • الجمعة ۸ صفر ۱۴۴۰
 • 2018 Friday 19 October

 • روزنامه روژان

  صاحب امتیاز و مدیر مسوول: سلیمان الله‌مرادی

  ..............................................................

  نشانی: سنندج - میدان آزادی - انتهای کوچه سجادی (کوچه رزان) - پلاک ۱۱۵

  کد پستی: ۳۳۹۵۳-۶۶۱۳۷

  ..............................................................

  تلفن: ۳۳۲۳۸۵۴۵-۰۸۷

  ای‌میل: info@rojanpress.com

  کانال تلگرام: rojanpress@


اوقات شرعی

 • شنبه ۱۷ تیر ۱۳۹۶ - ۱۲:۰۹
 • کد خبر : 2912
 • هفته‌نامه روژان
 • چاپ خبر : مجتمع صدف سنندج در یک قدمی سرنوشت پلاسکو

وقوع حوادث پیش‌بینی نشده مانند آتش‌سوزی و سوانح جاده‌ای اگرچه طبیعی است اما می‌توان با رعایت استانداردها و اطمینان از ابزارها و وسایل کاربردی دامنه خسارات آن را به حد اقل رساند. فروریختن ساختمان پلاسکو در تهران تازه‌ترین حوادث از این دست بود که پیامدهای آن هنوز بر بخش‌های زیادی از جامعه سنگینی می‌کند. این […]

وقوع حوادث پیش‌بینی نشده مانند آتش‌سوزی و سوانح جاده‌ای اگرچه طبیعی است اما می‌توان با رعایت استانداردها و اطمینان از ابزارها و وسایل کاربردی دامنه خسارات آن را به حد اقل رساند. فروریختن ساختمان پلاسکو در تهران تازه‌ترین حوادث از این دست بود که پیامدهای آن هنوز بر بخش‌های زیادی از جامعه سنگینی می‌کند. این حادثه ممکن است در هر نقطه‌ایاز کشور اتفاق بیفتد؛ اما نکته اساسی رعایت اصول در سازه‌ها و استفاده معقول و علمی از ابزارهای موردنیاز مشاغل در این گونه مجتمع‌هاست. متاسفانه پنجشنبه شب گذشته پارکینگ مجتمع تجاری صدف سنندج طعمه حریق شد و آنگونه که مدیرعامل سازمان آتش نشانی سنندج گفته است علت آن، گرفتن بار اضافی از کنتور برق پارکینگ مجتمع بوده است. اگرچه افزایش کم‌سابقه دما در این روزها و اشتیاق کاربران به استفاده بیشتر از وسایل سرمایشی نظیر کولرهای گازی و آبی را در وقوع این حادثه نمی‌توان نادیده گرفت اما این نیز ناشی از بی‌احتیاطی و نادیده گرفتن خطر برق و سایر مخاطرات مترتب بر آن و عدم آگاهی شهروندان است. به گفته رامین اسدنژاد مدیر عامل سازمان آتش نشانی سنندج با توجه به فصل گرما، برخی مغازه داران برای تامین برق کولر واحدهای تجاری خود، اقدام به گرفتن اضافه بار از کابل حامل نتقال برق کرده بودند که اتصال در سیم کشی یکی از کانال های کولر د منجر به آتش سوزی شده است. وی اضافه کرد: با اقدام به موقع آتش نشانان در مهار آتش از سرایت آن به پارکینگ و واحدهای تجاری جلوگیری شد. وقوع این حادثه می‌توانست برای سنندج مرکز استان کردستان فاجعه‌آفرین باشد که خوشبختانه با هوشیاری کسبه حاضر در مجتمع و اقدام سریع آتش‌نشانی آتش در کمترین زمان مهار شد.

آنگونه که کسبه حاضر در مجتمع می‌گویند این پاساژ سالهاست که محل کسب و کار صدها خانوار است و کانون مراجعه مردم برای خرید و یا رفع نیازهای روزانه‌شان؛ اما هنوز ساختمان آن پایان کار ندارد. یکی از کسبه پاساژ صدف سنندج در این رابطه به خبرنگار روژان گفت: با توجه پیگیری مکرر نماینده کسبه و پاساژ در خصوص سیم کشی نامناسب و آتش سوزی‌های مکرر و ساخت و سازهای غیر مجاز که محوطه پشت پاساژ را محصور کرده است، هیچ ارگانی خود را مسئول آن نمی‌داند؛ حتی در حادثه اخیر نیز امدادرسانی به سختی انجام شد. وی افزود: سسستم تهویه اصلا وجود ندارد چه گرمایی و چه سرمایی که همه دست به دست هم داده و این معضل عظیم را برای کسبه ایجاد کرده است.
به گفته چیا ایوبی، ۴۵۰ واحد تجاری در این مجتمع وجود دارد و بالغ بر ۱۰۰۰ نفر در آن مشغول به کار هستند و انتظار دارند در اسرع وقت مسوولان ذیربط برای حل مشکلات مجتمع و جلوگیری از حوادث مشابه اقدام کنند.
حجم عمده مراجعات مردمی به اماکن پر رفت و آمد ایجاب می‌کند که سازمانهای مرتبط کمترین اغماض را در رعایت اصول بکنند تا شاهد حوادث ناگواری نباشیم.
در همین حال، «عرشیا اشرفی» از سازمان نظام مهندسی ساختمان استان کردستان، شناسایی نقاط پرخطر و آموزش ساکنین شهر را امری ضروری دانست و گفت: ما امادگی کامل داریم نقشه مکان‌های تجاری و بالای جمعیت پنجاه نفر را تهیه و راهکارهای اجرایی برای جلوگیری از وقوع حوادث را به عزیزان همشهری اعلام کنیم.

هژیر الله مرادی

اخبار مرتبط

نظرات

یادداشت روژان

نگاهی به سوانح دلخراش جاده‌ای در راه‌های استان کردستان

گوش‌هایی که نمی‌شنوند و چشم‌هایی که نمی‌بینند

بامداد سەشنبه ۲۰ تیر درحالیکه غالب مردم براساس نظم و گردش شبانەروز در بستر خواب بودند جمعیتی از شهر سنندج، به اقتضای نیاز و کار ضروری عزم سفر کردند تا در این گردش روزگار به نیازهای خود پاسخ دهند اما انگار مقدر چنین بود که به مقصد نرسند و در همان ابتدای سفر راهی دیار باقی شوند. حادثه دلخراشی که به سبب ارتباطات پیشرفته و شبکەهای اجتماعی خواب را در همان نیمەهای شب از چشم هموطنان ربود و به خبر اول خبرگزاری‌های ایران تبدیل شد، به گونەای که سه روز عزای عمومی اعلام شد و مقامات کشور از رئیس جمهور و رئیس مجلس گرفته تا بسیاری از وزرا و شخصیت‌های مطرح کشور با صدور پیامهایی به ابراز همدردی با مردم داغدار کردستان پرداختند و  روز پنجشنبه نیز خبر آن در صفحه اول همه روزنامەهای سراسری قرار گرفت. مرگ دست کم ۱۱ نفر که به سبب نوع حادثه قلب بسیاری‌ها را جریحەدار کرد. نکته حائز اهمیت در این رویداد تلخ ایجاد موجی از حزن و اندوه در عرصه استانی و ملی بود که اگر نبود این ابراز همدردی‌ها شاید تالم ناشی از آن برای  خانواده‌های داغدار قابل تحمل نبود. اما پیرامون این سانحه نکاتی قابل تامل است که بیان آن ضروری به نظر می‌رسد: ۱- تلنگری بود به مسوولان که هشدار رسانه‌ها و کارشناسان را جدی بگیرند. نقطه وقوع حادثه به عنوان مکانی حادثه خیز بارها مورد نقد قرار گرفته بود اما دریغ از یک پاسخ منطقی! ۲- بارها گفتیم و بار دیگر تکرار می‌کنیم، مردم کمبودها و ناملایمات را تحمل می‌کنند اما بی‌توجهی، اهمال، فخرفروشی و بی‌عدالتی ازسوی مسئولان را تحمل نمی‌کنند. شکی نداریم که با هزینه چندبرابرهم که شده این مسیر تحت فشار افکارعمومی در کوتاه‌ترین زمان اصلاح خواهد شد، همچنانکه قطعه‌ای از مسیر راه سنندج- حسین آباد، در سال 1382 پیش پس از واژگونی تانکر حامل مواد شیمیایی MTBE و سرازیر شدن مواد آن به داخل آب سد قشلاق بلافاصله اصلاح شد، آیا بهتر نیست قبل از وقوع حوادث تلخ و تحمیل هزینه‌های بسیار گوشها را بروی انتقادات بگشایند و اینقدر بیخیال نباشند. حتما باید جان چند نفر گرفته شود تا معبری حادثه خیز اصلاح شود؟ 3- بارها از تردد تانکر‌های نفتکش در جاده‌های کردستان به عنوان ارابەهای مرگ و کابوس نام برده شده است و سال‌هاست واژگونی تانکر‌ها که نفت و مشتقات نفتی عراق را از طریق جاده‌های باریک و ناامن کردستان به ویژه مریوان و سنندج به ایران می‌آورند یا محصولات نفتی فراوری شده مانند بنزین و گازوئیل را به آن کشور منتقل می‌کنند، همچون کابوسی مردم و محیط زیست منطقه کردستان را تهدید می‌کند. گفته می‌شود در سوآپ نفتی ایران و عراق روزانه ۳۰ تا ۶۰ هزار بشکه نفت خام از طریق مرز به پالایشگاه‌های کرمانشاه، شازند، تهران و تبریز انتقال داده می‌شود و ایران معادل آن را در بنادر صادراتی جنوب تحویل مشتریان عراق می‌دهد. آمار تردد روزانه از ۶۰ تا ۴۰۰ کامیون در محور مریوان – سنندج که یکی از باریک‌ترین و ...