رفتن به بالا

روزنامه فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی رۆژان

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


 • دوشنبه ۱ بهمن ۱۳۹۷
 • الإثنين ۱۴ جماد أول ۱۴۴۰
 • 2019 Monday 21 January

 • روزنامه روژان

  صاحب امتیاز و مدیر مسوول: سلیمان الله‌مرادی

  ..............................................................

  نشانی: سنندج - میدان آزادی - انتهای کوچه سجادی (کوچه رزان) - پلاک ۱۱۵

  کد پستی: ۳۳۹۵۳-۶۶۱۳۷

  ..............................................................

  تلفن: ۳۳۲۳۸۵۴۵-۰۸۷

  ای‌میل: info@rojanpress.com

  کانال تلگرام: rojanpress@


اوقات شرعی

 • شنبه ۱۷ تیر ۱۳۹۶ - ۱۲:۵۷
 • کد خبر : 2920
 • هفته‌نامه روژان
 • چاپ خبر : آمار ولادت در کردستان کاهش یافته است
در جلسه شورای راهبردی جمعیت استان مطرح شد

آمار ولادت در کردستان کاهش یافته است

روژان: اولین جلسه شورای راهبردی جمعیت استان کردستان در سال ۹۶ چهاردهم تیرماه برگزار شد. مدیرکل ثبت احوال استان کردستان هدف از تشکیل شورای راهبردی جمعیت را رصد مستمر تحولات جمعیتی مناطق مختلف استان با استفاده از منابع آمار و اطلاعات رسمی وبررسی گزارش‌های تحلیلی جمعیت استان به منظور شناسایی عوامل و راهکارها و همچنین […]

روژان: اولین جلسه شورای راهبردی جمعیت استان کردستان در سال ۹۶ چهاردهم تیرماه برگزار شد.
مدیرکل ثبت احوال استان کردستان هدف از تشکیل شورای راهبردی جمعیت را رصد مستمر تحولات جمعیتی مناطق مختلف استان با استفاده از منابع آمار و اطلاعات رسمی وبررسی گزارش‌های تحلیلی جمعیت استان به منظور شناسایی عوامل و راهکارها و همچنین اتخاذ تدابیر و برنامه‌ریزی‌های لازم، به منظور رفع چالش‌های جمعیتی دانست.
آقائی نیروی جوان ورشد جمعیت را از شاخص های اقتدار هر کشوری دانست و گفت: هر جامعه‌ای که با پیری جمعیت مواجه شود و نسل جوان و کارآمد خود را از دست دهد دچار آسیب شده و مهم ترین برگ برنده خود را در توسعه از دست خواهد داد. وی یادآور شد بر اساس بررسی‌های ثبت احوال استان آمار ولادت در سال ۹۵ نسبت به سال گذشته کاهش یافته است که لازم است از سوی مسئولین استان مورد توجه و دقت قرار گیرد. وی افزود: نسبت جنسیتی در دو شهرستان بیجار و سروآباد به ترتیب ۱۱۴ و ۹۶ می باشد که با میانگین استانی آن که ۱۰۵ است تفاوت داردکه می طلبد در این زمینه کار پژوهشی صورت گیرد تا علت این امر مشخص شود.
استاندار کردستان نیز به تفاوت نسبت جنسیتی ولادت در دو شهرستان بیجار و سروآباد اشاره کرد و افزود: این تغییر نمی‌تواند خطای آماری باشد از اینرو باید این مساله به صورت ویژه مورد بررسی قرار گیرد چرا که احتمال دارد دلیل اصلی آن مباحث جهش ژنتیکی باشد. زاهدی تاکید نمود: یک کار مطالعاتی علمی دراین زمینه انجام گیرد چرا که این موضوع می‌تواند در آینده سبب ایجاد مشکل شود. زاهدی با اشاره به اینکه در سال گذشته ۵۳۲ مورد ازدواج ۱۰ تا ۱۵ ساله داشتیم، افزود: سوأل بنده این است که این ازدواجها در چه بازه زمانی صورت گرفته است؟! و باید به صورت جدی بررسی شود چراکه آمار خوبی نیست.

اخبار مرتبط

نظرات

یادداشت روژان

به یاد کاک رحیم ذبیحی

هژیر الله‌مرادی انگار همین دیروز بود به دفتر روژان آمد، مانند همیشه با چهره‌ای خندان و چند ایده جدید که انجام هرکدام می‌توانست چراغی روشن فراروی نسل آینده باشد، کاک رحیم تنها یک کارگردان و فیلمساز عادی نبود. او غم مردم داشت و پشت هرکدام از آثارش می‌توان انبوهی از رنج و مرارت را دید. خود می‌گوید: غمی انسانی از من یک فیلمساز ساخت. در باره روژان نیز گفت: همان نشریه‌ای است که سالها انتظار بودنش را داشتیم. مرگ حق است اما افسوس که برای رحیم ذبیحی زود بود و طرحهایش ناتمام ماند. از تهیه فیلمی بنام «روزی، روزگاری شهرمان بانه» حرف می‌زد که نگاهی به وقایع تلخ روزهای جنگ و بمباران شهر داشت، وقایعی که بخشی از تاریخ فرهنگ پایداری کردستان را می‌توانست ثبت کند، فراخوان طرح را ما در روژان هم منتشر کردیم اما حیف که دست اجل مهلت نداد و خیلی زود روح بلندش به آسمان پرکشید و همه ما را در غم فقدان خود سوگوار کرد، روحش شاد و یادش گرامی.