رفتن به بالا

روزنامه فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی رۆژان

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


 • سه شنبه ۱ آبان ۱۳۹۷
 • الثلاثاء ۱۲ صفر ۱۴۴۰
 • 2018 Tuesday 23 October

 • روزنامه روژان

  صاحب امتیاز و مدیر مسوول: سلیمان الله‌مرادی

  ..............................................................

  نشانی: سنندج - میدان آزادی - انتهای کوچه سجادی (کوچه رزان) - پلاک ۱۱۵

  کد پستی: ۳۳۹۵۳-۶۶۱۳۷

  ..............................................................

  تلفن: ۳۳۲۳۸۵۴۵-۰۸۷

  ای‌میل: info@rojanpress.com

  کانال تلگرام: rojanpress@


اوقات شرعی

 • شنبه ۱۷ تیر ۱۳۹۶ - ۱۳:۳۵
 • کد خبر : 2929
 • هفته‌نامه روژان
 • چاپ خبر : اخاذی در شبکه های اجتماعی
رئيس پليس فضای توليد و تبادل اطلاعات فرماندهی انتظامی استان کردستان مطرح کرد:

اخاذی در شبکه های اجتماعی

رئیس پلیس فتا استان کردستان گفت: در مراجعات روزانه به پلیس فتا، شاهد این موضوع هستیم که تعدادی زیادی از این شکات، دخترانی هستند که با برقراری رابطه دوستی در شبکه‌های اجتماعی‌، به گمان اینکه این دوستی پایدار بوده و یا به ازدواج می‌انجامد کلیه اطلاعات خصوصی خود و خانواده خود و حتی تصاویر شخصی […]

رئیس پلیس فتا استان کردستان گفت: در مراجعات روزانه به پلیس فتا، شاهد این موضوع هستیم که تعدادی زیادی از این شکات، دخترانی هستند که با برقراری رابطه دوستی در شبکه‌های اجتماعی‌، به گمان اینکه این دوستی پایدار بوده و یا به ازدواج می‌انجامد کلیه اطلاعات خصوصی خود و خانواده خود و حتی تصاویر شخصی را با دوست مجازی به اشتراک می‌گذارند غافل از اینکه این دوستی‌ها به دیدارهای رو در رو و در نهایت به خواسته‌های نامشروع می‌رسد و اگر در این مرحله ارتباط به صورت یک جانبه از طرف دختر قطع شود‌، طرف مقابل جهت رسیدن به خواسته‌های غیر مشروع خود اقدام به تهدید انتشار تصاویر خصوصی و اخاذی می‌نماید‌.
سرهنگ شاکری در گفت‌و گو با پایگاه اطلاع رسانی پلیس فتا، افزود: در آخرین شکوائیه‌ای که با موضوع تهدید و اخاذی در فضای مجازی از سوی قاضی ویژه رسیدگی به جرائم سایبری به پلیس فتا ارجاع شد خانمی اهل و ساکن سنندج بودند که شاکی بیان کرد که شخصی ناشناس در شبکه اجتماعی اقدام به تهدید و ایجاد مزاحمت از طریق ارسال پیامک‌های تهدید آمیز برای من نموده و مدعی است تصاویری شخصی از من را در اختیار دارد و چنانچه به خواسته‌های وی عمل نکنم اقدام به انتشار تصاویر در فضای مجازی خواهد نمود. لذا مراتب به صورت ویژه در دستور کار کارشناسان پلیس فتا قرارگرفت .
وی افزود: پس از انجام تحقیقات مقدماتی از شاکیه و اقدامات فنی صورت گرفته، مشخص گردید گرداننده اکانت شبکه اجتماعی شخصی اهل و ساکن سنندج می‌باشد‌. پس از هماهنگی با مقام محترم قضایی متهم به این پلیس احضار شد و در بررسی به عمل آمده توسط اداره فنی و بررسی ادله دیجیتال، مستندات مربوطه از گوشی متهم استخراج و پیرامون موارد معنونه از متهم تحقیق، بدواً منکر قضیه بوده اما پس از مواجهه با دلایل و مدارک مستند به بزه انتسابی معترف و بیان داشت، قبول دارد چند ماه با شاکیه رابطه دوستی برقرار کرده اما بعد از مدتی که شاکیه قصد قطع رابطه با من را داشت به انگیزه ضد اخلاقی و تسویه حساب شخصی و از طریق اکانت شبکه اجتماعی که ایجاد کرده بودم شاکیه را تهدید نمودم که اگر چنانچه به رابطه دوستی خود با من ادامه ندهد و یا مبالغی را به من پرداخت ننماید اقدام به انتشار تصاویر خصوصی وی که در مدت دوستی‌مان از شاکیه به دست آورده بودم ، خواهم نمود و در نهایت متهم تحویل مراجع قضایی شد.
سرهنگ شاکری توصیه کرد: خانواده‌ها برای فرزندان خود آگاه سازی نمایند که اعتماد به دوستی‌های اینترنتی عواقب ناگواری برای خانواده و خود جوان دارد و گاهی غیر قابل جبران است‌.

اخبار مرتبط

نظرات

یادداشت روژان

نگاهی به سوانح دلخراش جاده‌ای در راه‌های استان کردستان

گوش‌هایی که نمی‌شنوند و چشم‌هایی که نمی‌بینند

بامداد سەشنبه ۲۰ تیر درحالیکه غالب مردم براساس نظم و گردش شبانەروز در بستر خواب بودند جمعیتی از شهر سنندج، به اقتضای نیاز و کار ضروری عزم سفر کردند تا در این گردش روزگار به نیازهای خود پاسخ دهند اما انگار مقدر چنین بود که به مقصد نرسند و در همان ابتدای سفر راهی دیار باقی شوند. حادثه دلخراشی که به سبب ارتباطات پیشرفته و شبکەهای اجتماعی خواب را در همان نیمەهای شب از چشم هموطنان ربود و به خبر اول خبرگزاری‌های ایران تبدیل شد، به گونەای که سه روز عزای عمومی اعلام شد و مقامات کشور از رئیس جمهور و رئیس مجلس گرفته تا بسیاری از وزرا و شخصیت‌های مطرح کشور با صدور پیامهایی به ابراز همدردی با مردم داغدار کردستان پرداختند و  روز پنجشنبه نیز خبر آن در صفحه اول همه روزنامەهای سراسری قرار گرفت. مرگ دست کم ۱۱ نفر که به سبب نوع حادثه قلب بسیاری‌ها را جریحەدار کرد. نکته حائز اهمیت در این رویداد تلخ ایجاد موجی از حزن و اندوه در عرصه استانی و ملی بود که اگر نبود این ابراز همدردی‌ها شاید تالم ناشی از آن برای  خانواده‌های داغدار قابل تحمل نبود. اما پیرامون این سانحه نکاتی قابل تامل است که بیان آن ضروری به نظر می‌رسد: ۱- تلنگری بود به مسوولان که هشدار رسانه‌ها و کارشناسان را جدی بگیرند. نقطه وقوع حادثه به عنوان مکانی حادثه خیز بارها مورد نقد قرار گرفته بود اما دریغ از یک پاسخ منطقی! ۲- بارها گفتیم و بار دیگر تکرار می‌کنیم، مردم کمبودها و ناملایمات را تحمل می‌کنند اما بی‌توجهی، اهمال، فخرفروشی و بی‌عدالتی ازسوی مسئولان را تحمل نمی‌کنند. شکی نداریم که با هزینه چندبرابرهم که شده این مسیر تحت فشار افکارعمومی در کوتاه‌ترین زمان اصلاح خواهد شد، همچنانکه قطعه‌ای از مسیر راه سنندج- حسین آباد، در سال 1382 پیش پس از واژگونی تانکر حامل مواد شیمیایی MTBE و سرازیر شدن مواد آن به داخل آب سد قشلاق بلافاصله اصلاح شد، آیا بهتر نیست قبل از وقوع حوادث تلخ و تحمیل هزینه‌های بسیار گوشها را بروی انتقادات بگشایند و اینقدر بیخیال نباشند. حتما باید جان چند نفر گرفته شود تا معبری حادثه خیز اصلاح شود؟ 3- بارها از تردد تانکر‌های نفتکش در جاده‌های کردستان به عنوان ارابەهای مرگ و کابوس نام برده شده است و سال‌هاست واژگونی تانکر‌ها که نفت و مشتقات نفتی عراق را از طریق جاده‌های باریک و ناامن کردستان به ویژه مریوان و سنندج به ایران می‌آورند یا محصولات نفتی فراوری شده مانند بنزین و گازوئیل را به آن کشور منتقل می‌کنند، همچون کابوسی مردم و محیط زیست منطقه کردستان را تهدید می‌کند. گفته می‌شود در سوآپ نفتی ایران و عراق روزانه ۳۰ تا ۶۰ هزار بشکه نفت خام از طریق مرز به پالایشگاه‌های کرمانشاه، شازند، تهران و تبریز انتقال داده می‌شود و ایران معادل آن را در بنادر صادراتی جنوب تحویل مشتریان عراق می‌دهد. آمار تردد روزانه از ۶۰ تا ۴۰۰ کامیون در محور مریوان – سنندج که یکی از باریک‌ترین و ...