رفتن به بالا

روزنامه فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی رۆژان

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


 • یکشنبه ۲۹ مهر ۱۳۹۷
 • الأحد ۱۰ صفر ۱۴۴۰
 • 2018 Sunday 21 October

 • روزنامه روژان

  صاحب امتیاز و مدیر مسوول: سلیمان الله‌مرادی

  ..............................................................

  نشانی: سنندج - میدان آزادی - انتهای کوچه سجادی (کوچه رزان) - پلاک ۱۱۵

  کد پستی: ۳۳۹۵۳-۶۶۱۳۷

  ..............................................................

  تلفن: ۳۳۲۳۸۵۴۵-۰۸۷

  ای‌میل: info@rojanpress.com

  کانال تلگرام: rojanpress@


اوقات شرعی

 • شنبه ۱۷ تیر ۱۳۹۶ - ۱۲:۵۰
 • کد خبر : 2915
 • هفته‌نامه روژان
 • چاپ خبر : صرفه‌جویی نشود اعمال خاموشی قطعی است
هشدار مدیرعامل برق استان کردستان:

صرفه‌جویی نشود اعمال خاموشی قطعی است

مدیر عامل شرکت توزیع نیروی برق استان کردستان گفت: روند مصرف برق استان در چند روز گذشته به ویژه روز چهارشنبه ۱۴ تیرماه نگران کننده است و اگر مشترکین تعرفه‌های مختلف مدیریت مصرف را به طور جدی در دستور کار خود قرار ندهند ناچار به اعمال خاموشی خواهیم بود. به گزارش روابط عمومی شرکت توزیع […]

مدیر عامل شرکت توزیع نیروی برق استان کردستان گفت: روند مصرف برق استان در چند روز گذشته به ویژه روز چهارشنبه ۱۴ تیرماه نگران کننده است و اگر مشترکین تعرفه‌های مختلف مدیریت مصرف را به طور جدی در دستور کار خود قرار ندهند ناچار به اعمال خاموشی خواهیم بود.
به گزارش روابط عمومی شرکت توزیع نیروی برق استان کردستان محمد مصطفی نجفیان افزود: براساس تجربه سال‌های گذشته پیک مصرف برق استان در مرداد ماه اتفاق می‌افتد اما امسال هم اکنون که در نیمه تیرماه هستیم رقم پیک مصرف به ۴۲۱ مگاوات سال گذشته نزدیک شده و اگر رشد مصرف با همین روند ادامه یابد در مرداد ماه قطعا با افزایش غیر متعارف و پیش بینی نشده مواجه خواهیم بود و ناچاراً به منظور پیشگیری از آسیب به شبکه خاموشی اعمال خواهد شد.
پیک مصرف خالص روز مشابه سال گذشته یعنی ۱۴ تیرما ۳۹۹.۵ بوده است و براین اساس می‌توان گفت به نسبت سال گذشته همین موقع با رشد قابل توجهی مواجه بوده ایم.
نجفیان با اشاره به اینکه دلیل عمده افزایش مصرف برق روزهای اخیر گرمای بی‌سابقه هوا و ورود وسایل پرمصرف سرمایشی همچون کولرهای آبی و گازی به شبکه است گفت: تقاضای ما از مشترکین محترم استفاده بهینه از این وسایل و مدیریت مصرف برق هنگام استفاده از آنها می باشد.
وی با بیان اینکه در سال‌های اخیر برخلاف گذشته با روند افزایشی استفاده از وسایل سرمایشی پرمصرف مانند کولر گازی ساعات پیک مصرف کشور را به روز و از ساعت ۱۲ الی ۱۶ منتقل کرده است، افزود: با توجه به شرایط اقلیمی استان کردستان ساعات پیک برق همچنان برای استان ساعات ابتدایی شب یعنی از ساعت ۲۰ الی ۲۴ است و با توجه به ضریب بالای تعرفه برق مصرفی در این ساعات، درصورت استفاده از وسایل پرمصرف تاثیر زیادی در هزینه برق مصرفی مشترکین خواهد داشت.
مدیر عامل شرکت توزیع نیروی برق استان کردستان با اشاره به اینکه سهمیه تعیین شده توانیر برای استان کردستان ۴۵۶ مگاوات است و در صورتی که مصرف برق استان به این رقم برسد به ناچار و برای پیشگیری از آسیب به شبکه خاموشی اعمال خواهد شد از مشترکین برق استان خواست به طور جدی این موضوع را مورد توجه قرار دهند و از مصارف غیر ضروری و استفاده همزمان از وسایل پرمصرف به ویژه در ساعات اوج مصرف خودداری کنند و استفاده از وسایل پر مصرف مانند ظرفشویی، اتو و لباسشویی را با ساعات انتهایی شب از ساعت ۲۴ به بعد موکول کنند.
وی یادآور شد: استفاده از وسایل سرمایشی حق طبیعی شهروندان است ولی انتظار می‌رود شهروندان هنگام استفاده از کولرهای آبی در ساعات اوج مصرف از دور کند استفاده و از به مدار آوردن سایر وسایل پرمصرف خودداری کنند. وی ادامه داد: در کولرهای گازی نیز تنظیم دما روی ۲۵ درجه می‌تواند کمک شایانی به پایداری شبکه و پیشگیری از خاموشی کند.
وی در پایان خاطر نشان کرد: تعداد مشترکین برق استان در حال حاضر به ۶۰۳ هزار مشترک رسده است و ۸۵ درصد این مشترکین در بخش خانگی هستند و اگر مشترکین در ساعات اوج مصرف همکاری کنند با کمبودانرژی مواجه نخواهیم شد.

اخبار مرتبط

نظرات

یادداشت روژان

نگاهی به سوانح دلخراش جاده‌ای در راه‌های استان کردستان

گوش‌هایی که نمی‌شنوند و چشم‌هایی که نمی‌بینند

بامداد سەشنبه ۲۰ تیر درحالیکه غالب مردم براساس نظم و گردش شبانەروز در بستر خواب بودند جمعیتی از شهر سنندج، به اقتضای نیاز و کار ضروری عزم سفر کردند تا در این گردش روزگار به نیازهای خود پاسخ دهند اما انگار مقدر چنین بود که به مقصد نرسند و در همان ابتدای سفر راهی دیار باقی شوند. حادثه دلخراشی که به سبب ارتباطات پیشرفته و شبکەهای اجتماعی خواب را در همان نیمەهای شب از چشم هموطنان ربود و به خبر اول خبرگزاری‌های ایران تبدیل شد، به گونەای که سه روز عزای عمومی اعلام شد و مقامات کشور از رئیس جمهور و رئیس مجلس گرفته تا بسیاری از وزرا و شخصیت‌های مطرح کشور با صدور پیامهایی به ابراز همدردی با مردم داغدار کردستان پرداختند و  روز پنجشنبه نیز خبر آن در صفحه اول همه روزنامەهای سراسری قرار گرفت. مرگ دست کم ۱۱ نفر که به سبب نوع حادثه قلب بسیاری‌ها را جریحەدار کرد. نکته حائز اهمیت در این رویداد تلخ ایجاد موجی از حزن و اندوه در عرصه استانی و ملی بود که اگر نبود این ابراز همدردی‌ها شاید تالم ناشی از آن برای  خانواده‌های داغدار قابل تحمل نبود. اما پیرامون این سانحه نکاتی قابل تامل است که بیان آن ضروری به نظر می‌رسد: ۱- تلنگری بود به مسوولان که هشدار رسانه‌ها و کارشناسان را جدی بگیرند. نقطه وقوع حادثه به عنوان مکانی حادثه خیز بارها مورد نقد قرار گرفته بود اما دریغ از یک پاسخ منطقی! ۲- بارها گفتیم و بار دیگر تکرار می‌کنیم، مردم کمبودها و ناملایمات را تحمل می‌کنند اما بی‌توجهی، اهمال، فخرفروشی و بی‌عدالتی ازسوی مسئولان را تحمل نمی‌کنند. شکی نداریم که با هزینه چندبرابرهم که شده این مسیر تحت فشار افکارعمومی در کوتاه‌ترین زمان اصلاح خواهد شد، همچنانکه قطعه‌ای از مسیر راه سنندج- حسین آباد، در سال 1382 پیش پس از واژگونی تانکر حامل مواد شیمیایی MTBE و سرازیر شدن مواد آن به داخل آب سد قشلاق بلافاصله اصلاح شد، آیا بهتر نیست قبل از وقوع حوادث تلخ و تحمیل هزینه‌های بسیار گوشها را بروی انتقادات بگشایند و اینقدر بیخیال نباشند. حتما باید جان چند نفر گرفته شود تا معبری حادثه خیز اصلاح شود؟ 3- بارها از تردد تانکر‌های نفتکش در جاده‌های کردستان به عنوان ارابەهای مرگ و کابوس نام برده شده است و سال‌هاست واژگونی تانکر‌ها که نفت و مشتقات نفتی عراق را از طریق جاده‌های باریک و ناامن کردستان به ویژه مریوان و سنندج به ایران می‌آورند یا محصولات نفتی فراوری شده مانند بنزین و گازوئیل را به آن کشور منتقل می‌کنند، همچون کابوسی مردم و محیط زیست منطقه کردستان را تهدید می‌کند. گفته می‌شود در سوآپ نفتی ایران و عراق روزانه ۳۰ تا ۶۰ هزار بشکه نفت خام از طریق مرز به پالایشگاه‌های کرمانشاه، شازند، تهران و تبریز انتقال داده می‌شود و ایران معادل آن را در بنادر صادراتی جنوب تحویل مشتریان عراق می‌دهد. آمار تردد روزانه از ۶۰ تا ۴۰۰ کامیون در محور مریوان – سنندج که یکی از باریک‌ترین و ...