رفتن به بالا

روزنامه فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی رۆژان

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


 • جمعه ۲۷ مهر ۱۳۹۷
 • الجمعة ۸ صفر ۱۴۴۰
 • 2018 Friday 19 October

 • روزنامه روژان

  صاحب امتیاز و مدیر مسوول: سلیمان الله‌مرادی

  ..............................................................

  نشانی: سنندج - میدان آزادی - انتهای کوچه سجادی (کوچه رزان) - پلاک ۱۱۵

  کد پستی: ۳۳۹۵۳-۶۶۱۳۷

  ..............................................................

  تلفن: ۳۳۲۳۸۵۴۵-۰۸۷

  ای‌میل: info@rojanpress.com

  کانال تلگرام: rojanpress@


اوقات شرعی

 • شنبه ۱۷ تیر ۱۳۹۶ - ۱۳:۵۷
 • کد خبر : 2938
 • هفته‌نامه روژان
 • چاپ خبر : هوشنگ شگرف در بستر بیماری

عطا حسینی: هوشنگ شگرف یکی از هنرمندان صاحب سبک و خواننده سنندجی به علت عارضه جسمی اول تیرماه به بیمارستان سنندج اعزام و تحت عمل جراحی قرار گرفت. وی هم اکنون در بیمارستان توحید سنندج بستری است. هفته گذشته وی از پزشکان معالج دکتر نقشبندی و دکتر خلیلیان قدردانی کرد. برای این هنرمند پیشکسوت آرزوی […]

عطا حسینی: هوشنگ شگرف یکی از هنرمندان صاحب سبک و خواننده سنندجی به علت عارضه جسمی اول تیرماه به بیمارستان سنندج اعزام و تحت عمل جراحی قرار گرفت.
وی هم اکنون در بیمارستان توحید سنندج بستری است. هفته گذشته وی از پزشکان معالج دکتر نقشبندی و دکتر خلیلیان قدردانی کرد. برای این هنرمند پیشکسوت آرزوی شفای عاجل داریم.
هوشنگ شگرف سال ۱۳۲۹ در سنندج به دنیا آمد. از سال ۱۳۴۵ در حضور شادروان حسن کامکار شروع به تعلیم صدا و یادگیری دستگاه‌های موسیقی کرد و فعالیت خویش را در این عرصه با خواندن آهنگ‌های محلی اصیل آغاز نمود که در آن زمان آهنگ‌های وی مرتباً از رادیو پخش می‌شد تا حدی که آهنگ‌های وی در میان مردم زمزمه می‌شد. در برنامه های متعدد رادیو تلویزیونی نیز حضوری فعال داشت و همواره مورد توجه مخاطبان در جشنواره ها بود.
وی در سال ۱۳۷۷ با شرکت در سی و ششمین جشنواره موسیقی محلی ملل جهان در کشور یونان به همراه جمعی از هنرمندان کردستانی مقام اول جشنواره را برای کشور به ارمغان آورد و طی زندگی پر افتخار خویش با اکثر استادان و آهنگ سازان کرد همکاری و فعالیت داشته و اجراهای متعددی را برای مردم استان ارئه کرده است.
استاد شگرف آثار ماندگار خویش را در ۳۲۲ آهنگ در آرشیو صدا و سیمای مرکز کردستان و ۵ آلبوم به مردم هنردوست کردستان عرضه داشته است.

اخبار مرتبط

نظرات

یادداشت روژان

نگاهی به سوانح دلخراش جاده‌ای در راه‌های استان کردستان

گوش‌هایی که نمی‌شنوند و چشم‌هایی که نمی‌بینند

بامداد سەشنبه ۲۰ تیر درحالیکه غالب مردم براساس نظم و گردش شبانەروز در بستر خواب بودند جمعیتی از شهر سنندج، به اقتضای نیاز و کار ضروری عزم سفر کردند تا در این گردش روزگار به نیازهای خود پاسخ دهند اما انگار مقدر چنین بود که به مقصد نرسند و در همان ابتدای سفر راهی دیار باقی شوند. حادثه دلخراشی که به سبب ارتباطات پیشرفته و شبکەهای اجتماعی خواب را در همان نیمەهای شب از چشم هموطنان ربود و به خبر اول خبرگزاری‌های ایران تبدیل شد، به گونەای که سه روز عزای عمومی اعلام شد و مقامات کشور از رئیس جمهور و رئیس مجلس گرفته تا بسیاری از وزرا و شخصیت‌های مطرح کشور با صدور پیامهایی به ابراز همدردی با مردم داغدار کردستان پرداختند و  روز پنجشنبه نیز خبر آن در صفحه اول همه روزنامەهای سراسری قرار گرفت. مرگ دست کم ۱۱ نفر که به سبب نوع حادثه قلب بسیاری‌ها را جریحەدار کرد. نکته حائز اهمیت در این رویداد تلخ ایجاد موجی از حزن و اندوه در عرصه استانی و ملی بود که اگر نبود این ابراز همدردی‌ها شاید تالم ناشی از آن برای  خانواده‌های داغدار قابل تحمل نبود. اما پیرامون این سانحه نکاتی قابل تامل است که بیان آن ضروری به نظر می‌رسد: ۱- تلنگری بود به مسوولان که هشدار رسانه‌ها و کارشناسان را جدی بگیرند. نقطه وقوع حادثه به عنوان مکانی حادثه خیز بارها مورد نقد قرار گرفته بود اما دریغ از یک پاسخ منطقی! ۲- بارها گفتیم و بار دیگر تکرار می‌کنیم، مردم کمبودها و ناملایمات را تحمل می‌کنند اما بی‌توجهی، اهمال، فخرفروشی و بی‌عدالتی ازسوی مسئولان را تحمل نمی‌کنند. شکی نداریم که با هزینه چندبرابرهم که شده این مسیر تحت فشار افکارعمومی در کوتاه‌ترین زمان اصلاح خواهد شد، همچنانکه قطعه‌ای از مسیر راه سنندج- حسین آباد، در سال 1382 پیش پس از واژگونی تانکر حامل مواد شیمیایی MTBE و سرازیر شدن مواد آن به داخل آب سد قشلاق بلافاصله اصلاح شد، آیا بهتر نیست قبل از وقوع حوادث تلخ و تحمیل هزینه‌های بسیار گوشها را بروی انتقادات بگشایند و اینقدر بیخیال نباشند. حتما باید جان چند نفر گرفته شود تا معبری حادثه خیز اصلاح شود؟ 3- بارها از تردد تانکر‌های نفتکش در جاده‌های کردستان به عنوان ارابەهای مرگ و کابوس نام برده شده است و سال‌هاست واژگونی تانکر‌ها که نفت و مشتقات نفتی عراق را از طریق جاده‌های باریک و ناامن کردستان به ویژه مریوان و سنندج به ایران می‌آورند یا محصولات نفتی فراوری شده مانند بنزین و گازوئیل را به آن کشور منتقل می‌کنند، همچون کابوسی مردم و محیط زیست منطقه کردستان را تهدید می‌کند. گفته می‌شود در سوآپ نفتی ایران و عراق روزانه ۳۰ تا ۶۰ هزار بشکه نفت خام از طریق مرز به پالایشگاه‌های کرمانشاه، شازند، تهران و تبریز انتقال داده می‌شود و ایران معادل آن را در بنادر صادراتی جنوب تحویل مشتریان عراق می‌دهد. آمار تردد روزانه از ۶۰ تا ۴۰۰ کامیون در محور مریوان – سنندج که یکی از باریک‌ترین و ...