رفتن به بالا

روزنامه فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی رۆژان

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


 • شنبه ۲۹ دی ۱۳۹۷
 • السبت ۱۲ جماد أول ۱۴۴۰
 • 2019 Saturday 19 January

 • روزنامه روژان

  صاحب امتیاز و مدیر مسوول: سلیمان الله‌مرادی

  ..............................................................

  نشانی: سنندج - میدان آزادی - انتهای کوچه سجادی (کوچه رزان) - پلاک ۱۱۵

  کد پستی: ۳۳۹۵۳-۶۶۱۳۷

  ..............................................................

  تلفن: ۳۳۲۳۸۵۴۵-۰۸۷

  ای‌میل: info@rojanpress.com

  کانال تلگرام: rojanpress@


اوقات شرعی

 • شنبه ۱۷ تیر ۱۳۹۶ - ۱۲:۰۹
 • کد خبر : 2912
 • هفته‌نامه روژان
 • چاپ خبر : مجتمع صدف سنندج در یک قدمی سرنوشت پلاسکو

وقوع حوادث پیش‌بینی نشده مانند آتش‌سوزی و سوانح جاده‌ای اگرچه طبیعی است اما می‌توان با رعایت استانداردها و اطمینان از ابزارها و وسایل کاربردی دامنه خسارات آن را به حد اقل رساند. فروریختن ساختمان پلاسکو در تهران تازه‌ترین حوادث از این دست بود که پیامدهای آن هنوز بر بخش‌های زیادی از جامعه سنگینی می‌کند. این […]

وقوع حوادث پیش‌بینی نشده مانند آتش‌سوزی و سوانح جاده‌ای اگرچه طبیعی است اما می‌توان با رعایت استانداردها و اطمینان از ابزارها و وسایل کاربردی دامنه خسارات آن را به حد اقل رساند. فروریختن ساختمان پلاسکو در تهران تازه‌ترین حوادث از این دست بود که پیامدهای آن هنوز بر بخش‌های زیادی از جامعه سنگینی می‌کند. این حادثه ممکن است در هر نقطه‌ایاز کشور اتفاق بیفتد؛ اما نکته اساسی رعایت اصول در سازه‌ها و استفاده معقول و علمی از ابزارهای موردنیاز مشاغل در این گونه مجتمع‌هاست. متاسفانه پنجشنبه شب گذشته پارکینگ مجتمع تجاری صدف سنندج طعمه حریق شد و آنگونه که مدیرعامل سازمان آتش نشانی سنندج گفته است علت آن، گرفتن بار اضافی از کنتور برق پارکینگ مجتمع بوده است. اگرچه افزایش کم‌سابقه دما در این روزها و اشتیاق کاربران به استفاده بیشتر از وسایل سرمایشی نظیر کولرهای گازی و آبی را در وقوع این حادثه نمی‌توان نادیده گرفت اما این نیز ناشی از بی‌احتیاطی و نادیده گرفتن خطر برق و سایر مخاطرات مترتب بر آن و عدم آگاهی شهروندان است. به گفته رامین اسدنژاد مدیر عامل سازمان آتش نشانی سنندج با توجه به فصل گرما، برخی مغازه داران برای تامین برق کولر واحدهای تجاری خود، اقدام به گرفتن اضافه بار از کابل حامل نتقال برق کرده بودند که اتصال در سیم کشی یکی از کانال های کولر د منجر به آتش سوزی شده است. وی اضافه کرد: با اقدام به موقع آتش نشانان در مهار آتش از سرایت آن به پارکینگ و واحدهای تجاری جلوگیری شد. وقوع این حادثه می‌توانست برای سنندج مرکز استان کردستان فاجعه‌آفرین باشد که خوشبختانه با هوشیاری کسبه حاضر در مجتمع و اقدام سریع آتش‌نشانی آتش در کمترین زمان مهار شد.

آنگونه که کسبه حاضر در مجتمع می‌گویند این پاساژ سالهاست که محل کسب و کار صدها خانوار است و کانون مراجعه مردم برای خرید و یا رفع نیازهای روزانه‌شان؛ اما هنوز ساختمان آن پایان کار ندارد. یکی از کسبه پاساژ صدف سنندج در این رابطه به خبرنگار روژان گفت: با توجه پیگیری مکرر نماینده کسبه و پاساژ در خصوص سیم کشی نامناسب و آتش سوزی‌های مکرر و ساخت و سازهای غیر مجاز که محوطه پشت پاساژ را محصور کرده است، هیچ ارگانی خود را مسئول آن نمی‌داند؛ حتی در حادثه اخیر نیز امدادرسانی به سختی انجام شد. وی افزود: سسستم تهویه اصلا وجود ندارد چه گرمایی و چه سرمایی که همه دست به دست هم داده و این معضل عظیم را برای کسبه ایجاد کرده است.
به گفته چیا ایوبی، ۴۵۰ واحد تجاری در این مجتمع وجود دارد و بالغ بر ۱۰۰۰ نفر در آن مشغول به کار هستند و انتظار دارند در اسرع وقت مسوولان ذیربط برای حل مشکلات مجتمع و جلوگیری از حوادث مشابه اقدام کنند.
حجم عمده مراجعات مردمی به اماکن پر رفت و آمد ایجاب می‌کند که سازمانهای مرتبط کمترین اغماض را در رعایت اصول بکنند تا شاهد حوادث ناگواری نباشیم.
در همین حال، «عرشیا اشرفی» از سازمان نظام مهندسی ساختمان استان کردستان، شناسایی نقاط پرخطر و آموزش ساکنین شهر را امری ضروری دانست و گفت: ما امادگی کامل داریم نقشه مکان‌های تجاری و بالای جمعیت پنجاه نفر را تهیه و راهکارهای اجرایی برای جلوگیری از وقوع حوادث را به عزیزان همشهری اعلام کنیم.

هژیر الله مرادی

اخبار مرتبط

نظرات

یادداشت روژان

به یاد کاک رحیم ذبیحی

هژیر الله‌مرادی انگار همین دیروز بود به دفتر روژان آمد، مانند همیشه با چهره‌ای خندان و چند ایده جدید که انجام هرکدام می‌توانست چراغی روشن فراروی نسل آینده باشد، کاک رحیم تنها یک کارگردان و فیلمساز عادی نبود. او غم مردم داشت و پشت هرکدام از آثارش می‌توان انبوهی از رنج و مرارت را دید. خود می‌گوید: غمی انسانی از من یک فیلمساز ساخت. در باره روژان نیز گفت: همان نشریه‌ای است که سالها انتظار بودنش را داشتیم. مرگ حق است اما افسوس که برای رحیم ذبیحی زود بود و طرحهایش ناتمام ماند. از تهیه فیلمی بنام «روزی، روزگاری شهرمان بانه» حرف می‌زد که نگاهی به وقایع تلخ روزهای جنگ و بمباران شهر داشت، وقایعی که بخشی از تاریخ فرهنگ پایداری کردستان را می‌توانست ثبت کند، فراخوان طرح را ما در روژان هم منتشر کردیم اما حیف که دست اجل مهلت نداد و خیلی زود روح بلندش به آسمان پرکشید و همه ما را در غم فقدان خود سوگوار کرد، روحش شاد و یادش گرامی.