رفتن به بالا

روزنامه فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی رۆژان

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


 • شنبه ۲۹ دی ۱۳۹۷
 • السبت ۱۲ جماد أول ۱۴۴۰
 • 2019 Saturday 19 January

 • روزنامه روژان

  صاحب امتیاز و مدیر مسوول: سلیمان الله‌مرادی

  ..............................................................

  نشانی: سنندج - میدان آزادی - انتهای کوچه سجادی (کوچه رزان) - پلاک ۱۱۵

  کد پستی: ۳۳۹۵۳-۶۶۱۳۷

  ..............................................................

  تلفن: ۳۳۲۳۸۵۴۵-۰۸۷

  ای‌میل: info@rojanpress.com

  کانال تلگرام: rojanpress@


اوقات شرعی

 • شنبه ۱۷ تیر ۱۳۹۶ - ۱۳:۵۵
 • کد خبر : 2935
 • هفته‌نامه روژان
 • چاپ خبر : اهمیت مالیات در اقتصاد مقاومتی

اقتصاد مقاومتی را نمی‌‌‌توان صرفاً مقاومت اقتصادی دانست، بلکه ایجاد امنیت و ثبات در اقتصاد و عدم تزلزل در برابر شوک‌‌‌های خارجی اقتصادی یا همان استقلال اقتصادی از شاخصه‌‌‌های بارز اقتصاد مقاومتی است. دشمن در طول چند دهه‌ی اخیر، تمام ابزارهای مبارزه با تفکر جمهوری اسلامی را امتحان کرده است، اما ابزاری که همیشه در […]

اقتصاد مقاومتی را نمی‌‌‌توان صرفاً مقاومت اقتصادی دانست، بلکه ایجاد امنیت و ثبات در اقتصاد و عدم تزلزل در برابر شوک‌‌‌های خارجی اقتصادی یا همان استقلال اقتصادی از شاخصه‌‌‌های بارز اقتصاد مقاومتی است. دشمن در طول چند دهه‌ی اخیر، تمام ابزارهای مبارزه با تفکر جمهوری اسلامی را امتحان کرده است، اما ابزاری که همیشه در کنار ابزارهای دیگر بوده مبارزه‌ی اقتصادی است که امروز تبدیل به آخرین و مؤثرترین ابزار دشمن شده است.
اقتصاد مقاومتی راه کاری اقتصادی برای تقویت توان اقتصادی کشور با استقاده از توانمندیهای سرشار داخلی کشور است. اقتصاد مقاومتی باعث تقویت پایه های اقتصاد کشور می گردد و از طریق کاهش وابستگی به عوامل و متغییرهای خارجی تاثیر پذیری اقتصاد کشور را در مقابل بحرانهای اقتصاد جهانی و تحریم های ناعادلانه کشورهای غربی به حداقل می رساند. به فرموده رهبر فرزانه انقلاب “اقتصاد مقاومتی یعنی مقاوم‌سازی و محکم‌سازی پایه‌های اقتصاد؛ این چنین اقتصادی چه در شرایط تحریم، چه در شرایط غیر تحریم، بارور خواهد بود و به مردم کمک می کند”.
پس می توان گفت اقتصاد مقاومتی در پی مقاوم سازی و ترمیم ساختارها و نهادهای فرسوده و ناکارآمد موجود اقتصادی کشور و نهایتا بالا بردن بازدهی و بهره وری اقتصاد کشور در راستای ارتقای سطح رفاه جامعه است. یکی از مهمترین محورهای اجرای سیاست های ابلاغی اقتصاد مقاومتی تکیه مخارج دولتی بر دریافت مالیات و کاهش وابستگی به درآمدهای نفتی می باشد.
مهمترین چالش در اقتصاد مقاومتی، تامین درآمدها و منابع مالی پایدار با کمترین وابستگی به عوامل خارج از کشور می باشد. دلیل اهمیت بسیار زیاد تامین منابع مالی پایدار در اقتصاد مقاومتی هدف قرار گرفتن منابع مالی کشور در زمان تحریم هاست. کشورهای تحریم کننده با استفاده از ابزارها و روش های گوناگون سعی درمحدودکردن و قطع درآمدهای کشورها دارند تا آنها را دچار بحران های اقتصادی، سیاسی واجتماعی کرده و وادار به پذیرش شرایط خود کنند. این محدودیت ها وتحریم ها دراقتصادهای تک محصولی و وابسته به صادرات مواد خام بیشتر نمود پیدا می کند. چرا که این گونه نظام های اقتصادی معمولا آسیب پذیر هستند وحتی درشرایط عادی که تحریم یا فشار خارجی وجود ندارد، ممکن است نوسانات قیمت وتحولات بازارهای جهانی آنها را دستخوش بحران کند. از این رو باید پایه های درآمدی دیگری در اقتصاد مقاومتی در نظرگرفته و زمینه آسیب پذیری را کاهش داد.
بدون تردید پایدارترین و در عین حال مطمئن ترین منبع درآمدی دولتها جهت نیل به اهداف اقتصادی و اجتماعی درآمدهای مالیاتی می باشد. اکثر کشورهای توسعه یافته به دلیل اتکا به همین منابع مالیاتی در اقتصادشان از دهه های گذشته، به صورت نظام مند و هدفمند از این ظرفیت بهره می برند و تا حد بسیار زیادی عملکرد دولتهای حاکم بر کشورهای خود را در مقابل بحرانهای مختلف بیمه نموده اند.
بی تردید، نظام مالیاتی پویا می تواند تمامی نیازهای یک اقتصاد مقاومتی را تامین نماید، زیرا دولت برای انجام وظایف و اجرای تعهدات خود نیازمند منابع مالی است و مالیات به عنوان یک راهبرد می تواند اتکای درآمدهای کشور را به درآمدهای نفتی کاهش دهد. چرا که تامین مالی آن به وسیله خود افراد جامعه و مالیات های پرداختی آنهاست، که موجب عدم نیاز مالی دولت به منابع دیگر و باعث استحکام پایه های آن می شود. در واقع مالیات می تواند به عنوان کلیدی ترین منبع درآمدی دولت، نقش به سزایی در شکوفایی اقتصاد مقاومتی ایفا می نماید.
از طرفی، می بایست پرداخت مالیات از طریق آموزش به یک باور و تکلیف اقتصادی نهادینه شده در مردم تبدیل شود، اما از آنجا که یکی از شروط اساسی ایجاد نظام مالیاتی مطلوب، مقبولیت آن از سوی مردم و پرداخت داوطلبانه مالیات است، راهی به جز تقویت فرهنگ مالیاتی نیست چرا که با ایجاد زیرساخت ها و بسترهای فرهنگی مناسب می توان انتظار ترغیب و مشارکت مردم به پرداخت مالیات را داشت. بدون تردید دولت ها با استفاده از درآمدهای پایدار مالیاتی، برنامه های توسعه مدنظر خود را با کیفیت و نظم بهتری اجرا خواهند نمود. تاثیر پذیری بسیار پایین درآمدهای مالیاتی ازعواملی همچون تحریم ها و نوسانات جهانی باعث می شود دولت با آرامش کامل وظایف حاکمیتی خویش را اعمال کند و به اقتصاد کشور برای رسیدن به هدف های ملی جهت می دهند.
سازمان امور مالیاتی کشور، برنامه های مهمی را به منظور ارتقای کارآمدی و انعطاف پذیری نظام مالیاتی در دست اجرا دارند که اجرای آنها افزایش قابل توجه تامین هزینه های عمومی را به دنبال خواهد داشت. اصلاح ساختار نظام مالیاتی کشور در راستای جلوگیری از فرار مالیات، شناسایی مودیان و منابع مالیاتی جدید و استفاده از طرح ها و برنامه های نوین از مهمترین اهداف و سرفصل های نظام مالیاتی کشور به شمار می رود.

شاهو احمدی

اخبار مرتبط

نظرات

یادداشت روژان

به یاد کاک رحیم ذبیحی

هژیر الله‌مرادی انگار همین دیروز بود به دفتر روژان آمد، مانند همیشه با چهره‌ای خندان و چند ایده جدید که انجام هرکدام می‌توانست چراغی روشن فراروی نسل آینده باشد، کاک رحیم تنها یک کارگردان و فیلمساز عادی نبود. او غم مردم داشت و پشت هرکدام از آثارش می‌توان انبوهی از رنج و مرارت را دید. خود می‌گوید: غمی انسانی از من یک فیلمساز ساخت. در باره روژان نیز گفت: همان نشریه‌ای است که سالها انتظار بودنش را داشتیم. مرگ حق است اما افسوس که برای رحیم ذبیحی زود بود و طرحهایش ناتمام ماند. از تهیه فیلمی بنام «روزی، روزگاری شهرمان بانه» حرف می‌زد که نگاهی به وقایع تلخ روزهای جنگ و بمباران شهر داشت، وقایعی که بخشی از تاریخ فرهنگ پایداری کردستان را می‌توانست ثبت کند، فراخوان طرح را ما در روژان هم منتشر کردیم اما حیف که دست اجل مهلت نداد و خیلی زود روح بلندش به آسمان پرکشید و همه ما را در غم فقدان خود سوگوار کرد، روحش شاد و یادش گرامی.