رفتن به بالا

روزنامه فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی رۆژان

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


 • پنجشنبه ۲۷ دی ۱۳۹۷
 • الخميس ۱۰ جماد أول ۱۴۴۰
 • 2019 Thursday 17 January

 • روزنامه روژان

  صاحب امتیاز و مدیر مسوول: سلیمان الله‌مرادی

  ..............................................................

  نشانی: سنندج - میدان آزادی - انتهای کوچه سجادی (کوچه رزان) - پلاک ۱۱۵

  کد پستی: ۳۳۹۵۳-۶۶۱۳۷

  ..............................................................

  تلفن: ۳۳۲۳۸۵۴۵-۰۸۷

  ای‌میل: info@rojanpress.com

  کانال تلگرام: rojanpress@


اوقات شرعی

 • دوشنبه ۱۹ تیر ۱۳۹۶ - ۱۷:۵۸
 • کد خبر : 2965
 • هفته‌نامه روژان
 • چاپ خبر : دستفروشی شغل غالب بیکاران کردستان

دستفروشی یکی از پدیده‌های اجتماعی است که این روزها بسیاری از افراد بیکار برای تامین هزینه زندگی به آن روی آورده‌اند. با گذر از خیابان‌های اصلی سنندج شاهد حضور دهها خودروی وانت پارک شده هستیم که مشغول حرضه مواد خوراکی یا پوشاک و سایر اقلام موردنیاز مردم هستند که گاها یک خیابان به طور کامل […]

دستفروشی یکی از پدیده‌های اجتماعی است که این روزها بسیاری از افراد بیکار برای تامین هزینه زندگی به آن روی آورده‌اند. با گذر از خیابان‌های اصلی سنندج شاهد حضور دهها خودروی وانت پارک شده هستیم که مشغول حرضه مواد خوراکی یا پوشاک و سایر اقلام موردنیاز مردم هستند که گاها یک خیابان به طور کامل در تصرف وانت‌های دوره گرد قرار گرفته است.
در این روزهای گرم تابستان که با تعبیری دیگر فصل کار کشاورزی و تولید است ما در سطح خیابان های اصلی سنندج و دیگر شهرهای استان شاهد خیل عظیمی از دستفروشان و دوره گردها هستیم که مشغول کسب و کار هستند؛ افراد جوانی که تنها به دلیل بیکاری ناچار شده‌اند با خرید یک خودرو و یا سه چرخه به شغل دستفروشی بپردازند.
یکی از دستفروشان سنندجی که در کنار خودروی خود ایستاده است می‌گوید: بیکاری در کردستان بی‌داد می‌کند و متاسفانه ما به دلیل نبود شغل به دستفروشی روی آوردیم.
«فرهاد راستی» ادامه می دهد: دستفروشی شغل نیست و برخی نیز نسبت به ما با نگاهی دیگر می‌نگرند و در برخی موارد سبب ایجاد برخی مشکلات می‌شود.
وی افزود: یک دستفروش از صبح زود برای خرید به میدان میوه و تره‌بار می‌رود تا بار خود را خریداری کند و فروش آن نیازمند تلاش زیاد است و باید با صدها نفر «کل‌کل» کنیم تا بتوانیم محصولات را بفروشیم.
این دستفروش با اذعان به اینکه کارش سبب سد معبر است گفت: چاره‌ای نداریم و تنها دلیل آن بیکاری است.
پارک خودروها در وسط خیابان
یکی از شهروندان که در حال خرید از دستفروشان است می‌گوید: ما به دلیل ارزان بودن اجناس از دستفروشان خرید می‌کنیم.
«محمد ساعدی» ادامه می‌دهد: کردستان دارای آمار بیکاری بالایی است و این مهم سبب ایجاد بسیاری از مشکلات و آسیب‌های اجتماعی شده است.
به گفته وی، دستفروشان با تمام خوبی‌هایی که دارند سبب ایجاد سد معبر در خیابان‌ها شده‌اند و متاسفانه برخی از صاحبان خودروها در وسط خیابان پارک می‌کنند و این امر سبب راه‌بندان و ترافیک می‌شود که در برخی از ساعات شاهد ترافیک سنگین در بسیاری از مسیرها هستیم.
این شهروند سنندجی اضافه می‌کند: شهرداری و دیگر متولیان امر باید دستفروشان را ساماندهی کنند و به آنها آموزش دهند که در وسط معابر اصلی پارک نکنند و یا بساط دستفروشی را کم عرض‌تر کنند که در تردد شهروندان اختلال ایجاد نشود.
سایه رکود بر بازار
یکی از دستفروشان در این باره می‌گوید: دستفروشان با مشکلات بسیاری مواجه هستند و متاسفانه شرایط اقتصادی بازار سبب شده که از نظر درآمدی در بدترین شرایط اقتصادی قرار گیرند.
«یوسف شریفی» ادامه می‌دهد: نبود کسب و کار و رکود حاکم بر بازار سبب تنگ‌تر شدن عرصه بر همه اقشار جامعه شده است و این امر در قشر دستفروش بیشتر به چشم می‌خورد؛ به طور مثال فرد دستفروش برای فروش بیشتر سعی می‌کند بساط خود را در وسط معابر پهن کند. وی تصریح می‌کند: متاسفانه در حوزه فرهنگی اقدامی انجام نشده است که نیروهای سد معبر بتوانند با فرهنگ سازی دستفروشان را اقناع کنند که حریم خود را رعایت کنند و در این مورد هر از گاهی شاهد برخورد نیروهای سد معبر با دستفروشان هستیم.
پدیده‌ای که ریشه‌کن نمی‌شود
یک جامعه شناس عنوان می‌کند: مشکلات اقتصادی و افزایش بیکاری در جامعه سبب شده که مردم برای ایجاد کسب و کار به مشاغل کاذب روی بیاورند و دستفروشی نمونه بارز آن است.
«فروغ رجبی» ادامه می‌دهد: دستفروشی پدیده‌ای نوظهور نیست و این پدیده با شروع شهرنشینی و زندگی اجتماعی ایجاد شده است اما امروزه به شغل بخشی از جامعه تبدیل شده است.
وی می‌افزاید: ساماندهی این قشر در سطح شهرها و به ویژه سنندج نیازمند برنامه‌ریزی مناسب است که باید بتوانیم از طرق مختلف مشکلات را کاهش دهیم.
این جامعه‌شناس افزود: دستفروشی در هیچ شرایطی نمی‌تواند ریشه‌کن شود، اما می‌توان تا حدودی از برخی مشکلات همچون سد معبر و ترافیک شهری پیشگیری کرد و این نیازمند فرهنگ‌سازی و مشاوره متولیان با قشر دستفروش است که بتوانیم آنها را با حقوق شهروندی آشنا کنیم.
مدیریت واحدی برای ساماندهی دست‌فروشان
با این حال معاون خدمات شهری شهرداری سنندج نیز بارها اعلام کرده است که دستفروشان شهر سنندج ساماندهی می شود و این ادعا تا چه اندازه عملی خواهد شد؟ پرسشی است که در ذهن هر شهروندی مطرح است.
آرش رخزادی می‌گوید: پدیده دستفروشی صرفا مختص به شهر سنندج نیست و در شهرهای دیگر کشور با شدت و ضعف متفاوتی این امر وجود دارد.
وی با اشاره به مشکل دستفروشی در شهر سنندج می گوید: دستفروشی معضل و مشکل قابل ارتباطی با شهرداری نیست، این امر که آمار بالای دستفروشی در هر شهری به دلیل کم کاری و یا ضغف شهرداری نیست و هیچ ارتباطی با فعالیت آن ندارد بلکه مشکل از جاهای دیگر سرچشمه می‌گیرد که شهرداری یکی از آنهاست.
معاون خدمات شهری شهرداری سنندج ادامه می‌دهد: ما در سطح شهر مدیریت واحدی برای ساماندهی دست‌فروشان نداریم و این امر کمک همه شهروندان و ارگان‌های دولتی را می‌طلبد.
وی تصریح می‌کند: شهرداری به حذف دستفروشان معتقد نیست بلکه ساماندهی آنها مد نظر است که با توجه به شرایط اقتصادی حاکم بر کشور، کسب روزی برای این قشر از جامعه باید در نظر گرفته شود.
رخزادی به ساماندهی تعدادی از خیابان‌های سطح شهر سنندج برای تجمع دستفروشان اشاره می کند و توضیح می دهد: دست‌فروشان در خیابان‌های فردوسی، انقلاب و طالقانی در ساعات مشخصی از روز حق امرار معاش و دست فروشی دارند که شهرداری به شدت و جدیت کامل آنها را کنترل و نظارت می‌کند.

کردپرس

اخبار مرتبط

نظرات

یادداشت روژان

به یاد کاک رحیم ذبیحی

هژیر الله‌مرادی انگار همین دیروز بود به دفتر روژان آمد، مانند همیشه با چهره‌ای خندان و چند ایده جدید که انجام هرکدام می‌توانست چراغی روشن فراروی نسل آینده باشد، کاک رحیم تنها یک کارگردان و فیلمساز عادی نبود. او غم مردم داشت و پشت هرکدام از آثارش می‌توان انبوهی از رنج و مرارت را دید. خود می‌گوید: غمی انسانی از من یک فیلمساز ساخت. در باره روژان نیز گفت: همان نشریه‌ای است که سالها انتظار بودنش را داشتیم. مرگ حق است اما افسوس که برای رحیم ذبیحی زود بود و طرحهایش ناتمام ماند. از تهیه فیلمی بنام «روزی، روزگاری شهرمان بانه» حرف می‌زد که نگاهی به وقایع تلخ روزهای جنگ و بمباران شهر داشت، وقایعی که بخشی از تاریخ فرهنگ پایداری کردستان را می‌توانست ثبت کند، فراخوان طرح را ما در روژان هم منتشر کردیم اما حیف که دست اجل مهلت نداد و خیلی زود روح بلندش به آسمان پرکشید و همه ما را در غم فقدان خود سوگوار کرد، روحش شاد و یادش گرامی.