رفتن به بالا

روزنامه فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی رۆژان

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


 • شنبه ۲۹ دی ۱۳۹۷
 • السبت ۱۲ جماد أول ۱۴۴۰
 • 2019 Saturday 19 January

 • روزنامه روژان

  صاحب امتیاز و مدیر مسوول: سلیمان الله‌مرادی

  ..............................................................

  نشانی: سنندج - میدان آزادی - انتهای کوچه سجادی (کوچه رزان) - پلاک ۱۱۵

  کد پستی: ۳۳۹۵۳-۶۶۱۳۷

  ..............................................................

  تلفن: ۳۳۲۳۸۵۴۵-۰۸۷

  ای‌میل: info@rojanpress.com

  کانال تلگرام: rojanpress@


اوقات شرعی

 • شنبه ۱۷ تیر ۱۳۹۶ - ۱۳:۴۹
 • کد خبر : 2932
 • هفته‌نامه روژان
 • چاپ خبر : برنامه‌ریزی منطقه‌ای باید جایگزین نظام متمرکز فعلی شود
معاون استاندار کردستان در تشریح روند مصوبات شورای توسعه استان:

برنامه‌ریزی منطقه‌ای باید جایگزین نظام متمرکز فعلی شود

معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استاندار کردستان گفت: مصوبات شورای توسعه استان به پیوست نامه وزیر کشور به حضور رییس جمهور ارائه شد و دکتر روحانی در پی‌نوشت آن مرقوم نمودند «همه دستگاه‌های اجرایی با اقدام، پیشنهادات مربوط به خودشان را اجرایی و گزارش نمایند». حسین فیروزی در مصاحبه با خبرنگار پایگاه اطلاع […]

معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استاندار کردستان گفت: مصوبات شورای توسعه استان به پیوست نامه وزیر کشور به حضور رییس جمهور ارائه شد و دکتر روحانی در پی‌نوشت آن مرقوم نمودند «همه دستگاه‌های اجرایی با اقدام، پیشنهادات مربوط به خودشان را اجرایی و گزارش نمایند».
حسین فیروزی در مصاحبه با خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی استانداری کردستان با یادآوری اینکه در ابتدای شروع به کار دولت تدبیر و امید، وزیر محترم کشور در جمع مردم کردستان وعده دادند به منظور توسعه استان ساختاری به عنوان شورای توسعه کردستان ایجاد شود گفت: این وعده محقق و ششمین جلسه این شورا به ریاست دکتر رحمانی فضلی و با حضور معاونین وزرا و نمایندگان سازمان‌ها و وزارتخانه‌ها در آخرین روز خردادماه امسال در استانداری کردستان برگزار شد.
وی اظهار داشت: پیام محوری این تصمیم این بود که برنامه‌ریزی‌های متمرکز معمول و مرسوم کشور، شکاف توسعه‌ای استان‌های کمتر برخوردار از جمله کردستان را با میانگین کشور ترمیم نمی‌کند و توسعه کردستان به شیوه‌ها و روش‌هایی فراتر از سیستم برنامه‌ریزی کشور نیاز دارد.
فیروزی دستیابی دولت به این هدف را منوط به در اولویت قرار گرفتن استان‌های کمتر توسعه یافته دانست و افزود: نظام برنامه‌ریزی منطقه‌ای باید جایگزین نظام برنامه‌ریزی متمرکز فعلی کشور شود و در همین راستا تصمیم تشکیل شورای توسعه کردستان تصمیمی بسیار به جا و شایسته بود که خوشبختانه از سوی ریاست محترم جمهور و معاون اول ایشان مورد استقبال واقع شد.
معاون استاندار با اشاره به برگزاری جلسات این شورا با حضور نماینده محترم ولی فقیه در استان، استاندار محترم، نمایندگان محترم مردم در مجلس شورای اسلامی، تعدادی از مدیران دستگاه های اجرایی استان، تنی چند از صاحب نظران توسعه، نمایندگان وزارتخانه‌های ذیربط و به ریاست وزیر محترم کشور، افزود: ۵ جلسه پیشین و جلسات متعدد کارگروه‌های ذیل شورا، به یک جمع‌بندی مناسب از اولویت‌های توسعه کردستان منتج شد.
فیروزی ادامه داد: در اولویت‌بندی نیازهای توسعه‌ای کردستان مشخصاً در حوزه‌های مربوط به زیرساخت‌های حمل و نقل جاده‌ای، ریلی و هوایی، مدیریت منابع و مصارف آب، حوزه کشاورزی، صنعت معدن و بازرگانی خارجی، توسعه و عمران مرز و عمران شهری، اتخاذ تصمیم شده و در هر یک از این حوزه ها، مهمترین و اولویت‌دارترین طرح ها، پروژه‌ها و اقدامات احصاء و صورتبندی شده‌اند.
وی گفت: ابتدا در هر حوزه نیازهای اولویت دار در سطح استان با کمک کارشناسان و مدیران دستگاه‌های اجرایی و صاحب‌نظران غیردولتی مشخص شد و در مرحله بعد لازم بود این اولویت‌ها و نیازها به تایید وزارتخانه‌ها و سازمان‌ها در سطح ملی برسند که خوش‌بختانه در جلسات متعدد کارگروه‌های ذیل شورا، این مهم نیز به سرانجام رسید و بسته پیشنهادی که با توافق و اجماع سطوح استانی و ملی فراهم گردیده بود؛ در پنجمین جلسه شورا که در تاریخ ۱۶/۱/۹۶ در دفتر وزیر محترم کشور به تصویب نهایی رسید.
فیروزی به ارائه این بسته پیشنهادی طی سه مرحله توسط وزیر کشور به دولت اشاره کرد و افزود: در مرحله اول به تاریخ ۲۱/۲/۹۴ ریاست محترم جمهور در خصوص این مصوبات به دکتر جهانگیری دستور بررسی و اقدام دادند؛ در مرحله دوم به تاریخ ۳۱/۲/۹۶ دستور دکتر جهانگیری با این مضمون به اعضای هیات دولت ابلاغ شد: «اعضای محترم دولت؛ با توجه به اهمیت توسعه استان کردستان، لطفاً نسبت به اجرای مصوبات اقدام لازم بنمایید و نتیجه را اعلام کنید».
وی به بیان مرحله سوم و دستور صریح رییس جمهور پرداخت و گفت: در این مرحله مصوبات شورای توسعه استان به پیوست نامه وزیر کشور به حضور رییس جمهور ارائه شد که در تاریخ ۸/۳/۹۶ دکتر روحانی در پی نوشت آن مرقوم نمودند: (همه دستگاه های اجرایی با اقدام سریع، پیشنهادات مربوط به خودشان را اجرایی و گزارش نمایند).
وی گفت: این دستور دکتر روحانی به معنی عملیاتی کردن رویکرد جدید دولت یازدهم به توسعه استان کردستان است اجرای مصوبات شورای توسعه کردستان شاخص‌های توسعه را در بسیاری از بخش‌ها به میانگین کشور نزدیک و زمینه بهره‌مندی مناسب از ظرفیت‌های اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی استان را برای ارتقاء تولید و درآمد و بهبود زندگی و رفاه مردم فراهم خواهد کرد.
وی مهمترین مصوبات شورای توسعه استان در بخش‌های مختلف را چنین عنوان کرد:
* طرح‌ها و پروژه‌های مربوط به بخش آب و آبفای استان: جمعاً ۱۲۴ طرح و پروژه به مبلغ ۵۷ هزار میلیارد ریال، که شامل ۸ پروژه سد دارای ردیف در قانون بودجه و ۴ سد بدون ردیف در قانون بودجه، ۱۶ شبکه آبیاری و ذهکشی، ۹ طرح آبرسانی به شهرهای استان، ۲۲ طرح فاضلاب و ۶۶ طرح مجتمع آبرسانی روستایی در استان می‌باشد.
* پیشنهادات استانداری در خصوص تخصیص آب برای مصارف کشاورزی و صنعت از همه منابع آبی استان (اطراف مخزن سدها و پایاب سدها). شایان ذکر است در مجموعه جهاد کشاورزی و امور آب استان، ۲۳۳ هزار و ۶۷۷ هکتار اراضی با قابلیت تبدیل شدن به کشت آبی با نیاز آبی معادل یک میلیارد و ۶۰۰ میلیون متر مکعب شناسایی شده که اجرای این پروژه ها میانگین زمین‌های آبی استان را به میانگین کشور نزدیک می‌کند.
* در بخش صنعت، معدن و تجارت مهمترین پروژه‌های پیشنهادی استان عبارتند از: اجرای کامل زنجیره فولاد با توجه به ظرفیت معدنی سنگ آهن در استان، احداث پتروشیمی‌های جدید با توجه به عبور ۳ خط لوله گاز از پهنه استان و وجود منابع آبی مورد نیاز برای این صنعت، احداث دومین کارخانه لاستیک در کردستان، فرآوری طلا با توجه به ظرفیت معدن طلای سقز، احداث کارخانه سیمان دیواندره، کارخانه‌های تولید مصنوعات سنگی و تولید کاغذ آب کربتات کلسیم، پروژه مهم اکتشاف عناصر فلزی با استفاده از پرواز ژئوفیزیک هوایی در پهنه استان و همچنین موضوع مهم توسعه و تکمیل شهرک‌های صنعتی استان که برای تشویق سرمایه‌گذاران بسیار ضروری است.
* پروژه‌های مصوب در حوزه زیرساخت حمل و نقل جاده‌ای، ریلی و هوایی با اعتباری بالغ بر ۱۵۰۰ میلیارد تومان در کوتاه مدت، عبارتند از: عملیات اجرایی راه آهن همدان ـ سنندج، تسریع در عملیات اجرایی قطعات باقی‌مانده در کریدور شماره ۱۰ در محور کامیاران ـ سقز، تسریع در اجرای جاده سنندج ـ مریوان، عملیات اجرایی ۴۵۰ کیلومتر راه روستایی در استان و تسریع در عملیات اجرایی فرودگاه سقز.
* پیشنهادات حوزه کشاورزی شامل ۲۰ طرح و تعداد زیادی پروژه با اعتبار مورد نیاز ۲۵۰۰ میلیارد تومان از اعتبارات تملک دارایی های سرمایه ای و بیش از ۲۰۰۰ میلیارد تومان تسهیلات بانکی نیز مورد نیاز خواهد بود که اجرای این پروژه‌ها بیش بیش از ۲۳ هزار شغل جدید ایجاد و تثبیت اشتغال ۷۹ هزار نفر را در پی خواهد داشت.
* در سایر بخش‌ها از جمله توسعه روستاها مناطق محروم، پروژه‌هایی برای توسعه اشتغال خورد روستایی و تسهیلات ارزان قیمت برای احیا، ایجاد و توسعه این مشاغل پیش‌بینی شده است.
وی در خصوص اعتبارات لازم و محل تامین آن اظهارداشت: این مصوبات در مجموع به ۲۰ هزار میلیارد تومان اعتبار نیاز دارد که بیش از ۸ هزار میلیارد تومان آن از سرمایه‌گذاری‌های بخش خصوصی، استفاده از فاینانس داخلی و خارجی، تسهیلات بانکی و صندوق توسعه ملی پیش‌بینی شده و مابقی آن نیز از اعتبارات دولتی تامین خواهد شد. فیروزی گفت: بهره‌مندی استان از اعتبارات صندوق توسعه ملی در این مصوبات به صورت پررنگ مورد توجه قرار گرفته و در جلسات متعدد شورای توسعه استان ضرورت توسعه سرمایه‌گذاری هلدینگ‌ها و شرکت‌های دولتی و نیمه‌دولتی از سوی وزیر کشور مورد تاکید قرار گرفته است.
وی افزود: برای رونق کسب و کار، حضور شرکت‌های بزرگ سرمایه‌گذاری دولتی و نیمه دولتی در کردستان ضروری است.
وی گفت: مصوبات شورای توسعه کردستان، میثاقی برای همکاری و تلاش جمعی همه دست‌اندکاران توسعه استان است و دستور صریح ریاست جمهوری، اجرایی کردن این سند را به عنوان تکلیفی برای همه دستگاه ها مشخص کرده است.

اخبار مرتبط

نظرات

یادداشت روژان

به یاد کاک رحیم ذبیحی

هژیر الله‌مرادی انگار همین دیروز بود به دفتر روژان آمد، مانند همیشه با چهره‌ای خندان و چند ایده جدید که انجام هرکدام می‌توانست چراغی روشن فراروی نسل آینده باشد، کاک رحیم تنها یک کارگردان و فیلمساز عادی نبود. او غم مردم داشت و پشت هرکدام از آثارش می‌توان انبوهی از رنج و مرارت را دید. خود می‌گوید: غمی انسانی از من یک فیلمساز ساخت. در باره روژان نیز گفت: همان نشریه‌ای است که سالها انتظار بودنش را داشتیم. مرگ حق است اما افسوس که برای رحیم ذبیحی زود بود و طرحهایش ناتمام ماند. از تهیه فیلمی بنام «روزی، روزگاری شهرمان بانه» حرف می‌زد که نگاهی به وقایع تلخ روزهای جنگ و بمباران شهر داشت، وقایعی که بخشی از تاریخ فرهنگ پایداری کردستان را می‌توانست ثبت کند، فراخوان طرح را ما در روژان هم منتشر کردیم اما حیف که دست اجل مهلت نداد و خیلی زود روح بلندش به آسمان پرکشید و همه ما را در غم فقدان خود سوگوار کرد، روحش شاد و یادش گرامی.