رفتن به بالا

روزنامه فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی رۆژان

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


 • سه شنبه ۱ آبان ۱۳۹۷
 • الثلاثاء ۱۲ صفر ۱۴۴۰
 • 2018 Tuesday 23 October

 • روزنامه روژان

  صاحب امتیاز و مدیر مسوول: سلیمان الله‌مرادی

  ..............................................................

  نشانی: سنندج - میدان آزادی - انتهای کوچه سجادی (کوچه رزان) - پلاک ۱۱۵

  کد پستی: ۳۳۹۵۳-۶۶۱۳۷

  ..............................................................

  تلفن: ۳۳۲۳۸۵۴۵-۰۸۷

  ای‌میل: info@rojanpress.com

  کانال تلگرام: rojanpress@


اوقات شرعی

 • یکشنبه ۱۸ تیر ۱۳۹۶ - ۱۹:۴۶
 • کد خبر : 2959
 • هفته‌نامه روژان
 • چاپ خبر : ۲۰۰هزار کردستانی بیمه تامین اجتماعی هستند/ افزایش دستگاه‌های دیالیز تا دهه فجر

مدیرکل تامین اجتماعی استان کردستان گفت: ۲۰۷ هزار و ۴۴۵ نفر در کردستان بیمه این سازمان هستند. سیدصلاح قریشی به مناسبت هفته تامین اجتماعی در جمع خبرنگاران افزود: بیمه شدگان اصلی استان تا پایان سال گذشته  ۲۰۶ هزار و ۲۲۱ نفر بود که در اردیبهشت امسال به ۲۰۷ هزار و ۴۴۵ نفر رسیدند. وی گفت: […]

مدیرکل تامین اجتماعی استان کردستان گفت: ۲۰۷ هزار و ۴۴۵ نفر در کردستان بیمه این سازمان هستند.

سیدصلاح قریشی به مناسبت هفته تامین اجتماعی در جمع خبرنگاران افزود: بیمه شدگان اصلی استان تا پایان سال گذشته  ۲۰۶ هزار و ۲۲۱ نفر بود که در اردیبهشت امسال به ۲۰۷ هزار و ۴۴۵ نفر رسیدند.

وی گفت: تعداد بیمه شدگان حرفه و مشاغل آزاد ۴.۷ درصد و اختیاری ۲.۹ درصد در استان افزایش پیدا کرده است.

قریشی با اشاره به اینکه تعداد بیمه شدگان کارگری در کردستان دو برابر میانگین کشوری است، گفت: بیمه شدگان قالیبافی در استان هم با توجه به اینکه این استان قالی بافان زیادی مشغول هستند ۳.۵ درصد بیشتر از میانگین کشوری است.

وی اظهارداشت: ماهانه ۳۰ میلیارد تومان به مستمری بگیران تامین اجتماعی استان پرداخت می شود.

وی از اجرای طرح بازرسی الکترونیکی از کارگاه های تحت پوشش تامین اجتماعی استان خبرداد و گفت: از دیگر پروژه‌های قابل افتتاح در این هفته افتتاح شعبه اقماری در موچش است.

افزایش دستگاه‌های دیالیز تا دهه فجر

مدیر درمان تامین اجتماعی کردستان نیر با اشاره به اینکه بیمارستان تامین اجتماعی سنندج سال گذشته به عنوان اولین بیمارستان در غرب کشور مجوز پذیرش بیماران بین‌المللی را دریافت کرد، آمادگی این بیمارستان را برای پذیرش و ارائه خدمت به بیماران خارجی به ویژه بیماران اعزامی از اقلیم کردستان عراق اعلام کرد.

هوشنگ فولادی، گفت: همچنین سال ۹۵ در ارتقای هتلینگ بیمارستان تامین اجتماعی سنندج به عنوان موفق‌ترین بیمارستان کشور انتخاب شدیم و در میان ۲۸ بیمارستان هم رتبه خود رتبه اول را کسب کرد.

وی تصریح کرد: کردستان در سال ۹۵ در انجام زایمان طبیعی و کاهش سزارین رتبه اول کشور را کسب کرد به طوری که از هر ۱۰۰ مادر باردار تنها ۲۹ مورد فرزندان خود را با سزارین به دنیا آورده‌اند.

فولادی افزود: مجوز توسعه بیمارستان تامین اجتماعی سقز اخذ شده و هم اکنون در حال طراحی و تایید نقشه‌های موردنیاز برای توسعه این بیمارستان هستیم.

وی با اشاره به اینکه کردستان در تجهیزات پزشکی جزو استان‌های صدر جدول کشور است در باره افزایش دستگاه‌های دیالیز در استان تا دهه فجر قول مساعد داد و در عین حال گغت: برای پیشرفت و توسعه این بخش نیازمند یاری خیران هستیم.

اخبار مرتبط

نظرات

یادداشت روژان

نگاهی به سوانح دلخراش جاده‌ای در راه‌های استان کردستان

گوش‌هایی که نمی‌شنوند و چشم‌هایی که نمی‌بینند

بامداد سەشنبه ۲۰ تیر درحالیکه غالب مردم براساس نظم و گردش شبانەروز در بستر خواب بودند جمعیتی از شهر سنندج، به اقتضای نیاز و کار ضروری عزم سفر کردند تا در این گردش روزگار به نیازهای خود پاسخ دهند اما انگار مقدر چنین بود که به مقصد نرسند و در همان ابتدای سفر راهی دیار باقی شوند. حادثه دلخراشی که به سبب ارتباطات پیشرفته و شبکەهای اجتماعی خواب را در همان نیمەهای شب از چشم هموطنان ربود و به خبر اول خبرگزاری‌های ایران تبدیل شد، به گونەای که سه روز عزای عمومی اعلام شد و مقامات کشور از رئیس جمهور و رئیس مجلس گرفته تا بسیاری از وزرا و شخصیت‌های مطرح کشور با صدور پیامهایی به ابراز همدردی با مردم داغدار کردستان پرداختند و  روز پنجشنبه نیز خبر آن در صفحه اول همه روزنامەهای سراسری قرار گرفت. مرگ دست کم ۱۱ نفر که به سبب نوع حادثه قلب بسیاری‌ها را جریحەدار کرد. نکته حائز اهمیت در این رویداد تلخ ایجاد موجی از حزن و اندوه در عرصه استانی و ملی بود که اگر نبود این ابراز همدردی‌ها شاید تالم ناشی از آن برای  خانواده‌های داغدار قابل تحمل نبود. اما پیرامون این سانحه نکاتی قابل تامل است که بیان آن ضروری به نظر می‌رسد: ۱- تلنگری بود به مسوولان که هشدار رسانه‌ها و کارشناسان را جدی بگیرند. نقطه وقوع حادثه به عنوان مکانی حادثه خیز بارها مورد نقد قرار گرفته بود اما دریغ از یک پاسخ منطقی! ۲- بارها گفتیم و بار دیگر تکرار می‌کنیم، مردم کمبودها و ناملایمات را تحمل می‌کنند اما بی‌توجهی، اهمال، فخرفروشی و بی‌عدالتی ازسوی مسئولان را تحمل نمی‌کنند. شکی نداریم که با هزینه چندبرابرهم که شده این مسیر تحت فشار افکارعمومی در کوتاه‌ترین زمان اصلاح خواهد شد، همچنانکه قطعه‌ای از مسیر راه سنندج- حسین آباد، در سال 1382 پیش پس از واژگونی تانکر حامل مواد شیمیایی MTBE و سرازیر شدن مواد آن به داخل آب سد قشلاق بلافاصله اصلاح شد، آیا بهتر نیست قبل از وقوع حوادث تلخ و تحمیل هزینه‌های بسیار گوشها را بروی انتقادات بگشایند و اینقدر بیخیال نباشند. حتما باید جان چند نفر گرفته شود تا معبری حادثه خیز اصلاح شود؟ 3- بارها از تردد تانکر‌های نفتکش در جاده‌های کردستان به عنوان ارابەهای مرگ و کابوس نام برده شده است و سال‌هاست واژگونی تانکر‌ها که نفت و مشتقات نفتی عراق را از طریق جاده‌های باریک و ناامن کردستان به ویژه مریوان و سنندج به ایران می‌آورند یا محصولات نفتی فراوری شده مانند بنزین و گازوئیل را به آن کشور منتقل می‌کنند، همچون کابوسی مردم و محیط زیست منطقه کردستان را تهدید می‌کند. گفته می‌شود در سوآپ نفتی ایران و عراق روزانه ۳۰ تا ۶۰ هزار بشکه نفت خام از طریق مرز به پالایشگاه‌های کرمانشاه، شازند، تهران و تبریز انتقال داده می‌شود و ایران معادل آن را در بنادر صادراتی جنوب تحویل مشتریان عراق می‌دهد. آمار تردد روزانه از ۶۰ تا ۴۰۰ کامیون در محور مریوان – سنندج که یکی از باریک‌ترین و ...