رفتن به بالا

روزنامه فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی رۆژان

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


 • شنبه ۲۹ دی ۱۳۹۷
 • السبت ۱۲ جماد أول ۱۴۴۰
 • 2019 Saturday 19 January

 • روزنامه روژان

  صاحب امتیاز و مدیر مسوول: سلیمان الله‌مرادی

  ..............................................................

  نشانی: سنندج - میدان آزادی - انتهای کوچه سجادی (کوچه رزان) - پلاک ۱۱۵

  کد پستی: ۳۳۹۵۳-۶۶۱۳۷

  ..............................................................

  تلفن: ۳۳۲۳۸۵۴۵-۰۸۷

  ای‌میل: info@rojanpress.com

  کانال تلگرام: rojanpress@


اوقات شرعی

 • شنبه ۱۷ تیر ۱۳۹۶ - ۱۴:۰۳
 • کد خبر : 2941
 • هفته‌نامه روژان
 • چاپ خبر : فراغت خشونت‌آمیز
نگاهی نو به پدیده اوقات فراغت در عصر کنونی؛

فراغت خشونت‌آمیز

فرهنگ شکل‌گرفته کنونی ناشی از ارتباطات نوین و فضاهای نو که به ماهواره، شبکه اینترنت و فضای مجازی وابسته است نوعی فرهنگ جمعی است که تقابل‌های آشکاری بافرهنگ سنتی و گذشته ما دارد و شدت و برجستگی شکاف‌ها و تمایزهای میان آنها در زمان کنونی بهتر و بیشتر از هر زمان و مکانی در این […]

فرهنگ شکل‌گرفته کنونی ناشی از ارتباطات نوین و فضاهای نو که به ماهواره، شبکه اینترنت و فضای مجازی وابسته است نوعی فرهنگ جمعی است که تقابل‌های آشکاری بافرهنگ سنتی و گذشته ما دارد و شدت و برجستگی شکاف‌ها و تمایزهای میان آنها در زمان کنونی بهتر و بیشتر از هر زمان و مکانی در این کره خاکی قابل لمس است، فرهنگ سنتی ما بر شبکه ارتباطات سنتی و نخبه گرایانه مبتنی است که دارای همگنی و پیوستگی و انسجام است و از ساختارهای سنتی و نظام آموزش رسمی و مراجع سنتی و ریشه‌دار تغذیه فکری می‌شود اما فرهنگ جمعی جدید یا فرهنگ توده بر شناخت‌های پراکنده، جزئی و ناقص و ناپایدار متکی است و از رسانه‌ها تراوش می‌کند بنابراین رسانه‌های جمعی هم عامل جهت دهنده اندیشه و احساس و هم ابزار نشر فرهنگ توده است و حاصل این فرهنگ فراورده‌ای صنعتی با گرایش‌های بین ذهنی است این فراورده هم یکنواخت است و هم کیفیت آن تنزل کرده است و ازلحاظ یکنواختی جهت دهنده سبک زندگی و سلیقه و ذوق افراد است تا جایی که از خصوصی‌ترین لحظات زندگی انسان تا عام‌ترین آنرا رسانه شکل می‌دهد.
بعد از انقلاب صنعتی، دیگر زندگی بر مبنای ضرورت‌های فصلی و تقویم کشاورزی تقسیم نمی‌شد. این الزام‌ها جایگزین بایسته‌های مکانیکی دوران صنعتی شدند که در آن روزهای سال بدون توجه به موقعیت فصلی آنها باهم یکسان بودند و ساعت‌های شب و روز طوری تقسیم شدند که برای استفاده از ماشین‌آلات مناسب باشند. تعطیلات رسمی، فستیوال‌ها بر پایه آگاهی جمعی استوار بودند، اما این‌ها نیز با رابطه دقیق کار و فراغت تغییر پیدا کردند، تولید و مصرف سازمان‌دهی شد و همین خود مبنایی برای تحول در آداب‌ورسوم و فعالیت‌های روزانه شد. سبک زندگی به‌نوعی به مد تبدیل شد و آنچه غرب همچون یک گرانیگاه هویت‌گرایانه در زندگی مردم به وجود آورد به‌تدریج در تمام جهان فراگیر شد و این تقسیمات و باور به اوقات فراغت و استراحت نیز به‌صورت رسمی در فرهنگ جمعی گنجانده شد
با توسعه شهرنشینی، فردگرایی هم رشد کرد رشد فردگرایی ناشی از سایش در اجتماعی بزرگ از انسان‌های متنوع با علایق و سلایق جداگانه بود بنابراین در کنار صنعتی شدن و تقسیم ساعات و نیاز انسان مدرن به ساعات تفرد و در خود فرورفتن، اوقات فراغت به‌عنوان مقوله‌ای مدرن مطرح شد. و بنابراین زرق‌وبرق زندگی در فضاهای مدرن و خیابان موجب شد وسایل و ابزارهایی متناسب با فرهنگ موجود برای فراغت اندیشیده شود. هدف از طرح موضوع پیشینه، پدید آمدن زندگی در فضاهای مدرن و ملاحظه پرتاب جامعه ما از زندگی ساکت و آرام همراه با سکون در محیطی سنتی به وضعیتی بحرانی و غیر قابل پیش‌بینی است که به عبارتی قرار گرفتن در وضعیتی است که ابزارهای مدرن به شکلی غیرمنتظره و اجباری و با فشار بر ما وارد شده‌اند. من این وضعیت را پرش کانگورویی می‌نامم حرکت از نقطه‌ای به نقطه‌ دیگر بدون برنامه و مقدمه و محاسبه عقلانی. این پرش به شکلی بود که در فاصله‌ای کمتر از نیم‌قرن تمام آنچه غرب از زمان رنسانس آنرا اندیشیده بود به ناگاه یک‌باره برما نازل شد؛ به شکلی کاملاً وارداتی و تقلیدی. در یک چشم برهم‌زدن خود را در خیابان و کنار بلوار و پارک و فضای سبز و شهربازی، سینما، تئاتر، گالری، نمایشگاه و ده‌ها و صدها ابزار متنوع سرگرمی دیدیم و بدون مقدمه و هیچ‌گونه معرفت و شناختی از ماهیت و قوانین و روش استفاده از آنها؛ تا جایی که تا مدت‌ها همان سرگرمی‌ها بخش خیلی مهمی از زندگی ما را در برمی‌گرفت و چون فایده مادی به دنبال نداشت و بعد مصرفی آن بر ما آشکار می‌شد به تخریب آنها دست می‌زدیم؛ غریبگی با این فضاها و عدم تعلق به شهر و فضای مدرن و عدم شکل‌گیری فرهنگ شهری منجر به بروز پدیده وندالیسم شهری می‌شد که با شدت و ضعف از ابتدا تاکنون آنرا شاهد بوده‌ایم.
تأثیری که ماهواره و تلویزیون بر سرگرم شدن ما به فرهنگ مدرن داشت به شکلی بود که هم نشر دهنده فرهنگ جدید بود و هم سلطه‌ای نو را بر سبک زندگی رقم زد. از آن زمان تاکنون بخش مهمی از دریافت و درک ما از محیط اطراف و وقایع عینی و خارجی وابسته به اخبار و رسانه‌هایی است که در این راستا حضور دارند و آگاهی ما نسبت به جهان و وقایع ریزودرشت در عین اهمیت و حساس بودن همچون مسائلی پیش پا افتاده خوراک رسانه‌ای شده که توانایی خروج از این هژمونی را نداریم. بخش زیاد و غیر قابل تصور از داده‌های مختلف و تصاویر و نشانه‌هایی از بحران، از جنگ، از خشونت همچون سرگرمی و وسایل اوقات فراغت در اختیار ما قرارگرفته است و متأسفانه امروز همه میدان‌های تولید فرهنگی در تبعیت از الزامات ژورنالیستی و رسانه‌ای عمل می‌کنند. مفاهیم بسیار مهم، احکام و اصول زندگی، واقعیت‌های عینی به خوراکی انتزاعی بدل می‌شوند و انسان کنونی در جامعه ما بدون اطلاع از ماهیت و ساختار تولید، مسخ آنها شده و رفتارهای متأثر از آن را فرامی‌گیرد؛ الزامات رسانه و بخصوص فضای مجازی در میدانی اقتصادی و رقابتی مخاطب را همچون ابژه‌ای در برمی‌گیرد و هر آنچه لازمه مداخله کنندگان و تولیدکنندگان است را به وی تزریق می‌کند.
در فضای کنونی جامعه ما به علت عدم وجود پایه‌ها و بنیان‌های محکم فرهنگی و آموزشی، سواد و تحصیل، همچون ملاکی برای ورود به بازار کار و برآورده نمودن نیازهای مادی تعریف‌شده است و در این راستا مدرک‌گرایی و عدم توجه کیفیت آموزش موجب شده است ازلحاظ کمی، شاهد آمارهای سرسام‌آوری باشیم؛ درحالی‌که کمترین میزان کیفیت در نظر گرفته‌شده است. در معادلات اجتماعی نیز نبود فرصت‌های شغلی مناسب و برابر و عدم نظارت بر عدالت اجتماعی موجب بیکاری در جامعه شده است؛ اما در این رکود و سکونِ غول‌های رسانه‌ای و امپریالیسم فرهنگیِ غرب که راکد و ساکن نیست بلکه با ترویج ماهرانه و کاملاً تخصصی فرهنگ مصرفی و تولید انبوه بازارهای ما را اشباع نموده و استفاده از ابزارهای مدرنی چون لب‌تاب، تب‌لت و گوشی‌های هوشمند و فوق پیشرفته، ما را در وضعیتی قرار داده که به‌سادگی تجزیه‌ شده و موجب انزوا و ترویج رفتارهای خشونت‌آمیز در ما شده است. تولید بازی‌های جنگی و مملو از خشونت و خونریزی و جنگ، امروز در کنار نرم‌افزارهای ارتباطی چون فیس‌بوک و توییتر و تلگرام، بزرگ‌ترین وسیله و ابزار پر کردن اوقات فراغت بخش عظیمی از جامعه ما و بخصوص جوانان شده است؛ جالب اینکه چنین فرصتی نه با زور و غلبه و نه با تطمیع و… بلکه با میل و رغبت به‌دست‌آمده است. عرصه فرهنگ و تولید مد و ابزارهای سرگرمی یکی از موضوعات مطرح در غرب است که به‌شدت ما را تضعیف نموده است و ما آنرا تهاجم فرهنگی غرب نام نهاده‌ایم به گمانم کشاندن مبارزه با این فرهنگ جمعی مدرن که رسانه‌ها و غول‌های تولیدکننده در فضایی آرام آنرا خلق می‌کنند به شکل سخت و خشونت‌آمیز، بی‌فایده است و به هر میزان محدودیت و مجازات قانونی در استفاده و گرایش به این ابزارهای فرهنگی غرب گذاشته شود شاهد نتیجه عکس خواهیم بود. امروز حتی اگر مد و تقلید باشد و سبکی از زندگی ساخته‌شدن بازهم نمی‌توان به حذف و انکار فراغت و آسایش جامعه و بخصوص قشر جوان دست زد. هیجان‌های اجتماعی قابل سرکوب نیستند؛ جامعه به هر شکل آنرا بروز خواهد داد. صحنه‌های مشمئزکننده، وحشیانه و خشونت‌بار داعش در توییتر و فضای مجازی تجربه ایست از این عادی‌سازی و یکنواخت شدن رفتارهای خشونت‌آمیز در جامعه ما.
تسلط رسانه و فضای مجازی به طرزی حیرت‌آور، روند عادت نمودن جامعه به دیدن و نظاره کردن خشونت را تسریع بخشیده است؛ آن‌هم نه به شکل اجتناب‌ناپذیر و عینی بلکه در قالب سرگرمی و پر کردن اوقات فراغت و بیکاری. یعنی تبدیل ساعت‌های آرام بخش و استراحت مغری به دیدن صحنه‌های اذیت و آزار و خشونت علیه انسان و کشتن وی و یا در نقش قهرمانی در یک بازی که با کشتن دیگران خون به فرد تزریق می‌شود و امتیاز وی بالا می‌رود و این اوج خشونت و بدفهمی از دنیای مدرن است. بازی‌ای که گفتگو و دیالوگ در آن نقشی ندارد و از ابتدا تا انتها، این قتل و کشتن است که مسائل را حل می‌کند و قهرمانان را می‌سازند؛ قهرمانانی که در فضای مجازی خشونت می‌بینند و به شکل مجازی خشونت انجام می‌دهند و چنین فردی بدون آموزش و تعلیم مناسب مستعد هر رفتار خشونت‌آمیزی خواهد بود که نمونه عینی آنرا را در وندالیسم شهری و تخریب اموال عمومی و همچنین اذیت و آزار و کشتار حیوانات و نهایتاً نزاع و درگیری‌های خیابانی شاهدیم. در چنین شرایطی، شهرها به‌مرور به کانون بروز و تجلی قهرمانان تبهکاری تبدیل می‌شود که تنها افتخار و نام‌آوری آنها کشت و کشتار و خشونت است و هزار برابر نامشان در بین جوانان مشهورتر از نام هر هنرمند، ورزشکار، و مخترعی است. اینکه هنرمند و یا انسان مفیدی به حال جامعه قهرمان شناخته نمی‌شود یک مسئله است و اینکه نام فلان لات، قداره‌کش، چاقوکش، و بی‌سروپا ورد زبان نسلی از جوانان شهری شود فاجعه است و قطعاً نمونه‌های عینی آنرا کنار خودتان سراغ دارید.

افراسیاب جمالی

اخبار مرتبط

نظرات

یادداشت روژان

به یاد کاک رحیم ذبیحی

هژیر الله‌مرادی انگار همین دیروز بود به دفتر روژان آمد، مانند همیشه با چهره‌ای خندان و چند ایده جدید که انجام هرکدام می‌توانست چراغی روشن فراروی نسل آینده باشد، کاک رحیم تنها یک کارگردان و فیلمساز عادی نبود. او غم مردم داشت و پشت هرکدام از آثارش می‌توان انبوهی از رنج و مرارت را دید. خود می‌گوید: غمی انسانی از من یک فیلمساز ساخت. در باره روژان نیز گفت: همان نشریه‌ای است که سالها انتظار بودنش را داشتیم. مرگ حق است اما افسوس که برای رحیم ذبیحی زود بود و طرحهایش ناتمام ماند. از تهیه فیلمی بنام «روزی، روزگاری شهرمان بانه» حرف می‌زد که نگاهی به وقایع تلخ روزهای جنگ و بمباران شهر داشت، وقایعی که بخشی از تاریخ فرهنگ پایداری کردستان را می‌توانست ثبت کند، فراخوان طرح را ما در روژان هم منتشر کردیم اما حیف که دست اجل مهلت نداد و خیلی زود روح بلندش به آسمان پرکشید و همه ما را در غم فقدان خود سوگوار کرد، روحش شاد و یادش گرامی.