رفتن به بالا

روزنامه فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی رۆژان

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


 • جمعه ۲۷ مهر ۱۳۹۷
 • الجمعة ۸ صفر ۱۴۴۰
 • 2018 Friday 19 October

 • روزنامه روژان

  صاحب امتیاز و مدیر مسوول: سلیمان الله‌مرادی

  ..............................................................

  نشانی: سنندج - میدان آزادی - انتهای کوچه سجادی (کوچه رزان) - پلاک ۱۱۵

  کد پستی: ۳۳۹۵۳-۶۶۱۳۷

  ..............................................................

  تلفن: ۳۳۲۳۸۵۴۵-۰۸۷

  ای‌میل: info@rojanpress.com

  کانال تلگرام: rojanpress@


اوقات شرعی

 • شنبه ۱۷ تیر ۱۳۹۶ - ۱۳:۵۵
 • کد خبر : 2935
 • هفته‌نامه روژان
 • چاپ خبر : اهمیت مالیات در اقتصاد مقاومتی

اقتصاد مقاومتی را نمی‌‌‌توان صرفاً مقاومت اقتصادی دانست، بلکه ایجاد امنیت و ثبات در اقتصاد و عدم تزلزل در برابر شوک‌‌‌های خارجی اقتصادی یا همان استقلال اقتصادی از شاخصه‌‌‌های بارز اقتصاد مقاومتی است. دشمن در طول چند دهه‌ی اخیر، تمام ابزارهای مبارزه با تفکر جمهوری اسلامی را امتحان کرده است، اما ابزاری که همیشه در […]

اقتصاد مقاومتی را نمی‌‌‌توان صرفاً مقاومت اقتصادی دانست، بلکه ایجاد امنیت و ثبات در اقتصاد و عدم تزلزل در برابر شوک‌‌‌های خارجی اقتصادی یا همان استقلال اقتصادی از شاخصه‌‌‌های بارز اقتصاد مقاومتی است. دشمن در طول چند دهه‌ی اخیر، تمام ابزارهای مبارزه با تفکر جمهوری اسلامی را امتحان کرده است، اما ابزاری که همیشه در کنار ابزارهای دیگر بوده مبارزه‌ی اقتصادی است که امروز تبدیل به آخرین و مؤثرترین ابزار دشمن شده است.
اقتصاد مقاومتی راه کاری اقتصادی برای تقویت توان اقتصادی کشور با استقاده از توانمندیهای سرشار داخلی کشور است. اقتصاد مقاومتی باعث تقویت پایه های اقتصاد کشور می گردد و از طریق کاهش وابستگی به عوامل و متغییرهای خارجی تاثیر پذیری اقتصاد کشور را در مقابل بحرانهای اقتصاد جهانی و تحریم های ناعادلانه کشورهای غربی به حداقل می رساند. به فرموده رهبر فرزانه انقلاب “اقتصاد مقاومتی یعنی مقاوم‌سازی و محکم‌سازی پایه‌های اقتصاد؛ این چنین اقتصادی چه در شرایط تحریم، چه در شرایط غیر تحریم، بارور خواهد بود و به مردم کمک می کند”.
پس می توان گفت اقتصاد مقاومتی در پی مقاوم سازی و ترمیم ساختارها و نهادهای فرسوده و ناکارآمد موجود اقتصادی کشور و نهایتا بالا بردن بازدهی و بهره وری اقتصاد کشور در راستای ارتقای سطح رفاه جامعه است. یکی از مهمترین محورهای اجرای سیاست های ابلاغی اقتصاد مقاومتی تکیه مخارج دولتی بر دریافت مالیات و کاهش وابستگی به درآمدهای نفتی می باشد.
مهمترین چالش در اقتصاد مقاومتی، تامین درآمدها و منابع مالی پایدار با کمترین وابستگی به عوامل خارج از کشور می باشد. دلیل اهمیت بسیار زیاد تامین منابع مالی پایدار در اقتصاد مقاومتی هدف قرار گرفتن منابع مالی کشور در زمان تحریم هاست. کشورهای تحریم کننده با استفاده از ابزارها و روش های گوناگون سعی درمحدودکردن و قطع درآمدهای کشورها دارند تا آنها را دچار بحران های اقتصادی، سیاسی واجتماعی کرده و وادار به پذیرش شرایط خود کنند. این محدودیت ها وتحریم ها دراقتصادهای تک محصولی و وابسته به صادرات مواد خام بیشتر نمود پیدا می کند. چرا که این گونه نظام های اقتصادی معمولا آسیب پذیر هستند وحتی درشرایط عادی که تحریم یا فشار خارجی وجود ندارد، ممکن است نوسانات قیمت وتحولات بازارهای جهانی آنها را دستخوش بحران کند. از این رو باید پایه های درآمدی دیگری در اقتصاد مقاومتی در نظرگرفته و زمینه آسیب پذیری را کاهش داد.
بدون تردید پایدارترین و در عین حال مطمئن ترین منبع درآمدی دولتها جهت نیل به اهداف اقتصادی و اجتماعی درآمدهای مالیاتی می باشد. اکثر کشورهای توسعه یافته به دلیل اتکا به همین منابع مالیاتی در اقتصادشان از دهه های گذشته، به صورت نظام مند و هدفمند از این ظرفیت بهره می برند و تا حد بسیار زیادی عملکرد دولتهای حاکم بر کشورهای خود را در مقابل بحرانهای مختلف بیمه نموده اند.
بی تردید، نظام مالیاتی پویا می تواند تمامی نیازهای یک اقتصاد مقاومتی را تامین نماید، زیرا دولت برای انجام وظایف و اجرای تعهدات خود نیازمند منابع مالی است و مالیات به عنوان یک راهبرد می تواند اتکای درآمدهای کشور را به درآمدهای نفتی کاهش دهد. چرا که تامین مالی آن به وسیله خود افراد جامعه و مالیات های پرداختی آنهاست، که موجب عدم نیاز مالی دولت به منابع دیگر و باعث استحکام پایه های آن می شود. در واقع مالیات می تواند به عنوان کلیدی ترین منبع درآمدی دولت، نقش به سزایی در شکوفایی اقتصاد مقاومتی ایفا می نماید.
از طرفی، می بایست پرداخت مالیات از طریق آموزش به یک باور و تکلیف اقتصادی نهادینه شده در مردم تبدیل شود، اما از آنجا که یکی از شروط اساسی ایجاد نظام مالیاتی مطلوب، مقبولیت آن از سوی مردم و پرداخت داوطلبانه مالیات است، راهی به جز تقویت فرهنگ مالیاتی نیست چرا که با ایجاد زیرساخت ها و بسترهای فرهنگی مناسب می توان انتظار ترغیب و مشارکت مردم به پرداخت مالیات را داشت. بدون تردید دولت ها با استفاده از درآمدهای پایدار مالیاتی، برنامه های توسعه مدنظر خود را با کیفیت و نظم بهتری اجرا خواهند نمود. تاثیر پذیری بسیار پایین درآمدهای مالیاتی ازعواملی همچون تحریم ها و نوسانات جهانی باعث می شود دولت با آرامش کامل وظایف حاکمیتی خویش را اعمال کند و به اقتصاد کشور برای رسیدن به هدف های ملی جهت می دهند.
سازمان امور مالیاتی کشور، برنامه های مهمی را به منظور ارتقای کارآمدی و انعطاف پذیری نظام مالیاتی در دست اجرا دارند که اجرای آنها افزایش قابل توجه تامین هزینه های عمومی را به دنبال خواهد داشت. اصلاح ساختار نظام مالیاتی کشور در راستای جلوگیری از فرار مالیات، شناسایی مودیان و منابع مالیاتی جدید و استفاده از طرح ها و برنامه های نوین از مهمترین اهداف و سرفصل های نظام مالیاتی کشور به شمار می رود.

شاهو احمدی

اخبار مرتبط

نظرات

یادداشت روژان

نگاهی به سوانح دلخراش جاده‌ای در راه‌های استان کردستان

گوش‌هایی که نمی‌شنوند و چشم‌هایی که نمی‌بینند

بامداد سەشنبه ۲۰ تیر درحالیکه غالب مردم براساس نظم و گردش شبانەروز در بستر خواب بودند جمعیتی از شهر سنندج، به اقتضای نیاز و کار ضروری عزم سفر کردند تا در این گردش روزگار به نیازهای خود پاسخ دهند اما انگار مقدر چنین بود که به مقصد نرسند و در همان ابتدای سفر راهی دیار باقی شوند. حادثه دلخراشی که به سبب ارتباطات پیشرفته و شبکەهای اجتماعی خواب را در همان نیمەهای شب از چشم هموطنان ربود و به خبر اول خبرگزاری‌های ایران تبدیل شد، به گونەای که سه روز عزای عمومی اعلام شد و مقامات کشور از رئیس جمهور و رئیس مجلس گرفته تا بسیاری از وزرا و شخصیت‌های مطرح کشور با صدور پیامهایی به ابراز همدردی با مردم داغدار کردستان پرداختند و  روز پنجشنبه نیز خبر آن در صفحه اول همه روزنامەهای سراسری قرار گرفت. مرگ دست کم ۱۱ نفر که به سبب نوع حادثه قلب بسیاری‌ها را جریحەدار کرد. نکته حائز اهمیت در این رویداد تلخ ایجاد موجی از حزن و اندوه در عرصه استانی و ملی بود که اگر نبود این ابراز همدردی‌ها شاید تالم ناشی از آن برای  خانواده‌های داغدار قابل تحمل نبود. اما پیرامون این سانحه نکاتی قابل تامل است که بیان آن ضروری به نظر می‌رسد: ۱- تلنگری بود به مسوولان که هشدار رسانه‌ها و کارشناسان را جدی بگیرند. نقطه وقوع حادثه به عنوان مکانی حادثه خیز بارها مورد نقد قرار گرفته بود اما دریغ از یک پاسخ منطقی! ۲- بارها گفتیم و بار دیگر تکرار می‌کنیم، مردم کمبودها و ناملایمات را تحمل می‌کنند اما بی‌توجهی، اهمال، فخرفروشی و بی‌عدالتی ازسوی مسئولان را تحمل نمی‌کنند. شکی نداریم که با هزینه چندبرابرهم که شده این مسیر تحت فشار افکارعمومی در کوتاه‌ترین زمان اصلاح خواهد شد، همچنانکه قطعه‌ای از مسیر راه سنندج- حسین آباد، در سال 1382 پیش پس از واژگونی تانکر حامل مواد شیمیایی MTBE و سرازیر شدن مواد آن به داخل آب سد قشلاق بلافاصله اصلاح شد، آیا بهتر نیست قبل از وقوع حوادث تلخ و تحمیل هزینه‌های بسیار گوشها را بروی انتقادات بگشایند و اینقدر بیخیال نباشند. حتما باید جان چند نفر گرفته شود تا معبری حادثه خیز اصلاح شود؟ 3- بارها از تردد تانکر‌های نفتکش در جاده‌های کردستان به عنوان ارابەهای مرگ و کابوس نام برده شده است و سال‌هاست واژگونی تانکر‌ها که نفت و مشتقات نفتی عراق را از طریق جاده‌های باریک و ناامن کردستان به ویژه مریوان و سنندج به ایران می‌آورند یا محصولات نفتی فراوری شده مانند بنزین و گازوئیل را به آن کشور منتقل می‌کنند، همچون کابوسی مردم و محیط زیست منطقه کردستان را تهدید می‌کند. گفته می‌شود در سوآپ نفتی ایران و عراق روزانه ۳۰ تا ۶۰ هزار بشکه نفت خام از طریق مرز به پالایشگاه‌های کرمانشاه، شازند، تهران و تبریز انتقال داده می‌شود و ایران معادل آن را در بنادر صادراتی جنوب تحویل مشتریان عراق می‌دهد. آمار تردد روزانه از ۶۰ تا ۴۰۰ کامیون در محور مریوان – سنندج که یکی از باریک‌ترین و ...