رفتن به بالا

روزنامه فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی رۆژان

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


 • یکشنبه ۲۹ مهر ۱۳۹۷
 • الأحد ۱۰ صفر ۱۴۴۰
 • 2018 Sunday 21 October

 • روزنامه روژان

  صاحب امتیاز و مدیر مسوول: سلیمان الله‌مرادی

  ..............................................................

  نشانی: سنندج - میدان آزادی - انتهای کوچه سجادی (کوچه رزان) - پلاک ۱۱۵

  کد پستی: ۳۳۹۵۳-۶۶۱۳۷

  ..............................................................

  تلفن: ۳۳۲۳۸۵۴۵-۰۸۷

  ای‌میل: info@rojanpress.com

  کانال تلگرام: rojanpress@


اوقات شرعی

 • شنبه ۲۴ تیر ۱۳۹۶ - ۱۱:۰۹
 • کد خبر : 2969
 • هفته‌نامه روژان
 • چاپ خبر : دست‌هایی که به یاری آبیدر شتافت
زباله‌های پارک جنگلی آبیدر جمع آوری شد

دست‌هایی که به یاری آبیدر شتافت

روژان: مدیرعامل سازمان پارک‌ها وفضای سبز شهرداری سنندج از پاکسازی پارک جنگلی آبیدر با همکاری انجمن‌های حفاظت از محیط زیست، هیئت کوهنوردان شهرستان سنندج و با مشارکت شهروندان خبر داد. سیدقانع حسینی اظهار کرد: پارک جنگلی آبیدر بعنوان مهم‌ترین تفرجگاه مردم سنندج از اهمیت و جایگاه ویژه‌ای برخوردار است. وی گفت: یکی از مهم‌ترین دغدغه […]

روژان: مدیرعامل سازمان پارک‌ها وفضای سبز شهرداری سنندج از پاکسازی پارک جنگلی آبیدر با همکاری انجمن‌های حفاظت از محیط زیست، هیئت کوهنوردان شهرستان سنندج و با مشارکت شهروندان خبر داد.
سیدقانع حسینی اظهار کرد: پارک جنگلی آبیدر بعنوان مهم‌ترین تفرجگاه مردم سنندج از اهمیت و جایگاه ویژه‌ای برخوردار است.
وی گفت: یکی از مهم‌ترین دغدغه مدیران شهرداری و شهروندان بحث آتش‌سوزی در این پارک جنگلی است که در سال‌های گذشته آسیب‌های زیادی به آبیدر بر اثر آتش‌سوزی وارد شده است.
حسینی یکی از عللی که کارشناسان بعنوان عامل آتش‌سوزی در پارک‌های جنگلی در فصول گرم سال بر آن تاکید دارند به جا ماندن زباله ها در دامن طبیعت دانست و افزود: زباله‌هایی نظیر کاغذ، دستمال کاغذی و شیشه از جمله زباله‌هایی هستند که در شعله‌ور شدن و بروز آتش‌سوزی در طبیعت نقش دارند.
مدیرعامل سازمان پارک‌ها و فضای سبز شهرداری سنندج با بیان اینکه از نخستین ساعات بامداد روز جمعه ۲۳ تیرماه نایلون زباله به اندازه کافی در اختیار شهروندان علاقه‌مند قرار گرفت، این اقدام شهروندان را ستود و اظهارامیدواری کرد: این اقدام آنان گامی اساسی در راستای کاهش آتش‌سوزی در این پارک جنگلی و برخورداری از طبیعتی عاری از زباله در این پارک باشد.

آبیاری نهال‌های پارک شاهد بیجار
گزارش خبرنگار روژان از بیجار نیز حاکیست به همت انجمن لاله‌های نسار گروس و دوستداران طبیعت، نهال‌های پارک شاهد این شهرستان آبیاری شد.

اخبار مرتبط

نظرات

یادداشت روژان

نگاهی به سوانح دلخراش جاده‌ای در راه‌های استان کردستان

گوش‌هایی که نمی‌شنوند و چشم‌هایی که نمی‌بینند

بامداد سەشنبه ۲۰ تیر درحالیکه غالب مردم براساس نظم و گردش شبانەروز در بستر خواب بودند جمعیتی از شهر سنندج، به اقتضای نیاز و کار ضروری عزم سفر کردند تا در این گردش روزگار به نیازهای خود پاسخ دهند اما انگار مقدر چنین بود که به مقصد نرسند و در همان ابتدای سفر راهی دیار باقی شوند. حادثه دلخراشی که به سبب ارتباطات پیشرفته و شبکەهای اجتماعی خواب را در همان نیمەهای شب از چشم هموطنان ربود و به خبر اول خبرگزاری‌های ایران تبدیل شد، به گونەای که سه روز عزای عمومی اعلام شد و مقامات کشور از رئیس جمهور و رئیس مجلس گرفته تا بسیاری از وزرا و شخصیت‌های مطرح کشور با صدور پیامهایی به ابراز همدردی با مردم داغدار کردستان پرداختند و  روز پنجشنبه نیز خبر آن در صفحه اول همه روزنامەهای سراسری قرار گرفت. مرگ دست کم ۱۱ نفر که به سبب نوع حادثه قلب بسیاری‌ها را جریحەدار کرد. نکته حائز اهمیت در این رویداد تلخ ایجاد موجی از حزن و اندوه در عرصه استانی و ملی بود که اگر نبود این ابراز همدردی‌ها شاید تالم ناشی از آن برای  خانواده‌های داغدار قابل تحمل نبود. اما پیرامون این سانحه نکاتی قابل تامل است که بیان آن ضروری به نظر می‌رسد: ۱- تلنگری بود به مسوولان که هشدار رسانه‌ها و کارشناسان را جدی بگیرند. نقطه وقوع حادثه به عنوان مکانی حادثه خیز بارها مورد نقد قرار گرفته بود اما دریغ از یک پاسخ منطقی! ۲- بارها گفتیم و بار دیگر تکرار می‌کنیم، مردم کمبودها و ناملایمات را تحمل می‌کنند اما بی‌توجهی، اهمال، فخرفروشی و بی‌عدالتی ازسوی مسئولان را تحمل نمی‌کنند. شکی نداریم که با هزینه چندبرابرهم که شده این مسیر تحت فشار افکارعمومی در کوتاه‌ترین زمان اصلاح خواهد شد، همچنانکه قطعه‌ای از مسیر راه سنندج- حسین آباد، در سال 1382 پیش پس از واژگونی تانکر حامل مواد شیمیایی MTBE و سرازیر شدن مواد آن به داخل آب سد قشلاق بلافاصله اصلاح شد، آیا بهتر نیست قبل از وقوع حوادث تلخ و تحمیل هزینه‌های بسیار گوشها را بروی انتقادات بگشایند و اینقدر بیخیال نباشند. حتما باید جان چند نفر گرفته شود تا معبری حادثه خیز اصلاح شود؟ 3- بارها از تردد تانکر‌های نفتکش در جاده‌های کردستان به عنوان ارابەهای مرگ و کابوس نام برده شده است و سال‌هاست واژگونی تانکر‌ها که نفت و مشتقات نفتی عراق را از طریق جاده‌های باریک و ناامن کردستان به ویژه مریوان و سنندج به ایران می‌آورند یا محصولات نفتی فراوری شده مانند بنزین و گازوئیل را به آن کشور منتقل می‌کنند، همچون کابوسی مردم و محیط زیست منطقه کردستان را تهدید می‌کند. گفته می‌شود در سوآپ نفتی ایران و عراق روزانه ۳۰ تا ۶۰ هزار بشکه نفت خام از طریق مرز به پالایشگاه‌های کرمانشاه، شازند، تهران و تبریز انتقال داده می‌شود و ایران معادل آن را در بنادر صادراتی جنوب تحویل مشتریان عراق می‌دهد. آمار تردد روزانه از ۶۰ تا ۴۰۰ کامیون در محور مریوان – سنندج که یکی از باریک‌ترین و ...