رفتن به بالا

روزنامه فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی رۆژان

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


 • یکشنبه ۲۹ مهر ۱۳۹۷
 • الأحد ۱۰ صفر ۱۴۴۰
 • 2018 Sunday 21 October

 • روزنامه روژان

  صاحب امتیاز و مدیر مسوول: سلیمان الله‌مرادی

  ..............................................................

  نشانی: سنندج - میدان آزادی - انتهای کوچه سجادی (کوچه رزان) - پلاک ۱۱۵

  کد پستی: ۳۳۹۵۳-۶۶۱۳۷

  ..............................................................

  تلفن: ۳۳۲۳۸۵۴۵-۰۸۷

  ای‌میل: info@rojanpress.com

  کانال تلگرام: rojanpress@


اوقات شرعی

 • دوشنبه ۱۹ تیر ۱۳۹۶ - ۱۷:۵۸
 • کد خبر : 2965
 • هفته‌نامه روژان
 • چاپ خبر : دستفروشی شغل غالب بیکاران کردستان

دستفروشی یکی از پدیده‌های اجتماعی است که این روزها بسیاری از افراد بیکار برای تامین هزینه زندگی به آن روی آورده‌اند. با گذر از خیابان‌های اصلی سنندج شاهد حضور دهها خودروی وانت پارک شده هستیم که مشغول حرضه مواد خوراکی یا پوشاک و سایر اقلام موردنیاز مردم هستند که گاها یک خیابان به طور کامل […]

دستفروشی یکی از پدیده‌های اجتماعی است که این روزها بسیاری از افراد بیکار برای تامین هزینه زندگی به آن روی آورده‌اند. با گذر از خیابان‌های اصلی سنندج شاهد حضور دهها خودروی وانت پارک شده هستیم که مشغول حرضه مواد خوراکی یا پوشاک و سایر اقلام موردنیاز مردم هستند که گاها یک خیابان به طور کامل در تصرف وانت‌های دوره گرد قرار گرفته است.
در این روزهای گرم تابستان که با تعبیری دیگر فصل کار کشاورزی و تولید است ما در سطح خیابان های اصلی سنندج و دیگر شهرهای استان شاهد خیل عظیمی از دستفروشان و دوره گردها هستیم که مشغول کسب و کار هستند؛ افراد جوانی که تنها به دلیل بیکاری ناچار شده‌اند با خرید یک خودرو و یا سه چرخه به شغل دستفروشی بپردازند.
یکی از دستفروشان سنندجی که در کنار خودروی خود ایستاده است می‌گوید: بیکاری در کردستان بی‌داد می‌کند و متاسفانه ما به دلیل نبود شغل به دستفروشی روی آوردیم.
«فرهاد راستی» ادامه می دهد: دستفروشی شغل نیست و برخی نیز نسبت به ما با نگاهی دیگر می‌نگرند و در برخی موارد سبب ایجاد برخی مشکلات می‌شود.
وی افزود: یک دستفروش از صبح زود برای خرید به میدان میوه و تره‌بار می‌رود تا بار خود را خریداری کند و فروش آن نیازمند تلاش زیاد است و باید با صدها نفر «کل‌کل» کنیم تا بتوانیم محصولات را بفروشیم.
این دستفروش با اذعان به اینکه کارش سبب سد معبر است گفت: چاره‌ای نداریم و تنها دلیل آن بیکاری است.
پارک خودروها در وسط خیابان
یکی از شهروندان که در حال خرید از دستفروشان است می‌گوید: ما به دلیل ارزان بودن اجناس از دستفروشان خرید می‌کنیم.
«محمد ساعدی» ادامه می‌دهد: کردستان دارای آمار بیکاری بالایی است و این مهم سبب ایجاد بسیاری از مشکلات و آسیب‌های اجتماعی شده است.
به گفته وی، دستفروشان با تمام خوبی‌هایی که دارند سبب ایجاد سد معبر در خیابان‌ها شده‌اند و متاسفانه برخی از صاحبان خودروها در وسط خیابان پارک می‌کنند و این امر سبب راه‌بندان و ترافیک می‌شود که در برخی از ساعات شاهد ترافیک سنگین در بسیاری از مسیرها هستیم.
این شهروند سنندجی اضافه می‌کند: شهرداری و دیگر متولیان امر باید دستفروشان را ساماندهی کنند و به آنها آموزش دهند که در وسط معابر اصلی پارک نکنند و یا بساط دستفروشی را کم عرض‌تر کنند که در تردد شهروندان اختلال ایجاد نشود.
سایه رکود بر بازار
یکی از دستفروشان در این باره می‌گوید: دستفروشان با مشکلات بسیاری مواجه هستند و متاسفانه شرایط اقتصادی بازار سبب شده که از نظر درآمدی در بدترین شرایط اقتصادی قرار گیرند.
«یوسف شریفی» ادامه می‌دهد: نبود کسب و کار و رکود حاکم بر بازار سبب تنگ‌تر شدن عرصه بر همه اقشار جامعه شده است و این امر در قشر دستفروش بیشتر به چشم می‌خورد؛ به طور مثال فرد دستفروش برای فروش بیشتر سعی می‌کند بساط خود را در وسط معابر پهن کند. وی تصریح می‌کند: متاسفانه در حوزه فرهنگی اقدامی انجام نشده است که نیروهای سد معبر بتوانند با فرهنگ سازی دستفروشان را اقناع کنند که حریم خود را رعایت کنند و در این مورد هر از گاهی شاهد برخورد نیروهای سد معبر با دستفروشان هستیم.
پدیده‌ای که ریشه‌کن نمی‌شود
یک جامعه شناس عنوان می‌کند: مشکلات اقتصادی و افزایش بیکاری در جامعه سبب شده که مردم برای ایجاد کسب و کار به مشاغل کاذب روی بیاورند و دستفروشی نمونه بارز آن است.
«فروغ رجبی» ادامه می‌دهد: دستفروشی پدیده‌ای نوظهور نیست و این پدیده با شروع شهرنشینی و زندگی اجتماعی ایجاد شده است اما امروزه به شغل بخشی از جامعه تبدیل شده است.
وی می‌افزاید: ساماندهی این قشر در سطح شهرها و به ویژه سنندج نیازمند برنامه‌ریزی مناسب است که باید بتوانیم از طرق مختلف مشکلات را کاهش دهیم.
این جامعه‌شناس افزود: دستفروشی در هیچ شرایطی نمی‌تواند ریشه‌کن شود، اما می‌توان تا حدودی از برخی مشکلات همچون سد معبر و ترافیک شهری پیشگیری کرد و این نیازمند فرهنگ‌سازی و مشاوره متولیان با قشر دستفروش است که بتوانیم آنها را با حقوق شهروندی آشنا کنیم.
مدیریت واحدی برای ساماندهی دست‌فروشان
با این حال معاون خدمات شهری شهرداری سنندج نیز بارها اعلام کرده است که دستفروشان شهر سنندج ساماندهی می شود و این ادعا تا چه اندازه عملی خواهد شد؟ پرسشی است که در ذهن هر شهروندی مطرح است.
آرش رخزادی می‌گوید: پدیده دستفروشی صرفا مختص به شهر سنندج نیست و در شهرهای دیگر کشور با شدت و ضعف متفاوتی این امر وجود دارد.
وی با اشاره به مشکل دستفروشی در شهر سنندج می گوید: دستفروشی معضل و مشکل قابل ارتباطی با شهرداری نیست، این امر که آمار بالای دستفروشی در هر شهری به دلیل کم کاری و یا ضغف شهرداری نیست و هیچ ارتباطی با فعالیت آن ندارد بلکه مشکل از جاهای دیگر سرچشمه می‌گیرد که شهرداری یکی از آنهاست.
معاون خدمات شهری شهرداری سنندج ادامه می‌دهد: ما در سطح شهر مدیریت واحدی برای ساماندهی دست‌فروشان نداریم و این امر کمک همه شهروندان و ارگان‌های دولتی را می‌طلبد.
وی تصریح می‌کند: شهرداری به حذف دستفروشان معتقد نیست بلکه ساماندهی آنها مد نظر است که با توجه به شرایط اقتصادی حاکم بر کشور، کسب روزی برای این قشر از جامعه باید در نظر گرفته شود.
رخزادی به ساماندهی تعدادی از خیابان‌های سطح شهر سنندج برای تجمع دستفروشان اشاره می کند و توضیح می دهد: دست‌فروشان در خیابان‌های فردوسی، انقلاب و طالقانی در ساعات مشخصی از روز حق امرار معاش و دست فروشی دارند که شهرداری به شدت و جدیت کامل آنها را کنترل و نظارت می‌کند.

کردپرس

اخبار مرتبط

نظرات

یادداشت روژان

نگاهی به سوانح دلخراش جاده‌ای در راه‌های استان کردستان

گوش‌هایی که نمی‌شنوند و چشم‌هایی که نمی‌بینند

بامداد سەشنبه ۲۰ تیر درحالیکه غالب مردم براساس نظم و گردش شبانەروز در بستر خواب بودند جمعیتی از شهر سنندج، به اقتضای نیاز و کار ضروری عزم سفر کردند تا در این گردش روزگار به نیازهای خود پاسخ دهند اما انگار مقدر چنین بود که به مقصد نرسند و در همان ابتدای سفر راهی دیار باقی شوند. حادثه دلخراشی که به سبب ارتباطات پیشرفته و شبکەهای اجتماعی خواب را در همان نیمەهای شب از چشم هموطنان ربود و به خبر اول خبرگزاری‌های ایران تبدیل شد، به گونەای که سه روز عزای عمومی اعلام شد و مقامات کشور از رئیس جمهور و رئیس مجلس گرفته تا بسیاری از وزرا و شخصیت‌های مطرح کشور با صدور پیامهایی به ابراز همدردی با مردم داغدار کردستان پرداختند و  روز پنجشنبه نیز خبر آن در صفحه اول همه روزنامەهای سراسری قرار گرفت. مرگ دست کم ۱۱ نفر که به سبب نوع حادثه قلب بسیاری‌ها را جریحەدار کرد. نکته حائز اهمیت در این رویداد تلخ ایجاد موجی از حزن و اندوه در عرصه استانی و ملی بود که اگر نبود این ابراز همدردی‌ها شاید تالم ناشی از آن برای  خانواده‌های داغدار قابل تحمل نبود. اما پیرامون این سانحه نکاتی قابل تامل است که بیان آن ضروری به نظر می‌رسد: ۱- تلنگری بود به مسوولان که هشدار رسانه‌ها و کارشناسان را جدی بگیرند. نقطه وقوع حادثه به عنوان مکانی حادثه خیز بارها مورد نقد قرار گرفته بود اما دریغ از یک پاسخ منطقی! ۲- بارها گفتیم و بار دیگر تکرار می‌کنیم، مردم کمبودها و ناملایمات را تحمل می‌کنند اما بی‌توجهی، اهمال، فخرفروشی و بی‌عدالتی ازسوی مسئولان را تحمل نمی‌کنند. شکی نداریم که با هزینه چندبرابرهم که شده این مسیر تحت فشار افکارعمومی در کوتاه‌ترین زمان اصلاح خواهد شد، همچنانکه قطعه‌ای از مسیر راه سنندج- حسین آباد، در سال 1382 پیش پس از واژگونی تانکر حامل مواد شیمیایی MTBE و سرازیر شدن مواد آن به داخل آب سد قشلاق بلافاصله اصلاح شد، آیا بهتر نیست قبل از وقوع حوادث تلخ و تحمیل هزینه‌های بسیار گوشها را بروی انتقادات بگشایند و اینقدر بیخیال نباشند. حتما باید جان چند نفر گرفته شود تا معبری حادثه خیز اصلاح شود؟ 3- بارها از تردد تانکر‌های نفتکش در جاده‌های کردستان به عنوان ارابەهای مرگ و کابوس نام برده شده است و سال‌هاست واژگونی تانکر‌ها که نفت و مشتقات نفتی عراق را از طریق جاده‌های باریک و ناامن کردستان به ویژه مریوان و سنندج به ایران می‌آورند یا محصولات نفتی فراوری شده مانند بنزین و گازوئیل را به آن کشور منتقل می‌کنند، همچون کابوسی مردم و محیط زیست منطقه کردستان را تهدید می‌کند. گفته می‌شود در سوآپ نفتی ایران و عراق روزانه ۳۰ تا ۶۰ هزار بشکه نفت خام از طریق مرز به پالایشگاه‌های کرمانشاه، شازند، تهران و تبریز انتقال داده می‌شود و ایران معادل آن را در بنادر صادراتی جنوب تحویل مشتریان عراق می‌دهد. آمار تردد روزانه از ۶۰ تا ۴۰۰ کامیون در محور مریوان – سنندج که یکی از باریک‌ترین و ...